|
Күні:
Сынып: 7 |
Мектеп: Мұғалім аты-жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Оқу мақсаты |
7.2.3.7. Қуат. |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.3.7. – қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру. |
|
Сабақтың негізделген оқу мақсаты |
Қуат шамасының физикалық мағынасын меңгерту. Қуаттың өлшем бірліктері туралы мағлұмат беру. Қуаттың формуласын есеп шығаруға қолданады. |
|
Бағалау критерийі |
Қуат шамасының анықтамасын меңгереді. |
|
Қуаттың өлшем бірліктері жайлы мағлұмат алады. |
|
|
Қуат жайында алған білімдерін өмірде қолдана алады. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен сөз тіркестері: Қуат, ватт, киловатт, милливатт, мегаватт, микроватт. |
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Қуат шамасының анықтамасын физикалық тілде дұрыс тұжырымдай алады. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру мен инновацияға негізделген экономикалық өсу. Жалпыға бірдей еңбек қоғамыж және білім беру құндылығы. |
|
Пәнаралық байланыс |
Технология, математика, қазақ тілі. |
ЖОСПАР
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Оқулық, күнделік, дәптер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Психологиялық ахуалды орнату. Ұйымдастыру кезеңі 3 мин |
1. Сәлемдесу. 2. Ұйымдастыру. 3. «Джоульдің, Уаттың » суреттері бойынша топтасады. ( І топ-Жұмыс, ІІ топ-Қуат.) Әр кезең бағалау парағы арқылы бағаланып отырады. Топта топбасшы сайлап оқушылардың әділ бағалануын тапсырады.
|
Оқушылар орнынан тұрады,оқу құралдарын түгендеп,сабаққа назарын аударады. Физиктердің суреттерін алу арқылы топқа бөлінеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын сұрау 5 мин (барлық сыныппен) |
«Серпілген доп» ойыны арқылы үй тапсырмасы сұралады
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Жұптар бір-бірінің жауаптарын дұрыстап отырады. Әрбір дұрыс жауап 1 ұпаймен бағаланады. |
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қызығушылықты ояту (т.жд) 2 мин |
«Миға шабуыл» әдісі
|
Интербелсенді тақтадағы мақал-мәтел жайында ой қозғайды. Оқу мақсатын айқындайды.
Оқушылар жасырылған ақпаратты табады
|
Суреттер. Интербел-сенді тақта. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СаСа Сабақтың негізгі бөлімі. Түсіну. (10 мин)
|
«Төрт сөйлем» тәсілі. Оқулықтағы қуат тақырыбын оқу тапсырылады. 1.«Пікір». Тақырып бойынша туындаған өзіндік пікірін айту. 2. «Дәлел». Келтірілген өз ойларын дәлелдеу тапсырылады. 3. «Мысал». Келтірілген өзіндік пікірлеріне мысал келтіру. 4. «Қорытынды». Өзіндік пікірді тағы да бір рет пысықтап, қорытынды шешімді айту керек.
|
1.Топтағы оқушы-лар тақырып бойынша негізгі идеяларын жеткі-зеді. 2.Ойларын дәлел-деу керек. 3.Мысалды өмір-ден практикадан алады. 4.Өз ойларын нақты жеткізіп қорытын-дылап өту керек. |
Плакат, оқулық
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ө Қолдану. 10 мин
|
«Білім әлеміне саяхат» әдісі. Әр оқушыға деңгейлік тапсырмалар беріледі.
h =25м V = 120м3 g = 9,8 Н/кг t = 1мин pcу=1000 кг/м3 Т/к - N-? Есеп мазмұныны талдау : Ағынның қуатын : N=A/t Мұндағы: A= Fs-құлап аққан судың істелген жұмысы, F=mg суға әрекет ететін ауырлық күші, m=pV ,берілген уақыт ішіндегі аққан судың массасы,p-судың тығыздығы. Шешуі : N=A/t =Fh/t=mgh/t=pVgh/t=500000Вт=500кВт=0,5МВт.
