ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Бөлім: 4 |
Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі |
|||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қазақстанның Қызыл кітабы |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сагидуллааева З.З. |
|||||||
|
Сынып: 5-сынып |
Қатысқандар:22 |
Қатыспағандар: жоқ |
||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.О5.Мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру. 5.ӘТН4.1. Жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары (Бағалау критерийі) |
Барлық оқушылар орындай алады: бірлескен әрекетте тірек сөздер мен суреттерге қарап, тақырыпқа болжам жасайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: бейнебаяндағы, мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтап, сұрақтар құрастырады. Кейбір оқушылар орындай алады: жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолданады. |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Бейнежазбаны және Қызыл кітапқа байланысты мәтінді түсінеді, сұрақ қою, жауап беруде туынды сөздер мен күрделі сөздерді қолданады. |
|||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: қорғау, қалпына келтіру, жойылып кету қаупі, омыртқалы жануарлар, табиғатты аялау, жануарлар әлемі |
||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: қоршаған орта, жануарлар әлемі, өсімдіктер әлемі, зардап тигізу, сақтап қалу |
||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Қызыл кітаптың басқа кітаптардан ерекшелігі неде? Қызыл кітаптың түсі неліктен қызыл? |
||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық қауіпсіздік жəне еліміздің бүкілəлемдік, өңірлік мəселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысу |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Өзін-өзі тану, География |
|||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Қызыл кітап туралы білетіндерін сұрау |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Қалыптастырушы Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақ басы |
||||||||
|
3 мин |
1-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Сыныптың жағымды ахуалын қалыптастыруда «Жыланша » ойсергегін ұйымдастыру. Сынып оқушылары онымен ауысу арқылы бір-біріне тілектер айтады. |
|
|
|||||
|
3 мин |
2-әрекет.Ұжымдық жұмыс: «Миға шабуыл» әдісі бойынша: «Суреттен не байқадыңдар? Бұл қандай кітап? Қызыл кітап туралы не білесіңдер? Басқа кітаптардан ерекшелігі неде? Өз жерімізде «Қызыл кітапқа» енген жануарлар кездесе ме? Неліктен жануарларды «Қызыл кітапқа» енгізеді? » Сауалға жауап алу. Сабақ тақырыбын айқындау, мақсатымен таныстыру. |
Смайлик тарату |
Интербелсенді тақтадан қызыл кітап, жануарлардың суреттерін көрсету |
|||||
|
Сабақ ортасы |
||||||||
|
6 мин |
«Бағалау критерийі: бірлескен әрекетте мәтінді түсініп оқып, нақты ақпаратты анықтау арқылы сұрақтар дайындайды. 3-әрекет. Топтық жұмыс: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі бойынша оқулықтың 58-59-бетіндегі мәтінмен танысып, негізгі ақпаратты анықтап, түсініп оқу. Нақты ақпаратты анықтау үшін ашық, жабық сұрақтар дайындайды. Дескриптор: -мәтінді түсініп оқиды; -негізгі ақпаратты анықтайды; -ашық, жабық сұрақтар дайындайды; - «Жүзіп шығу» әдісімен сұрақтарға жауап береді. |
4-әрекет. Топтық жұмыс: «Парталас көршіңе бір сөз таңда»: Сен жарайсың!Сабақтағы сенің жұмысыңа мен қанағаттанамын. Сенің мүмкіндігің оданда зор» әдісі бойынша ауызша өзара жұмыстарын бағалайды. |
оқулық |
|||||
|
3 мин |
Бағалау критерийі: берілген үлестірме қағаздағы сөздердің мағынасын ашады. 5- әрекет. Жұптық жұмыс: «Лоторея барабаны» Әр жұпқа үлестірмелі парақшада омыртқалылар, жойылу қаупі, сүтқоректілер, көздің қарашығындай сақтау, тыйым салу, сілеусін, ат салысу сияқты жазылған сөздер таратылады. Әр жұп ақылдасып, топқа айтады. Мәтінде осы сөз туралы не айтылғанын бір сөйлеммен сипаттап береді. Дескриптор: -үлестірмедегі сөздермен танысады; -үлестірмедегі сөздерді жұппен, топпен талқылайды; |
«Бас бармақ» әдісі |
үлестірмелі парақша, онлайн сөздік |
|||||
|
9мин 2мин |
