|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Микробиология және биотехнология |
Мектеп: «Мамандандырылған музыка мектеп-интернат» КММ |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күн: 13.11.2020 |
Мұғалімнің аты-жөні: Рахмет Айтуған Русланұлы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Вирустар- тіршіліктің жасушалық емес формасы. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.4.3.4 – вирустардың тіршіліктің жасушасыз формасы екендігін түсіндіру. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлығы: Вирустардың құрылысы мен құрамын сипаттау Көпшілігі: Вирустың әсерінен пайда болатын ауру түрлерін анықтау Кейбіреулері: Вирустардың тіршіліктің жасушасыз формасы екендігін түсіндіру |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1 Вирустардың құрылысы мен құрамын анықтайды. 2 Вирустың әсерінен пайда болатын ауру түрлерін жіктейді. 3 Вирустардың тіршіліктің жасушасыз формасы екендігін айтады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: мәтінмен жұмыс жасай барысында вирустардың ашылу тарихы мен құрамын, құрылысын, вирустардың жасушасыз тіршілік иесі екендігін, вирустардан пайда болатын ауру түрлерін, бактериофакты сипаттайды. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Вирус, вирусология, бактериофаг, виброндар, иммунитет, ЖИТС, капсид. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Вирустар жасушасыз тіршілік иесі, себебі.... Вирустар ауру туғызады ,өйткені... Вирустардың құрылысы ... Вирусология ғылымы... |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
«Мәңгілік ел» идеясының құндылықтарын оқушылардың бойына дарыта отырып, «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісімді» қалыптастыру. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Химия (Вирустардың құрамы мен құрылымы) Экология(Вирустардың табиғатта таралуы) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
7.4.3.3. Антибиотиктер, антисептиктер мен залалсыздандыру өнімдерінің қолдануын сипаттау. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ жоспары |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5-7 мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу,сыныпты түгендеу. Сыныпта «Ынтымақтастық атмосфера» орнату үшін оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызып бір-біріне жағымды тілек айтқызудан бастаймын. 2. «Адасқан әріптер» әдісі арқылы оқушыларды 3 топқа бөлу . Топтар: «Вирус», «Антивирус», «Бактериофаг».
Топ басшылары белгіленіп, оларға бағалау парақшалары беріледі. 3.Үй жұмысын тексеру. «Ашық микрофон» әдісімен үй тапсырмасын сұрау. 1. Антибиотиктер деген не?Олардың қайсысын қолданып көрдіңдер және қандай жағдайда? 2. Неге үнемі жаңа антибиотиктерді алу жолын іздеу қажет ? 3. «Антисептика» ұғымына түсінік беріңіз? 4. Антисептиканы қалай қолданады? 5. Дезинфекциялаушы құралдарды қолданудың мақсаты қандай? 6. Бактерия жасушасының өсімдік жасушасына қандай айырмашылығы бар? 7. Бактериялар қалай қоректенеді? 8.Спора қандай қызмет атқарады? 9. Сапрофитті бактериялар деп қандай бактерияларды айтады? 10. Паразит бактериялар қандай бактериялар? |
Интербелсенді тақта Бағалау парақшасы Топ басшысы
https://musmag.com/images/stories/virtuemart/product/Shure-SM48.jpg Топ басшыларына бағалау парақтарын беру Слайд |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20-23 мин |
Мәтінмен жұмыс: “ДЖИГСО” әдісі. Негізгі мақсаты әр топ оқушылары тақырыптағы мәтінді оқып, ашық түрде бір бірімен пікір алмасып, түсіндіреді. Пікір мынадай сұрақтар төңірегінде өрбиді.
ҚБ: мұғалімнің бағалауы (дұрыс ой және нақты жауап айтқан оқушыларды мадақтау). Кері байланыс: Оқушылардың ойлары тыңдалып болған соң, ойды жинақтау, сұрақтың нақты жауабын қорытындылау.
Постер қорғау ТЖ Вирустар тақырыбына әр топ постер қорғайды, яғни вирустардың пішіні мен құрылысын анықтайды.Алдын ала дайындалып қойылған суреттерді плакатқа жапсырып,оның қандай вирус екенін сипаттайды.
ҚБ:Әр топ өз жұмыстарына смайликтерді пайдаланып баға береді.
«555» әдісі. Ж Мұнда оқушылар жаңа тақырып бойынша 5-жаңа термин, 5-сан, 5 -вирустар тудыратын ауру түрлерінн жазып шығады.
