Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар 7.3.В Қысқаша көбейту формулалары |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: Калмуханова Самал Кудайбергеновна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қысқаша көбейту формулалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.10. (a+b)2=a2+2ab+b2; (a-b)2=a2-2ab+b2 қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: (a+b)2=a2+2ab+b2; (a-b)2=a2-2ab+b2 екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадраттарының формулаларын өздігінен дәлелдеу; Оқушылардың көпшілігі: - формулаларды дұрыс оқу; Кейбір оқушылар: -формулаларды есеп шығаруда қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-Көпмүшені көпмүшеге көбейту ережесін біледі; -Екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадраттарының формуласын біледі; -Екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадраттарының формуласын есеп шығарғанда қолданады; -Есептеулерді дұрыс орындайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Көпмүшені көпмүшеге көбейту ережесін, қысқаша көбейту (1,2,3)формулаларының ережелерін ауызша тұжырымдай алады -Көпмүшені көпмүшеге көбейту дегеніміз…. -Екі өрнектің квадраттарының айырмасы...тең; -Екі өрнектің қосындысының квадраты...тең; -Екі өрнектің айырмасының квадраты...тең; -Екі еселенген көбейтінді... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушылар екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадраттарының формулаларын өздігінен дәлелдеген кезде топтық жұмыста шығармашыл және сын тұрғысынан ойлайды; Жұппен жұмыста бір-бірінің жұмысын бағалағанда өз идеяларымен бөлісіп, жауапты болуға үйренеді; Бір-бірінің пікірін тыңдап, құрметтейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдысы дыс |
Интербелсенді тақта, «bilimland.kz» сайты |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Көпмүшені көпмүшеге көбейту, екі өрнектің квадраттарының айырымы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
3мин. |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп,түгендеп, зейінін жинақтап, сабаққа ынтасын аудару. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті: «Атомдар мен молекулалар». «Атомдар» дегенде оқушылар бір-бірімен араласып,әрлі-бері жүреді, «Молекула» дегенде бір санды айтса мысалы, «төрт» саны,осы аталған сан құрамында топтарға бөлінеді. Мақсаты: Оқушылардың психологиялық жағдайын жақсарту. Оқушыларды топқа бөлу.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5мин |
Оқушылардың қазіргі білім деңгейін,оларда қандай олқылықтар бар,өз оқуының табысты болуын қамтамасыз ету мақсатында «Құндылықтар спектрі» әдісі бойынша дұрыс және қате тұжырымдар беріледі.Берілген тұжырымдар дұрыс болса, оқушылар отырған қалпында қол көтереді.Оқушылардың теориялық білімі, белсенділігі анықталады. Берілетін тұжырымдар: 1.Көпмүшені көпмүшеге көбейту үшін бірінші көпмүшенің әрбір мүшесін екінші көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп, шыққан көбпйтінділерді қосамыз. 2.Бірмүшені көпмүшеге көбейту үшін бірмүшені көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп, шыққан көейтінділерді азайтады. 3.Көпмүшені екі немесе бірнеше көпмүшенің көбейтіндісі түріне келтіруді көпмүшені көбейткіштерге жіктеу деп атайды. Сұрақ-жауап барысында ерекше қабілет көрсеткендерді мадақтау арқылы бағалау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин. 2 мин. 10 мин.
6 мин. |
«Түрткі ой» арқылы жаңа тақырыпты анықтау. №1тапсырма: І топқа: (k+3y)(k+3y)= II топқа:(3x-2)(3x-2)= III топқа: (6+5a)(6+5a)= Енді осы шығарылған есептердің теңдік таңбасының сол жағын дәреже түрінде жазуға бола ма? Мысалы, (6+5a)(6+5a)=(6+5a)2=? (c+b)(c+b)=( c+b)2=? Қандай қорытынды шығаруға болады? Оқушылар мұғалімнің көмегімен көпмүшені көпмүшеге көбейту формуласы арқылы екі өрнектің қосындысы мен айырымының формуласының ережесін тұжырымдайды. Тапсырма барысында оқушылардың әрекетіне сәйкес қалыптастырушы бағалау-бақылау арқылы жүргізіледі. «Фрайэр» моделі (топтық, жеке жұмыс) Топ мүшелері анықтамасын, мысалын, ерекшелігін, мысал емес есебін жазады, одан кейін топпен бірлесіп талдап , басқа топтарға қорғайды. Оқылым, жазылым, айтылым, тыңдалым әрекеті қалыптасады.