Бағалау критерийі: Бейнебаян арқылы көтерілген негізгі мәселені түсінеді. Сұрақ қоюда, өз ойларын білдіруде жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолданады 6-әрекет. Топтық жұмыс. «Радиоға қоңырау шалу» әдісі 1-топ: Жүргізуші (сұрақтар дайындайды) 2-топ: Радиоға келген қонақ (сұраққа жауап беруші) 3-топ: Радиоға қоңырау шалушы (сұрақ қояды) 4-топ: Талдап, жазып отырады (жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді тілдесім барысында қаншалықты қолданғанын талдайды) Дескриптор: -бейнебаянды көріп, түсінеді; - негізгі мәселе негізінде жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді пайдаланып, сұрақтар дайындайды; - сұраққа жауаптар алынады; - алынған сұрақтар мен жауаптарда жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді қаншалықты пайдаланғанын талдайды; |
7-әрекет. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша осы тапсырма негізінде ұтымды жағы мен тиімсіз жағын айтып бағалайды. |
https://www.youtube.com/watch?v=V8qSxEA3E5Y бейнежазбасы |
|||||
|
3 мин |
СЕРГІТУ СӘТІ. «Үйшік. Көршілер» |
|||||||
|
Сабақ соңы |
||||||||
|
5мин 3 мин |
Бағалау критерийі: Туынды, күрделі сөздерді пайдаланып, 6-7 сөйлемнен тұратын хабарлама жазады. 8-әрекет. Жеке жұмыс: «Хабарлама» әдісі бойынша Қызыл кітап туралы алған ақпараттарын негізге ала отырып, туынды және күрделі сөздерді пайдаланып, досына хабарлама жазады. Дескриптор: -негізгі ақпаратты жинақтайды; - туынды, күрделі сөздерді пайдаланып, хабарлама жазады; -хабарлама 6-7 сөйлемнен тұрады. |
9-әрекет. «Өзара редакциялау» әдісі. Топтар жұмыстарын «қошемет сөз», «ұсыныс», «түзетулер» бойынша бір-бірін тексереді. |
|
|||||
|
|
Бағалау критерийі: «РАФТ» әдісі бойынша үндеу жазады. Үндеуде жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді пайдаланады. 7-әрекет. Жеке жұмыс. «РАФТ» әдісі бойынша Қызыл кітап рөлінде халыққа үндеу жазады. Р(рөл) - Қызыл кітап А (аудитория) – халық Ф (форма) – үндеу Т (тақырып) – Саған, халқым, айтарым Дескриптор: -сабақта алған ақпараттарды жинақтайды; - жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді пайдаланып,Қызыл кітап ретінде үндеу жазады. |
«Өзара бағалау» әдісі бойынша ең жақсы жазылған үндеуді оқушылар бағалайды. |
|
|||||
|
3 мин |
10-әрекет. Ұжымдық жұмыс:«Тізбекті үзіп алма» әдісі бойынша «Бүгін біздер…», әр оқушы бір сөйлемнен қоса отырып, әңгімені жалғастырады. «Бүгін мен сабаққа … қатысып отырдым» |
9-әрекет. Жеке жұмыс: «Дейін/ кейін» әдісі бойынша бүгінгісабаққа дейін не білетінін, сабақтан не үйренгенін жазып шығады. |
Бағалау парағы «Дейін/кейін» |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қызыл кітаап
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Бөлім: 4 |
Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі |
|||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қазақстанның Қызыл кітабы |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сагидуллааева З.З. |
|||||||
|
Сынып: 5-сынып |
Қатысқандар:22 |
Қатыспағандар: жоқ |
||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.О5.Мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру. 5.ӘТН4.1. Жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары (Бағалау критерийі) |
Барлық оқушылар орындай алады: бірлескен әрекетте тірек сөздер мен суреттерге қарап, тақырыпқа болжам жасайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: бейнебаяндағы, мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтап, сұрақтар құрастырады. Кейбір оқушылар орындай алады: жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолданады. |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Бейнежазбаны және Қызыл кітапқа байланысты мәтінді түсінеді, сұрақ қою, жауап беруде туынды сөздер мен күрделі сөздерді қолданады. |
|||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: қорғау, қалпына келтіру, жойылып кету қаупі, омыртқалы жануарлар, табиғатты аялау, жануарлар әлемі |
||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: қоршаған орта, жануарлар әлемі, өсімдіктер әлемі, зардап тигізу, сақтап қалу |
||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Қызыл кітаптың басқа кітаптардан ерекшелігі неде? Қызыл кітаптың түсі неліктен қызыл? |
||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық қауіпсіздік жəне еліміздің бүкілəлемдік, өңірлік мəселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысу |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Өзін-өзі тану, География |
|||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Қызыл кітап туралы білетіндерін сұрау |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Қалыптастырушы Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақ басы |
||||||||
|
3 мин |
1-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Сыныптың жағымды ахуалын қалыптастыруда «Жыланша » ойсергегін ұйымдастыру. Сынып оқушылары онымен ауысу арқылы бір-біріне тілектер айтады. |
|
|
|||||
|
3 мин |
2-әрекет.Ұжымдық жұмыс: «Миға шабуыл» әдісі бойынша: «Суреттен не байқадыңдар? Бұл қандай кітап? Қызыл кітап туралы не білесіңдер? Басқа кітаптардан ерекшелігі неде? Өз жерімізде «Қызыл кітапқа» енген жануарлар кездесе ме? Неліктен жануарларды «Қызыл кітапқа» енгізеді? » Сауалға жауап алу. Сабақ тақырыбын айқындау, мақсатымен таныстыру. |
Смайлик тарату |
Интербелсенді тақтадан қызыл кітап, жануарлардың суреттерін көрсету |
|||||
|
Сабақ ортасы |
||||||||
|
6 мин |
«Бағалау критерийі: бірлескен әрекетте мәтінді түсініп оқып, нақты ақпаратты анықтау арқылы сұрақтар дайындайды. 3-әрекет. Топтық жұмыс: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі бойынша оқулықтың 58-59-бетіндегі мәтінмен танысып, негізгі ақпаратты анықтап, түсініп оқу. Нақты ақпаратты анықтау үшін ашық, жабық сұрақтар дайындайды. Дескриптор: -мәтінді түсініп оқиды; -негізгі ақпаратты анықтайды; -ашық, жабық сұрақтар дайындайды; - «Жүзіп шығу» әдісімен сұрақтарға жауап береді. |
4-әрекет. Топтық жұмыс: «Парталас көршіңе бір сөз таңда»: Сен жарайсың!Сабақтағы сенің жұмысыңа мен қанағаттанамын. Сенің мүмкіндігің оданда зор» әдісі бойынша ауызша өзара жұмыстарын бағалайды. |
оқулық |
|||||
|
3 мин |
Бағалау критерийі: берілген үлестірме қағаздағы сөздердің мағынасын ашады. 5- әрекет. Жұптық жұмыс: «Лоторея барабаны» Әр жұпқа үлестірмелі парақшада омыртқалылар, жойылу қаупі, сүтқоректілер, көздің қарашығындай сақтау, тыйым салу, сілеусін, ат салысу сияқты жазылған сөздер таратылады. Әр жұп ақылдасып, топқа айтады. Мәтінде осы сөз туралы не айтылғанын бір сөйлеммен сипаттап береді. Дескриптор: -үлестірмедегі сөздермен танысады; -үлестірмедегі сөздерді жұппен, топпен талқылайды; |
«Бас бармақ» әдісі |
үлестірмелі парақша, онлайн сөздік |
|||||
|
9мин 2мин |
Бағалау критерийі: Бейнебаян арқылы көтерілген негізгі мәселені түсінеді. Сұрақ қоюда, өз ойларын білдіруде жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолданады 6-әрекет. Топтық жұмыс. «Радиоға қоңырау шалу» әдісі 1-топ: Жүргізуші (сұрақтар дайындайды) 2-топ: Радиоға келген қонақ (сұраққа жауап беруші) 3-топ: Радиоға қоңырау шалушы (сұрақ қояды) 4-топ: Талдап, жазып отырады (жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді тілдесім барысында қаншалықты қолданғанын талдайды) Дескриптор: -бейнебаянды көріп, түсінеді; - негізгі мәселе негізінде жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді пайдаланып, сұрақтар дайындайды; - сұраққа жауаптар алынады; - алынған сұрақтар мен жауаптарда жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді қаншалықты пайдаланғанын талдайды; |
7-әрекет. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша осы тапсырма негізінде ұтымды жағы мен тиімсіз жағын айтып бағалайды. |
https://www.youtube.com/watch?v=V8qSxEA3E5Y бейнежазбасы |
|||||
|
3 мин |
СЕРГІТУ СӘТІ. «Үйшік. Көршілер» |
|||||||
|
Сабақ соңы |
||||||||
|
5мин 3 мин |
Бағалау критерийі: Туынды, күрделі сөздерді пайдаланып, 6-7 сөйлемнен тұратын хабарлама жазады. 8-әрекет. Жеке жұмыс: «Хабарлама» әдісі бойынша Қызыл кітап туралы алған ақпараттарын негізге ала отырып, туынды және күрделі сөздерді пайдаланып, досына хабарлама жазады. Дескриптор: -негізгі ақпаратты жинақтайды; - туынды, күрделі сөздерді пайдаланып, хабарлама жазады; -хабарлама 6-7 сөйлемнен тұрады. |
9-әрекет. «Өзара редакциялау» әдісі. Топтар жұмыстарын «қошемет сөз», «ұсыныс», «түзетулер» бойынша бір-бірін тексереді. |
|
|||||
|
|
Бағалау критерийі: «РАФТ» әдісі бойынша үндеу жазады. Үндеуде жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді пайдаланады. 7-әрекет. Жеке жұмыс. «РАФТ» әдісі бойынша Қызыл кітап рөлінде халыққа үндеу жазады. Р(рөл) - Қызыл кітап А (аудитория) – халық Ф (форма) – үндеу Т (тақырып) – Саған, халқым, айтарым Дескриптор: -сабақта алған ақпараттарды жинақтайды; - жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді пайдаланып,Қызыл кітап ретінде үндеу жазады. |
«Өзара бағалау» әдісі бойынша ең жақсы жазылған үндеуді оқушылар бағалайды. |
|
|||||
|
3 мин |
10-әрекет. Ұжымдық жұмыс:«Тізбекті үзіп алма» әдісі бойынша «Бүгін біздер…», әр оқушы бір сөйлемнен қоса отырып, әңгімені жалғастырады. «Бүгін мен сабаққа … қатысып отырдым» |
9-әрекет. Жеке жұмыс: «Дейін/ кейін» әдісі бойынша бүгінгісабаққа дейін не білетінін, сабақтан не үйренгенін жазып шығады. |
Бағалау парағы «Дейін/кейін» |
|||||
шағым қалдыра аласыз


