Материалдар / Құрау, құрау, құлыным. Тасымал

Құрау, құрау, құлыным. Тасымал

Материал туралы қысқаша түсінік
Өлеңді мәнерлеп оқиды. Өлең не туралы айтылғанын анықтайды. Сөздерді дұрыс тасымалдауды біледі. Әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазады.
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

Буын және тасымал

Педагогтің аты-жөні:

Омирбаева Майгуль Рымбековна

Күні:

16.02.2024

Сынып:

1 «А»

Сабақтың тақырыбы

Құрау, құрау, құлыным. Тасымал

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау;

1.4.1.2 мұғалімнің қолдауымен сөзді дұрыс тасымалдауды, тасымалданбайтын сөздерді білу;

1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу

Сабақтың мақсаты

Өлеңді мәнерлеп оқиды. Өлең не туралы айтылғанын

анықтайды.

Сөздерді дұрыс тасымалдауды біледі.

Әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазады.

Сабақ барысы

Сабақтың

кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар

Сабақтың басы

(3 мин)

Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал орнату.


Оқушылар сабаққа назар аударады. Бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді








Сабақтың ортасы

(5 мин)















10мин

Топтарға біріктіру. Оқушылар қима қағаздар арқылы 5 топқа бірігеді.


Бағалауға әрбір дұрыс тапсырма үшін топқа бір тағадан беріліп отырады. Сабақ соңында әр топ өздерінің жинаған тағаларын санайды. Қай топта таға көп болса, сол топ жеңеді.


Өткен сабаққа кері байланыс

«Орамал тастамақ»

1. Әріп деген не?

2.Дыбыс деген не?

3. Әліпби неше әріптен тұрады? (42)

4.Дыбыстар нешеге бөлінеді? 5. Дауысты дыбыс деген не?

6.Дауыссыз дыбыс деген не?

7.Буын неден құралады?

8.Сөз неден құралады?

9.Сөйлем неден құралады?





1-тапсырма Миға шабуыл

Ұжымдық жұмыс

«Суреттер сөйлейді» әдісі

Әр топқа қиылаған суреттер салынған ашықхаттар беріледі, оқушылар берілген қима суреттерді жинақтайды.Жиналған сурет бойынша сабақтың тақырыбын ашады.




Мәтінді оқымас бұрын, мұғалім жылқы туралы біраз ақпарат айтады.






















Өлеңнің авторы жайлы қысқаша мағұлмат береді.



















Оқушылар орамалды бір бірлеріне тастай отырып,жауап береді, орамалды бір оқушыға лақтырады сұрақ қояды, қағып алған оқушы сұраққа жауап береді.











Оқушылар алдарындағы ашықхатта берілген суреттерді жинақтап сабақтың тақырыбын табады









Жылқы төрт-түліктің бірі. Жылқы иесі Қамбар ата. Қазақ халқында жылқыны құрметтеп, қасиеттеп жоғары бағалаған. Жылқы баласы сүйкімді, әрі жүйрік болып келеді. Жылқы жасына қарай: құлын, тай, құнан, дөнен, айғыр деп аталады. Жылқы сымбатты жануар,жылқы әрі жүйрік, әрі жұмысқа шыдамды жануар. Оның еті мен сүті өте шипалы. Еті жесең қорытуға жеңіл, сіңуі тез, өте пайдалы. Биенің сүтінен қымыз ашытады. Қымыз ауырған адамға ем.

Жылқы туралы аңыз әңгімелер, шығармалар, өлең-жырлар, ертегілер өте көп.




Ұлықбек Оразбайұлы Есдәулет -

қазақтың ақыны, журналист.

1954 жылы 29 сәуірде

Шығыс Қазақстан облысы Зайсан ауданы Үлкен Қаратал ауылында дүниеге келген.

Өлеңдері:

«Кесілген ағаш»,«Ауыл мен қала», «Бағдаршам»,«Шұбар тауық»,«Жаңбыр»..






































От шашу арқылы бағалау



















Орамал

















Қима қағаздар





































Оқулықпен жұмыс

1-жаттығу. Өлеңді мәнерлеп оқу. Суретін көрсету. Сұрақ-жауап арқылы өлеңді талдау.

  • Өлең не туралы?

  • Жылқыны қалай шақырады?

  • Сөздік жұмысын жүргізеді.

  • Өлеңнің ішінен тасмалданбайтын сөздерді табады

Өлеңді тізбектеп әрі хормен мәнерлеп оқиды.

Сұрақтарға жауап береді.

Сөздік жұмысын жүргізеді. Қазанат – ұзақ жолға шыдамды, ірі ат.


Өлеңнің ішінен тасмалданбайтын сөздерді табады.




Жауап берген топты тағаның суретімен бағалау


Оқулық, сайд

8 мин

















Сергіту сәті

2 минут

2- тапсырма

«Ойлан бөліс » әдісі

Әр топтың алдына бірнеше сөздер жазылған тапсырма таратылады.

Берілген тапсырмадағы сөздерден тасымалданбайтын сөздерді табады және не себепті тасмалданбайтыны жөнінде түсіндіру.






«Жайлауға барып қайтамыз»

Оқушыларды сергітіп, бұлшықеттерін шынықтыру мақсатында нейрогимнастикалық жаттығу орындалады.

Берілген сөздерден тасымалданбайтын сөздерді табады. Не себепті тасымалданбайтынын түсіндіреді.












Нейрогимнастикалық жаттығу

орындалады.

Оқушылар қолдарына қамшыны алып атқа мінгендей, ат үстінде отырғандай, қимыл қозғалыстарды келтіреді


Дескриптор:

-сөздерді тұтас оқиды

-тасымалданбайтын сөздерді табады

- сұраққа жауап береді


«Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау


Таратпа

Қағаздар


















Нейрогимнастикалық жаттығу

орындалады.



10 мин




3 – тапсырма

Дәптермен жұмыс

«Көркем жаз» әдісі

Экранда күбі, таға, торсық, тостағанның суреттері көрсетіледі.Оқушылар берілген суреттерді атап тасмалдап жазады.


Көркем жазу

Ұ Ұ Ұ Ұ Ұ Ұ Ұ

ұ ұ ұ ұ ұ ұ ұ



Экранда берілген суреттерді атайды, тасмалдап жазады.

1. жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтайды

2.әріп элементтерін көркем жазу талаптарына сай жазады

3. әріптерді бір-бірімен байланыстырып жазады




Дескриптор:

- жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтайды

- әріп элементтерін көркем жазу талаптарына сай жазады

- әріптерді бір-бірімен байланыстырып жазады


Сабақтың соңы


Дұрыс сәйкестендір

«Төлдерін тап»

Экранда төлдері араласқан төрт түлік жануардардың суреттері көрсетіледі. Оқушылар әр түліктің өз төлдерін сәйкестендіріп табу қажет

Оқушылар жылдам әр түліктің өз төлдерін сәйкестендіреді

«Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау

Слайд



Рефлексия

7 мин

«Не үйрендім?

не білдім?»

Сонымен балалар, жылқы малының төлін қалай атайды? Оны қалай шақырады?

Бие сүтінен не алады?

Оқушылар бүгінгі сабаққа қорытынды шығарады




Әр топтағы тағаларды санау

Мадақтау



























Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!