Оқушының аты-жөні:
«bilimland.кz.» сайтынан «Қысқаша көбейту формулалары» тақырыбы бойынша сабақты тыңдап қорытындылау. 1-тапсырма: Өрнекті ықшамдаңдар: а) (3a+2)2; б) (5x-3)2 ; в) (a2+z3)2. с) 4a2-24ab+9b2 2-тапсырма: Теңдік орындалатындай орнына өрнектерді қойыңдар: а) (3b2 + * ) = * + * + 9х²; б) ( * + 15a2b3 )² = 81x4 + * + *
в) ( * - 4а с) 25а2+50ав+4в2=
3-тапсырма: а) Қысқаша көбейту формуласы арқылы
есептеңдер: a)
ә)
((3a+b)2-(a-3b)2)*2ab Барлық топтардың жұмыстары ауызша тексеріледі. Жаңа тақырыпты меңгеру кезіндегі тапсырмалар бағалау критерийлері арқылы смайликтермен бағаланады.
«Сыншы дос» әдісі Ол не істеді? Ол оны қалай істеді? Оның бұл әрекеті тиімді/тиімсіз болды? Оған қандай дәлелдер бар? Оны басқаша қалай істеуге болар еді? Сонда не өзгереді? Нәтиже қандай болды? Осындай сұрақтар төңірегінде екі көршінің бірі қасындағы оқушыны бақылап отырады және тапсырманы қалай орындағанын тексеріп, бағалайды.
A)2a+2ab+25b B)4a2+20ab+25b2C)a2+b2 D)a2+2ab+b2 E) 4a+2a2b2+25b 2. (3x-2y)2 A) 9x2-12xy+4y2 B) 9x2-12xy C)x2-12xy+y2 D) 3x2-6xy+2y2 E) 9x2-xy 3.(4a2+10b3)2 A)4a2+40ab+100b3 B)16a4+80a4b6+100b6 C)16a2+100b2 D)16a2+2ab+100b2 E) 4a+2a2b2+20b2 4. (9x- 2z2)2 A) 9x2-18xz+4z2 B) 9x2-36xz-4z4 C)81x2-18xz+4z2 D) 81x2-36xz2+4z4 E) 9x2-4xz4 Дескриптор: -Екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадратының формуласын біледі; - Формуланы есеп шығарғанда қолданады; Сыншы дос жауаптарды тексеріп, «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалайды.
|
Таратпа
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4мин. |
Үйге тапсырма беру. Қорытынды тапсырма: Екі өрнектің қосындысы мен айырымының квадраттары тақырыбы бойынша білімдерін жинақтау. Әдісі: «3 таяқша» 1сұрақ, 1 дерек, 1 идея Табыс баспалдағына әр оқушы өзінің деңгейін стикер жапсыру арқылы көрсетеді.
|
Оқушылардың қате жауаптарын түзету мақсатында «Қайта бағыттау» сұрақтары қойылады. Смайликтер арқылы бағалау жүргізіледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау- оқушыларды топқа бөліп,қабілеті нашар оқушыларға қабілеті жоғары оқушылардың көмектесуі,тапсырмалардың жеңілден күрделіге қарай орындалуы,постер қорғағанда,жаңа сабақты бекітуде оқушы өз ойын айтқанда басқа оқушылардың және мұғалімнің жауапты толықтырып, нақтылауы. |
Оқушыларды ынталаныру мақсатында смайлик таратылады.Сұрақ жауап барысында ерекше қабілет көрсеткендерді мадақтау арқылы бағалау. Жаңа сабақты меңгерту кезеңінде оқушылардың әрекетіне сәйкес қалыптастырушы бағалау – бақылау арқылы жүргізіледі. Әрбір берілген тапсырмаға бағалау критерийімен, дескрипторы құрылған, оқушылар сол арқылы өздерінің нені игергендігін және қай жерден қате жібергендігін анықтап, бағалайды. Саралау тапсырмасы кезінде барлық топтардың жұмыстары ауызша тексеріледі. Жұптық жұмыста жауаптарды тексеріп, «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалайды. Сабақ соңында «Табыс баспалдағы»арқылы рефлексия Өткізу оқушылардың қате жауаптарын түзету мақсатында «Қайта бағыттау» сұрақтары қойылады. смайликтер арқылы бағалау жүргізіледі
|
Оқу процесінің барлық күйзеліс түзуші факторларын алып тастау мақсатында әр оқушы өзін еркін ұстауына, көңіл күйінің көтеріңкі болуларына жағдай туындатамын,мадақтап тұрамын. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(a-в)(а+в)=а2-в2:
- (a-в)(а+в)=а2-в2 екі өрнектің квадраттарының айырымы;
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
қысқаша көбейту формулалары
