Материалдар / Қылқан жапырақты өсімдіктер мен қылқан жапырақты ормандардың табиғаттағы және адам шаруашылығындағы маңызы.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қылқан жапырақты өсімдіктер мен қылқан жапырақты ормандардың табиғаттағы және адам шаруашылығындағы маңызы.

Материал туралы қысқаша түсінік
Қылқан жапырақты өсімдіктермен қылқан жапырақты ормандардың табиғаттағы және адам шаруашылығындағы маңызы. 6 сыныптарға арналған күнделік жоспар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Мамыр 2018
1023
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітілді:


Күні:
02.02.2018ж

Кабинет:
304 каб

Сыныбы:
6А,Ә

Пән мұғалімі:
Отарбаева Улпан Садвакасовна

Тақырыбы:
Қылқан жапырақты өсімдіктер мен қылқан жапырақты ормандардың табиғаттағы және адам шаруашылығындағы маңызы.


Мақсаты
Білу:Қылқанжапырақтылардың табиаттағы және халық шаруашылығындағы маңызын білу.
Түсіну:Орманның маңызы және орманды қорғай білу.
Қолдану:Қазақстанда қандай қарағай өсетінін білу.
Талдау:Балқарағай туралы түсіндіру.
Жинақтау:Деңгейлік тапсырмалар беру арқылы оқушылар ойлану.
Бағалау:Ашықтұқымдылардың табиғаттағы маңызын білу.

Күтілетін нәтиже
Білу:Кәдімгі қарағай-бірүйлі өсімдік жайлы түсінеді.
Түсіну:Ашықтұқымдылар түрін ажырата біледі.
Қолдану:Берілген жаңа тақырыпты пайдалана отырып оқулықтан орындайды.
Талдау:Қарағайдың маңызы.
Жинақтау:Деңгейлік тапсырмалар беру арқылы оқушылар ойланады.
Бағалау:Қарағай неге бірүйлі өсімдік екендігін біледі.

Ресурстар
Оқулық ,суреттер,топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар,
және әртүрлі заттар,топтық тапсырмалар ,кері байланыс,
стикер,слайд.

Сабақтың құрылымы
І.Ақпарат блогы.
ІІ.Логикалық тапсырмалар блогы.
ІІІ.Жаттықтыру және білімді есепке алу блогы.
ІV.Интелектуалдық тренинг блогы.
V.Күтілетін нәтиже блогы.

Оқыту әдісі

АКТ,Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау,Оқытуды басқару және көшбасшылық.

Мұғалімнің іс-әрекетінің тәсілі
Бағыт-бағдар береді,оқушыларға қажет болғанда көмек береді,олардың танымдық тапсырмаларды өз бетімен орындауын қадағалайды.

Оқу іс-әрекетін ұйымдастыру формасы
Күтілетін нәтижеге қол жеткізу үшін кестеде берілген тапсырмаларды
орындап,сұрақтарға жауап беру.Өз мүмкіндіктеріне қарай деңгейлік
тапсырмаларды орындау.Тақырыптың идеясын түсіне отырып баға беру.


Танымдық тапсырмалар
Сабақтың ЖБЕА(жаттықтыру және жаңа білімді есепке алу)блогында
беріледі.

Оқушы іс-әрекетін
ұйымдастыру
Күтілетін нәтижеге қол жеткізу үшін,суреттерді пайдаланып сұрақтарға
жауап беру;Өз мүмкіндігіне қарай деңгейлік тапсырмаларды орындау.

Оқушыда дағды
қалыптастыру
Өзін-өзі дамыту дағдылары-өзінің деңгейін бағалау,оны жоғарылату
бағытында жүйелі жұмыс жасау,белгіленген мақсатқа жетіп барып
нәтиже көрсету,жинақталған білім мен қалыптасқан дағды негізінде ой
қорыта алу.

Негізгі ұғымдар мен
терминдер
Агроорманмелиорация,егу,себу,табиғи жолмен қалпына келугеықпал жасау.Өсмдіктер бөлімі,бүртүзушілер класы,қылқан жапырақтар қатары,эфедрин.


