|
Білім беру ұйымының атауы |
А.С.Макаренко атындағы жалпы орта мектебі КММ |
|
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Гаипбаева Умида Аппазовна |
|
|
Күні |
03.09.2024ж |
|
|
Сынып 5ә |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы |
Біздің айналамыздағы ақпарат |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.1 әртүрлі ақпараттың мысалдарын келтіру және ақпаратты әртүрлі нысандарда ұсыну; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Құндылық |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
Сабақтың басы 3 мин
2 мин
|
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу; Сыныпта көңілді ахуал орнату: «Сипаттау» әдісі Топқа біріктіру: «WhatsApp», «Instagram», ‘TikTok” терминдері арқылы топтарға біріктіремін |
Мұғаліммен сәлемдеседі.
Бірінші оқушы қасындағы
құрбысының серт келбеті туралы келесі оқушыға сипаттап
береді. Оқушылар үлестірме қағазда жазылған сөздер арқылы үш топқа бірігеді. |
Өздерін-өзі бағалайды |
Үлестырме қағаздар |
|
Сабақтың ортасы 2 мин
5 мин
10 мин
10 мин |
«Стоп кадр» әдісі. Оқушыларға «Қос қарлығаш» бейнебаянын көрсетемін. Әр топқа тапсырма беріледі. 1-топ: Бейнебаяндағы суреттерді салады 2-топ: Бейнебаяндағы сөздерді санайды 3-топ: Бейнебаяндағы сөздерді жазады Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру
«Мен саған, сен маған» әдісі (жұптық жұмыс).
«Ой толғаныс» әдісі (жеке жұмыс) Тапсырма 1 Диас 11 жаста. Ол атасы, әжесі және қарындасы Аидамен бірге алма теруге бақшаға барды. Аида сурет салғанды жақсы көреді. Ол бақшадағы алманың суретін салып әжесіне көрсетті. Әжесі мақтау сөздер айтып еркелетті. Диас пен қарындасы қанша алма жинағаны және алманың дәмі туралы ата-әжесіне айтқысы келді. Бірақ әжесінің құлағы естімегендіктен, атасының көзі нашар көретіндіктен Диаста қиындық туындады. Диасқа қандай кеңес бересіз
|
Оқушылар топтық жұмыс жасау арқылы тақырыпты ашады Оқушылар сабақтың тақырыбы мен анықтамаларды дәптерлеріне жазады Оқушы ақпараттың түрін айтады, келесі оқушы ақпараттың түріне мысал келтіреді |
Дескриптор: -әртүрлі ақпаратқа мысал келтіреді; Дескриптор: - Ақпаратты анықтайды; -сандық ақпаратты анықтайды; -графикалық ақпараты ұсынады; -сипап сезу арқылы ақпарат түрін анықтайды; -дыбыс арқылы ақпарат беру түрін анықтайды; -дәм сезу арқылы ақпаратты қабылдау тәсілін анықтайды ҚБ: Дескрипторлар арқылы өздерін-өзі бағалайды 6 балл |
бейнебаян Ресурс 1 Ресурс 2 |
|
Сабақтың соңы 6 мин
2 мин |
«Баскетбол» әдісі арқылы сабақты қорытындылау
Рефлексия: «БББ кестесі» арқылы рефлексия жасатамын |
Білім алушылар допты бір-бірлеріне лақтырып ақпарат түрлеріне мысалдар айтады Оқушылар тақырып туралы не білетінін, сабақта не білгенін және не білгісі келетінін кестеге жазады. |
Қалыптастырушы бағалау Сабақ барысындағы оқушылардың іс-әрекетіне кері байланысты мұғалім кері байланыс беріп бағалайды. «Бүгінгі сабақта тапсырмалардың барлығын дұрыс орындадың, жарайсың!» «Ақапартты беру тәсілімен қабылдау түрлерін шатастырып алма» |
Доп А4 парағы |
Тексерілді: Д.Рашидова
|
Білім беру ұйымының атауы |
А.С.Макаренко атындағы жалпы орта мектебі КММ |
|||||
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Гаипбаева Умида Аппазовна |
|||||
|
Күні |
10.09.2024ж |
|||||
|
Сынып 5ә |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ақпаратты беру |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.2 байланыс арналары, ақпарат көздері және қабылдағыштарының мысалын келтіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылық |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы 3 мин
2 мин
5 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу; Сыныпта көңілді ахуал орнату: Топқа біріктіру: «ақапарат», «информация», ‘information” терминдері арқылы топтарға біріктіремін Өткен сабақты пысықтау: Quizlet қолданбасында тапсырма орындау |
Мұғаліммен сәлемдеседі.
Оқушылар бір-бірлеріне жақсы
тілектер айтып сабаққа көңілді
қатысады Оқушылар үлестірме қағазда жазылған сөздер арқылы үш топқа бірігеді. |
Өздерін-өзі бағалайды |
Үлестірме қағаздар https://quizlet.com |
||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
5 мин
10 мин
10 мин |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру
«Кинометофора» әдісі арқылы сабақ турады бейнебаян көрсету, оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдау
«Ия/жоқ» әдісі арқылы кестеде берілген мәліметке сәйкес жалауша қою арқылы жауапты табу тапсырмасын беру.
«Ой толғаныс» әдісі (жеке жұмыс) Тапсырма 1 Аида хайуанаттар саябағына серуендеуге шықты. Ол саябақта әртүрлі құстардың дауысын тыңдап көңілденіп жүрді. Аквариумдағы балықтардың түрлеріне таңданып қарап досы Жанельмен бөліскісі келіп суретке түсіріп алды. Ұялы телефон арқылы досына суретті жіберді. Жанель Аидаға қоңырау шалып өзінің теледидардан қызықты фильм көріп жатқандығын айтты.
