
№244 Ы.Жақаев атындағы орта мектебінің информатика пәнінің мұғалімі Сүгірбаева Ақмарал Есейқызы, педагог - сарапшы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
«№244 Ы.Жақаев атындағы орта мектебі» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлімі: |
4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сүгірбаева Ақмарал Есейқызы |
|
Күні: |
17.02.2023 жыл |
|
Сыныбы: 7 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
4.6. Құрамды шарттарды программалау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.2 Python программалау тіліндегі құрамды шарттарды программалау |
|
Сабақтың мақсаты |
Python программалау тілінде құрамды шарттардың операторларын біледі, құрамды шарттарды қалай құрастыруға болатынын үйреніп, тәжірбиеде қолданады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу. Тармақталған алгоритмдерді және кірістірілген шарттарды программалау тақырыбында өткен сабақтардан ойымызды бөлісейік 1. Тармақталған алгоритмдер дегеніміз не? 2. Шарт дегеніміз не? 3. Пайтон программалау тілінде логикалық өрнектен кейін қандай белгі қойылады? 4. Іf шартты операторының құрылымы қандай? 5. Пайтондағы салыстыру таңбаларын тақтаға жазып шық. ( екі оқушы) 6. Кірістірілген шарттың құрылымы қандай? 7. «Егер мен ... , онда .... болар едім, әйтпесе .... боламын» (үш оқушы) Жаңа тақырыпты ашу. (топтық жұмыс)
)9hfvls ifhnnfhls ghjuhfvvfkfe - осы кодты шешу арқылы біз бүгінгі жаңа тақырыбымызды ашамыз. Құрамды шарттарды программалау Оқу мақсаты: 7.3.1.2 Python программалау тіліндегі құрама шарттарды программалау Оқу мақсатына негізделген сабағымыздың мақсаты: Бүгінгі сабағымызда, құрамды шарттардың операторларын білеміз. Python программалау тілінде құрамды шарттарды қалай құрастыруға болатынын үйреніп, тәжірбиеде қолданамыз. Бүгінгі жаңа сөздермен танысайық: Жалған → Лож →False Ақиқат → Истина → True Емес → Не → Not Және → И → And Немесе → Или → Or Жаңа тақырыпты түсіндіру: |
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сабаққа назарын аудару. Үй тапсырмасына жауап беру Flippity бағдарламасы арқылы таңдалған оқушылар сұрақтарға жауап береді F )9hfvls ifhnnfhls ghjuhfvvfkfe - осы кодты шешу арқылы біз бүгінгі жаңа тақырыбымызды ашамыз. Дескриптор:Жаңа сабақтың тақырыбын ашу Оқушылар сабақтың оқу мақсатымен танысады. Мақсатқа жету жолында тапсырмаларды орындайды. |
Үй тапсырмасы Бағалау:
Әр тапсырма 2 шкала Тақырыпты ашу Бағалау:
Әр тапсырма 2 шкала |
|
|
Сабақтың ортасы |
*x=true y=false print(x and y) *x=true y=false print(x or y) * x=true y=false print(not (x)) *x=true y=false print(not (y)) 2-мысал: Пернетақтадан сан енгізіледі. Енгізілген санның 10-нан артық немесе тең және 100-ден кіші немесе тең шарттарына тексеретін программа құрайық. n=int(input()) if n>=10 and n<=100: print ('YES') else: print ('NO') *10<=n<=100 YES *n<10 NO *n>100 NO Дескриптор:
|
Жұптық тапсырма: x=1 мәнге, ал у=0 мәнге тең болсын. ЖӘНЕ, НЕМЕСЕ, ЕМЕС логикалық амалдарын тексеретін программа құрайық. *x=1 y=0 print(x and y) Ж:0 *x=1 y=0 print(x or y) Ж:1 * x=1 y=0 print(not (x)) Ж:0 *x=1 y=0 print(not (y)) Ж:1
