Сабақ жоспары №1
Оқытушы: Сманова. Хадиша
Пән: Құран кәрім және тәжуид.
Мамандық топ: 0112000-«Исламтану» 2-курс 23-9-71,72,73
Сабақтың тақырыбы: Араб тілі жайында қысқаша мағлұмат
Күні:
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту сабағы.
Сабақтың мақсаты: Студенттерге араб тілі Құранның тілі болғасын мұсылмандардың арасында қасиетті тіл саналатындығын , маңыздылығын, кең ауқымлығын түсіндіру.
Күтілетін нәтиже:
1.Син әріпінің махражын (әріптің шығу орны) біледі
2.Син әріпін пайдаланып сөздіктерді оқи жаза алады
Сабақтың әдіс тәсілдері: Жаңа сабақты меңгерту, баяндау.
Сабақтың көрнектілігі: Оқулық, кестелер,
Пәнаралық байланыс: Құран кәрім, ақида, фиқх.
Әдебиет:
Негізгі: «Мұғаллим сәни яки әлифбә араби», Қ. Қадыршахуғлы. Алматы 2014 ж.
Қосымша: Қайрат Құрманбаев «Құран ілімдеріне кіріспе». –Алматы, 2013
Сабақтың барысы және уақытының өлшемі
|
№ |
Сабақ кезеңдері |
Кезең мазмұны |
Уақыты |
|
1 |
Ұйымдастыру кезеңі |
Амандасу, студенттердің қатысуын және аудиторияның дайыдығын тексеру; Қызығушылықты ояту; |
5 минут |
|
2 |
Білімдерін тексеру |
Сұрақ қою арқылы. Араб тілі жайында не білісіндер? Араб тілінде неше әріп бар? Араб тілінің исламдағы маңызы қандай? |
25 минут |
|
3 |
Жаңа тақырыпты жеткізу әдісі |
Баяндау арқылы, қызықты ойындар, карточкалар арқылы түсіндіру. |
25 минут |
|
4 |
Оқушылардың өздік жұмысы |
Араб тілінің әліпбиін жазу. |
10 минут |
|
5 |
Тақырыпты бекіту |
Жалпы сұрау. Араб тілі қандай тіл? Не себепті құран араб тілімен түсті? Араб тілінің маңыздылығы жөніндегі түйініңіз? |
20 минут |
|
6 |
Сабақ қорытындысы |
Сұрау арқылы бағалау |
3 минут |
|
7 |
Үй тапсырмасы |
Араб әліпбиін жаттау, жаттығуларын орындау. |
2 минут |
Оқытушының қолы__________________
Әдіскер ______________________________
Сабақ жоспары №2
Оқытушы: Сманова. Хадиша
Пән: Құран кәрім және тәжуид.
Мамандық топ: 0112000-«Исламтану» 2-курс 23-9-71,72,73
Сабақтың тақырыбы: Араб әріптерінің жазылудағы төрт түрі
Күні:
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту сабағы.
Сабақтың мақсаты: Студенттерге араб әріптерінің маңыздылығын, дұрыс жазылуын үйрету.
Күтілетін нәтиже:
1.Араб әріптерінің маңыздылығын біледі.
2.Араб әріптерінің дұрыс жазылуын біледі.
Сабақтың әдіс тәсілдері: Жаңа сабақты меңгерту, баяндау.
Сабақтың көрнектілігі: Оқулық, кестелер,
Пәнаралық байланыс: Құран кәрім, ақида, фиқх.
Әдебиет:
Негізгі: «Мұғаллим сәни яки әлифбә араби», Қ. Қадыршахуғлы. Алматы 2014 ж.