|
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен анықтамаларды дәптерлеріне жазады Оқушылар бейнебаянды көру арқылы визуальды ақпаратпен танысады, оқулықтағы ақпаратты мұғаліммен бірге талдайды Оқушылар кестеде берілген мәліметке сәйкес жалаушы қою арқылы тапсырманы орындайды Оқушылар жеке жұмыс жасайды |
Дескриптор: -байлнаыс құралдарын анықтайды; Дескриптор: - байланыс құралдарына мысал келтіреді; -табиғи ақпарат көздеріне мысал келтіреді; -жасанды ақпарат көздеріне мысал келтіреді; -ақпарат көзі мен қабылдағыштарға мысалдар келтіреді; ҚБ: Дескрипторлар арқылы өздерін-өзі бағалайды 6 балл |
бейнебаян Ресурс 1 Ресурс 2 |
||
|
Сабақтың соңы 6 мин
2 мин |
«Серпілген сауалдар» әдісі арқылы сабақты қорытындылау
Рефлексия: «БББ кестесі» арқылы рефлексия жасатамын |
Білім алушылар допты бір-бірлеріне лақтырып ақпарат түрлеріне мысалдар айтады Оқушылар тақырып туралы не білетінін, сабақта не білгенін және не білгісі келетінін кестеге жазады. |
Қалыптастырушы бағалау Сабақ барысындағы оқушылардың іс-әрекетіне кері байланысты мұғалім кері байланыс беріп бағалайды. «Бүгінгі сабақта тапсырмалардың барлығын дұрыс орындадың, жарайсың!» «байланыс арналары мен ақпарат көздерін шатастырып алма» |
Доп А4 парағы |
||
Тексерілді: Д.Рашидова
|
Білім беру ұйымының атауы |
А.С.Макаренко атындағы жалпы орта мектебі КММ |
|||||
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Гаипбаева Умида Аппазовна |
|||||
|
Күні |
17.09.2024ж |
|||||
|
Сынып 5ә |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ақпаратты шифрлау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.3 мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылық |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы 3 мин
2 мин
5 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу; Сыныпта көңілді ахуал орнату: Топқа біріктіру: «шифрлау», «кодтау», ‘криптология” терминдері арқылы топтарға біріктіремін Өткен сабақты пысықтау: «Сұрақтар ағыны» әдісі арқылы сұрақтар қойылады:
|
Мұғаліммен сәлемдеседі.
Оқушылар бір-бірлеріне жақсы
тілектер айтып сабаққа көңілді
қатысады Оқушылар үлестірме қағазда жазылған сөздер арқылы үш топқа бірігеді. Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Өздерін-өзі бағалайды
Мұғалім ауызша қалыптастырушы баға береді |
Үлестірме қағаздар |
||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
5 мин
10 мин
10 мин |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру
«Кинометофора» әдісі арқылы сабақ турады бейнебаян көрсету, оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдау
Топтық жұмыс: 1-топ: Морзе әліппесін пайдаланып, «OTAN», «МEKTEP», «SYNYP» сөздерін және өз атыңды кодта. Әр әріпке сәйкес келетін кодтан кейін бос орын қалдыр. 2-топ: Төменде Морзе кодымен берілген сөздерді декодта. а) ·− −· · − в) · · · · · · · · · · · −· · −· ә) · − · −· −− · − −· г) −· − − − − − · · б) −· · · · − · −· · · − ғ) −· · − − − · · · 3-топ: Кодты шешу кілтін пайдаланып, санмен кодталған сөз- ді тап. Бұл сөз сен үшін қаншалықты маңызды? Ойыңды ортаға сал.
«Ой толғаныс» әдісі (жеке жұмыс) Тапсырма 1 Самат пен Мақсат
достары Асанның туылған күніне тосын сый жасамақ болды. Олар екеуі
келісіп хатқа әріптерді нүкте және сызықшаларды қолданып «Happy
birthday» деп жазды. Асан хатты оқи алмағандықтан ол да қулық жасап
оларға хатты 23 1 30 17 8 25 сандары арқылы жазды. Самат пен Мақсат
Асанның жауабын түсінгісі келіп өздерінің жазған мәліметтерін
мәтінге ауыстырып оқып берді. Асан қуанып өзінің жауабын да оқып
берді. Самат пен Мақсат Асанға кітап силады. Асан кітаптың
артындағы таңба туралы түсінгісі келді.
|
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен анықтамаларды дәптерлеріне жазады Оқушылар бейнебаянды көру арқылы визуальды ақпаратпен танысады, оқулықтағы ақпаратты мұғаліммен бірге талдайды Оқушылар кестеде берілген мәліметке сәйкес жалаушы қою арқылы тапсырманы орындайды Оқушылар жеке жұмыс жасайды |
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескрипторлар арқылы өздерін-өзі бағалайды 6 балл |
бейнебаян Ресурс 1 Ресурс 2 |
||
|
Сабақтың соңы 6 мин
2 мин |
«Серпілген сауалдар» әдісі арқылы сабақты қорытындылау
Рефлексия: «БББ кестесі» арқылы рефлексия жасатамын |
Білім алушылар допты бір-бірлеріне лақтырып ақпарат түрлеріне мысалдар айтады Оқушылар тақырып туралы не білетінін, сабақта не білгенін және не білгісі келетінін кестеге жазады. |
Қалыптастырушы бағалау Сабақ барысындағы оқушылардың іс-әрекетіне кері байланысты мұғалім кері байланыс беріп бағалайды. «Бүгінгі сабақта тапсырмалардың барлығын дұрыс орындадың, жарайсың!» «кодталған ақпаратты кері кодтауда мұқият бол» |
Доп А4 парағы |
||
Тексерілді: Д.Рашидова
|
Білім беру ұйымының атауы |
А.С.Макаренко атындағы жалпы орта мектебі КММ |
|||||
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Гаипбаева Умида Аппазовна |
|||||
|
Күні |
24.09.2024ж |
|||||
|
Сынып 5ә |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ақпаратты шифрлау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.3 мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылық |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы 3 мин
2 мин
8 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу; Сыныпта көңілді ахуал орнату: Топқа біріктіру: сандар арқылы топтарға біріктіру Өткен сабақты пысықтау: Wordwall қолданбасы арқылы өткен сабақты пысықтау |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар сабаққа көңілді қатысады Оқушылар санау арқылы екі топқа бірігеді Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Өздерін-өзі бағалайды |
Үлестірме қағаздар |
||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
10 мин
7 мин
5 мин |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру
Топтық жұмыс: «Квес» әдісі арқылы тапсырмалар орындату 1. Aqparatti shifrlau-qupia aqparatti boten adam tanimaitinday etip ozgertu 2. Alfavit- aqparatti usinu ushin qoldnilatin shektelgen simvoldar jiyini. 3. Kodtau degenimiz aqparatti belgili bir alfavit arqili usinu
Жеке жұмыс: ASCII кодын қолданып «Менің арманым» тақырыбында 10 сөзден тұратын шағын эссе жазу Жұптық жұмыс «Мен саған, сен маған» әдісі бойынша жұптық жұмыс жасату |
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен анықтамаларды дәптерлеріне жазады Оқушылар сыныптағы заттарда жасырынған мәтіндерді тауып, Морзе кодымен кодтайды Оқушылар жеке жұмыс жасайды Оқушылар бір-бірінің жазған эссе жұмысын ASCII кестесін қолданып декодтайды |
Дескриптор:
ҚБ: Дескрипторлар арқылы өздерін-өзі бағалайды 6 балл Дескриптор:
2 балл Дескриптор:
2 балл |
|
||
|
Сабақтың соңы 6 мин
2 мин |
«Серпілген сауалдар» әдісі арқылы сабақты қорытындылау
Рефлексия: «БББ кестесі» арқылы рефлексия жасатамын |
Білім алушылар допты бір-бірлеріне лақтырып ақпарат түрлеріне мысалдар айтады Оқушылар тақырып туралы не білетінін, сабақта не білгенін және не білгісі келетінін кестеге жазады. |
Қалыптастырушы бағалау Сабақ барысындағы оқушылардың іс-әрекетіне кері байланысты мұғалім кері байланыс беріп бағалайды. |
Доп А4 парағы |
||
Тексерілді: Д.Рашидова
|
Білім беру ұйымының атауы |
А.С.Макаренко атындағы жалпы орта мектебі КММ |
|||||
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Гаипбаева Умида Аппазовна |
|||||
|
Күні |
01.10.2024ж |
|||||
|
Сынып 5ә |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Екілік ақпаратты ұсыну |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.4 компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылық |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы 3 мин
2 мин
5 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу; Сыныпта көңілді ахуал орнату: Топқа біріктіру: «мәтін», «сан», ‘сурет” терминдері арқылы топтарға біріктіремін Өткен сабақты пысықтау: «Сұрақтар ағыны» әдісі арқылы сұрақтар қойылады: 1. Шифрлау не үшін қолданылады? 2. Кодтау дегеніміз не? 3. Шифрлау мен кодтаудың қандай айырмашылығы бар? 4. Криптография дегеніміз не? 5. Шифрлау мен кодтау қандай салаларда қолданылады? |
Мұғаліммен сәлемдеседі.