Дескриптор: -Берілген логикалық өрнектің төртеуінің де дұрыс жауабын табады. -Екілік санау жүйесіндегі 0 және 1 сандарын х және у айнымалыларына беру |
Тапсырманы түсіндіру
Бағалау: Әр тапсырма 1 шкала |
С
|
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты бекіту тапсырмасы (жеке тапсырма) (12>25) and (30>25) (30>20) or (30<10) not(50>16) (12<25) and (30>25) (30>25) or (25>10) not(24<=24) (36<75) and (5<43) (48>20) or (10<50) not(24!=24) (27<50) and (15>7) (10>20) or (10<50) not(24<12) Қабілетті оқушыларға арналған қосымша learningapps.org бағдарламасында дайындалған тест тапсырмасы https://learningapps.org/view8134501 осы сілтеме арқылы орындайды Дескриптор: * learningapps.org бағдарламасында тест тапсырмасын орындайды және тексереді |
Мыс: n=int(input()) if n>25 and 30>25: print ('YES') else: print ('NO') Дескриптор:
|
Есеп шығару Бағалау:
Әр тапсырма 1 шкала Жалпы: 3 шкала Қосымша тапсырманы орындау
Бағалау: 2 шкала |
Слайд 7-8
|
|
Кері байланыс |
|
Оқушылар «Білім тамшылары» арқылы кері байланыс жүргізеді |
|
Плакат |
|
Үй тапсырмасы |
Берілген программа кодына талдау жүргіз. Программа орындалғанда экранға қандай нәтиже шығады. Программаның блоксхемасын құрастыр. a = 20 b = 10 if a < 1 or a > b: b ‰ = 3 if a / / 8 = = 2 and 2 > = b: b / / = 1 print ( b ) |
Оқушылар «Padlet» тақтасында үй тапсырмасын орындап салады a = 20 b = 10 if a < 1 or a > b: b %= 3 if a//8==2 and 2>=b: b//=1 print (b) Жауабы: 1 |
|
https://padlet.com/akmaralsugirbaeva1/7-jd1mw69p02akujei |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Құрамды шарттарды программалау
Құрамды шарттарды программалау

№244 Ы.Жақаев атындағы орта мектебінің информатика пәнінің мұғалімі Сүгірбаева Ақмарал Есейқызы, педагог - сарапшы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
«№244 Ы.Жақаев атындағы орта мектебі» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлімі: |
4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сүгірбаева Ақмарал Есейқызы |
|
Күні: |
17.02.2023 жыл |
|
Сыныбы: 7 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
4.6. Құрамды шарттарды программалау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.2 Python программалау тіліндегі құрамды шарттарды программалау |
|
Сабақтың мақсаты |
Python программалау тілінде құрамды шарттардың операторларын біледі, құрамды шарттарды қалай құрастыруға болатынын үйреніп, тәжірбиеде қолданады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу. Тармақталған алгоритмдерді және кірістірілген шарттарды программалау тақырыбында өткен сабақтардан ойымызды бөлісейік 1. Тармақталған алгоритмдер дегеніміз не? 2. Шарт дегеніміз не? 3. Пайтон программалау тілінде логикалық өрнектен кейін қандай белгі қойылады? 4. Іf шартты операторының құрылымы қандай? 5. Пайтондағы салыстыру таңбаларын тақтаға жазып шық. ( екі оқушы) 6. Кірістірілген шарттың құрылымы қандай? 7. «Егер мен ... , онда .... болар едім, әйтпесе .... боламын» (үш оқушы) Жаңа тақырыпты ашу. (топтық жұмыс)