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар 7.3.В Қысқаша көбейту формулалары |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: Калмуханова Самал Кудайбергеновна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қысқаша көбейту формулалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.10. (a+b)2=a2+2ab+b2; (a-b)2=a2-2ab+b2 қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: (a+b)2=a2+2ab+b2; (a-b)2=a2-2ab+b2 екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадраттарының формулаларын өздігінен дәлелдеу; Оқушылардың көпшілігі: - формулаларды дұрыс оқу; Кейбір оқушылар: -формулаларды есеп шығаруда қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-Көпмүшені көпмүшеге көбейту ережесін біледі; -Екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадраттарының формуласын біледі; -Екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадраттарының формуласын есеп шығарғанда қолданады; -Есептеулерді дұрыс орындайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Көпмүшені көпмүшеге көбейту ережесін, қысқаша көбейту (1,2,3)формулаларының ережелерін ауызша тұжырымдай алады -Көпмүшені көпмүшеге көбейту дегеніміз…. -Екі өрнектің квадраттарының айырмасы...тең; -Екі өрнектің қосындысының квадраты...тең; -Екі өрнектің айырмасының квадраты...тең; -Екі еселенген көбейтінді... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушылар екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадраттарының формулаларын өздігінен дәлелдеген кезде топтық жұмыста шығармашыл және сын тұрғысынан ойлайды; Жұппен жұмыста бір-бірінің жұмысын бағалағанда өз идеяларымен бөлісіп, жауапты болуға үйренеді; Бір-бірінің пікірін тыңдап, құрметтейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдысы дыс |
Интербелсенді тақта, «bilimland.kz» сайты |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Көпмүшені көпмүшеге көбейту, екі өрнектің квадраттарының айырымы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
3мин. |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп,түгендеп, зейінін жинақтап, сабаққа ынтасын аудару. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті: «Атомдар мен молекулалар». «Атомдар» дегенде оқушылар бір-бірімен араласып,әрлі-бері жүреді, «Молекула» дегенде бір санды айтса мысалы, «төрт» саны,осы аталған сан құрамында топтарға бөлінеді. Мақсаты: Оқушылардың психологиялық жағдайын жақсарту. Оқушыларды топқа бөлу.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5мин |
Оқушылардың қазіргі білім деңгейін,оларда қандай олқылықтар бар,өз оқуының табысты болуын қамтамасыз ету мақсатында «Құндылықтар спектрі» әдісі бойынша дұрыс және қате тұжырымдар беріледі.Берілген тұжырымдар дұрыс болса, оқушылар отырған қалпында қол көтереді.Оқушылардың теориялық білімі, белсенділігі анықталады. Берілетін тұжырымдар: 1.Көпмүшені көпмүшеге көбейту үшін бірінші көпмүшенің әрбір мүшесін екінші көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп, шыққан көбпйтінділерді қосамыз. 2.Бірмүшені көпмүшеге көбейту үшін бірмүшені көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп, шыққан көейтінділерді азайтады. 3.Көпмүшені екі немесе бірнеше көпмүшенің көбейтіндісі түріне келтіруді көпмүшені көбейткіштерге жіктеу деп атайды. Сұрақ-жауап барысында ерекше қабілет көрсеткендерді мадақтау арқылы бағалау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин. 2 мин. 10 мин.
6 мин. |
«Түрткі ой» арқылы жаңа тақырыпты анықтау. №1тапсырма: І топқа: (k+3y)(k+3y)= II топқа:(3x-2)(3x-2)= III топқа: (6+5a)(6+5a)= Енді осы шығарылған есептердің теңдік таңбасының сол жағын дәреже түрінде жазуға бола ма? Мысалы, (6+5a)(6+5a)=(6+5a)2=? (c+b)(c+b)=( c+b)2=? Қандай қорытынды шығаруға болады? Оқушылар мұғалімнің көмегімен көпмүшені көпмүшеге көбейту формуласы арқылы екі өрнектің қосындысы мен айырымының формуласының ережесін тұжырымдайды. Тапсырма барысында оқушылардың әрекетіне сәйкес қалыптастырушы бағалау-бақылау арқылы жүргізіледі. «Фрайэр» моделі (топтық, жеке жұмыс) Топ мүшелері анықтамасын, мысалын, ерекшелігін, мысал емес есебін жазады, одан кейін топпен бірлесіп талдап , басқа топтарға қорғайды. Оқылым, жазылым, айтылым, тыңдалым әрекеті қалыптасады.