Оқушылар бір-бірлеріне жақсы
тілектер айтып сабаққа көңілді
қатысады Оқушылар үлестірме қағазда жазылған сөздер арқылы үш топқа бірігеді. Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Өздерін-өзі бағалайды
Мұғалім ауызша қалыптастырушы баға береді |
Үлестірме қағаздар |
||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
5 мин
10 мин
10 мин |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру
«Кинометофора» әдісі арқылы сабақ туралы бейнебаян көрсету, оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдау
Топтық жұмыс: 1-топ: Тақырыпта кездесетін терминдердің ағылшын тіліндегі баламасы ASCІІ кестесінде (2-кесте) кодталған. Терминдерді декодтап, қазақ және орыс тіліндегі аудармасын тап.
2-топ: 2-тапсырма. Төменде латын әріптерінен тұратын сөздер берілген(мағынасы болмауы да мүмкін). abbas, algo, info, expo, demo, delta а) ASCІІ кестесін пайдаланып, екілік кодпен кодта. ә) Берілген сөздердің қан ша байт және биттен тұратынын анық тандар 3-топ: Графикалық суретте «Информатика» пәніне қатысты терминнің ағылшын тілін дегі баламасы жасырылған. Ол сөзді тап. Қазақ және орыс тілінде бұл сөз қалай айтылады?
Жеке жұмыс:
|
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен анықтамаларды дәптерлеріне жазады Оқушылар бейнебаянды көру арқылы визуальды ақпаратпен танысады, оқулықтағы ақпаратты мұғаліммен бірге талдайды Оқушылар кестеде берілген мәліметке сәйкес жалаушы қою арқылы тапсырманы орындайды Оқушылар жеке жұмыс жасайды |
Дескриптор:
Дескрипторлар арқылы өздерін-өзі бағалайды 6 балл Дескриптор:
|
бейнебаян Ресурс 1 Ресурс 2 |
||
|
Сабақтың соңы 6 мин
2 мин |
«Серпілген сауалдар» әдісі арқылы сабақты қорытындылау
Рефлексия: «БББ кестесі» арқылы рефлексия жасатамын |
Білім алушылар допты бір-бірлеріне лақтырып ақпарат түрлеріне мысалдар айтады Оқушылар тақырып туралы не білетінін, сабақта не білгенін және не білгісі келетінін кестеге жазады. |
Қалыптастырушы бағалау Сабақ барысындағы оқушылардың іс-әрекетіне кері байланысты мұғалім кері байланыс беріп бағалайды. «Бүгінгі сабақта тапсырмалардың барлығын дұрыс орындадың, жарайсың!» «ондық жүйедегі сандарды екілік жүйеде жазу кезінде мұқият бол» |
Доп А4 парағы |
||
Тексерілді: Д.Рашидова
|
Білім беру ұйымының атауы |
А.С.Макаренко атындағы жалпы орта мектебі КММ |
|||||
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Гаипбаева Умида Аппазовна |
|||||
|
Күні |
08.10.2024ж |
|||||
|
Сынып 5ә |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Графикалық ақпаратты екілік кодта ұсыну |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.4 компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылық |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы 3 мин
2 мин
8 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу; Сыныпта көңілді ахуал орнату: Топқа біріктіру: «Мозайка» әдісі арқылы топтарға біріктіру Өткен сабақты пысықтау: Wordwall қолданбасы арқылы өткен сабақты пысықтау |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар сабаққа көңілді қатысады Оқушылар жемістердің суреттерін құрастыру арқылы екі топқа бірігеді Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Өздерін-өзі бағалайды ҚБ 2 балл |
resource/79669570 |
||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
5 мин
7 мин
5 мин
5мин |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру
«Стоп кадр» әдісі арқылы тақырыпқа байланысты презентация демонстрациялайды
Топтық жұмыс: «Венн диаграммасы» әдісі арқылы тапсырма беру
Жеке жұмыс: оқулықта берілген 1, 2 тапсырмаларды жеке орындату Жұптық жұмыс «Жасырынбақ» әдісі бойынша жұптық жұмыс жасату |
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен анықтамаларды дәптерлеріне жазады Оқушылар тақырыпқа байланысты ақпаратпен танысады Оқушылар векторлық және растрлық графиканы салыстырады Оқушылар жеке жұмыс жасайды Оқушылар өздері қалаған суретті кішкентай қағазғасалып оны умаждап алақанына салып бір оқушыға қай қолында екенін табуды ұсынады. Тапқан оқушы сол суретті растрлық түрде сызады |
Дескриптор:
4 балл Дескриптор:
Дескриптор: -Компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіреді 2 балл |
|
||
|
Сабақтың соңы 6 мин
2 мин |
«Сұрақтар ағыны» әдісі арқылы сабақты қорытындылау
Рефлексия: «БББ кестесі» арқылы рефлексия жасатамын |
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді Оқушылар тақырып туралы не білетінін, сабақта не білгенін және не білгісі келетінін кестеге жазады. |
Қалыптастырушы бағалау Сабақ барысындағы оқушылардың іс-әрекетіне кері байланысты мұғалім кері байланыс беріп бағалайды. |
А4 парағы |
||
Тексерілді: Д.Рашидова
|
Білім беру ұйымының атауы |
А.С.Макаренко атындағы жалпы орта мектебі КММ |
|||||
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Гаипбаева Умида Аппазовна |
|||||
|
Күні |
15.10.2024ж |
|||||
|
Сынып 5ә |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Графикалық ақпаратты екілік кодта ұсыну. БЖБ |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.4 компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылық |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы 3 мин
2 мин
8 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу; Сыныпта көңілді ахуал орнату: Топқа біріктіру: векторлық және растрлық суреттер арқылы топтарға біріктіру Өткен сабақты пысықтау: Plickers қолданбасы арқылы өткен сабақты сұрау |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар сабаққа көңілді қатысады Оқушылар суреттер арқылы екі топқа бірігеді Оқушылар сұрақтарға код карталар арқылы жауап береді |
Өздерін-өзі бағалайды ҚБ 2 балл |
Plickers.com қолданбасы, карталар, интербелсенді тақта |
||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
5 мин
|
Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру
Жеке практикалық жұмыс орындату
Бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын орындату |
