Материалдар / Қысқаша көбейту формулалары
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қысқаша көбейту формулалары

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ, Алгебра пәні, 7-сынып Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 7.2.1.10 a^2-b^2= (a-b)(a+b) , (a±b)^2= a^2±2ab+b^2 қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану; 7.2.1.11 a^3-b^3=(a-b)(a^2∓ab+b^2 ), (a±〖b)〗^3=a^3±3a^2 b+3ab^2±b^3 қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану; Сабақ мақсаттары Екі өрнектің квадраттарының айырымын табу формуласын анықтайды; Екі өрнектің квадраттарының айырымын қысқаша көбейту формуласы арқылы табады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Қараша 2022
645
3 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.3 В.Қысқаша көбейту формулалары

Мектеп: №11 орта мектебі

Күні: 26.01.2022ж

Мұғалімнің аты-жөні: Нағымашева Д.Ш.

Сынып: 7 алгебра

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы : Қысқаша көбейту формулалары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.10

қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;

7.2.1.11

қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;

Сабақ мақсаттары

Екі өрнектің квадраттарының айырымын табу формуласын анықтайды;

Екі өрнектің квадраттарының айырымын қысқаша көбейту формуласы арқылы табады


Пәнаралық байланыстар

Геометрия - фигуралардың ауданын есептеу

Алдыңғы білім

Бірмүшені көпмүшеге көбейту, көпмүшені көпмүшелерге көбейту.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

8 минут

  1. Ұйымдастыру кезеңі- сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.

  2. Жаңа тарау болғандықтан сабақ тақырыбына оқушыларды тарту үшін сұрақ жауап жүргізіледі.

Үй жұмысы:

Оқулықтағы № 150 есепті
көршінді тексер әдісі мен тексеріп бағалаймыз.


  1. Ой қозғау

Негіздері бірдей дәрежелерді қалай көбейтеміз?

Негіздері бірдей дәрежелерді қалай бөлеміз?

Нөлге тең емес кез келген санның нөлінші дәрежесі неге тең?

Кез келген санның бірінші дәрежесі неге тең?

Бірмүше дегеніміз не?

Көпмүше дегеніміз не?

Көпмүшені көбейткіштерге қалай жіктеуге болады?

Көп мүшені көп мүшеге қалай көбейтеміз?

 Оқушылар бір-бірінің жауабын тыңдап бармақпен бағалайды.

Маған сенің жауабың ұнады, себебі...

Мен сенің жауабыңды толықтырамын...

Мен сенің жауабыңа қанағаттанбадым, себебі...

Мұғалім тарапынан оқушылардың жауабына қарай кері байланыс беріледі.

Алгебра

7-сынып

А.Е.Абылқа-сымова т.б.

«Мектеп» баспасы





























Cабақтың ортасы

20 минут

Сабақ мақсатын ашу үшін оқушылардың бұрыннан білетін білімдері қолданылады.

Бүкіл сыныпқа проблемалық жағдай слаидта беріледі

(а-в)(а+в) көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындаңдар!

Әр оқушылар көбейтуді орындайды, ұқсас мүшелерді біріктіреді, алған нәтижелерін хабарлайды.

(а-в)(а+в) = а2- ав +ав - в2= а22

Енді керісінше жазып көрейік:

а22=(а-в)(а+в)

Слайд 2


а22=(а-в)(а+в) теңдігінің оқылуы:екі өрнектің квадраттарының айырмасы олардың айырымы мен қосындысының көбейтіндісіне тең.

Бұл қысқаша көбейту формуласының бірі болып табылады.

Мадиктант

Матикалық диктант:

1) Х және 8 санының қосындысының квадраты.
2) 3 және а санының айырмасы мен қосындысының көбейтіндісі
3) 4х және 3 санының өрнектерінің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісі


Сәйкестендіру
Мына өрнектерді өз бағандарына жаз:
(x+y)2 , 81x2-16 , (3a-b)2, (16x-3)2 , 25-4a2.




ұмыс
Кестені толтыр

Жұптық жұмыс:

Слайд 1

(а-в)(а+в)=?

Cлайд 2- ереже

Сабақтың соңы

10-12 минут









































































5 минут


Тарсия әдісі (сыныппен жұмыс)


Суреттегі модель бойынша шаршы ауданың жазыныз:



Шығармашылық жұмыс

Келесі сызбаларды қолданып, екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадрат формулаларын қорытып шығарыңдар. Сызбаларды салып, формулалардың қорытындысын дәптерге жазыңдар.



Оқушылардың сабақ мақсатына жеткенін анықтау үшін қалыптастырушы бағалау тапсырмасы беріледі.

Тапсырма деңгейлік тапсырма ретінде ұсынылады.

А деңгей №31.7 (3,6),

В деңгей№31.13 (3,4), №31.21 (1),

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы 1- қосымшада беріледі.

Тапсырманы бағалау дискрипторлары

  • Екі өрнектің квадраттарының айырымы формуласын біледі

  • Есеп шығаруда қолданады

Үйтапсырмасы: А деңгей №31.7 (5),

В деңгей№31.13 (2), №31.21 (2),






Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау

1. Жаңа сабақ тақырыбын ашу үшін оқушылардың бұрыннан білетін мәліметіне сүйену жоспарланды. Ол «Ой қозғау» сұрақтары арқылы жүргізіледі.

Белсенді оқу әрекетін ұйымдастыру интерактивті тақтада (а-в)(а+в)=?сұрағына жауап беру арқылы жүргізіледі.

Сабақты бекіту үшін оқушылардың белсенділігін дамыту үшін «Сократтық әдіс»жоспарланды,

Тапсырмалар сараланды, жұпта орындау үшін А деңгейден 4 есеп алынды, себебі әр жұп 2 амал оындайды. Оқушылардың оқу мақсатына жеткенін анықтау үшін деңгейлік тапсырмалар жоспарланды А деңгей №31.7 (3,6),

В деңгей №31.13 (3,4), №31.21 (1),

Оқушыларды қолдау үшін жұпта орындалған тапсырмалардың бірнешеуі тақтада орындалып тексеріледі.

Үй тапсырмасы ретінде сыныпта орындалған тапсырмалардың жалғасы беріледі.





1.Ой қозғау сұрақтарында оқушылар бірін – бірі "Бармақпен" бағалайды.

Маған сенің жауабың ұнады, себебі...

Мен сенің жауабыңды толықтырамын...

Мен сенің жауабыңа қанағаттанбадым, себебі...

Арқылы кері байланыс беріледі.

2.Жұптық жұмыс барысында оқушылардың бірін – бірі сағат тілімен тапсырманы ауыстыру арқылы бағалануы жоспарланды.

3.Жеке оқушының жұмысы дескриптор арқылы бағалануы жоспарланды.

Оқушыларды қолдау бағыттау үшін кері байланыс сұрақтары беріледі.

АКТ слаид көрсетіледі.

Оқушылар «Сократтық әдіс» кезінде еркін қозғалады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары сəтті болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен?

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!