Ақпарат көздері
Интернет желісі,Оқулық.

Сабақты бағалау
Оқушының оқу іс-әрекеті деңгейіне байланысты бағаланады.

Психологиялық дайындық
К ү н!
Мен сеннен жылу аламын,
Жүрегіме саламын.
Досыма сыйлаймын
Сәттілік тілеймін.Оқушылар бір-біріне жақсы тілек пен сәттілік тілейді.

Топқа бөлу
І. Топ:Алма
ІІ. Топ:Алмұрт
ІІІ. Топ:Жүзім

І.Ақпарат блогы.
6 минут
Тақырыптың жоспары:
1.Орманның маңызы
2.Қылқанжапырақтылардың табиғаттағы және халық шаруашылығындағы маңызы.
3.Орманды қорғау
Орманның маңызы. Жер аумағы үлкен болса да, Қазақстанда орманды жерлер көп емес. Республикамыздағы орман мен бұталардың алып жатқан жер көлемі 21,6 млн га. Бұл Қазақстан жер көлемінің 4,2 %-ы ғана. Егер әр адамға шығатын болсақ, онда 0,7 га орман көлемі тиесілі болады.
Қылқанжапырақтылардың табиғаттағы және халық шаруашылығындағы маңызы. Қылқанжапырақтылар ашықтұқымды өсімдіктер бөліміне жатады. Олардың кластары бар. Солардың ішіндегі көбірек таралғаны бүртүзушілер класына жататын қылқанжапырақтылар қатары. Сендер олардың негізі ағаштар мен бұталар екенін білесіңдер.
Орманды қорғау. Адамдар үшін гигиеналық, эстетикалық және мәдени маңызы бар мәселе, Қазақстан орманы тапшы аймақтарға жатады. Сондықтан республикамыздағы ең басты міндет- ағашты үнемді пайдалану. Ол үшін оның көлемін ұлғайтып, әсіресе өрттен сақтай білу қажет. Сондай-ақ орманды зиянкестерден, әртүрлі аурулардан қорғаудың маңызы зор. Ағашты орынсыз кесіп, ысырапқа жол бермеу керек.

ІІ.Логикалық тапсырмалар блогы.6минут.
І.Білу.Түсіну.
Тест тапсырмалар.
Сұрақ-жауап
Орман деген не?
Қазақстанда қандай қарағайлар өседі?
Олардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы қандай?
ІІ.Қолдану.Талдау.
І топ-Орманның маңызы туралы не білесіздер?
ІІ топ-Эфедрин деген не?
ІІІ топ-Қарағайлар қатары қай класқа жатады?
ІІІ.Жинақтау.
Ротация әдісі арқылы әр топ жаңа тақырып бойынша түсінбеген сұрақтарды бір-біріне қойып талқылайды,жинақтайды.

ІІІ.Жаттықтыру және білімді есепке алу блогы.18 минут

Деңгейлік тапсырмалар:
І-деңгей.
Орман деген не?
Тұрған жерлеріңде орман барма?
ІІ-деңгей.
1.Қазақстанда қандай қарағайлар өседі?
2. Орманның маңызы туралы не білесіңдер?
ІІІ-деңгей.
Орманның маңызы туралы не білесің?
Эфедрин деген не?


ІV.Интелектуалдық тренинг блогы.6 минут
І топ.Орман қорғаудың негізгі міндет не деп ойлайсындар?Орман көлемін қалпына келтіріп,көейтудің тәсілдері бар?Орманның өз-өзінен қалпына келуін қалай түсінесің?
ІІ топ.Балқарағай туралы не білесің?Сібірлік балқарағайдан қандай заттар алынады?Қай ағаштың сүрегінен жоғары сапалы қағаз өндіріледі?
ІІІ топ. Қандай ағаштың сүрегінен қағаздан басқа медицинада қолданылатын спирт,скипидар,қабығынан илік зат,бояу алынады?



