Материалдар / Қысқаша көбейту формулалары
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қысқаша көбейту формулалары

Материал туралы қысқаша түсінік
"Қысқаша көбейту формулалары" ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Маусым 2021
554
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Қысқаша көбейту формулалары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.10

қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Екі өрнектің квадраттарының айырмасы, екі өрнектің қосындысының (айырмасының) квадраттарының формулаларын жаза алады.

Оқушылардың басым бөлігі: Екі өрнектің квадраттарының айырмасы, екі өрнектің қосындысының (айырмасының) квадраттарының формулаларын есептер шығаруда қолдана алады.

Кейбір оқушылар: қысқаша көбейту формулалрын пайдаланып күрделі есептер шығара алады.

Бағалау критерийі

Қолдану

Есептер шығаруда қысқаша көбейту формулаларын қолданады.

Талдау

Қысқаша көбейту формулаларын практикалық маңызы бар есептерді шешуде ажыратады

Жинақтау

Қысқаша көбейту формулаларын геометриялық тұрғыдан қорытып шығарады;

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

Қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер.

  • қысқаша көбейту формулары;

  • екі өрнектің квадраттарының айырмасы;

  • екі өрнектің қосындысының квадраты;

  • екі өрнектің айырмасының квадраты;

  • екі еселенген көбейтінді.

Қажетті сөз-тіркестер:

  • Екі өрнектің квадраттарының айырымы тең…;

  • Екі өрнектің қосындысының (айырмасының) квадраты ...;

  • Екі өрнектің айырмасының квадраты ...

Құндылықтарға баулу



Бір-бірін тыңдау, түсіну, ой бөлісу арқылы ынтымақтастық құндылығын, жұппен, топтық жұмыс арқылы еңбек және шығармашылық құндылығын қалыптастырады.

Пәнаралық байланыс

Геометрия

Алдыңғы білім

Көпмүшелерге амалдар қолдану

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі

  • Сәлемдесу;

Шаттық шеңбері арқылы сабақты бастаймыз.

  • Балалар, енді қолымызды ұстап алақан жылуы арқылы бір-біріңе жылы лебіздер айтып,сабағымызды бастайық.

Қуанамын мен де, (өзімді көрсетемін)

Қуанасын сен де, (жанындағы досымды көрсетемін)

Қуанайық, достарым, (бір біріміздің қолымыздан ұстаймыз)

Арайлап атқан күнге (қолдарымызды жоғары көтереміз)



Топқа бөлу: Қысқаша көбейту формулалары бойынша қиынды қағаздар арқылы 3 топқа бөлу

1-топ « »

2-топ « »

3-топ « »

Оқушылар топ ішінен топбасшысын тағайындайды, топбасшыларына бағалау парағы таратылады.

Үлестірмелі қағаздар

Үй тапсырмасын тексеру: «Көршіңді тексер» әдісі

Үйге берілген есептерінің шығарылуын тексеру, қателіктер болса жою (инерактивті тақтада есептің жауаптары көрсетіледі, «көршінді тексер» арқылы тексеру. Бір есеп 1 балл ).

«Миға шабул әдісі» Қайталау сұрақтары:

  1. Қысқаша көбейту формулалары деп нені айтады?

  2. Екі өрнектің қосындысының квадратының ережесін айтыңдар.

  3. Екі өрнектің айырмасының квадратының ережесін айтыңдар.

  4. Екі өрнектің квадраттарының айырмасының ережесін айтыңдар

Қалыптастырушы бағалау

Сұраққа дұрыс жауап берген оқушыға 1балл беріледі, топбасшысы бағалау парағына баллды қояды.

 Кері байланыс: «Басбармақ»әдісі

Слайд 1

Сабақтың ортасы


Білім дағдысы: Қолдану

Белсенді оқыту: «Қате» жауап әдісі

1-тапсырма (I)

Дұрыс өрнекті «плюс» таңбасымен белгілеңіз

c)

d)

Қалыптастырушы бағалау

«Өзін-өзі бағалау» әдісі арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды, дұрыс жауап интерактивті тақтада көрсетіледі.

Дұрыс жауап

4 дұрыс жауап

3 дұрыс жауап

2дұрыс жауап

1 дұрыс жауап

Балл

4

3

2

1



Слайд 2,


Білім дағдысы: Талдау

Белсенді оқыту: «Ойлан, жұптас, пікірлес!»

2-тапсырма(I)

Оқулықпен жұмыста деңгейлік тапсырмалар

А: №377.

Көпмүше түрінде жазыңдар:

1) ; 2) ;

В: Өрнекті ықшамдаңдар:

  1. ;

  2. 2)

С: Тендеулерді шешіңіз

а)

б)

Қалыптастырушы бағалау

«Өзін-өзі бағалау» әдісі арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды, дұрыс жауап интерактивті тақтада көрсетіледі


Деңгей

Дескриптор

балл

А

Қысқаша көбейту формуласын қолданады

1

В

1) Екі өрнектің қосындысының (айырмасының ) формуласын қолданады

1

2) Екі өрнектің айырмасының формуласын қолданады

1

3) Жақшаны дұрыс ашады

1

4)Ұқсас қосылғыштарды біріктіреді

1

С

1) Бір мүшені көпмүшеге көбейте алады

1

2) Екі өрнектің қосындысының формуласын қолданады

1

3)Жақшаны аша алады

1

4)Таңбалар ережесін қолдана алады

1

5)Ұқсас қосылғыштарды біріктіреді

1

6)Белгісіз азайғышты таба алады

1

7) Белгісіз көбейткішті таба алады

1



Оқулық


























Білім дағдысы: Жинақтау

Белсенді оқыту: « Джигсо» әдісі

3 - тапсырма(I, W, G)

1-топ

1.Натурал п-нің кез келген мәнінде өрнегінің мәні 8-ге бөлінетінін дәлелдеңіз

2-топ

2. 4ab өрнегін a+b және a-b өрнектері арқылы өрнектеңдер.

3-топ

3.Тік төртбұрыш жанынан оның қабырғаларына тіркеп квадраттар салынған (19-сурет). Бір квадраттың ауданы екіншісінен 95см2 артық. Егер тік төртбұрыштың ұзындығы енінен 5см артық болса , оның периметрін табыңдар






19-сурет

Топтар бірін-бірі бағалайды, жоғарғы балл-4


4 - Тапсырма (G) Практикалық жұмыс

Білім дағдысы: жинақтау

Белсенді оқыту: «IDEAL тәсілі»

(оқушылар топта формулалардың геометриялық мағынасын түсіндіреді, жұмыстарын келесі топ тексереді)

1-топ

347. 16-суретті пайдаланып, a және b оң сандары үшін

формуласының геометриялық мағынасын түсіндіріңдер.


16-сурет

2-топ

348. 17-суретті пайдаланып, a және b оң сандары үшін

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!