|
Іс-шараның тақырыптары: |
«Құқықтық тәртіп және әлеуметтік жауапкершілік» Жанжалдың нәтижесі үшін жауапкершілік |
||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
@pedagoglife tiktok |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: |
9 « » |
||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
-Құқықтық тәртіп туралы түсіндірме жұмыстарын жүргізу - қақтығыстағы жеке жауапкершіліктің маңыздылығын түсіну және жанжалды жағдайларды бейбіт жолмен шешуді үйрену |
||||
|
Құндылық : |
Заң және тәртіп Апта дәйексөзі:Жаңашылдық – заман талабы. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сынып сағатының кезеңі\ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
бағалау |
ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру |
Құқық тәртібі — құқықпен реттелетін қоғамдық қатынастар жүйесі; өмірге енгізілген заңдылық, оны жүзеге асыру нәтижесі. Қоғамдық тәртіптің негізгі құрамдас бөлігі. Құқық тәртібі қоғамдық өмірдің түрлі салаларын реттейтін, адамдардың мінез-құлқына әсер ету сипатымен бір-бірінен ерекшеленетін әлеуметтік нормалар түрлерін: әдет-ғұрыпты, мораль нормаларын, ұйымдардың ішкі ережелерін жүзеге асыру негізінде қалыптасады. Құқық тәртібі мемлекетте белгіленген тәртіп негізінде қабылданған құқық нормаларымен реттеледі. Қоғамдық қатынастар құқығын реттеуші ретінде құқық тәртібі барлық азаматтардың, органдар мен ұйымдардың заңдылықты сақтауымен, субъективтік құқықтарды қамтамасыз етіп, іске асыруымен, заңды міндеттіліктерді орындауымен сипатталады.
Жауапкершілік — адам бойындағы белгілі бір істі , өзіне тапсырылған міндетті орындап, жүзеге асыруынан байқалатын адамгершілік қасиет; тұлғаның қоғамда немесе ұжымда қабылданған әлеуметтік, өнегелі және кұқықтық нормалар мен ережелеріне, борыш сезіміне сәйкес өз қызметін бақылау қабілеттілігі. Өсіп келе жатқан адамда жауапкершілікті тәрбиелеу - қазіргі заман өзекті мақсаты. |
|
|
|
|
|
ҚС: |
Сабақтың мақсаты: қақтығыстағы жеке жауапкершіліктің маңыздылығын түсіну және жанжалды жағдайларды бейбіт жолмен шешуді үйрену. Негізгі міндеттер:
Материалдар мен ресурстар:
Сабақтың барысы
Қақтығыс дегеніміз не? Олар неге пайда болады. Бәсекелестік (бәсекелестік) – өз мүдделері үшін басқаларға зиян келтіруге ұмтылу. Бейімделу – басқа біреудің мүддесіүшін өз мүдделерін құрбан ету. Компромисс – өзара жеңілдіктерге негізделген келісім; туындаған қайшылықты жоятын нұсқаны ұсыну. Ынтымақтастық – жағдайға қатысушылар екі жақтың мүдделерін толығымен қанағаттандыратын байламға келеді.
«Екі дос» жаттығуы Мақсаты: жанжалдағы жетекші мінез-құлық стратегиясын анықтау. Жаттығуды орындамас бұрын, А4 парақтары еденге жайылады. Жолдың әр жағында, бір-біріне қарама-қарсы орналасқан екі оқушы таңдалады. Оқушыларға нұсқаулық: «Сіздер әртүрлі жағалауларда тұрғандарыңызды және көпірден екінші жағына өтулеріңіз керек екенін елестетіп көріңіздер. Бір уақытта қозғалысты бастайсыздар». Оқушылар жанжал көпірдің ортасында қалай өту керектігін шешеді. Қорытындысы бойынша стратегия жасалады.