V.Күтілетін нәтиже блогы.
Сабақты өздігінен бағалау.Сыныптың сабақты оқу қарқыны мен күтілетін
нәтижеге қалай қол жеткізгендігі туралы кері байланыс жазу.



















Күні:
30.01.2018ж

Кабинет:
303 каб

Сыныбы:


Пән мұғалімі:
Отарбаева Улпан Садвакасовна

Тақырыбы:
Жүрек және қан тамырлар жүйесінің аурулары.

Мақсаты
Білу:Жүрек және қан тамырлары жүйесінің аурулары жайлы білу.
Түсіну:Жүрек қан тамырлары жүйесінің аурулары және олардың алдын алу туралы түсіндіру.
Қолдану:Берілген жаңа тақырыпты пайдалана отырып оқулықтан түсіндіру.
Талдау:Қан кеткенде көрсетілетін алғашқы көмекті көрсету.
Жинақтау:Деңгейлік тапсырмалар беру арқылы оқушылар ойланады.
Бағалау:Қан кетудің үш түрін ажырата білу.

Күтілетін нәтиже
Білу:Жүрек және қан тамырлары жүйесінің аурулары жайлы білу.
Түсіну:Жүрек қан тамырлары жүйесінің аурулары және олардың алдын алу туралы түсіндіру.
Қолдану:Берілген жаңа тақырыпты пайдалана отырып оқулықтан түсіндіру.
Талдау:Қан кеткенде көрсетілетін алғашқы көмекті көрсету.
Жинақтау:Деңгейлік тапсырмалар беру арқылы оқушылар ойланады.
Бағалау:Қан кетудің үш түрін ажырата білу.

Ресурстар
Оқулық ,суреттер,топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар,
және әртүрлі заттар,топтық тапсырмалар ,кері байланыс,
стикер,слайд.

Сабақтың құрылымы
І.Ақпарат блогы.
ІІ.Логикалық тапсырмалар блогы.
ІІІ.Жаттықтыру және білімді есепке алу блогы.
ІV.Интелектуалдық тренинг блогы.
V.Күтілетін нәтиже блогы.

Оқыту әдісі

АКТ,Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау,Оқытуды басқару және көшбасшылық.

Мұғалімнің іс-әрекетінің тәсілі
Бағыт-бағдар береді,оқушыларға қажет болғанда көмек береді,олардың танымдық тапсырмаларды өз бетімен орындауын қадағалайды.

Оқу іс-әрекетін ұйымдастыру формасы
Күтілетін нәтижеге қол жеткізу үшін кестеде берілген тапсырмаларды
орындап,сұрақтарға жауап беру.Өз мүмкіндіктеріне қарай деңгейлік
тапсырмаларды орындау.Тақырыптың идеясын түсіне отырып баға беру.


Танымдық тапсырмалар
Сабақтың ЖБЕА(жаттықтыру және жаңа білімді есепке алу)блогында
беріледі.

Оқушы іс-әрекетін
ұйымдастыру
Күтілетін нәтижеге қол жеткізу үшін,суреттерді пайдаланып сұрақтарға
жауап беру;Өз мүмкіндігіне қарай деңгейлік тапсырмаларды орындау.

Оқушыда дағды
қалыптастыру
Өзін-өзі дамыту дағдылары-өзінің деңгейін бағалау,оны жоғарылату
бағытында жүйелі жұмыс жасау,белгіленген мақсатқа жетіп барып
нәтиже көрсету,жинақталған білім мен қалыптасқан дағды негізінде ой
қорыта алу.

Негізгі ұғымдар мен
терминдер
Жүрек жұмысының бұзылуы.Аз қимылдау.Никотин.Инфаркт.


Ақпарат көздері
Интернет желісі,Оқулық.

Сабақты бағалау
Оқушының оқу іс-әрекеті деңгейіне байланысты бағаланады.

Психологиялық дайындық
К ү н!
Мен сеннен жылу аламын,
Жүрегіме саламын.
Досыма сыйлаймын
Сәттілік тілеймін.Оқушылар бір-біріне жақсы тілек пен сәттілік тілейді.