ҚБ: Мұғалімнің ауызша мадақтауы. Жарайсыңдар!Керемет жұмыс!
Сергіту сәті
|
Оқулықтағы мәтін Слайд 2
https://theslide.ru/biologiya/bt-a-dayyndy-1 Сын тұрғысынан ойлау Плакат,маркер,стикерлер.
https://es.slideshare.net/Dan41k/ss-33793917/4?smtNoRedir=1
Интербелсенді тақта https://youtu.be/Gi-DsizN1YA
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5-10 мин |
« Kahoot» ойынымен сабақты бекіту. Интербелсенді тақтада сұрақтар шығады оқушылар ұялы телефондарымен жауап береді. ҚБ:Ойын элементі
|
Интербелсенді тақта |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барынша қолдау көрсету: Оқушылардың мәтңнмен жұмыс жасап,өз ойларын айту үшін және сұрақтарға жауап беруі үшін ДЖИГСО әдісі арқылы дайындалған сұрақтарды ұсындым. Орташа қолдау: Оқушылардың топпен бірігіп жұмыс жасау кезінде вирустардың құрылымын және пішінін анықтауда постер қорғау тапсырмасы берілді. Қолдау көрсету аз: Жеке жұмыс кезеңінде оқушылардың вирустан пайда болатын ауру түрлерін анықтауда 555 әдісі арқылы дайындалған тапсырмасы берілді және сабақты бекітуде Kahoot ойыны арқылы кімнің қалай тақырыпты меңгергені анықталды.
|
ҚБ- оқушының оқу нәтижесін үнемі ілгерілеп және дамып отыруына ықпал ететін, мұғалім мен оқушы арасындағы кері байланысын қамтамасыз ететін үдеріс. Оқушының жұмысының нәтижесін жақсарту мақсатында кері байланыс ретінде қолданылады. ҚБ (ынталандыру, мақтау, мадақтау) ҚБ: Стикер Смайликтерді пайдаланып баға берілді. ҚБ: Мұғалімнің ауызша мадақтауы. Жарайсыңдар!Керемет жұмыс! ҚБ:Ойын элементі |
Биология кабинетінде қауіпсіздік техникасы ережесін сақтау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді жоспар 7 сынып Вирустар - жасушасыз тіршілік құрылымы.
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Микробиология және биотехнология |
Мектеп: «Мамандандырылған музыка мектеп-интернат» КММ |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күн: 13.11.2020 |
Мұғалімнің аты-жөні: Рахмет Айтуған Русланұлы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Вирустар- тіршіліктің жасушалық емес формасы. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.4.3.4 – вирустардың тіршіліктің жасушасыз формасы екендігін түсіндіру. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлығы: Вирустардың құрылысы мен құрамын сипаттау Көпшілігі: Вирустың әсерінен пайда болатын ауру түрлерін анықтау Кейбіреулері: Вирустардың тіршіліктің жасушасыз формасы екендігін түсіндіру |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1 Вирустардың құрылысы мен құрамын анықтайды. 2 Вирустың әсерінен пайда болатын ауру түрлерін жіктейді. 3 Вирустардың тіршіліктің жасушасыз формасы екендігін айтады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: мәтінмен жұмыс жасай барысында вирустардың ашылу тарихы мен құрамын, құрылысын, вирустардың жасушасыз тіршілік иесі екендігін, вирустардан пайда болатын ауру түрлерін, бактериофакты сипаттайды. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Вирус, вирусология, бактериофаг, виброндар, иммунитет, ЖИТС, капсид. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Вирустар жасушасыз тіршілік иесі, себебі.... Вирустар ауру туғызады ,өйткені... Вирустардың құрылысы ... Вирусология ғылымы... |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
«Мәңгілік ел» идеясының құндылықтарын оқушылардың бойына дарыта отырып, «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісімді» қалыптастыру. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Химия (Вирустардың құрамы мен құрылымы) Экология(Вирустардың табиғатта таралуы) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
7.4.3.3. Антибиотиктер, антисептиктер мен залалсыздандыру өнімдерінің қолдануын сипаттау. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ жоспары |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5-7 мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу,сыныпты түгендеу. Сыныпта «Ынтымақтастық атмосфера» орнату үшін оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызып бір-біріне жағымды тілек айтқызудан бастаймын. 2. «Адасқан әріптер» әдісі арқылы оқушыларды 3 топқа бөлу . Топтар: «Вирус», «Антивирус», «Бактериофаг».