Қосымша: Қайрат Құрманбаев «Құран ілімдеріне кіріспе». –Алматы, 2013
Сабақтың барысы және уақытының өлшемі
|
№ |
Сабақ кезеңдері |
Кезең мазмұны |
Уақыты |
|
1 |
Ұйымдастыру кезеңі |
Амандасу, студенттердің қатысуын және аудиторияның дайыдығын тексеру; Қызығушылықты ояту; |
5 минут |
|
2 |
Білімдерін тексеру |
Сұрақ қою арқылы. Араб әріптерінің жазылудағы 4 түрін ата? Араб әріптерінің маңыздылығы қандай? |
25 минут |
|
3 |
Жаңа тақырыпты жеткізу әдісі |
Баяндау арқылы: |
25 минут |
|
4 |
Оқушылардың өздік жұмысы |
Араб тілінің әліпбиін жазу. |
10 минут |
|
5 |
Тақырыпты бекіту |
Жалпы сұрау. Араб әріптерінің жазылуын білесіңдер ме? Араб тілі қай елдерде көп таралған? Араб тілі қай елдердің ресми тілі? |
20 минут |
|
6 |
Сабақ қорытындысы |
Сұрау арқылы бағалау |
3 минут |
|
7 |
Үй тапсырмасы |
Араб әліпбиін жаттау, берілген әріптерді жазып келу. |
2 минут |
Оқытушының қолы__________________
Әдіскер ______________________________
Сабақ жоспары №3
Оқытушы: Сманова. Хадиша
Пән: Құран кәрім және тәжуид.
Мамандық топ: 0112000-«Исламтану» 2-курс 23-9-71,72,73
Сабақтың тақырыбы: Харекеттер
Күні:
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту сабағы.
Сабақтың мақсаты: Студенттерге харекеттердің түрлерін, Құранды дұрыс оқуды үйрету.
Күтілетін нәтиже:
1.Харекеттердің қай жерде дұрыс қойылатындығын біледі.
2.Харекеттердің түрлерін біледі.
Сабақтың әдіс тәсілдері: Жаңа сабақты меңгерту, баяндау.
Сабақтың көрнектілігі: Оқулық, кестелер,
Пәнаралық байланыс: Құран кәрім, ақида, фиқх.
Әдебиет:
Негізгі: «Мұғаллим сәни яки әлифбә араби», Қ. Қадыршахуғлы. Алматы 2014 ж.
Қосымша: Қайрат Құрманбаев «Құран ілімдеріне кіріспе». –Алматы, 2013
Сабақтың барысы және уақытының өлшемі
|
№ |
Сабақ кезеңдері |
Кезең мазмұны |
Уақыты |
|
1 |
Ұйымдастыру кезеңі |
Амандасу, студенттердің қатысуын және аудиторияның дайыдығын тексеру; Қызығушылықты ойындар арқылы ояту; |
5 минут |
|
2 |
Білімдерін тексеру
|
Сұрақ қою арқылы. Харекеттердің қандай түрлерін білесіңдер? Харекет дегеніміз не? |
25 минут |
|
3 |
Жаңа тақырыпты жеткізу әдісі |
Баяндау арқылы: |
25 минут |
|
4 |
Оқушылардың өздік жұмысы |
Фатиха сүресінен харекеті бар 10 сөзді табу. |
10 минут |
|
5 |
Тақырыпты бекіту |
Жалпы сұрау. Харекеттің маңыздылығы қандай? Харекеттердің түрлерін атаңдар? Касра дегеніміз не? |
20 минут |
|
6 |
Сабақ қорытындысы |
Сұрау арқылы бағалау |
3 минут |
|
7 |
Үй тапсырмасы |
Харекеттердің түрлерін жаттап, 30 парадан 20 сөз табу. |
2 минут |
Оқытушының қолы__________________
Әдіскер ______________________________
Харакаттар
Араб тілінде әріптердің дыбысталуы үшін арнайы белгілер қолданылады. Бұл белгілер «харакат» немесе "қысқа дауысты білдіретін белгілер" деп аталады. Харакаттар үшеу: фатха, кәсра, дамма.
Фатха әріптің үстіне қойылатын сызықша. Жуан әріптің үстіне қойылса "а" мен "о"-ның арасында, ал жіңішке әріптің үстіне қойылса "ә" дыбысын білдіреді.
Кәсра: әріптің астына қойылатын сызықша "и" дыбысын білдіреді.
Дамма: әріптің үстіне қойылатын үтір белгісі, "у" дыбысын білдіреді.
Сукун - әріптің үстінде немесе харакаттың жоқтығын, сонымен қатар әріптің харакатсыз дыбысталуын білдіреді.
Сабақ жоспары №4
Оқытушы: Сманова. Хадиша
Пән: Құран кәрім және тәжуид.
Мамандық топ: 0112000-«Исламтану» 2-курс 23-9-71,72,73
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Құран кәрім және тәжуид
Құран кәрім және тәжуид
Сабақ жоспары №1
Оқытушы: Сманова. Хадиша
Пән: Құран кәрім және тәжуид.