Жауабы: 0,5Мегаватт (МВт)
|
Әр оқушы өзінің деңгейіне қарай берілген тапсырмаларды орындайды.
|
Оқулық, дәптер, тақта. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талдау 3 мин |
“Пирамида” әдісі 1. Қуат ұғымын неліктен енгізген? 2. Жұмыстың орындалу жылдамдығын сипаттайтын шама.............. деп аталады. 3. Қуатты қалай есептеуге болады? 4. Қуаттың ХБЖ-гі өлшем бірлігі.
|
Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы баспалдақпен жоғары көтеріледі. |
Слайд. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жинақтау 3 мин |
«Венн диаграммасы» әдісі бойынша оқушылар ойын жинақтайды. Жұмыс пен Қуат.
|
Оқушылар берілген тапсырма бойынша диаграмманы толтырады. |
Плакат Маркер. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау 4 мин |
«Ой толғау» Қуаттың өмірде қолданылуы. Бір топқа эссе, екінші топқа сурет салу тапсырылады. |
Оқушылар қалаған шығармашылық жұмыстарын орындайды. |
А4 қағаздары. Слайд. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма. мин |
Оқулықтан: 7.2.3.7. Қуат тақырыбын оқу, өмірде қуатты тағы қай жерлерде пайдаланамыз? №4 есепті шығару.
|
Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады. |
Оқулық Күнделік. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия 3 мин
Ке Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Күні:
Сынып:
7 Мектеп: Мұғалім
аты-жөні: Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Оқу
мақсаты
7.2.3.7.
Қуат.
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
7.2.3.7. – қуат
ұғымының физикалық мағынасын
түсіндіру.
Сабақтың
негізделген оқу мақсаты Қуат шамасының физикалық
мағынасын меңгерту. Қуаттың өлшем бірліктері
туралы мағлұмат беру.
Қуаттың формуласын
есеп шығаруға қолданады.
Бағалау
критерийі
Қуат шамасының
анықтамасын меңгереді.
Қуаттың өлшем
бірліктері жайлы мағлұмат
алады.
Қуат жайында алған
білімдерін өмірде қолдана
алады.
Тілдік
мақсаттар
Негізгі сөздер мен
сөз тіркестері: Қуат, ватт, киловатт, милливатт, мегаватт,
микроватт. Сыныптағы диалог/жазылым үшін
пайдалы тілдік бірліктер:
Қуат шамасының
анықтамасын физикалық тілде дұрыс
тұжырымдай алады.
Құндылықтарға
баулу Индустрияландыру мен
инновацияға негізделген экономикалық
өсу.
Жалпыға бірдей еңбек
қоғамыж және білім беру
құндылығы.
Пәнаралық
байланыс
Технология,
математика, қазақ тілі. ЖОСПАР
Жоспарланған
уақыт есебі
Сабақта
жоспарланған жаттығу
түрлері
Ресурстар
Мұғалімнің
іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Оқулық, күнделік,
дәптер Психологиялық ахуалды
орнату. Ұйымдастыру
кезеңі
3
мин 1.
Сәлемдесу. 2.
Ұйымдастыру. 3. «Джоульдің, Уаттың »
суреттері бойынша топтасады. ( І топ-Жұмыс, ІІ
топ-Қуат.) Әр кезең бағалау парағы арқылы
бағаланып отырады. Топта топбасшы сайлап оқушылардың әділ
бағалануын тапсырады.
Аты-жөні
Білу
Тусіну
Қолдану
Талдау
Жинақтау
Бағалау
1
2
3
4
5
6
Оқушылар орнынан
тұрады,оқу құралдарын түгендеп,сабаққа назарын аударады.
Физиктердің суреттерін алу арқылы топқа
бөлінеді.
Үй тапсырмасын
сұрау 5 мин (барлық
сыныппен)
«Серпілген доп»
ойыны арқылы үй тапсырмасы сұралады
Істелген нақты жұмысты қандай формуламен
есептейміз?
Ол формула қалай оқылады?
Халықаралық бірліктер жүйесінде жұмыс бірлігі қалай
аталады?
Жұмыс жайында не білеміз?
Оқушылар сұрақтарға
жауап береді.
Жұптар бір-бірінің
жауаптарын дұрыстап отырады. Әрбір дұрыс жауап 1 ұпаймен
бағаланады.