https://youtu.be/gH3zqZPR4EQ?si=t4BxnvmuyQ8xmGGc https://drive.google.com/file/d/1--5CKKNBuFOGT-drzaYYzA- j7f2WBBwf/view https://drive.google.com/file/d/1cve7u4yQMv7XI0ykhDOsKp3hWk-1qEtr/view |
|
|
https://youtu.be/gH3zqZPR4EQ?si=t4BxnvmuyQ8xmGGc https://drive.google.com/file/d/1--5CKKNBuFOGT-drzaYYzA- j7f2WBBwf/view https://drive.google.com/file/d/1cve7u4yQMv7XI0ykhDOsKp3hWk-1qEtr/view |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Құқықтық тәртіп және әлеуметтік жауапкершілік» Жанжалдың нәтижесі үшін жауапкершілік
«Құқықтық тәртіп және әлеуметтік жауапкершілік» Жанжалдың нәтижесі үшін жауапкершілік
|
Іс-шараның тақырыптары: |
«Құқықтық тәртіп және әлеуметтік жауапкершілік» Жанжалдың нәтижесі үшін жауапкершілік |
||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
@pedagoglife tiktok |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: |
9 « » |
||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
-Құқықтық тәртіп туралы түсіндірме жұмыстарын жүргізу - қақтығыстағы жеке жауапкершіліктің маңыздылығын түсіну және жанжалды жағдайларды бейбіт жолмен шешуді үйрену |
||||
|
Құндылық : |
Заң және тәртіп Апта дәйексөзі:Жаңашылдық – заман талабы. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сынып сағатының кезеңі\ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
бағалау |
ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру |
Құқық тәртібі — құқықпен реттелетін қоғамдық қатынастар жүйесі; өмірге енгізілген заңдылық, оны жүзеге асыру нәтижесі. Қоғамдық тәртіптің негізгі құрамдас бөлігі. Құқық тәртібі қоғамдық өмірдің түрлі салаларын реттейтін, адамдардың мінез-құлқына әсер ету сипатымен бір-бірінен ерекшеленетін әлеуметтік нормалар түрлерін: әдет-ғұрыпты, мораль нормаларын, ұйымдардың ішкі ережелерін жүзеге асыру негізінде қалыптасады. Құқық тәртібі мемлекетте белгіленген тәртіп негізінде қабылданған құқық нормаларымен реттеледі. Қоғамдық қатынастар құқығын реттеуші ретінде құқық тәртібі барлық азаматтардың, органдар мен ұйымдардың заңдылықты сақтауымен, субъективтік құқықтарды қамтамасыз етіп, іске асыруымен, заңды міндеттіліктерді орындауымен сипатталады.
Жауапкершілік — адам бойындағы белгілі бір істі , өзіне тапсырылған міндетті орындап, жүзеге асыруынан байқалатын адамгершілік қасиет; тұлғаның қоғамда немесе ұжымда қабылданған әлеуметтік, өнегелі және кұқықтық нормалар мен ережелеріне, борыш сезіміне сәйкес өз қызметін бақылау қабілеттілігі. Өсіп келе жатқан адамда жауапкершілікті тәрбиелеу - қазіргі заман өзекті мақсаты. |
|
|
|
|
|
ҚС: |
Сабақтың мақсаты: қақтығыстағы жеке жауапкершіліктің маңыздылығын түсіну және жанжалды жағдайларды бейбіт жолмен шешуді үйрену. Негізгі міндеттер:
Материалдар мен ресурстар:
Сабақтың барысы
Қақтығыс дегеніміз не? Олар неге пайда болады. Бәсекелестік (бәсекелестік) – өз мүдделері үшін басқаларға зиян келтіруге ұмтылу. Бейімделу – басқа біреудің мүддесіүшін өз мүдделерін құрбан ету. Компромисс – өзара жеңілдіктерге негізделген келісім; туындаған қайшылықты жоятын нұсқаны ұсыну. Ынтымақтастық – жағдайға қатысушылар екі жақтың мүдделерін толығымен қанағаттандыратын байламға келеді.
«Екі дос» жаттығуы Мақсаты: жанжалдағы жетекші мінез-құлық стратегиясын анықтау. Жаттығуды орындамас бұрын, А4 парақтары еденге жайылады. Жолдың әр жағында, бір-біріне қарама-қарсы орналасқан екі оқушы таңдалады. Оқушыларға нұсқаулық: «Сіздер әртүрлі жағалауларда тұрғандарыңызды және көпірден екінші жағына өтулеріңіз керек екенін елестетіп көріңіздер. Бір уақытта қозғалысты бастайсыздар». Оқушылар жанжал көпірдің ортасында қалай өту керектігін шешеді. Қорытындысы бойынша стратегия жасалады.
https://youtu.be/gH3zqZPR4EQ?si=t4BxnvmuyQ8xmGGc https://drive.google.com/file/d/1--5CKKNBuFOGT-drzaYYzA- j7f2WBBwf/view https://drive.google.com/file/d/1cve7u4yQMv7XI0ykhDOsKp3hWk-1qEtr/view |
|
|
https://youtu.be/gH3zqZPR4EQ?si=t4BxnvmuyQ8xmGGc https://drive.google.com/file/d/1--5CKKNBuFOGT-drzaYYzA- j7f2WBBwf/view https://drive.google.com/file/d/1cve7u4yQMv7XI0ykhDOsKp3hWk-1qEtr/view |
|
шағым қалдыра аласыз