Мамандық топ: 0112000-«Исламтану» 2-курс 23-9-71,72,73
Сабақтың тақырыбы: Араб тілі жайында қысқаша мағлұмат
Күні:
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту сабағы.
Сабақтың мақсаты: Студенттерге араб тілі Құранның тілі болғасын мұсылмандардың арасында қасиетті тіл саналатындығын , маңыздылығын, кең ауқымлығын түсіндіру.
Күтілетін нәтиже:
1.Син әріпінің махражын (әріптің шығу орны) біледі
2.Син әріпін пайдаланып сөздіктерді оқи жаза алады
Сабақтың әдіс тәсілдері: Жаңа сабақты меңгерту, баяндау.
Сабақтың көрнектілігі: Оқулық, кестелер,
Пәнаралық байланыс: Құран кәрім, ақида, фиқх.
Әдебиет:
Негізгі: «Мұғаллим сәни яки әлифбә араби», Қ. Қадыршахуғлы. Алматы 2014 ж.
Қосымша: Қайрат Құрманбаев «Құран ілімдеріне кіріспе». –Алматы, 2013
Сабақтың барысы және уақытының өлшемі
|
№ |
Сабақ кезеңдері |
Кезең мазмұны |
Уақыты |
|
1 |
Ұйымдастыру кезеңі |
Амандасу, студенттердің қатысуын және аудиторияның дайыдығын тексеру; Қызығушылықты ояту; |
5 минут |
|
2 |
Білімдерін тексеру |
Сұрақ қою арқылы. Араб тілі жайында не білісіндер? Араб тілінде неше әріп бар? Араб тілінің исламдағы маңызы қандай? |
25 минут |
|
3 |
Жаңа тақырыпты жеткізу әдісі |
Баяндау арқылы, қызықты ойындар, карточкалар арқылы түсіндіру. |
25 минут |
|
4 |
Оқушылардың өздік жұмысы |
Араб тілінің әліпбиін жазу. |
10 минут |
|
5 |
Тақырыпты бекіту |
Жалпы сұрау. Араб тілі қандай тіл? Не себепті құран араб тілімен түсті? Араб тілінің маңыздылығы жөніндегі түйініңіз? |
20 минут |
|
6 |
Сабақ қорытындысы |
Сұрау арқылы бағалау |
3 минут |
|
7 |
Үй тапсырмасы |
Араб әліпбиін жаттау, жаттығуларын орындау. |
2 минут |
Оқытушының қолы__________________
Әдіскер ______________________________
Сабақ жоспары №2
Оқытушы: Сманова. Хадиша
Пән: Құран кәрім және тәжуид.
Мамандық топ: 0112000-«Исламтану» 2-курс 23-9-71,72,73
Сабақтың тақырыбы: Араб әріптерінің жазылудағы төрт түрі
Күні:
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту сабағы.
Сабақтың мақсаты: Студенттерге араб әріптерінің маңыздылығын, дұрыс жазылуын үйрету.
Күтілетін нәтиже:
1.Араб әріптерінің маңыздылығын біледі.
2.Араб әріптерінің дұрыс жазылуын біледі.
Сабақтың әдіс тәсілдері: Жаңа сабақты меңгерту, баяндау.
Сабақтың көрнектілігі: Оқулық, кестелер,
Пәнаралық байланыс: Құран кәрім, ақида, фиқх.
Әдебиет:
Негізгі: «Мұғаллим сәни яки әлифбә араби», Қ. Қадыршахуғлы. Алматы 2014 ж.