Топ басшылары белгіленіп, оларға бағалау парақшалары беріледі. 3.Үй жұмысын тексеру. «Ашық микрофон» әдісімен үй тапсырмасын сұрау. 1. Антибиотиктер деген не?Олардың қайсысын қолданып көрдіңдер және қандай жағдайда? 2. Неге үнемі жаңа антибиотиктерді алу жолын іздеу қажет ? 3. «Антисептика» ұғымына түсінік беріңіз? 4. Антисептиканы қалай қолданады? 5. Дезинфекциялаушы құралдарды қолданудың мақсаты қандай? 6. Бактерия жасушасының өсімдік жасушасына қандай айырмашылығы бар? 7. Бактериялар қалай қоректенеді? 8.Спора қандай қызмет атқарады? 9. Сапрофитті бактериялар деп қандай бактерияларды айтады? 10. Паразит бактериялар қандай бактериялар? |
Интербелсенді тақта Бағалау парақшасы Топ басшысы
https://musmag.com/images/stories/virtuemart/product/Shure-SM48.jpg Топ басшыларына бағалау парақтарын беру Слайд |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20-23 мин |
Мәтінмен жұмыс: “ДЖИГСО” әдісі. Негізгі мақсаты әр топ оқушылары тақырыптағы мәтінді оқып, ашық түрде бір бірімен пікір алмасып, түсіндіреді. Пікір мынадай сұрақтар төңірегінде өрбиді.
ҚБ: мұғалімнің бағалауы (дұрыс ой және нақты жауап айтқан оқушыларды мадақтау). Кері байланыс: Оқушылардың ойлары тыңдалып болған соң, ойды жинақтау, сұрақтың нақты жауабын қорытындылау.
Постер қорғау ТЖ Вирустар тақырыбына әр топ постер қорғайды, яғни вирустардың пішіні мен құрылысын анықтайды.Алдын ала дайындалып қойылған суреттерді плакатқа жапсырып,оның қандай вирус екенін сипаттайды.
ҚБ:Әр топ өз жұмыстарына смайликтерді пайдаланып баға береді.
«555» әдісі. Ж Мұнда оқушылар жаңа тақырып бойынша 5-жаңа термин, 5-сан, 5 -вирустар тудыратын ауру түрлерінн жазып шығады.
ҚБ: Мұғалімнің ауызша мадақтауы. Жарайсыңдар!Керемет жұмыс!
Сергіту сәті
|
Оқулықтағы мәтін Слайд 2
https://theslide.ru/biologiya/bt-a-dayyndy-1 Сын тұрғысынан ойлау Плакат,маркер,стикерлер.
https://es.slideshare.net/Dan41k/ss-33793917/4?smtNoRedir=1
Интербелсенді тақта https://youtu.be/Gi-DsizN1YA
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5-10 мин |
« Kahoot» ойынымен сабақты бекіту. Интербелсенді тақтада сұрақтар шығады оқушылар ұялы телефондарымен жауап береді. ҚБ:Ойын элементі
|
Интербелсенді тақта |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барынша қолдау көрсету: Оқушылардың мәтңнмен жұмыс жасап,өз ойларын айту үшін және сұрақтарға жауап беруі үшін ДЖИГСО әдісі арқылы дайындалған сұрақтарды ұсындым. Орташа қолдау: Оқушылардың топпен бірігіп жұмыс жасау кезінде вирустардың құрылымын және пішінін анықтауда постер қорғау тапсырмасы берілді. Қолдау көрсету аз: Жеке жұмыс кезеңінде оқушылардың вирустан пайда болатын ауру түрлерін анықтауда 555 әдісі арқылы дайындалған тапсырмасы берілді және сабақты бекітуде Kahoot ойыны арқылы кімнің қалай тақырыпты меңгергені анықталды.
|
ҚБ- оқушының оқу нәтижесін үнемі ілгерілеп және дамып отыруына ықпал ететін, мұғалім мен оқушы арасындағы кері байланысын қамтамасыз ететін үдеріс. Оқушының жұмысының нәтижесін жақсарту мақсатында кері байланыс ретінде қолданылады. ҚБ (ынталандыру, мақтау, мадақтау) ҚБ: Стикер Смайликтерді пайдаланып баға берілді. ҚБ: Мұғалімнің ауызша мадақтауы. Жарайсыңдар!Керемет жұмыс! ҚБ:Ойын элементі |
Биология кабинетінде қауіпсіздік техникасы ережесін сақтау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз