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен анықтамаларды дәптерлеріне жазады Оқушылар компьютерде растрлық суреттер салады Оқушылар БЖБ тапсырмаларын қағазға орындайды |
Дескриптор Компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіреді |
|
||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия: «БББ кестесі» арқылы рефлексия жасатамын |
Оқушылар тақырып туралы не білетінін, сабақта не білгенін және не білгісі келетінін кестеге жазады. |
Қалыптастырушы бағалау Сабақ барысындағы оқушылардың іс-әрекетіне кері байланысты мұғалім кері байланыс беріп бағалайды. |
А4 парағы |
||
Тексерілді: Д.Рашидова
|
Білім беру ұйымының атауы |
А.С.Макаренко атындағы жалпы орта мектебі КММ |
|||||
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Гаипбаева Умида Аппазовна |
|||||
|
Күні |
22.10.2024ж |
|||||
|
Сынып 5ә |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Шығармашылық-практикалық тапсырмалар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.4 компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылық |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы 3 мин
2 мин
7 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу; Сыныпта көңілді ахуал орнату: Топқа біріктіру: сандар арқылы топтарға біріктіру Өткен сабақты пысықтау: Wordwall қолданбасы арқылы өткен сабақты пысықтау |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар сабаққа көңілді қатысады Оқушылар санау арқылы екі топқа бірігеді Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Өздерін-өзі бағалайды ҚБ 2 балл |
|
||
|
Сабақтың ортасы 3 мин
15 мин
10 мин |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру
«Ғажайып ұяшықтар» әдісі арқылы жеке практикалық жұмыстар орындату.
Топтық жұмыс: «Аялдама» әдісі арқылы тапсырма орындату
|
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен анықтамаларды дәптерлеріне жазады Оқушылар ұяшықтарда берілген тапсырмаларды жеке орындайды Оқушылар әр топтағы тапсырмаларды топпен аралап жүріп орындайды |
Дескриптор:
4 балл Дескриптор:
|
|
||
|
Сабақтың соңы 3 мин
2 мин |
«Сұрақтар ағыны» әдісі арқылы сабақты қорытындылау
Рефлексия: «Екі жүрек, бір тілек» арқылы рефлексия жасатамын |
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді Оқушылар.сабақ туралы екі жақсы пікір, түсінбеген бір сұрағын айтады |
Қалыптастырушы бағалау Сабақ барысындағы оқушылардың іс-әрекетіне кері байланысты мұғалім кері байланыс беріп бағалайды. |
А4 парағы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
А.С.Макаренко атындағы жалпы білім беретін мектеп КММ |
|||||
|
Бөлім |
Компьютер және қауіпсіздік |
|||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Гаипбаева Умида Аппазовна |
|||||
|
Күні |
05.04.2024ж |
|||||
|
Сынып 5а,б |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Компьютерде жұмыс істеген кезде өзіңе қалай зиян келтірмеуге болады? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.4.1.1 қауіпсіздік ережелерін бұзу салдары туралы талдау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы 3 мин
2 мин
5 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу; Сыныпта көңілді ахуал орнату: «Жүректен жүрекке» әдісі Топқа біріктіру: «компьютер», «интернет», ‘сайт” терминдері арқылы топтарға біріктіремін Өткен сабақты пысықтау: «Wordwall» қосымшасы бойынша тапсырма орындату арқылы өткен сабақты естеріне түсіремін |
Мұғаліммен сәлемдеседі.
Оқушылар бір-бірлеріне жақсы
тілектер айтып сабаққа көңілді
қатысады Оқушылар үлестірме қағазда жазылған сөздер арқылы үш топқа бірігеді. Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Мұғалімнің ҚБ 2 балл |
Үлестірме қағаздар |
||
|
Сабақтың ортасы 2 мин 5 мин
10 мин
10 мин |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру «Кинометофора» әдісі арқылы сабақ туралы бейнебаян көрсету, оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдау
Топтық жұмыс: «Джиксо» әдісі 1-топ: компьютердің көзге зияны 2-топ: компьютердің омыртқаға, буын мен бұлшық етке кері әсері 3-топ: компьютердің жүйкеге кері әсері, тәуелділік
Жеке жұмыс: Бүгінгі таңда компьютердің алдында тапжылмай отырып, тәуелді ететін қандай программаларды (ойын, әлеуметтік желі және т.б) атай аласыңдар? Талдаңдар. Компьютерде жазыңдар |
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен анықтамаларды дәптерлеріне жазады Оқушылар бейнебаянды көру арқылы визуальды ақпаратпен танысады, оқулықтағы ақпаратты мұғаліммен бірге талдайды Оқушылар топта бірлесіп постер жасайды, жұмыстарын қорғайды Оқушылар компьютерде өздерінің ойларын жазады, бірге талдайды |
Дескриптор: - Қауіпсіздік ережелерін бұзу салдарын анықтайды ҚБ 2 балл Дескриптор: - Қауіпсіздік ережелерін бұзу салдарын талдайды 4 балл |
бейнебаян компьютер |
||
|
Сабақтың соңы 6 мин
2 мин |
«Зымыран сұрақтар» әдісі арқылы сабақты қорытындылау
Рефлексия: «БББ кестесі» арқылы рефлексия жасатамын |
Білім алушылар қағазға сұрақтар жазып ұшақ жасап келесі топқа ұшырады. Сұрақтарға жауап береді Оқушылар тақырып туралы не білетінін, сабақта не білгенін және не білгісі келетінін кестеге жазады. |
Мұғалімнің ҚБ 2 балл |
А4 парағы |
||
Тексерілді: Д.Рашидова
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді жоспар
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
А.С.Макаренко атындағы жалпы орта мектебі КММ |
|
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Гаипбаева Умида Аппазовна |
|
|
Күні |
03.09.2024ж |
|
|
Сынып 5ә |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы |
Біздің айналамыздағы ақпарат |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.1 әртүрлі ақпараттың мысалдарын келтіру және ақпаратты әртүрлі нысандарда ұсыну; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Құндылық |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
Сабақтың басы 3 мин
2 мин
|
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу; Сыныпта көңілді ахуал орнату: «Сипаттау» әдісі Топқа біріктіру: «WhatsApp», «Instagram», ‘TikTok” терминдері арқылы топтарға біріктіремін |
Мұғаліммен сәлемдеседі.
