Материалдар / Қызыл кітапқа енген құстар мен балықтар
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қызыл кітапқа енген құстар мен балықтар

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді жоспар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Сәуір 2024
57
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: «Қызыл кітапқа» енген құстар мен балықтар. Толықтауыш

Бөлім:

5-бөлім:Биоалуантүрлілік. Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер. Синтаксис

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Қызыл кітапқа» енген құстар мен балықтар. Толықтауыш

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.3.6.1. БАҚ материалдары негізінде стильдік ауытқуларды, орынсыз қолданылған сөз оралымдарын талдап, стильдік түзетулер жасау, редакциялау.

8.4.4.2. Тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану..

Сабақтың мақсаты:

-БАҚ материалдарындағы стильдік ауытқуларды, орынсыз қолданылған сөз оралымдарын талдап, стильдік түзетулер жасап, редакциялайды.
- тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің (толықтаушы) сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолданады.

Ойлау дағдысы

Қолдану деңгейі

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басталуы

3 минут

Ұйымдастыру кезеңі: оқушыларға үш түрлі сурет қиындысын (теледидар, радио, газет) таратылып, топқа бірігіп отырады. Слайдта берілген суреттерге оқушылардың көңіл күйін көтеретін сөздер жазылады. 1) Мен саған сенемін. 2) Өзіңе сенімдісің. 3) Әрқашан белсендісің.

Топқа біріктіру.

1 топ-Теледидар

2-топ-Радио

3-топ- Газет



Оқушылар жағымды ахуал орнатып, топқа бірігеді.













Сілтемеге кіріп, берілген ережеден толықтауыш және оның мағыналық түрлерін анықтайды.






Қалыптастырушы бағалау


Оқушылар дескриптор арқылы өзін өзі бағалайды.



Жарайсың;



5 минут

KUDoS стратегиясы (мұғалім өз оқушыларының әрбір тапсырманы орындау кезінде басы, ортасы, аяғында нені білуі, түсінуі, не істеу керектігін анықтап алу үшін оқу міндеттерін жүйелеп бөліп қою)


1-қадам.Білу

Сілтемеге кіріп, ережені көріңіздер. Толықтауыш және оның мағыналық түрлеріне назар аударыңыз.



ЕББҚ жеке қажеттілігі бар оқушы (қабылдауы төмен) Ережені жұбыңмен талда. («Кішігірім қадамдар» әдісі арқылы оқушыны қолдап отырамын).


Керемет;



https://itest.kz/kz/ent/qazaq-tili/sintaksis/lecture/sojlem-musheleri-turlauly-musheler-bastauysh-pen-bayandauysh-arasyna-qojylatyn-syzyqsha-turlausyz-musheler-tolyqtauysh-anyqtauysh-pysyqtauysh

Ортасы


10 минут



10 минут





2-қадам.Түсіну

Тапсырма.

1.Мәтіннен БАҚ материалдарында орынсыз қолданылған сөз оралымдарын талдап, түзетіп жазыңдар.


2. Тура және жанама толықтауыш қатысқын сөйлемді ажыратыңдар.

1 топ-Теледидар

2-топ-Радио

3-топ- Газет


Дескриптор:

-орынсыз қолданылған сөздерді түзетіп жазады;

-тура толықтауышты ажыратып жазады;

-жанама толықтауышты ажыратып жазады.

Жалпы -4 балл


ЕББҚ жеке қажеттілігі бар оқушы (қабылдауы төмен) қарамен берілген сөздердің орнына мағыналас сөздерді қойып жаз.


Ресурстық саралау жүзеге асады. Оқушылар мұғалім ұсынған ресурсқа сүйене отырып, өз жауаптарын негіздей алады.


Мәтінді оқиды. Жұппен талқылай отырып, қате берілген сөздерді табады.


Тура және жанама толықтауыш қатысқан сөйлемді ажыратады.










Жұбының көмегімен, мұғалімнің қадағалауымен тапсырманы орындайды.



Оқушылар бірін бірі бағалайды.



Өте жақсы;



Өзін өзі бағалау жүзеге асады.











А4 парағы



10 минут

3-қадам. Қолдану

Тапсырма. Толықтауыштың мағыналық түріне синтаксистік талдау жасау.

Дескриптор:

-сөйлем мүшелеріне талдайды.

-тура және жанама толықтауыштың сөйлемдегі қызметін анықтайды.

Жалпы -6 балл


ЕББҚ жеке қажеттілігі бар оқушы (қабылдауы төмен) асты сызылған сөздерді тура және жанама толықтауышты табады.

Бұл тапсырмада саралаудың қарқынды жылдамдық тәсілі көрініс табады. Қабілеті жоғары оқушылар орынсыз сөз оралымдарын түзетіп, сөйлемге синтаксистік талдау жасайды. Мұғалім қабілеті төмен оқушыға стильдік түзетуге қажетті сөздерді орынды қолдануға, тура және жанама толықтауышты табуына көмек көрсетеді.



Тура және жанама толықтауышқа синтаксистік талдау жасайды.


Оқушылар дескриптор арқылы өзін өзі бағалайды.



Кеспе қағазы,

жұмыс дәптері

Аяқталуы


7 минут




Кері байланыс. «Жарқын ойлар» әдісі


Бүгінгі сабақта сізге не ұнады?

Қай тапсырмаға назар аудару керек?

Қай тапсырманы орындау барысында қиындық туындады?


Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.


Үйге тапсырма: «Қызыл кітап» туралы БАҚ қызықты деректерді жазып келу.



Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.




Әрбір оқушы тапсырма барысында қалыптастырушы бағалаумен бағаланады.










Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!