|
Бөлім: Көне күндерден жеткен жәдігерлер |
МЕКТЕП: |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты: |
||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: «Қыз Жібек» жырының кейіпкерлері. |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.3.1. көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау; 7.1.4.1.көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып,үзінділерді жатқа айту. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: «Қыз Жібек» жырының кейіпкерлерімен танысу, үзінділерді жатқа айту; |
||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: «Қыз Жібек» жырының кейіпкерлерінің типтерін, талдау, кейіпкер бейнесін ашып,үзінділерді жатқа айту; |
|||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: «Қыз Жібек» жыры кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау, кейіпкер бейнесін ашып,үзінділерді жатқа айту. |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Түйінді сөздер мен фразалар: Лиро-эпостық жыр,бақытқа жету, махаббат Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Тақырып, идея, сюжет, образ Сыныптағы диалог/жазу үшін сай келетін пайдалы лексика/терминология Менің байқағаным,... Менің ойымша,... Мен ойлаймын... |
||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Лиро-эпостық жырлар. «Қыз Жібек» жыры |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
тіл, тарих, өнер |
||||||||||||||||||||||
|
АКТ |
Шығармаға қатысты презентация |
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық) |
||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин. С 30 мин. |
ҰйСыныпта жақсы психологиялық ахуал туғызу. І. Қызығушылықты ояту. «Теннис» әдісімен сынып екі топқа бөлініп, жыр үзінділерін жатқа айтады.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. ІІ. Мағынаны тану Тапсырма: «Әдеби шеңбер» 1-оқушы-талқылаушы 1. «Қыз Жібек» жыры бойынша лирикалық кейіпкерге қатысты 3-4 сұрақ құрастырады. 2.Соңында сыныппен бөлісе алатындай өз тобының жауаптарын жазады. 2-оқушы-белгілеуші 1. «Қыз Жібек» жырында ғашықтар бейнесін суреттеудегі автор көзқарасы мен оның маңызына қатысты 3-4 бөлігін белгілейді. 2.Бөліктерді өз тобына дауыстап оқиды және олардың маңыздылығын талқылайды.. Оқулық бойынша бетін, кейбір маңызды тіркестерді жазып алады, сыныппен бөлісуге бір немесе екеуін таңдайды. 3-оқушы-байланыстырушы 1. «Қыз Жібек» жырында автор көтерген мәселе мен шынайы өмір арасындағы байланыстарды табады. Бұған өзінің жеке өмірінен, басқалардың өмірінен, күнделікті жаңалықтардан, теледидар бағдарламаларынан дәлелдер келтіруіне болады. 2.Оларды тізіп жазады, тобымен бөлісіп талқылайды. 4-оқушы-қорытындылаушы 1. «Қыз Жібек» жырының тақырыбын, идеясын, автордың айтайын деген ойын қорытындылайды. 2. Маңызды жерлерін атап көрсетеді. Оларды қорытындыдан бөлек жазады. 5-оқушы-суреттеуші 1. «Қыз Жібек» жыры бойынша нақты оқиғаларға қатысты сурет салады. 2.Салған суретіне сараптама жасай ала ма, мағынасын түсіндіре ала ма, ойланады. (топ ішінде жұмыс жасауға уақыт белгіленеді.) Жырдың тақырыбы – сұлулық пен адал махаббат. Жырдың идеясы : 1) сұлулықты, әсемдікті паш ету;
Топтық бағалау.
|
«Теннис» әдісімен сынып екі топқа бөлініп, жыр үзінділерін жатқа айтады.
Оқушылар «Әдеби шеңбер» әдісімен жұмыс жүргізеді.
|
ҚБ
«Жүрек»
ҚБ
«Жүрек»
|
http://ikitap.kz/reader/qyz_zhibek_shege_aqyn_nusqasy
http://www.ikitap.kz/reader/qyz_zhibek_sejfullin
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут
|
Рефлексия. Үйге: жырды оқу
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||||||||||||||||
|
Саралау – білім алушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Анағұрлым қабілетті оқушылар алдында қандай міндеттерді қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңбілімді игерулерінтексеруді қалай жоспарлап отырсыз?
|
Пәнаралық байланыстар Денсаулық пен қауіпсіздікті тексеру АКТ байланыстары |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ міндеттері / оқу міндеттері орындалды ма? Білім алушылар бүгін не үйренді? Сабақтағы ахуал қандай болды? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Уақыт есебінен ауытқулар болды ма? Жоспарға қандай өзгерістер енгізілді?? |
Сіз өткізген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланыңыз. Сол жақтағы бағандағы сіздің сабағыңызға анағұрлым тән сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды баға Қандай 2 аспект шынымен де жақсы іске асты (оқыту мен оқуды ескеріңіз)? 1: 2: Қандай 2 аспект сабақты дамытар еді (оқыту мен оқуды ескеріңіз)? 1: 2: Менің келесі сабағыма әсер ететін сынып туралы немесе жеке білім алушылар туралы не білдім? |
|
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Қыз Жібек» жырының кейіпкерлері.
