Пәні: Қазақ әдебиеті Тексерген: Құранов Е
|
Сабақтың тақырыбы: Ыбырай Алтынсариннің «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі, тақырыбы мен идеясы |
Мұғалімнің аты-жөні: Айман А Күні: |
||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|
|
Оқыту мақсаты:
|
5.1.1.1- «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінің мазмұнын меңгеру; 5.1.2.1- «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінің тақырыбы мен идеясын анықтау; 5.1.3.1- Әңгімедегі кейіпкер (Сейітқұл) образын портреті мен іс-әрекеті арқылы ашу; 5.1.4.1- Әңгімені мәнерлеп оқу; 5.2.1.1- Шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу; 5.2.3.1-«Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесіндегі тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау; 5.2.4.1- Әңгімеден алған әсерін сипаттап, авторға хат жазу; 5.3.3.1-«Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесіндегі кейіпкерді (Сейітқұл) өзіндік құндылығы тұрғысынан талдау, әдеби эссе жазу. |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Ыбырай Алтынсариннің «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінің мазмұнын меңгерту, тақырыбы мен идеясын ашу, оқушыларды өзінше ой түюге баулу. Олардың танымдық түсінігін, тіл байлығын дамытып, сөйлеу, жазу шеберліктерін арттыру. Әңгімедегі еңбектің тұрмыс пен рухани өмірдегі орнын бағалай білуге үйрету. Әңгіменің тақырыбын анықтап, идеясын тану. Оқушыларды еңбекті сүюге, жігерлі, төзімді болуға, еңбек адамдарын құрметтеуге тәрбиелеп, «адал еңбек мұратқа жеткізеді» деген ой қорыту. |
||
|
Міндеті |
Оқушылардың оқу материалын саналы қабылдауын қамтамасыз ету, тақырыпты түсінуіне, меңгеруіне ықпал ету. |
||
|
Күтілетін нәтиже |
Қанағатшыл болуға талпынады. Еңбекпен тапқан нанның тәтті болатынын жастайынан білетін болады. |
||
|
7 модульдің қолданылуы |
«Оқытуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану», «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқытуды басқару және көшбасшылық», «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Оқушыларды жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту» |
||
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
«Табыстылық ассоциациясы», «Ассоциациялық қатар» әдісі, «Егер мен ...», «Венн диограммасы», «Балық қаңқасы», «Алты неліктен», «Кластер», «ПОПС формуласы» |
||
|
Қолданылатын ресурстар |
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиет теориясы |
||
|
Сабақ кезеңдері |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
«Табыстылық ассоциациясы» тренингі |
«Табыстылық ассоциациясы» тренингін ұйымдастырады |
«Табыстылық ассоциациясы» тренингіне қатысады |
|
Сабақтың мақсат-міндеттерін түсіндіру |
Мұғалімнің сөзі |
Сабақтың мақсаттары мен міндеттерін түсіндіреді |
Сабақтың мақсаттары мен міндеттерін тұжырымдайды |
Білімді өзектендіру |
«Ассоциациялық қатар» әдісі |
«Еңбек» сөзімен ассоциациялық қатар құруды тапсырады |
«Еңбек» сөзімен ассоциациялық қатар құрады |
|
Үйтапсырмасын тексеру |
«Егер мен ...» ойыны |
Үй тапсырмасы бойынша сұрақтар ұсынады |
Сұрақтарға жауап нұсқаларын береді |
|
Жаңа тақырыпты оқып-үйрену |
Оқулықпен жұмыс |
«Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесін оқуды ұйымдастырады |
«Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесін оқиды |
|
Сабақ кезеңдері |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
|
Жаңа тақырыпты оқып- үйрену |
Мәтінмен жұмыс |
Мәтінмен жұмысты ұйымдастырады, интерактивті тақтадан тапсырма шартын көрсетеді |
Мәтінді бірнеше мағыналық бөліктерге бөледі; Әр бөлікке атау береді; |
|
|
|
Әр бөліктің негізгі ойын білдіретін сөйлемдерді табады; Кейіпкерлерді сипаттайтын сөз, сөз тіркесі, сөйлемдерді анықтайды; Мәтіндегі барлық кейіпкерлерді атайды; Мәтіндегі оқиға орын алған жерлерді атайды; |
|
|
«Жаңа тақырыпты өз бетімен меңгеру тапсырмалары» |
Тапсырмаларды орындауды қадағалайды, оқушылар жауабын тыңдайды |
«Білу», «Түсіну қадамдарының тапсырмаларын орындайды» |
|
|
«Венн диограммасы» |
Топтық жұмысты ұйымдастырады. Сейітқұлды өткен сабақтың кейіпкерлері Антон мен Жомарттың бейнесімен салыстыруды ұсынады. Бірінші топқа: Сейітқұл-Атымтай жомарт, екінші топқа: Сейітқұл-Антон |
«Венн диограммасы» арқылы Қыпшақ Сейітқұлды Атымтай жомартпен, Антонмен салыстырады |
|
|
Бекіту |
«Балық қаңқасы» тәсілі |
«Қыпшақ Се»йітқұл» әңгімесін талдап, ой қорытынды жасауға шақырады |
«Балық қаңқасын» толтырады, талдайды, пікірлерін білдіреді
|
|
«Алты неліктен» әдісі |
Тапсырма шартын түсіндіреді |
Неліктен сұрауы бар алты сөйлем құрастырады, талдайды |
|
|
Қорытындылау |
Кластер |
Кластер құру шартын түсіндіреді. «Кластер» туралы ұғымдарын бекітеді |
Қ
|
|
«Ойлаудың алты қалпағы» әдісі |
«Ойлаудың алты қалпағы» әдісі арқылы алты топқа бөлініп, өз көзқарастарын білдіруді ұсынады |
Топтарға бөлініп, тапсырманы орындайды |
|
Сабақ кезеңдері |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
|
Қорытындылау |
«ПОПС формуласы» әдісі |
Тапсырма шартын түсіндіреді |
Қыпшақ Сейітқұл образы туралы пікірлерін білдіреді
1__
2__ « ПОПС» формуласы
3__ +
4__ +
|
|
Үй тапсырмасы |
Жазбаша жұмыс |
«Қазіргізаманның өзекті мәселелері қандай?» сұрағына жауап жазуды тапсырады «Қыпшақ Сейітқұл туралы менің түйген ойларым» тақырыбына эссе жазуды ұсынады |
Үй тапсырмасын жазып алады |
|
Бағалау |
Өзін-өзі, топ басшыларының бағалауы |
Бағалау критерийлерімен таныстырады |
Бағалауды жүзеге асрады |
|
Рефлексия |
«Жақсылық тамшысы» |
Қажетті құрал-жабдықтар дайындайды |
Өзі жасаған жақсы істерін немесе өзінің бойындағы жақсы қасиеттерін стикерге жазып жеткізеді |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Қыпшақ Сейітқұл" тақырыбы мен идеясы
"Қыпшақ Сейітқұл" тақырыбы мен идеясы
Пәні: Қазақ әдебиеті Тексерген: Құранов Е
|
Сабақтың тақырыбы: Ыбырай Алтынсариннің «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі, тақырыбы мен идеясы |
Мұғалімнің аты-жөні: Айман А Күні: |
||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|
|
Оқыту мақсаты:
|
5.1.1.1- «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінің мазмұнын меңгеру; 5.1.2.1- «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінің тақырыбы мен идеясын анықтау; 5.1.3.1- Әңгімедегі кейіпкер (Сейітқұл) образын портреті мен іс-әрекеті арқылы ашу; 5.1.4.1- Әңгімені мәнерлеп оқу; 5.2.1.1- Шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу; 5.2.3.1-«Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесіндегі тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау; 5.2.4.1- Әңгімеден алған әсерін сипаттап, авторға хат жазу; 5.3.3.1-«Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесіндегі кейіпкерді (Сейітқұл) өзіндік құндылығы тұрғысынан талдау, әдеби эссе жазу. |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Ыбырай Алтынсариннің «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінің мазмұнын меңгерту, тақырыбы мен идеясын ашу, оқушыларды өзінше ой түюге баулу. Олардың танымдық түсінігін, тіл байлығын дамытып, сөйлеу, жазу шеберліктерін арттыру. Әңгімедегі еңбектің тұрмыс пен рухани өмірдегі орнын бағалай білуге үйрету. Әңгіменің тақырыбын анықтап, идеясын тану. Оқушыларды еңбекті сүюге, жігерлі, төзімді болуға, еңбек адамдарын құрметтеуге тәрбиелеп, «адал еңбек мұратқа жеткізеді» деген ой қорыту. |
||
|
Міндеті |
Оқушылардың оқу материалын саналы қабылдауын қамтамасыз ету, тақырыпты түсінуіне, меңгеруіне ықпал ету. |
||
|
Күтілетін нәтиже |
Қанағатшыл болуға талпынады. Еңбекпен тапқан нанның тәтті болатынын жастайынан білетін болады. |
||
|
7 модульдің қолданылуы |
«Оқытуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану», «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқытуды басқару және көшбасшылық», «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Оқушыларды жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту» |
||
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
«Табыстылық ассоциациясы», «Ассоциациялық қатар» әдісі, «Егер мен ...», «Венн диограммасы», «Балық қаңқасы», «Алты неліктен», «Кластер», «ПОПС формуласы» |
||
|
Қолданылатын ресурстар |
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиет теориясы |
||
|
Сабақ кезеңдері |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
«Табыстылық ассоциациясы» тренингі |
«Табыстылық ассоциациясы» тренингін ұйымдастырады |
«Табыстылық ассоциациясы» тренингіне қатысады |
|
Сабақтың мақсат-міндеттерін түсіндіру |
Мұғалімнің сөзі |
Сабақтың мақсаттары мен міндеттерін түсіндіреді |
Сабақтың мақсаттары мен міндеттерін тұжырымдайды |
Білімді өзектендіру |
«Ассоциациялық қатар» әдісі |
«Еңбек» сөзімен ассоциациялық қатар құруды тапсырады |
«Еңбек» сөзімен ассоциациялық қатар құрады |
|
Үйтапсырмасын тексеру |
«Егер мен ...» ойыны |
Үй тапсырмасы бойынша сұрақтар ұсынады |
Сұрақтарға жауап нұсқаларын береді |
|
Жаңа тақырыпты оқып-үйрену |
Оқулықпен жұмыс |
«Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесін оқуды ұйымдастырады |
«Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесін оқиды |
|
Сабақ кезеңдері |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
|
Жаңа тақырыпты оқып- үйрену |
Мәтінмен жұмыс |
Мәтінмен жұмысты ұйымдастырады, интерактивті тақтадан тапсырма шартын көрсетеді |
Мәтінді бірнеше мағыналық бөліктерге бөледі; Әр бөлікке атау береді; |
|
|
|
Әр бөліктің негізгі ойын білдіретін сөйлемдерді табады; Кейіпкерлерді сипаттайтын сөз, сөз тіркесі, сөйлемдерді анықтайды; Мәтіндегі барлық кейіпкерлерді атайды; Мәтіндегі оқиға орын алған жерлерді атайды; |
|
|
«Жаңа тақырыпты өз бетімен меңгеру тапсырмалары» |
Тапсырмаларды орындауды қадағалайды, оқушылар жауабын тыңдайды |
«Білу», «Түсіну қадамдарының тапсырмаларын орындайды» |
|
|
«Венн диограммасы» |
Топтық жұмысты ұйымдастырады. Сейітқұлды өткен сабақтың кейіпкерлері Антон мен Жомарттың бейнесімен салыстыруды ұсынады. Бірінші топқа: Сейітқұл-Атымтай жомарт, екінші топқа: Сейітқұл-Антон |
«Венн диограммасы» арқылы Қыпшақ Сейітқұлды Атымтай жомартпен, Антонмен салыстырады |
|
|
Бекіту |
«Балық қаңқасы» тәсілі |
«Қыпшақ Се»йітқұл» әңгімесін талдап, ой қорытынды жасауға шақырады |
«Балық қаңқасын» толтырады, талдайды, пікірлерін білдіреді
|
|
«Алты неліктен» әдісі |
Тапсырма шартын түсіндіреді |
Неліктен сұрауы бар алты сөйлем құрастырады, талдайды |
|
|
Қорытындылау |
Кластер |
Кластер құру шартын түсіндіреді. «Кластер» туралы ұғымдарын бекітеді |
Қ
|
|
«Ойлаудың алты қалпағы» әдісі |
«Ойлаудың алты қалпағы» әдісі арқылы алты топқа бөлініп, өз көзқарастарын білдіруді ұсынады |
Топтарға бөлініп, тапсырманы орындайды |
|
Сабақ кезеңдері |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
|
Қорытындылау |
«ПОПС формуласы» әдісі |
Тапсырма шартын түсіндіреді |
Қыпшақ Сейітқұл образы туралы пікірлерін білдіреді
1__
2__ « ПОПС» формуласы
3__ +
4__ +
|
|
Үй тапсырмасы |
Жазбаша жұмыс |
«Қазіргізаманның өзекті мәселелері қандай?» сұрағына жауап жазуды тапсырады «Қыпшақ Сейітқұл туралы менің түйген ойларым» тақырыбына эссе жазуды ұсынады |
Үй тапсырмасын жазып алады |
|
Бағалау |
Өзін-өзі, топ басшыларының бағалауы |
Бағалау критерийлерімен таныстырады |
Бағалауды жүзеге асрады |
|
Рефлексия |
«Жақсылық тамшысы» |
Қажетті құрал-жабдықтар дайындайды |
Өзі жасаған жақсы істерін немесе өзінің бойындағы жақсы қасиеттерін стикерге жазып жеткізеді |
шағым қалдыра аласыз
ыпшақ
Сейітқұлға тән қасиеттерді кластер арқылы
көрсетеді