Слайд
Қызығушылықты
ояту (т.жд) 2 мин
«Миға шабуыл»
әдісі
Сабақтың тақырыбын мақал-мәтел арқылы табу
тапсырылады.
«Жақсы сөз –
жанға қуат»
Интербелсенді
тақтадағы мақал-мәтел жайында ой қозғайды. Оқу мақсатын
айқындайды.
Оқушылар жасырылған
ақпаратты табады
Суреттер.
Интербел-сенді
тақта.
СаСа Сабақтың
негізгі
бөлімі.
Түсіну. (10
мин)
«Төрт
сөйлем» тәсілі.
Оқулықтағы қуат
тақырыбын оқу тапсырылады.
1.«Пікір». Тақырып
бойынша туындаған өзіндік пікірін
айту.
2. «Дәлел».
Келтірілген өз ойларын дәлелдеу
тапсырылады.
3. «Мысал».
Келтірілген өзіндік пікірлеріне мысал
келтіру.
4. «Қорытынды».
Өзіндік пікірді тағы да бір рет пысықтап, қорытынды шешімді айту
керек.
1.Топтағы оқушы-лар
тақырып бойынша негізгі идеяларын
жеткі-зеді.
2.Ойларын дәлел-деу
керек.
3.Мысалды өмір-ден
практикадан алады.
4.Өз ойларын нақты
жеткізіп қорытын-дылап өту
керек.
Плакат,
оқулық
ө Қолдану. 10
мин
«Білім әлеміне
саяхат» әдісі. Әр оқушыға деңгейлік тапсырмалар
беріледі.
Биіктігі 10м сарқырамадан 2 минутта 50м3 су құлап ағады. Су
ағынының қуаты қандай?
Қуаты 30Вт желдеткіш 10 минутта қанша жұмыс
істейді?
Қуаты 600 Вт локомотив бірқалыпты қозғалып 200м аралықты 20
с-та өтеді. Оның тарту күші қандай?
Берілгені:
SI-бірлігі бойынша:
h
=25м
V =
120м3 g =
9,8 Н/кг
t = 1мин
pcу=1000
кг/м3
Т/к - N-?
Есеп мазмұныны талдау
:
Ағынның қуатын :
N=A/t
Мұндағы: A= Fs-құлап аққан судың істелген жұмысы,
F=mg суға әрекет ететін ауырлық күші, m=pV ,берілген уақыт ішіндегі
аққан судың массасы,p-судың
тығыздығы.
Шешуі : N=A/t
=Fh/t=mgh/t=pVgh/t=500000Вт=500кВт=0,5МВт.
Жауабы: 0,5Мегаватт
(МВт)
Әр оқушы өзінің
деңгейіне қарай берілген тапсырмаларды
орындайды.
Оқулық, дәптер,
тақта.
Талдау 3
мин
“Пирамида”
әдісі
1. Қуат ұғымын неліктен
енгізген?
2. Жұмыстың орындалу жылдамдығын
сипаттайтын шама.............. деп
аталады.
3. Қуатты қалай
есептеуге болады?
4. Қуаттың ХБЖ-гі өлшем
бірлігі.
Оқушылар сұраққа
жауап беру арқылы баспалдақпен жоғары
көтеріледі.
Слайд.
Жинақтау 3
мин
«Венн
диаграммасы» әдісі бойынша оқушылар ойын
жинақтайды. Жұмыс пен Қуат.
Оқушылар берілген
тапсырма бойынша диаграмманы
толтырады.
Плакат
Маркер.
Бағалау 4
мин
«Ой
толғау»
Қуаттың өмірде
қолданылуы. Бір топқа эссе, екінші топқа сурет салу
тапсырылады.
Оқушылар қалаған
шығармашылық жұмыстарын
орындайды.
А4
қағаздары.
Слайд.
Үйге тапсырма.
мин
Оқулықтан: 7.2.3.7. Қуат
тақырыбын оқу, өмірде қуатты тағы қай
жерлерде пайдаланамыз?
№4 есепті
шығару.
Тапсырманы
күнделіктеріне белгілеп
алады.
Оқулық
Күнделік.
Рефлексия 3
мин
Ке | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














