|
Бөлім: Көне күндерден жеткен жәдігерлер Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сынып: 7-сынып |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қыз Жібек» жырының тақырыбы мен идеясы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.2.1.Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау; 7.2.1.1.1.Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру. |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: «Қыз Жібек» жырының мазмұнын білу. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: жырдағы тұлғалық болмысты талдау, шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру; Кейбір оқушылар орындай алады: жырдағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау, Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру. |
|
Бағалау критерийі |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Түсіну, талдау. |
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. (6-құндылық) |
|
Пəнаралық байланыс |
Тарих, музыка |
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
«Қыз Жібек» жыры |
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
|
|
|
|||||
|
Ресурстар |
|
|
|||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушы назарын сабаққа аударуды ұйымдастыру. Жағымды психологиялық ахуал. «Мен қандаймын?» тренингі Мен елгезекпін, мен ақылдымын, мен тұйықпын... ІІ. Қызығушылықты ояту. Қима қағаздардан мозайка құрастырып, топтасуды сұрайды. Мозайкада берілген суреттер арқылы топтасуды тапсырады. Суретте Төлеген мен Жібек не жайлы сырласып тұр деп ойлайсыңдар?
«Алтын балық» әдісі.
Шығарма мазмұнын баяндау. Оқушылар парталарыңыздың астына алтын балық жасырылған, кімнің үстелінде алтын балық жасырылған болса,сол оқушылар келесі сұрақтарға жауап береді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Мозайка құрастырғанда әр топ мүшелерінде суреттер шығады. Әр топ мүшелері топ ішінде ақылдасып, ойларын жүйелеп, суреттегі кейіпкерлердің атынан сөйлейді. Оқушылар шығарма мазмұнын еске түсіреді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
ҚБ «Алтын балық»
ҚБ «Алтын балық»
|
Таратпа қағаздағы суреттер
7-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|
|
|||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІІ. Мағынаны тану. Фильм дидактикасы. Интербелсенді тақтадан «Қыз Жібек » фильмінен үзінділер мен суреттер көрсетіледі. 1. Фильмге дейінгі тапсырмалар.
2. Фильм барысындағы тапсырмалар. Топтық
жұмыс. Топтық тапсырмалар І топ: 1) Суретте кімдер бейнеленген? 2) Бұл үзінді жырдың қай тұсымен сәйкес келеді? ІІ топ: 1) Жырда қандай кезеңдер көрініс алды? 2) Жырдан қандай салт-дәстүрлерді көруге болады және ерекшелігі неде? ІІІ топ: 1) Бүгінгі күні жырда бейнеленген дәстүрлерді қаншалықты ұстанамыз? Дескриптор:
ҚБ Жекелеген оқушыларға тапсырмалар беріледі. 1-тапсырма. Бірнеше дұрыс жауапты белгілеңіз. Төлеген мен Жібектің қосылуына тілекші болған адамдар: Қаршыға Бекежан Шеге Қорен Шектінің алпыс
жігіті 2-тапсырма. Дұрыс, бұрысын белгілеңіз. Қыз Жібек жырындағы кейіпкерлер: дұрыс бұрыс Базарбай
Зарлық Қамқа
Домбауыл Дескриптор:
ҚБ 3. Фильм соңындағы тапсырмалар. Топтық жұмыс. Фильм туралы ойыңызды жазыңыз. - Фильм мен жырдың мазмұны, аяқталуында қандай ерекшеліктер бар? Салыстыру
Тиянақтау, салмақтау, бағалау, қайта қарастыру, сұрыптау, таңдау жасайды. Жекелеген оқушыларға тапсырмалар беріледі. Тест сұрағын оқып, берілген жауаптардың дұрыс нұсқасын белгілеңіз. Сүйіспеншілік тақырыбындағы жырды табыңыз: A) «Мақпал қыз»
B)
«Мұңлық-Зарлық» C) «Арқалық батыр»
D) «Көрұғлы»
Лиро-эпостық жырдың басты тақырыбы: A) сүйіспеншілік
B) ел қорғау
C) тұрмыстық-салт
D) тарихи жағдай
Дескрипторлары:
ҚБ Бекіту. Жырдың қайғылы аяқталғаны белгілі. Сендер «Егер мен автор болсам...» деп жырдың қалай аяқталуын қалар едіңдер? |
Фильм дидактикасы. Оқушыларға Интербелсенді тақтадан «Қыз Жібек » фильмінен үзінділер мен суреттер көрсетіледі. Топтық тапсырмалар орындайды. •Суретте бейнеленген кейіпкерлерді анықтайды; •Жырдың мазмұнымен байланыстырады; •Жырда көрініс алған кезеңдерді сипаттайды; •Жырда көрініс тапқан салт-дәстүрлерді анықтайды; •Ерекшелігін анықтайды. Жекелеген оқушыларға тапсырмалар беріледі. •Бірнеше дұрыс жауапты белгілейді; •Дұрыс, бұрысын жауапты анықтайды; •Ойын дәлелдейді. Фильм соңындағы тапсырмалар. Топтық жұмыс. Фильм туралы ойыңызды жазыңыз. 1.Фильм мен жырдың мазмұнын салыстырады; 2.Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын талдайды; 3.Тест сұрағына жауап беріп, ойларын жинақтайды. Жырдың қайғылы аяқталғаны белгілі. Сендер «Егер мен автор болсам...» деп жырдың қалай аяқталуын қалар едіңдер? Ой қорытындысын шығарады. |