)9hfvls ifhnnfhls ghjuhfvvfkfe - осы кодты шешу арқылы біз бүгінгі жаңа тақырыбымызды ашамыз. Құрамды шарттарды программалау Оқу мақсаты: 7.3.1.2 Python программалау тіліндегі құрама шарттарды программалау Оқу мақсатына негізделген сабағымыздың мақсаты: Бүгінгі сабағымызда, құрамды шарттардың операторларын білеміз. Python программалау тілінде құрамды шарттарды қалай құрастыруға болатынын үйреніп, тәжірбиеде қолданамыз. Бүгінгі жаңа сөздермен танысайық: Жалған → Лож →False Ақиқат → Истина → True Емес → Не → Not Және → И → And Немесе → Или → Or Жаңа тақырыпты түсіндіру: |
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сабаққа назарын аудару. Үй тапсырмасына жауап беру Flippity бағдарламасы арқылы таңдалған оқушылар сұрақтарға жауап береді F )9hfvls ifhnnfhls ghjuhfvvfkfe - осы кодты шешу арқылы біз бүгінгі жаңа тақырыбымызды ашамыз. Дескриптор:Жаңа сабақтың тақырыбын ашу Оқушылар сабақтың оқу мақсатымен танысады. Мақсатқа жету жолында тапсырмаларды орындайды. |
Үй тапсырмасы Бағалау:
Әр тапсырма 2 шкала Тақырыпты ашу Бағалау:
Әр тапсырма 2 шкала |
|
|
Сабақтың ортасы |
*x=true y=false print(x and y) *x=true y=false print(x or y) * x=true y=false print(not (x)) *x=true y=false print(not (y)) 2-мысал: Пернетақтадан сан енгізіледі. Енгізілген санның 10-нан артық немесе тең және 100-ден кіші немесе тең шарттарына тексеретін программа құрайық. n=int(input()) if n>=10 and n<=100: print ('YES') else: print ('NO') *10<=n<=100 YES *n<10 NO *n>100 NO Дескриптор:
|
Жұптық тапсырма: x=1 мәнге, ал у=0 мәнге тең болсын. ЖӘНЕ, НЕМЕСЕ, ЕМЕС логикалық амалдарын тексеретін программа құрайық. *x=1 y=0 print(x and y) Ж:0 *x=1 y=0 print(x or y) Ж:1 * x=1 y=0 print(not (x)) Ж:0 *x=1 y=0 print(not (y)) Ж:1
Дескриптор: -Берілген логикалық өрнектің төртеуінің де дұрыс жауабын табады. -Екілік санау жүйесіндегі 0 және 1 сандарын х және у айнымалыларына беру |
Тапсырманы түсіндіру
Бағалау: Әр тапсырма 1 шкала |
С
|
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты бекіту тапсырмасы (жеке тапсырма) (12>25) and (30>25) (30>20) or (30<10) not(50>16) (12<25) and (30>25) (30>25) or (25>10) not(24<=24) (36<75) and (5<43) (48>20) or (10<50) not(24!=24) (27<50) and (15>7) (10>20) or (10<50) not(24<12) Қабілетті оқушыларға арналған қосымша learningapps.org бағдарламасында дайындалған тест тапсырмасы https://learningapps.org/view8134501 осы сілтеме арқылы орындайды Дескриптор: * learningapps.org бағдарламасында тест тапсырмасын орындайды және тексереді |
Мыс: n=int(input()) if n>25 and 30>25: print ('YES') else: print ('NO') Дескриптор:
|
Есеп шығару Бағалау:
Әр тапсырма 1 шкала Жалпы: 3 шкала Қосымша тапсырманы орындау
Бағалау: 2 шкала |
Слайд 7-8
|
|
Кері байланыс |
|
Оқушылар «Білім тамшылары» арқылы кері байланыс жүргізеді |
|
Плакат |
|
Үй тапсырмасы |
Берілген программа кодына талдау жүргіз. Программа орындалғанда экранға қандай нәтиже шығады. Программаның блоксхемасын құрастыр. a = 20 b = 10 if a < 1 or a > b: b ‰ = 3 if a / / 8 = = 2 and 2 > = b: b / / = 1 print ( b ) |
Оқушылар «Padlet» тақтасында үй тапсырмасын орындап салады a = 20 b = 10 if a < 1 or a > b: b %= 3 if a//8==2 and 2>=b: b//=1 print (b) Жауабы: 1 |
|
https://padlet.com/akmaralsugirbaeva1/7-jd1mw69p02akujei |
шағым қалдыра аласыз



лайд

















