|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты (бар болған жағдайда): |
Кашкинбаева Г.К. |
|||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
7 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||
|
Күні: |
27.02.2025 ж |
|||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қысқаша көбейту формулалары |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қысқаша көбейту формулаларын қолданып өрнектерді түрлендіру |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.1.15 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ;
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
|
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Қысқаша көбейту формулаларын қолданып өрнектерді түрлендіру тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
|
Амандасады, сабаққа дайындалады. Сұрақтарға жауап береді Оқушылар бірін бірі тексереді. |
«Бағдаршам» арқылы қалыптастыру шы бағалау |
Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд; |
|||||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақты бекіту. |
Тапсырма. Тақырыпқа шығу мақсатында оқушылар келесі сұрақтарға жауап береді:
Оқушылар а) пунктегі тапсырмадағы әрбір қосылғыш 3-ке бөлінетінін көреді. Бірақ б) пункті оларға қиындық туғызады. Кейбір оқушылар кубтардың қосындысын көбейткіштерге жіктеу керектігін түсінуі мүмкін. с) пункті үшін квадраттардың айырмасын қолданып, дәлелдеуге болатынын түсінеді. Квадраттардың айырмасы Кейбір есептеулерді тиімді орындау үшін квадраттардың айырмасы формуласын қолдануға болады:
|
⠀⠀ |
«Бағдаршам» арқылы қалыптастыру шы бағалау |
Интернет ресурстары Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд; Карточкалар;7 сыныпқа арналған оқулық Презентация |
|||||||||||
|
15 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырма 1. Ортақ көбейткішті жақшаның сыртына шығарыңыз. а) б) в) г) Тапсырма 2. Көпмүшелерді топтау тәсілмен көбейткіштерге жіктеңіз: а) б) в) г) Тапсырма 3. Тендеуді шешіңіз
«Жасырын дифференциация» техникасын қолдану. Әр оқушы өзіне тапсырма таңдайды. Тапсырмаларды таңдау шарттары: әр оқушы өзіне 3 тапсырма таңдайды, есептер диагональ арқылы немесе вертикаль арқылы немесе горизонталь арқылы болу керек. Диагональ –жоғары деңгей тапсырмалар Горизонталь – орта деңгей тапсырмалар Вертикаль – төмен деңгей тапсырмалар
Көбейткіштерге жіктеңдер
|
Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.
Жазылуы бойынша формулаларды жалғастырады (1) ҚКФ ажырата алады (1) Формуланы ауызша тұжырымдай алады
Оқулықтан есептерді шығарады.
|
Дескриптор: -қысқаша көбейту формуларынды біледі; -қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді біледі.
|
Презентация Слайд Интернет ресурстары Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд; Карточкалар;7 сыныпқа арналған оқулық Презентация |
|||||||||||
|
10 мин |
Оқулықпен жұмыс |
Оқулықтан есептер шығару: |
Тапсырманы орындайды |
Оқушының тақтадағы белсенділігіне байланысты ауызша бағалау |
|
|||||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта:
Кері байланыс. «Бес саусақ» әдісі арқылы 1. Маған ұнағаны 2. Маған қиындық тудырған 3. Мен үшін маңызды ақпарат 4. Білгім келеді 5. Ұсынысым Үй жұмысы. №
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс
|
Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд; |
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқаша көбейту формулаларын қолданып өрнектерді түрлендіру
Қысқаша көбейту формулаларын қолданып өрнектерді түрлендіру
|
Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты (бар болған жағдайда): |
Кашкинбаева Г.К. |
|||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
7 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||
|
Күні: |
27.02.2025 ж |
|||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қысқаша көбейту формулалары |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қысқаша көбейту формулаларын қолданып өрнектерді түрлендіру |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.1.15 қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ;
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
|
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Қысқаша көбейту формулаларын қолданып өрнектерді түрлендіру тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
|
Амандасады, сабаққа дайындалады. Сұрақтарға жауап береді Оқушылар бірін бірі тексереді. |
«Бағдаршам» арқылы қалыптастыру шы бағалау |
Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд; |
|||||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақты бекіту. |
Тапсырма. Тақырыпқа шығу мақсатында оқушылар келесі сұрақтарға жауап береді:
Оқушылар а) пунктегі тапсырмадағы әрбір қосылғыш 3-ке бөлінетінін көреді. Бірақ б) пункті оларға қиындық туғызады. Кейбір оқушылар кубтардың қосындысын көбейткіштерге жіктеу керектігін түсінуі мүмкін. с) пункті үшін квадраттардың айырмасын қолданып, дәлелдеуге болатынын түсінеді. Квадраттардың айырмасы Кейбір есептеулерді тиімді орындау үшін квадраттардың айырмасы формуласын қолдануға болады:
|
⠀⠀ |
«Бағдаршам» арқылы қалыптастыру шы бағалау |
Интернет ресурстары Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд; Карточкалар;7 сыныпқа арналған оқулық Презентация |
|||||||||||
|
15 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырма 1. Ортақ көбейткішті жақшаның сыртына шығарыңыз. а) б) в) г) Тапсырма 2. Көпмүшелерді топтау тәсілмен көбейткіштерге жіктеңіз: а) б) в) г) Тапсырма 3. Тендеуді шешіңіз
«Жасырын дифференциация» техникасын қолдану. Әр оқушы өзіне тапсырма таңдайды. Тапсырмаларды таңдау шарттары: әр оқушы өзіне 3 тапсырма таңдайды, есептер диагональ арқылы немесе вертикаль арқылы немесе горизонталь арқылы болу керек. Диагональ –жоғары деңгей тапсырмалар Горизонталь – орта деңгей тапсырмалар Вертикаль – төмен деңгей тапсырмалар
Көбейткіштерге жіктеңдер
|
Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.
Жазылуы бойынша формулаларды жалғастырады (1) ҚКФ ажырата алады (1) Формуланы ауызша тұжырымдай алады
Оқулықтан есептерді шығарады.
|
Дескриптор: -қысқаша көбейту формуларынды біледі; -қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді біледі.
|
Презентация Слайд Интернет ресурстары Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд; Карточкалар;7 сыныпқа арналған оқулық Презентация |
|||||||||||
|
10 мин |
Оқулықпен жұмыс |
Оқулықтан есептер шығару: |
Тапсырманы орындайды |
Оқушының тақтадағы белсенділігіне байланысты ауызша бағалау |
|
|||||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта:
Кері байланыс. «Бес саусақ» әдісі арқылы 1. Маған ұнағаны 2. Маған қиындық тудырған 3. Мен үшін маңызды ақпарат 4. Білгім келеді 5. Ұсынысым Үй жұмысы. №
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс
|
Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд; |
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз




