Бірінші оқушы қасындағы
құрбысының серт келбеті туралы келесі оқушыға сипаттап
береді. Оқушылар үлестірме қағазда жазылған сөздер арқылы үш топқа бірігеді. |
Өздерін-өзі бағалайды |
Үлестырме қағаздар |
|
Сабақтың ортасы 2 мин
5 мин
10 мин
10 мин |
«Стоп кадр» әдісі. Оқушыларға «Қос қарлығаш» бейнебаянын көрсетемін. Әр топқа тапсырма беріледі. 1-топ: Бейнебаяндағы суреттерді салады 2-топ: Бейнебаяндағы сөздерді санайды 3-топ: Бейнебаяндағы сөздерді жазады Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру
«Мен саған, сен маған» әдісі (жұптық жұмыс).
«Ой толғаныс» әдісі (жеке жұмыс) Тапсырма 1 Диас 11 жаста. Ол атасы, әжесі және қарындасы Аидамен бірге алма теруге бақшаға барды. Аида сурет салғанды жақсы көреді. Ол бақшадағы алманың суретін салып әжесіне көрсетті. Әжесі мақтау сөздер айтып еркелетті. Диас пен қарындасы қанша алма жинағаны және алманың дәмі туралы ата-әжесіне айтқысы келді. Бірақ әжесінің құлағы естімегендіктен, атасының көзі нашар көретіндіктен Диаста қиындық туындады. Диасқа қандай кеңес бересіз
|
Оқушылар топтық жұмыс жасау арқылы тақырыпты ашады Оқушылар сабақтың тақырыбы мен анықтамаларды дәптерлеріне жазады Оқушы ақпараттың түрін айтады, келесі оқушы ақпараттың түріне мысал келтіреді |
Дескриптор: -әртүрлі ақпаратқа мысал келтіреді; Дескриптор: - Ақпаратты анықтайды; -сандық ақпаратты анықтайды; -графикалық ақпараты ұсынады; -сипап сезу арқылы ақпарат түрін анықтайды; -дыбыс арқылы ақпарат беру түрін анықтайды; -дәм сезу арқылы ақпаратты қабылдау тәсілін анықтайды ҚБ: Дескрипторлар арқылы өздерін-өзі бағалайды 6 балл |
бейнебаян Ресурс 1 Ресурс 2 |
|
Сабақтың соңы 6 мин
2 мин |
«Баскетбол» әдісі арқылы сабақты қорытындылау
Рефлексия: «БББ кестесі» арқылы рефлексия жасатамын |
Білім алушылар допты бір-бірлеріне лақтырып ақпарат түрлеріне мысалдар айтады Оқушылар тақырып туралы не білетінін, сабақта не білгенін және не білгісі келетінін кестеге жазады. |
Қалыптастырушы бағалау Сабақ барысындағы оқушылардың іс-әрекетіне кері байланысты мұғалім кері байланыс беріп бағалайды. «Бүгінгі сабақта тапсырмалардың барлығын дұрыс орындадың, жарайсың!» «Ақапартты беру тәсілімен қабылдау түрлерін шатастырып алма» |
Доп А4 парағы |
Тексерілді: Д.Рашидова
|
Білім беру ұйымының атауы |
А.С.Макаренко атындағы жалпы орта мектебі КММ |
|||||
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Гаипбаева Умида Аппазовна |
|||||
|
Күні |
10.09.2024ж |
|||||
|
Сынып 5ә |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ақпаратты беру |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.2 байланыс арналары, ақпарат көздері және қабылдағыштарының мысалын келтіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылық |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы 3 мин
2 мин
5 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу; Сыныпта көңілді ахуал орнату: Топқа біріктіру: «ақапарат», «информация», ‘information” терминдері арқылы топтарға біріктіремін Өткен сабақты пысықтау: Quizlet қолданбасында тапсырма орындау |
Мұғаліммен сәлемдеседі.
Оқушылар бір-бірлеріне жақсы
тілектер айтып сабаққа көңілді
қатысады Оқушылар үлестірме қағазда жазылған сөздер арқылы үш топқа бірігеді. |
Өздерін-өзі бағалайды |
Үлестірме қағаздар https://quizlet.com |
||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
5 мин
10 мин
10 мин |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру
«Кинометофора» әдісі арқылы сабақ турады бейнебаян көрсету, оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдау
«Ия/жоқ» әдісі арқылы кестеде берілген мәліметке сәйкес жалауша қою арқылы жауапты табу тапсырмасын беру.
«Ой толғаныс» әдісі (жеке жұмыс) Тапсырма 1 Аида хайуанаттар саябағына серуендеуге шықты. Ол саябақта әртүрлі құстардың дауысын тыңдап көңілденіп жүрді. Аквариумдағы балықтардың түрлеріне таңданып қарап досы Жанельмен бөліскісі келіп суретке түсіріп алды. Ұялы телефон арқылы досына суретті жіберді. Жанель Аидаға қоңырау шалып өзінің теледидардан қызықты фильм көріп жатқандығын айтты.
|
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен анықтамаларды дәптерлеріне жазады Оқушылар бейнебаянды көру арқылы визуальды ақпаратпен танысады, оқулықтағы ақпаратты мұғаліммен бірге талдайды Оқушылар кестеде берілген мәліметке сәйкес жалаушы қою арқылы тапсырманы орындайды Оқушылар жеке жұмыс жасайды |
Дескриптор: -байлнаыс құралдарын анықтайды; Дескриптор: - байланыс құралдарына мысал келтіреді; -табиғи ақпарат көздеріне мысал келтіреді; -жасанды ақпарат көздеріне мысал келтіреді; -ақпарат көзі мен қабылдағыштарға мысалдар келтіреді; ҚБ: Дескрипторлар арқылы өздерін-өзі бағалайды 6 балл |
бейнебаян Ресурс 1 Ресурс 2 |
||
|
Сабақтың соңы 6 мин
2 мин |
«Серпілген сауалдар» әдісі арқылы сабақты қорытындылау
Рефлексия: «БББ кестесі» арқылы рефлексия жасатамын |
Білім алушылар допты бір-бірлеріне лақтырып ақпарат түрлеріне мысалдар айтады Оқушылар тақырып туралы не білетінін, сабақта не білгенін және не білгісі келетінін кестеге жазады. |
Қалыптастырушы бағалау Сабақ барысындағы оқушылардың іс-әрекетіне кері байланысты мұғалім кері байланыс беріп бағалайды. «Бүгінгі сабақта тапсырмалардың барлығын дұрыс орындадың, жарайсың!» «байланыс арналары мен ақпарат көздерін шатастырып алма» |
Доп А4 парағы |
||
Тексерілді: Д.Рашидова
|
Білім беру ұйымының атауы |
А.С.Макаренко атындағы жалпы орта мектебі КММ |
|||||
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Гаипбаева Умида Аппазовна |
|||||
|
Күні |
17.09.2024ж |
|||||
|
Сынып 5ә |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ақпаратты шифрлау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.3 мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылық |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы 3 мин
2 мин
5 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу; Сыныпта көңілді ахуал орнату: Топқа біріктіру: «шифрлау», «кодтау», ‘криптология” терминдері арқылы топтарға біріктіремін Өткен сабақты пысықтау: «Сұрақтар ағыны» әдісі арқылы сұрақтар қойылады:
|
Мұғаліммен сәлемдеседі.
Оқушылар бір-бірлеріне жақсы
тілектер айтып сабаққа көңілді
қатысады Оқушылар үлестірме қағазда жазылған сөздер арқылы үш топқа бірігеді. Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Өздерін-өзі бағалайды
Мұғалім ауызша қалыптастырушы баға береді |
Үлестірме қағаздар |
||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
5 мин
10 мин
10 мин |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру
«Кинометофора» әдісі арқылы сабақ турады бейнебаян көрсету, оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдау
Топтық жұмыс: 1-топ: Морзе әліппесін пайдаланып, «OTAN», «МEKTEP», «SYNYP» сөздерін және өз атыңды кодта. Әр әріпке сәйкес келетін кодтан кейін бос орын қалдыр. 2-топ: Төменде Морзе кодымен берілген сөздерді декодта. а) ·− −· · − в) · · · · · · · · · · · −· · −· ә) · − · −· −− · − −· г) −· − − − − − · · б) −· · · · − · −· · · − ғ) −· · − − − · · · 3-топ: Кодты шешу кілтін пайдаланып, санмен кодталған сөз- ді тап. Бұл сөз сен үшін қаншалықты маңызды? Ойыңды ортаға сал.
«Ой толғаныс» әдісі (жеке жұмыс) Тапсырма 1 Самат пен Мақсат
достары Асанның туылған күніне тосын сый жасамақ болды. Олар екеуі
келісіп хатқа әріптерді нүкте және сызықшаларды қолданып «Happy
birthday» деп жазды. Асан хатты оқи алмағандықтан ол да қулық жасап
оларға хатты 23 1 30 17 8 25 сандары арқылы жазды. Самат пен Мақсат
Асанның жауабын түсінгісі келіп өздерінің жазған мәліметтерін
мәтінге ауыстырып оқып берді. Асан қуанып өзінің жауабын да оқып
берді. Самат пен Мақсат Асанға кітап силады. Асан кітаптың
артындағы таңба туралы түсінгісі келді.
|
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен анықтамаларды дәптерлеріне жазады Оқушылар бейнебаянды көру арқылы визуальды ақпаратпен танысады, оқулықтағы ақпаратты мұғаліммен бірге талдайды Оқушылар кестеде берілген мәліметке сәйкес жалаушы қою арқылы тапсырманы орындайды Оқушылар жеке жұмыс жасайды |
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескрипторлар арқылы өздерін-өзі бағалайды 6 балл |
бейнебаян Ресурс 1 Ресурс 2 |
||
|
Сабақтың соңы 6 мин
2 мин |
«Серпілген сауалдар» әдісі арқылы сабақты қорытындылау
Рефлексия: «БББ кестесі» арқылы рефлексия жасатамын |
Білім алушылар допты бір-бірлеріне лақтырып ақпарат түрлеріне мысалдар айтады Оқушылар тақырып туралы не білетінін, сабақта не білгенін және не білгісі келетінін кестеге жазады. |
Қалыптастырушы бағалау Сабақ барысындағы оқушылардың іс-әрекетіне кері байланысты мұғалім кері байланыс беріп бағалайды. «Бүгінгі сабақта тапсырмалардың барлығын дұрыс орындадың, жарайсың!» «кодталған ақпаратты кері кодтауда мұқият бол» |
Доп А4 парағы |
||
Тексерілді: Д.Рашидова
|
Білім беру ұйымының атауы |
А.С.Макаренко атындағы жалпы орта мектебі КММ |
|||||
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Гаипбаева Умида Аппазовна |
|||||
|
Күні |
24.09.2024ж |
|||||
|
Сынып 5ә |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ақпаратты шифрлау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.3 мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылық |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы 3 мин
2 мин
8 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу; Сыныпта көңілді ахуал орнату: Топқа біріктіру: сандар арқылы топтарға біріктіру Өткен сабақты пысықтау: Wordwall қолданбасы арқылы өткен сабақты пысықтау |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар сабаққа көңілді қатысады Оқушылар санау арқылы екі топқа бірігеді Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Өздерін-өзі бағалайды |
Үлестірме қағаздар |
||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
10 мин
7 мин
5 мин |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру
Топтық жұмыс: «Квес» әдісі арқылы тапсырмалар орындату 1. Aqparatti shifrlau-qupia aqparatti boten adam tanimaitinday etip ozgertu 2. Alfavit- aqparatti usinu ushin qoldnilatin shektelgen simvoldar jiyini. 3. Kodtau degenimiz aqparatti belgili bir alfavit arqili usinu
Жеке жұмыс: ASCII кодын қолданып «Менің арманым» тақырыбында 10 сөзден тұратын шағын эссе жазу Жұптық жұмыс «Мен саған, сен маған» әдісі бойынша жұптық жұмыс жасату |
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен анықтамаларды дәптерлеріне жазады Оқушылар сыныптағы заттарда жасырынған мәтіндерді тауып, Морзе кодымен кодтайды Оқушылар жеке жұмыс жасайды Оқушылар бір-бірінің жазған эссе жұмысын ASCII кестесін қолданып декодтайды |
Дескриптор:
ҚБ: Дескрипторлар арқылы өздерін-өзі бағалайды 6 балл Дескриптор:
2 балл Дескриптор:
2 балл |
|
||
|
Сабақтың соңы 6 мин
2 мин |
«Серпілген сауалдар» әдісі арқылы сабақты қорытындылау
Рефлексия: «БББ кестесі» арқылы рефлексия жасатамын |
Білім алушылар допты бір-бірлеріне лақтырып ақпарат түрлеріне мысалдар айтады Оқушылар тақырып туралы не білетінін, сабақта не білгенін және не білгісі келетінін кестеге жазады. |
Қалыптастырушы бағалау Сабақ барысындағы оқушылардың іс-әрекетіне кері байланысты мұғалім кері байланыс беріп бағалайды. |
Доп А4 парағы |
||
Тексерілді: Д.Рашидова
|
Білім беру ұйымының атауы |
А.С.Макаренко атындағы жалпы орта мектебі КММ |
|||||
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Гаипбаева Умида Аппазовна |
|||||
|
Күні |
01.10.2024ж |
|||||
|
Сынып 5ә |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Екілік ақпаратты ұсыну |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.4 компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылық |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы 3 мин
2 мин
5 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу; Сыныпта көңілді ахуал орнату: Топқа біріктіру: «мәтін», «сан», ‘сурет” терминдері арқылы топтарға біріктіремін Өткен сабақты пысықтау: «Сұрақтар ағыны» әдісі арқылы сұрақтар қойылады: 1. Шифрлау не үшін қолданылады? 2. Кодтау дегеніміз не? 3. Шифрлау мен кодтаудың қандай айырмашылығы бар? 4. Криптография дегеніміз не? 5. Шифрлау мен кодтау қандай салаларда қолданылады? |
Мұғаліммен сәлемдеседі.