Қосымша: Қайрат Құрманбаев «Құран ілімдеріне кіріспе». –Алматы, 2013
Сабақтың барысы және уақытының өлшемі
|
№ |
Сабақ кезеңдері |
Кезең мазмұны |
Уақыты |
|
1 |
Ұйымдастыру кезеңі |
Амандасу, студенттердің қатысуын және аудиторияның дайыдығын тексеру; Қызығушылықты ояту; |
5 минут |
|
2 |
Білімдерін тексеру |
Сұрақ қою арқылы. Араб әріптерінің жазылудағы 4 түрін ата? Араб әріптерінің маңыздылығы қандай? |
25 минут |
|
3 |
Жаңа тақырыпты жеткізу әдісі |
Баяндау арқылы: |
25 минут |
|
4 |
Оқушылардың өздік жұмысы |
Араб тілінің әліпбиін жазу. |
10 минут |
|
5 |
Тақырыпты бекіту |
Жалпы сұрау. Араб әріптерінің жазылуын білесіңдер ме? Араб тілі қай елдерде көп таралған? Араб тілі қай елдердің ресми тілі? |
20 минут |
|
6 |
Сабақ қорытындысы |
Сұрау арқылы бағалау |
3 минут |
|
7 |
Үй тапсырмасы |
Араб әліпбиін жаттау, берілген әріптерді жазып келу. |
2 минут |
Оқытушының қолы__________________
Әдіскер ______________________________
Сабақ жоспары №3
Оқытушы: Сманова. Хадиша
Пән: Құран кәрім және тәжуид.
Мамандық топ: 0112000-«Исламтану» 2-курс 23-9-71,72,73
Сабақтың тақырыбы: Харекеттер
Күні:
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту сабағы.
Сабақтың мақсаты: Студенттерге харекеттердің түрлерін, Құранды дұрыс оқуды үйрету.
Күтілетін нәтиже:
1.Харекеттердің қай жерде дұрыс қойылатындығын біледі.
2.Харекеттердің түрлерін біледі.
Сабақтың әдіс тәсілдері: Жаңа сабақты меңгерту, баяндау.
Сабақтың көрнектілігі: Оқулық, кестелер,
Пәнаралық байланыс: Құран кәрім, ақида, фиқх.
Әдебиет:
Негізгі: «Мұғаллим сәни яки әлифбә араби», Қ. Қадыршахуғлы. Алматы 2014 ж.
Қосымша: Қайрат Құрманбаев «Құран ілімдеріне кіріспе». –Алматы, 2013
Сабақтың барысы және уақытының өлшемі
|
№ |
Сабақ кезеңдері |
Кезең мазмұны |
Уақыты |
|
1 |
Ұйымдастыру кезеңі |
Амандасу, студенттердің қатысуын және аудиторияның дайыдығын тексеру; Қызығушылықты ойындар арқылы ояту; |
5 минут |
|
2 |
Білімдерін тексеру
|
Сұрақ қою арқылы. Харекеттердің қандай түрлерін білесіңдер? Харекет дегеніміз не? |
25 минут |
|
3 |
Жаңа тақырыпты жеткізу әдісі |
Баяндау арқылы: |
25 минут |
|
4 |
Оқушылардың өздік жұмысы |
Фатиха сүресінен харекеті бар 10 сөзді табу. |
10 минут |
|
5 |
Тақырыпты бекіту |
Жалпы сұрау. Харекеттің маңыздылығы қандай? Харекеттердің түрлерін атаңдар? Касра дегеніміз не? |
20 минут |
|
6 |
Сабақ қорытындысы |
Сұрау арқылы бағалау |
3 минут |
|
7 |
Үй тапсырмасы |
Харекеттердің түрлерін жаттап, 30 парадан 20 сөз табу. |
2 минут |
Оқытушының қолы__________________
Әдіскер ______________________________
Харакаттар
Араб тілінде әріптердің дыбысталуы үшін арнайы белгілер қолданылады. Бұл белгілер «харакат» немесе "қысқа дауысты білдіретін белгілер" деп аталады. Харакаттар үшеу: фатха, кәсра, дамма.
Фатха әріптің үстіне қойылатын сызықша. Жуан әріптің үстіне қойылса "а" мен "о"-ның арасында, ал жіңішке әріптің үстіне қойылса "ә" дыбысын білдіреді.
Кәсра: әріптің астына қойылатын сызықша "и" дыбысын білдіреді.
Дамма: әріптің үстіне қойылатын үтір белгісі, "у" дыбысын білдіреді.
Сукун - әріптің үстінде немесе харакаттың жоқтығын, сонымен қатар әріптің харакатсыз дыбысталуын білдіреді.
Сабақ жоспары №4
Оқытушы: Сманова. Хадиша
Пән: Құран кәрім және тәжуид.
Мамандық топ: 0112000-«Исламтану» 2-курс 23-9-71,72,73
шағым қалдыра аласыз