ҚБ «Алтын балық»
ҚБ «Алтын балық»
ҚБ «Алтын балық»
ҚБ «Алтын балық»
|
https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/9-synyp/lesson/liro-ehpostyq-zhyrlar-qyz-zhibek-zhyry Плакаттар, маркерлер https://bilimland.kz/kk/content/ structure/2192-qazaq_adebieti#lesson=15568 |
|
|
|||||
|
|
|
||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың соңы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||||
|
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ны қолдану Құндылықтарменбайланыс (тәрбие элементі) |
|
||||||||
|
Коммуникативті дағдыларын дамыту мақсатында құрылған топтар/жұптар қабілеті төмен оқушыларды қабілеті жоғары оқушылардың қолдау көрсетуін меңзейді. |
Топтар арасында жұмыс жасау, талқылауды тыңдау немесе талқылауға көмек беру, қажетіне қарай топтар немесе жеке оқушыларға қолдау көрсету, марапаттау |
Пәнаралық байланыс:география Белсенді оқыту әдістерін қолдану, Оқушылардың жас ерекшелігін сақтау, |
|
||||||||
|
Рефлексия |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақ бағанда келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|
|
||||||
|
Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты?_____________________________________________________________________________________________________________________________ Бүгін оқушылар нені үйренді? __________________________________________________________________________________________________________________________________ Оқыту ортасы қандай болды? __________________________________________________________________________________________________________________________________ Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? _________________________________________________________________ Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? _________________________________________________________________ Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|
|
|
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Қыз Жібек» жырының тақырыбы мен идеясы
«Қыз Жібек» жырының тақырыбы мен идеясы
|
Бөлім: Көне күндерден жеткен жәдігерлер Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сынып: 7-сынып |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қыз Жібек» жырының тақырыбы мен идеясы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.2.1.Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау; 7.2.1.1.1.Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру. |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: «Қыз Жібек» жырының мазмұнын білу. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: жырдағы тұлғалық болмысты талдау, шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру; Кейбір оқушылар орындай алады: жырдағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау, Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру. |
|
Бағалау критерийі |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Түсіну, талдау. |
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. (6-құндылық) |
|
Пəнаралық байланыс |
Тарих, музыка |
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
«Қыз Жібек» жыры |
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
|
|
|
|||||
|
Ресурстар |
|
|
|||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушы назарын сабаққа аударуды ұйымдастыру. Жағымды психологиялық ахуал. «Мен қандаймын?» тренингі Мен елгезекпін, мен ақылдымын, мен тұйықпын... ІІ. Қызығушылықты ояту. Қима қағаздардан мозайка құрастырып, топтасуды сұрайды. Мозайкада берілген суреттер арқылы топтасуды тапсырады. Суретте Төлеген мен Жібек не жайлы сырласып тұр деп ойлайсыңдар?
«Алтын балық» әдісі.
Шығарма мазмұнын баяндау. Оқушылар парталарыңыздың астына алтын балық жасырылған, кімнің үстелінде алтын балық жасырылған болса,сол оқушылар келесі сұрақтарға жауап береді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Мозайка құрастырғанда әр топ мүшелерінде суреттер шығады. Әр топ мүшелері топ ішінде ақылдасып, ойларын жүйелеп, суреттегі кейіпкерлердің атынан сөйлейді. Оқушылар шығарма мазмұнын еске түсіреді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
ҚБ «Алтын балық»
ҚБ «Алтын балық»
|
Таратпа қағаздағы суреттер
7-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|
|
|||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІІ. Мағынаны тану. Фильм дидактикасы. Интербелсенді тақтадан «Қыз Жібек » фильмінен үзінділер мен суреттер көрсетіледі. 1. Фильмге дейінгі тапсырмалар.
2. Фильм барысындағы тапсырмалар. Топтық
жұмыс. Топтық тапсырмалар І топ: 1) Суретте кімдер бейнеленген? 2) Бұл үзінді жырдың қай тұсымен сәйкес келеді? ІІ топ: 1) Жырда қандай кезеңдер көрініс алды? 2) Жырдан қандай салт-дәстүрлерді көруге болады және ерекшелігі неде? ІІІ топ: 1) Бүгінгі күні жырда бейнеленген дәстүрлерді қаншалықты ұстанамыз? Дескриптор:
ҚБ Жекелеген оқушыларға тапсырмалар беріледі. 1-тапсырма. Бірнеше дұрыс жауапты белгілеңіз. Төлеген мен Жібектің қосылуына тілекші болған адамдар: Қаршыға Бекежан Шеге Қорен Шектінің алпыс
жігіті 2-тапсырма. Дұрыс, бұрысын белгілеңіз. Қыз Жібек жырындағы кейіпкерлер: дұрыс бұрыс Базарбай
Зарлық Қамқа
Домбауыл Дескриптор:
ҚБ 3. Фильм соңындағы тапсырмалар. Топтық жұмыс. Фильм туралы ойыңызды жазыңыз. - Фильм мен жырдың мазмұны, аяқталуында қандай ерекшеліктер бар? Салыстыру
Тиянақтау, салмақтау, бағалау, қайта қарастыру, сұрыптау, таңдау жасайды. Жекелеген оқушыларға тапсырмалар беріледі. Тест сұрағын оқып, берілген жауаптардың дұрыс нұсқасын белгілеңіз. Сүйіспеншілік тақырыбындағы жырды табыңыз: A) «Мақпал қыз»
B)
«Мұңлық-Зарлық» C) «Арқалық батыр»
D) «Көрұғлы»
Лиро-эпостық жырдың басты тақырыбы: A) сүйіспеншілік
B) ел қорғау
C) тұрмыстық-салт
D) тарихи жағдай
Дескрипторлары:
ҚБ Бекіту. Жырдың қайғылы аяқталғаны белгілі. Сендер «Егер мен автор болсам...» деп жырдың қалай аяқталуын қалар едіңдер? |
Фильм дидактикасы. Оқушыларға Интербелсенді тақтадан «Қыз Жібек » фильмінен үзінділер мен суреттер көрсетіледі. Топтық тапсырмалар орындайды. •Суретте бейнеленген кейіпкерлерді анықтайды; •Жырдың мазмұнымен байланыстырады; •Жырда көрініс алған кезеңдерді сипаттайды; •Жырда көрініс тапқан салт-дәстүрлерді анықтайды; •Ерекшелігін анықтайды. Жекелеген оқушыларға тапсырмалар беріледі. •Бірнеше дұрыс жауапты белгілейді; •Дұрыс, бұрысын жауапты анықтайды; •Ойын дәлелдейді. Фильм соңындағы тапсырмалар. Топтық жұмыс. Фильм туралы ойыңызды жазыңыз. 1.Фильм мен жырдың мазмұнын салыстырады; 2.Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын талдайды; 3.Тест сұрағына жауап беріп, ойларын жинақтайды. Жырдың қайғылы аяқталғаны белгілі. Сендер «Егер мен автор болсам...» деп жырдың қалай аяқталуын қалар едіңдер? Ой қорытындысын шығарады. |
ҚБ «Алтын балық»
ҚБ «Алтын балық»
ҚБ «Алтын балық»
ҚБ «Алтын балық»
|
https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/9-synyp/lesson/liro-ehpostyq-zhyrlar-qyz-zhibek-zhyry Плакаттар, маркерлер https://bilimland.kz/kk/content/ structure/2192-qazaq_adebieti#lesson=15568 |
|
|
|||||
|
|
|
||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың соңы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||||
|
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ны қолдану Құндылықтарменбайланыс (тәрбие элементі) |
|
||||||||
|
Коммуникативті дағдыларын дамыту мақсатында құрылған топтар/жұптар қабілеті төмен оқушыларды қабілеті жоғары оқушылардың қолдау көрсетуін меңзейді. |
Топтар арасында жұмыс жасау, талқылауды тыңдау немесе талқылауға көмек беру, қажетіне қарай топтар немесе жеке оқушыларға қолдау көрсету, марапаттау |
Пәнаралық байланыс:география Белсенді оқыту әдістерін қолдану, Оқушылардың жас ерекшелігін сақтау, |
|
||||||||
|
Рефлексия |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақ бағанда келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|
|
||||||
|
Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты?_____________________________________________________________________________________________________________________________ Бүгін оқушылар нені үйренді? __________________________________________________________________________________________________________________________________ Оқыту ортасы қандай болды? __________________________________________________________________________________________________________________________________ Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? _________________________________________________________________ Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? _________________________________________________________________ Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|
|
|
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз




