Оқушылар бір-бірлеріне жақсы
тілектер айтып сабаққа көңілді
қатысады Оқушылар үлестірме қағазда жазылған сөздер арқылы үш топқа бірігеді. Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Өздерін-өзі бағалайды
Мұғалім ауызша қалыптастырушы баға береді |
Үлестірме қағаздар |
||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
5 мин
10 мин
10 мин |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру
«Кинометофора» әдісі арқылы сабақ туралы бейнебаян көрсету, оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдау
Топтық жұмыс: 1-топ: Тақырыпта кездесетін терминдердің ағылшын тіліндегі баламасы ASCІІ кестесінде (2-кесте) кодталған. Терминдерді декодтап, қазақ және орыс тіліндегі аудармасын тап.
2-топ: 2-тапсырма. Төменде латын әріптерінен тұратын сөздер берілген(мағынасы болмауы да мүмкін). abbas, algo, info, expo, demo, delta а) ASCІІ кестесін пайдаланып, екілік кодпен кодта. ә) Берілген сөздердің қан ша байт және биттен тұратынын анық тандар 3-топ: Графикалық суретте «Информатика» пәніне қатысты терминнің ағылшын тілін дегі баламасы жасырылған. Ол сөзді тап. Қазақ және орыс тілінде бұл сөз қалай айтылады?
Жеке жұмыс:
|
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен анықтамаларды дәптерлеріне жазады Оқушылар бейнебаянды көру арқылы визуальды ақпаратпен танысады, оқулықтағы ақпаратты мұғаліммен бірге талдайды Оқушылар кестеде берілген мәліметке сәйкес жалаушы қою арқылы тапсырманы орындайды Оқушылар жеке жұмыс жасайды |
Дескриптор:
Дескрипторлар арқылы өздерін-өзі бағалайды 6 балл Дескриптор:
|
бейнебаян Ресурс 1 Ресурс 2 |
||
|
Сабақтың соңы 6 мин
2 мин |
«Серпілген сауалдар» әдісі арқылы сабақты қорытындылау
Рефлексия: «БББ кестесі» арқылы рефлексия жасатамын |
Білім алушылар допты бір-бірлеріне лақтырып ақпарат түрлеріне мысалдар айтады Оқушылар тақырып туралы не білетінін, сабақта не білгенін және не білгісі келетінін кестеге жазады. |
Қалыптастырушы бағалау Сабақ барысындағы оқушылардың іс-әрекетіне кері байланысты мұғалім кері байланыс беріп бағалайды. «Бүгінгі сабақта тапсырмалардың барлығын дұрыс орындадың, жарайсың!» «ондық жүйедегі сандарды екілік жүйеде жазу кезінде мұқият бол» |
Доп А4 парағы |
||
Тексерілді: Д.Рашидова
|
Білім беру ұйымының атауы |
А.С.Макаренко атындағы жалпы орта мектебі КММ |
|||||
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Гаипбаева Умида Аппазовна |
|||||
|
Күні |
08.10.2024ж |
|||||
|
Сынып 5ә |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Графикалық ақпаратты екілік кодта ұсыну |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.4 компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылық |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы 3 мин
2 мин
8 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу; Сыныпта көңілді ахуал орнату: Топқа біріктіру: «Мозайка» әдісі арқылы топтарға біріктіру Өткен сабақты пысықтау: Wordwall қолданбасы арқылы өткен сабақты пысықтау |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар сабаққа көңілді қатысады Оқушылар жемістердің суреттерін құрастыру арқылы екі топқа бірігеді Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Өздерін-өзі бағалайды ҚБ 2 балл |
resource/79669570 |
||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
5 мин
7 мин
5 мин
5мин |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру
«Стоп кадр» әдісі арқылы тақырыпқа байланысты презентация демонстрациялайды
Топтық жұмыс: «Венн диаграммасы» әдісі арқылы тапсырма беру
Жеке жұмыс: оқулықта берілген 1, 2 тапсырмаларды жеке орындату Жұптық жұмыс «Жасырынбақ» әдісі бойынша жұптық жұмыс жасату |
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен анықтамаларды дәптерлеріне жазады Оқушылар тақырыпқа байланысты ақпаратпен танысады Оқушылар векторлық және растрлық графиканы салыстырады Оқушылар жеке жұмыс жасайды Оқушылар өздері қалаған суретті кішкентай қағазғасалып оны умаждап алақанына салып бір оқушыға қай қолында екенін табуды ұсынады. Тапқан оқушы сол суретті растрлық түрде сызады |
Дескриптор:
4 балл Дескриптор:
Дескриптор: -Компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіреді 2 балл |
|
||
|
Сабақтың соңы 6 мин
2 мин |
«Сұрақтар ағыны» әдісі арқылы сабақты қорытындылау
Рефлексия: «БББ кестесі» арқылы рефлексия жасатамын |
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді Оқушылар тақырып туралы не білетінін, сабақта не білгенін және не білгісі келетінін кестеге жазады. |
Қалыптастырушы бағалау Сабақ барысындағы оқушылардың іс-әрекетіне кері байланысты мұғалім кері байланыс беріп бағалайды. |
А4 парағы |
||
Тексерілді: Д.Рашидова
|
Білім беру ұйымының атауы |
А.С.Макаренко атындағы жалпы орта мектебі КММ |
|||||
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Гаипбаева Умида Аппазовна |
|||||
|
Күні |
15.10.2024ж |
|||||
|
Сынып 5ә |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Графикалық ақпаратты екілік кодта ұсыну. БЖБ |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.4 компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылық |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы 3 мин
2 мин
8 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу; Сыныпта көңілді ахуал орнату: Топқа біріктіру: векторлық және растрлық суреттер арқылы топтарға біріктіру Өткен сабақты пысықтау: Plickers қолданбасы арқылы өткен сабақты сұрау |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар сабаққа көңілді қатысады Оқушылар суреттер арқылы екі топқа бірігеді Оқушылар сұрақтарға код карталар арқылы жауап береді |