«Қыз Жібек» жырының кейіпкерлері.
|
Бөлім: Көне күндерден жеткен жәдігерлер |
МЕКТЕП: |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты: |
||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: «Қыз Жібек» жырының кейіпкерлері. |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.3.1. көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау; 7.1.4.1.көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып,үзінділерді жатқа айту. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: «Қыз Жібек» жырының кейіпкерлерімен танысу, үзінділерді жатқа айту; |
||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: «Қыз Жібек» жырының кейіпкерлерінің типтерін, талдау, кейіпкер бейнесін ашып,үзінділерді жатқа айту; |
|||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: «Қыз Жібек» жыры кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау, кейіпкер бейнесін ашып,үзінділерді жатқа айту. |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Түйінді сөздер мен фразалар: Лиро-эпостық жыр,бақытқа жету, махаббат Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Тақырып, идея, сюжет, образ Сыныптағы диалог/жазу үшін сай келетін пайдалы лексика/терминология Менің байқағаным,... Менің ойымша,... Мен ойлаймын... |
||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Лиро-эпостық жырлар. «Қыз Жібек» жыры |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
тіл, тарих, өнер |
||||||||||||||||||||||
|
АКТ |
Шығармаға қатысты презентация |
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық) |
||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин. С 30 мин. |
ҰйСыныпта жақсы психологиялық ахуал туғызу. І. Қызығушылықты ояту. «Теннис» әдісімен сынып екі топқа бөлініп, жыр үзінділерін жатқа айтады.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. ІІ. Мағынаны тану Тапсырма: «Әдеби шеңбер» 1-оқушы-талқылаушы 1. «Қыз Жібек» жыры бойынша лирикалық кейіпкерге қатысты 3-4 сұрақ құрастырады. 2.Соңында сыныппен бөлісе алатындай өз тобының жауаптарын жазады. 2-оқушы-белгілеуші 1. «Қыз Жібек» жырында ғашықтар бейнесін суреттеудегі автор көзқарасы мен оның маңызына қатысты 3-4 бөлігін белгілейді. 2.Бөліктерді өз тобына дауыстап оқиды және олардың маңыздылығын талқылайды.. Оқулық бойынша бетін, кейбір маңызды тіркестерді жазып алады, сыныппен бөлісуге бір немесе екеуін таңдайды. 3-оқушы-байланыстырушы 1. «Қыз Жібек» жырында автор көтерген мәселе мен шынайы өмір арасындағы байланыстарды табады. Бұған өзінің жеке өмірінен, басқалардың өмірінен, күнделікті жаңалықтардан, теледидар бағдарламаларынан дәлелдер келтіруіне болады. 2.Оларды тізіп жазады, тобымен бөлісіп талқылайды. 4-оқушы-қорытындылаушы 1. «Қыз Жібек» жырының тақырыбын, идеясын, автордың айтайын деген ойын қорытындылайды. 2. Маңызды жерлерін атап көрсетеді. Оларды қорытындыдан бөлек жазады. 5-оқушы-суреттеуші 1. «Қыз Жібек» жыры бойынша нақты оқиғаларға қатысты сурет салады. 2.Салған суретіне сараптама жасай ала ма, мағынасын түсіндіре ала ма, ойланады. (топ ішінде жұмыс жасауға уақыт белгіленеді.) Жырдың тақырыбы – сұлулық пен адал махаббат. Жырдың идеясы : 1) сұлулықты, әсемдікті паш ету;
Топтық бағалау.
|
«Теннис» әдісімен сынып екі топқа бөлініп, жыр үзінділерін жатқа айтады.
Оқушылар «Әдеби шеңбер» әдісімен жұмыс жүргізеді.
|
ҚБ
«Жүрек»
ҚБ
«Жүрек»
|
http://ikitap.kz/reader/qyz_zhibek_shege_aqyn_nusqasy
http://www.ikitap.kz/reader/qyz_zhibek_sejfullin
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут
|
Рефлексия. Үйге: жырды оқу
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||||||||||||||||
|
Саралау – білім алушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Анағұрлым қабілетті оқушылар алдында қандай міндеттерді қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңбілімді игерулерінтексеруді қалай жоспарлап отырсыз?
|
Пәнаралық байланыстар Денсаулық пен қауіпсіздікті тексеру АКТ байланыстары |
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ міндеттері / оқу міндеттері орындалды ма? Білім алушылар бүгін не үйренді? Сабақтағы ахуал қандай болды? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Уақыт есебінен ауытқулар болды ма? Жоспарға қандай өзгерістер енгізілді?? |
Сіз өткізген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланыңыз. Сол жақтағы бағандағы сіздің сабағыңызға анағұрлым тән сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды баға Қандай 2 аспект шынымен де жақсы іске асты (оқыту мен оқуды ескеріңіз)? 1: 2: Қандай 2 аспект сабақты дамытар еді (оқыту мен оқуды ескеріңіз)? 1: 2: Менің келесі сабағыма әсер ететін сынып туралы немесе жеке білім алушылар туралы не білдім? |
|
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