Оқушының аты-жөні:
«bilimland.кz.» сайтынан «Қысқаша көбейту формулалары» тақырыбы бойынша сабақты тыңдап қорытындылау. 1-тапсырма: Өрнекті ықшамдаңдар: а) (3a+2)2; б) (5x-3)2 ; в) (a2+z3)2. с) 4a2-24ab+9b2 2-тапсырма: Теңдік орындалатындай орнына өрнектерді қойыңдар: а) (3b2 + * ) = * + * + 9х²; б) ( * + 15a2b3 )² = 81x4 + * + *
в) ( * - 4а с) 25а2+50ав+4в2=
3-тапсырма: а) Қысқаша көбейту формуласы арқылы
есептеңдер: a)
ә)
((3a+b)2-(a-3b)2)*2ab Барлық топтардың жұмыстары ауызша тексеріледі. Жаңа тақырыпты меңгеру кезіндегі тапсырмалар бағалау критерийлері арқылы смайликтермен бағаланады.
«Сыншы дос» әдісі Ол не істеді? Ол оны қалай істеді? Оның бұл әрекеті тиімді/тиімсіз болды? Оған қандай дәлелдер бар? Оны басқаша қалай істеуге болар еді? Сонда не өзгереді? Нәтиже қандай болды? Осындай сұрақтар төңірегінде екі көршінің бірі қасындағы оқушыны бақылап отырады және тапсырманы қалай орындағанын тексеріп, бағалайды.
A)2a+2ab+25b B)4a2+20ab+25b2C)a2+b2 D)a2+2ab+b2 E) 4a+2a2b2+25b 2. (3x-2y)2 A) 9x2-12xy+4y2 B) 9x2-12xy C)x2-12xy+y2 D) 3x2-6xy+2y2 E) 9x2-xy 3.(4a2+10b3)2 A)4a2+40ab+100b3 B)16a4+80a4b6+100b6 C)16a2+100b2 D)16a2+2ab+100b2 E) 4a+2a2b2+20b2 4. (9x- 2z2)2 A) 9x2-18xz+4z2 B) 9x2-36xz-4z4 C)81x2-18xz+4z2 D) 81x2-36xz2+4z4 E) 9x2-4xz4 Дескриптор: -Екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадратының формуласын біледі; - Формуланы есеп шығарғанда қолданады; Сыншы дос жауаптарды тексеріп, «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалайды.
|
Таратпа
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4мин. |
Үйге тапсырма беру. Қорытынды тапсырма: Екі өрнектің қосындысы мен айырымының квадраттары тақырыбы бойынша білімдерін жинақтау. Әдісі: «3 таяқша» 1сұрақ, 1 дерек, 1 идея Табыс баспалдағына әр оқушы өзінің деңгейін стикер жапсыру арқылы көрсетеді.
|
Оқушылардың қате жауаптарын түзету мақсатында «Қайта бағыттау» сұрақтары қойылады. Смайликтер арқылы бағалау жүргізіледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау- оқушыларды топқа бөліп,қабілеті нашар оқушыларға қабілеті жоғары оқушылардың көмектесуі,тапсырмалардың жеңілден күрделіге қарай орындалуы,постер қорғағанда,жаңа сабақты бекітуде оқушы өз ойын айтқанда басқа оқушылардың және мұғалімнің жауапты толықтырып, нақтылауы. |
Оқушыларды ынталаныру мақсатында смайлик таратылады.Сұрақ жауап барысында ерекше қабілет көрсеткендерді мадақтау арқылы бағалау. Жаңа сабақты меңгерту кезеңінде оқушылардың әрекетіне сәйкес қалыптастырушы бағалау – бақылау арқылы жүргізіледі. Әрбір берілген тапсырмаға бағалау критерийімен, дескрипторы құрылған, оқушылар сол арқылы өздерінің нені игергендігін және қай жерден қате жібергендігін анықтап, бағалайды. Саралау тапсырмасы кезінде барлық топтардың жұмыстары ауызша тексеріледі. Жұптық жұмыста жауаптарды тексеріп, «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалайды. Сабақ соңында «Табыс баспалдағы»арқылы рефлексия Өткізу оқушылардың қате жауаптарын түзету мақсатында «Қайта бағыттау» сұрақтары қойылады. смайликтер арқылы бағалау жүргізіледі
|
Оқу процесінің барлық күйзеліс түзуші факторларын алып тастау мақсатында әр оқушы өзін еркін ұстауына, көңіл күйінің көтеріңкі болуларына жағдай туындатамын,мадақтап тұрамын. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(a-в)(а+в)=а2-в2:
- (a-в)(а+в)=а2-в2 екі өрнектің квадраттарының айырымы;
шағым қалдыра аласыз



)² = 100 а
в² - * + *.