Өздерін-өзі бағалайды ҚБ 2 балл |
Plickers.com қолданбасы, карталар, интербелсенді тақта |
||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
5 мин
|
Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру
Жеке практикалық жұмыс орындату
Бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын орындату |
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен анықтамаларды дәптерлеріне жазады Оқушылар компьютерде растрлық суреттер салады Оқушылар БЖБ тапсырмаларын қағазға орындайды |
Дескриптор Компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіреді |
|
||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия: «БББ кестесі» арқылы рефлексия жасатамын |
Оқушылар тақырып туралы не білетінін, сабақта не білгенін және не білгісі келетінін кестеге жазады. |
Қалыптастырушы бағалау Сабақ барысындағы оқушылардың іс-әрекетіне кері байланысты мұғалім кері байланыс беріп бағалайды. |
А4 парағы |
||
Тексерілді: Д.Рашидова
|
Білім беру ұйымының атауы |
А.С.Макаренко атындағы жалпы орта мектебі КММ |
|||||
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Гаипбаева Умида Аппазовна |
|||||
|
Күні |
22.10.2024ж |
|||||
|
Сынып 5ә |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Шығармашылық-практикалық тапсырмалар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.4 компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылық |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы 3 мин
2 мин
7 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу; Сыныпта көңілді ахуал орнату: Топқа біріктіру: сандар арқылы топтарға біріктіру Өткен сабақты пысықтау: Wordwall қолданбасы арқылы өткен сабақты пысықтау |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар сабаққа көңілді қатысады Оқушылар санау арқылы екі топқа бірігеді Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Өздерін-өзі бағалайды ҚБ 2 балл |
|
||
|
Сабақтың ортасы 3 мин
15 мин
10 мин |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру
«Ғажайып ұяшықтар» әдісі арқылы жеке практикалық жұмыстар орындату.
Топтық жұмыс: «Аялдама» әдісі арқылы тапсырма орындату
|
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен анықтамаларды дәптерлеріне жазады Оқушылар ұяшықтарда берілген тапсырмаларды жеке орындайды Оқушылар әр топтағы тапсырмаларды топпен аралап жүріп орындайды |
Дескриптор:
4 балл Дескриптор:
|
|
||
|
Сабақтың соңы 3 мин
2 мин |
«Сұрақтар ағыны» әдісі арқылы сабақты қорытындылау
Рефлексия: «Екі жүрек, бір тілек» арқылы рефлексия жасатамын |
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді Оқушылар.сабақ туралы екі жақсы пікір, түсінбеген бір сұрағын айтады |
Қалыптастырушы бағалау Сабақ барысындағы оқушылардың іс-әрекетіне кері байланысты мұғалім кері байланыс беріп бағалайды. |
А4 парағы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
А.С.Макаренко атындағы жалпы білім беретін мектеп КММ |
|||||
|
Бөлім |
Компьютер және қауіпсіздік |
|||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Гаипбаева Умида Аппазовна |
|||||
|
Күні |
05.04.2024ж |
|||||
|
Сынып 5а,б |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Компьютерде жұмыс істеген кезде өзіңе қалай зиян келтірмеуге болады? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.4.1.1 қауіпсіздік ережелерін бұзу салдары туралы талдау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы 3 мин
2 мин
5 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу; Сыныпта көңілді ахуал орнату: «Жүректен жүрекке» әдісі Топқа біріктіру: «компьютер», «интернет», ‘сайт” терминдері арқылы топтарға біріктіремін Өткен сабақты пысықтау: «Wordwall» қосымшасы бойынша тапсырма орындату арқылы өткен сабақты естеріне түсіремін |
Мұғаліммен сәлемдеседі.
Оқушылар бір-бірлеріне жақсы
тілектер айтып сабаққа көңілді
қатысады Оқушылар үлестірме қағазда жазылған сөздер арқылы үш топқа бірігеді. Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Мұғалімнің ҚБ 2 балл |
Үлестірме қағаздар |
||
|
Сабақтың ортасы 2 мин 5 мин
10 мин
10 мин |
Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру «Кинометофора» әдісі арқылы сабақ туралы бейнебаян көрсету, оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдау
Топтық жұмыс: «Джиксо» әдісі 1-топ: компьютердің көзге зияны 2-топ: компьютердің омыртқаға, буын мен бұлшық етке кері әсері 3-топ: компьютердің жүйкеге кері әсері, тәуелділік
Жеке жұмыс: Бүгінгі таңда компьютердің алдында тапжылмай отырып, тәуелді ететін қандай программаларды (ойын, әлеуметтік желі және т.б) атай аласыңдар? Талдаңдар. Компьютерде жазыңдар |
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен анықтамаларды дәптерлеріне жазады Оқушылар бейнебаянды көру арқылы визуальды ақпаратпен танысады, оқулықтағы ақпаратты мұғаліммен бірге талдайды Оқушылар топта бірлесіп постер жасайды, жұмыстарын қорғайды Оқушылар компьютерде өздерінің ойларын жазады, бірге талдайды |
Дескриптор: - Қауіпсіздік ережелерін бұзу салдарын анықтайды ҚБ 2 балл Дескриптор: - Қауіпсіздік ережелерін бұзу салдарын талдайды 4 балл |
бейнебаян компьютер |
||
|
Сабақтың соңы 6 мин
2 мин |
«Зымыран сұрақтар» әдісі арқылы сабақты қорытындылау
Рефлексия: «БББ кестесі» арқылы рефлексия жасатамын |
Білім алушылар қағазға сұрақтар жазып ұшақ жасап келесі топқа ұшырады. Сұрақтарға жауап береді Оқушылар тақырып туралы не білетінін, сабақта не білгенін және не білгісі келетінін кестеге жазады. |
Мұғалімнің ҚБ 2 балл |
А4 парағы |
||
Тексерілді: Д.Рашидова
шағым қалдыра аласыз















