Материалдар / Қыста қызық жұмыс бар. Б.Ысқақов 2 сынып

Қыста қызық жұмыс бар. Б.Ысқақов 2 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Әдебиеттік оқудан ҚМЖ 2ші сыныпқа
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Туған жерімнің тұрғындары

(сабақтың тақырыбы)


Бөлім:

Менің туған өлкем

Педагогтің аты-жөні:

Н.Р.Кабиева

Күні:

21.12.2022ж.

Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қыста қызық жұмыс бар Б.Ысқақов

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.2.8.2 мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, мультфильм) нұсқасымен салыстыру

2.3.3.1 шығармашылық жұмысын мұғалімнің көмегімен сурет, каллиграмма, аппликация, фотосуреттер арқылы ұсыну

Сабақтың мақсаты:

1. Өлең мазмұнын суретпен салыстыра сипаттайды.

2. Шығармашылық жұмысты орындауға жаттығады

3. Еңбекті бағалай білуге, еңбекші адамдарға құрметпен қарауға үйренеді. Саналы да ерікті еңбек адамды бақытқа кенелтеді деген ойды санасына сіңіреді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут




Өткенді пысықтау

5 минут


Ойын «қыс қызығы» орындау




«Қар кесек» арқылы сұраймын

(Ұ) «Караоке» ойыны

Оқушылар буын ұйқастарын қайталайды.



Қар лақтырып ойнайды. Кімге қар тиеді сол үй тапсырмасын мәнер-леп оқиды.




Кері байланыс: мұғалімнің мадақтау, қолдау сөздері


Бағалау критерийлері

Дескриптор

Балл

Мәнер-леп оқу


Өлеңді мәнерлеп, дауыс ырғағын келтіріп оқиды


1





Миға шабуыл

3 минут








Ребусты шеш

  • Ребусты шешкен кезде көз алдыңа не елестеді?

Жұмбақ шешу

Қалбалақтап ұшады.
Қанаты талып,
Жерді барып құшады.

Қыс айында, мұз айында
Жүгірсе зыр етеді.
Бір адамды екеу ара
Көтеріп ап кетеді.


Шелек қалпақ басында,

Сәбіз екен танауы.

Қыста қардан туатын,

Тауып көрші сен оны.


Аяғыма байладым,

Қос таяқпен айдадым.


Жаздай тынығады,

Қыстай зымырайды.



Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.





  • Қыс

Жауап береді




  • (Қар)





  • (Коньки)






  • Аққала



  • Шаңғы



  • Шана





Бағалау критерийлері

Дескриптор

Балл

Жұмбақ шешу

1 дұрыс жауап

1

1 дұрыс жауап

1

1 дұрыс жауап

1

1 дұрыс жауап

1

1 дұрыс жауап

1


Суреттер

Жаңа сабақ:
















Сабақтың ортасы 27 минут





























Оқушыларға автор туралы ақпарат.

Бүркіт Ибрагимұлы Ысқақов – 1924 жылы, 4қарашада Қарағанды облысы, Нұра ауданы, Көкмөл-дір ауылында дүниеге келген. Ақын, филология ғылымының кандидаты.


Тыңдалым


  • Өлеңде жылдың қай мезгілі бейнеленген?

  • Қандай қысқы ойындар туралы айтылған?

  • Қыста қандай жұмыстар атқарасыңдар?


Оқушылардың өлеңде кездескен «омбы қар»,

«домбығу» деген сөз тіркестерінің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектесу


Оқылым.

Мәтінді түсініп оқы. Айтылым.





Венн диаграммасын құру


Жазылым:

Мәтінге сүйеніп, бос орынға тиісті сөзді жазу.



Аппликация «Постер құру» әдісі





«Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы оқушылар тақтада ілулі тұрған суреттерді әдемі әсем әуенмен аралап шығады.

  • Оқушылардың айтылым және тыңдалым дағдылары дамиды. оқушылардың зейінін шоғырландырып, белсенді қарым-қатынасқа жетелейді

  • Осы суреттердің ішінде бүгінгі біздің тақырыбымызға сәйкес келетіні бар ма?

- Бірінші суретте адамдар қандай еңбек жасап жүр?

-Екінші суретті қалай атауға болады? Көргеніңді әңгімеле.




Оойын: «Суреттердің айырмашылығын тап»










Оқушылар өлеңді тыңдайды.



Жауап береді








(Ұ) «Сөздік жұмысы»

Омбы қар – қалың түскен күртік қар

Домбығу - ісіну


Оқушылардың тізбек бойынша оқиды.


Өз беттерінше шығарманы іштей оқиды .


Венн диаграммасын құрады


.Жазылым:

  • Сәйкес келетін суретті табады.

  • Әңгімелейді


Суреттерді ретімен жапсырады





(Ұ) «Бағала» айдары

Оқушылар бір-бірінің жауаптарын бағалап, кімнің әңгімесі өте қызықты болғандығын айтып, ойларымен бөліседі.







«Менің ауылым» атты постерді тақтаға топпен құрып, әңгімелейді.



Мәтінге сүйеніп, бос орынға тиісті сөзді жазады.














Кері байланыс:

өзара бағалау.


«Ду қолшапалақ» әдісі












Бағалау критерийлері

Дескриптор

Балл

Венн диаграм-масын құрып салыстыру

Қысқы ойындар

1

Қысқы еңбек

1

Ортақ элемент

1





Бағалау критерийлері

Дескриптор

Балл

шығармашылық жұ-мысын мұғалім-нің көме-гімен су-рет, каллигра-мма, ап-пликация, фотосуреттер арқы-лы ұсыну

Суреттерден постер құрады


1

Сурет бойынша сөйлем қүрап айтады.


1


Бағалау критерийлері

Дескриптор

Балл

Сурет бойынша әңгіме құру

Сурет бойынша әңгіме құрап айтады



1





Үй тапсырмасы


Өлеңді жаттап ал.




Кері байланыс

5 минут

«Зерде» алгоритмі.

Таұырыбы:

Авторы:

Дереккөз

Не туралы?

Не білдім?

Не қызық?

Жаңа сөздер

Кері байланыс: мұғалімнің,

сыныптастарының қолдау сөздері


Оқулық, дәптер








Қыс келді. Далада қар жауып тұр. Күн суық, аяз. Ағаштардың бұталарын қырау басқан. Біреуі коньки теуіп, ал, кейбіреулері жотадан төмен қарай шанамен сырғанап келеді. Балалардың бәрі көңілді, жүздерінен шаттық нұры ойнайды. 







































ЖИ арқылы жасау
01 Ақпан 2025
107
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі