|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып |
|||||||||||||
|
Күні: |
8.11.21. |
|||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
8.2А Квадрат теңдеулер |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеулердің түрлері |
|||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
8.2.2.1 квадрат теңдеудің анықтамасын білу; 8.2.2.2 квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату; |
|||||||||||||
|
Бағалау критериі: |
|
|||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату |
Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеулердің түрлері тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -квадрат теңдеудің анықтамасын білу; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату |
Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. Сұрақтарға жауап береді. |
«Екі жұлдыз, бір тілек» |
Оқулық |
|||||||||
|
10мин |
Негізгі бөлім |
Анықтама. ах2+ вх+с=0 (1 ) Түрінде берілген теңдеу квадрат теңдеу деп аталады. Мұндағы а,в,с-нақты сандар және а#0, ал х- айнымалы. а –бірінші коэффициент, в-екінші коэффициент, с- бос мүше. в немесе с,немесе в мен с нөлге тең болатын дербес жағдайлардағы квадрат теғдеу- толымсыз квадрат теңдеу деп аталады. Толымсыз квадрат теңдеулер былай жазылады: 1) ах 2 +вх=0 (с=0 ) . 2) ах 2 +с=0 (в=0) 3)
ах 2 =0
(в=0,с=0) |
Берілген тапсырмаларды орындайды. 1-жағдай: а және в сандарының таңбалары бірдей, онда оң
сан, – теріс сан болады. х2=0 екені
белгілі,сондықтан ол теріс санға тең болуы мүмкін емес. Енді толымсыз квадрат теңдеулердің шығарылуын қарастырайық: Мысалдар: 5х2-8=7х2-8
теңдеуін шешейік. |
Оқушылар дың белсенділігіне байланысты бағаланады. Дескриптор: -квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады. |
Интернет ресурстары |
|||||||||
|
25 мин |
Бекіту тапсырмасы |
Топтық жұмыс. Оқушылар 3 топка бөлінеді. 1 топ №1 Тапсырма. Теңдеулердің қайсысы квадрат теңдеу болады?1) 3,7х2-5х+1=0 2) 48х2-3х3-9=0 3) 1-12х=0 4)5х2-4х=0 5) 3х2-2=0 6) 6х+12=0 №2 Коэффициенттерін табу: 1)5х2 -3х=0 2)х 2 +3х-10=0 3) 6х2-30=0 №3 Берілген теңдеудің түбірін анықта. 1)4х2-9х=0 2) -3х 2 -15=0 3) 2х2=0 2 топ №1Тапсырма. Теңдеулердің қайсысы квадрат теңдеу болады? 3,7х2-12х3=0 2) 6х2-30=0 3) 2,1х2+2х-3=0 4) 15х2-5=0 5) 3х2-х=0 6)х-10=0 №2 Коэффициенттерін табу: 1)9х2 =0 2)х 2 +3х-10=0 3)3х2 - 1=0 №3 Берілген теңдеудің түбірін анықта. 1)4х2-3х=0 2) 2х 2 -50=0 3) х2-49 =0
|
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды
Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар. |
Дескриптор: -квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады.
|
Интернет ресурстары. Оқулық |
|||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
Оқулықтан №6.1, №6.3. |
Тапсырманы орындайды |
ҚБ «Бес бaрмaқ» |
Жинақ, парақша |
|||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: -квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады. «БББ» кестесі.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. №6.2. |
Кері байланыс |
|
|||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
10.11.21. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
8.2А Квадрат теңдеулер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеулердің түрлері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
8.2.2.1 квадрат теңдеудің анықтамасын білу; 8.2.2.2 квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критериі: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату |
Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеулердің түрлері тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -квадрат теңдеудің анықтамасын білу; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату |
Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. Сұрақтарға жауап береді. |
«Екі жұлдыз, бір тілек» |
Оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10мин |
Негізгі бөлім |
Анықтама. ах2 +bх+с=0 түрінде берілген теңдеу квадрат теңдеу деп аталады. Мұндағы а,b,с -нақты сандар және а=0, ал х-айнымалы. Теңдеудегі а – бірінші коэффициент, b – екінші коэффициент, с — бос мүше. b= 0 және c=0 болса, онда ол теңдеу толық квадрат теңдеу деп аталады. Мысалы, х2 -2х-1=0; 3х2 -8х+5=0; 2,1х2 +102,3х+0,8=0; в немесе с нөлге тең болатын квадрат теңдеу толымсыз квадрат теңдеу деп аталады. Мысалы, ах2 +bх=0 мұндағы с=0; ах2+с=0 мұндағы b=0; ах2 =0 мұндағы b=0 , с=0; Егер толық квадрат теңдеудегі бірінші коэффициент 1-ге тең (а=1)болса, онда ол келтірілген квадрат теңдеу деп аталады. x2 +px+q=0 түрінде жазылады. Мұндағы p және q -кез келген нақты сандар. Енді толымсыз квадрат теңдеуінің шешу жолын келтірейік. ах2 +bх=0 мұндағы а=0 теңдеуді шешу үшін ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарамыз. Сонда х(ах +b)=0 х1=0 , х2 = -в/а |
Берілген тапсырмаларды орындайды.
1-мысал 4х2 -3х=0 теңдеуін шешейік. х(4х -3)=0 х1=0 , 4х -3=0 х=3/4 х2 = 0,75 |
Оқушылар дың белсенділігіне байланысты бағаланады. Дескриптор: -квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады. |
Интернет ресурстары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
25 мин |
Бекіту тапсырмасы |
Топтық жұмыс. №1. Теңдеулердің қайсысы квадрат теңдеу болады?
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