Топқа бөлу
І. Топ:Алма
ІІ. Топ:Алмұрт
ІІІ. Топ:Жүзім

І.Ақпарат блогы.
6 минут
Тақырыптың жоспары:
1.Капилярлық қан
2.Веналық қан
3.Артериялық қан
Капиллярлық қан кетудежарақаттан қан тамшылап ағады.Капилярмен қан баяу ағатындықтан,мұндай қан кетуді тоқтату оңай.Алғашқы көмек көрсеткенде,жарақатты йодтың спирттегі ерітісінмен өңдеп таза дәке таңғышын салып,орап тастау керек.
Веналық қан кету қызыл қою түсті қан ағатын веналар зақымданғанда болады.Ірі веналар зақымданған кезде капиллялық қан кетудегі сияқты жарақатт маңын йод ерітіндісімен өңдеп қысатын таңғыш салады.
Артериялық қан кету ашық ал қызыл түсті қанның жарақаттан атқылап ағуымен ерекшеленеді.мұндай қан кетуде зақымданған орыннан сәл жоғары жерден тамырды сүйекке саусақпен басып тұрып,жүйкеге зиян келтірмеу үшін жұмсақ мата салып,жгутпен қысу керек.


ІІ.Логикалық тапсырмалар блогы.6 минут
І.Білу.Түсіну.
Тест тапсырмалар.
Организмнің ішкі ортасын не құрайды?
А)лимфа
Ә)өт
Б)қан
В)асқазан сөлі
Г) ұлпа сұйықтығы
Ғ)зәр
ІІ.Қолдану.Талдау.
І топ-Жүрек және қан тамырларының қалыпты жұмысы үшін қандай жағдайлар керек.
ІІ топ-Жүрек ауруларының негізгі себептері неде?
ІІІ топ-Спиртті ішімдік пен темекі жүрек қан тамырлары жүйесіне қалай әсер етеді?
ІІІ.Жинақтау.
Ротация әдісі арқылы әр топ жаңа тақырып бойынша түсінбеген сұрақтарды бір-біріне қойып талқылайды,жинақтайды.

ІІІ.Жаттықтыру және білімді есепке алу блогы.18 минут

Деңгейлік тапсырмалар:
І-деңгей.
1.Капиллярлық қан кетуді қалай тоқтатады?
2.Веналық қан кету кезінде қандай көмек көрсету керек?
ІІ-деңгей.
1.Артериялық қан кетудің қауіптілігі неде?
2 Артериялық қан кету кезінде қандай алғашқы көмек шараларын көрсету керек.


ІІІ-деңгей.
1.Қандай артерияда вена қаны болады?
2.Қандай венада артерия қаны болады?







ІV.Интелектуалдық тренинг блогы.6 минут
І топ.Капиллярлық қан кетудежарақаттан қан тамшылап ағады.Капилярмен қан баяу ағатындықтан,мұндай қан кетуді тоқтату оңай.Алғашқы көмек көрсеткенде,жарақатты йодтың спирттегі ерітісінмен өңдеп таза дәке таңғышын салып,орап тастау керек
ІІ топ.Веналық қан кету қызыл қою түсті қан ағатын веналар зақымданғанда болады.Ірі веналар зақымданған кезде капиллялық қан кетудегі сияқты жарақатт маңын йод ерітіндісімен өңдеп қысатын таңғыш салады
ІІІ топ. Артериялық қан кету ашық ал қызыл түсті қанның жарақаттан атқылап ағуымен ерекшеленеді.мұндай қан кетуде зақымданған орыннан сәл жоғары жерден тамырды сүйекке саусақпен басып тұрып,жүйкеге зиян келтірмеу үшін жұмсақ мата салып,жгутпен қысу керек.


V.Күтілетін нәтиже блогы.
Сабақты өздігінен бағалау.Сыныптың сабақты оқу қарқыны мен күтілетін
нәтижеге қалай қол жеткізгендігі туралы кері байланыс жазу.






















Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!