Сабақтың қысқа мерзімді жоспары
|
Бөлім: |
Дыбыс айту |
|
|
Педагог: |
||
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Сабаққа қатысушылар саны: |
Сабаққа қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы: |
[р] дыбысын сөзде машықтандыру |
|
|
Сабақ түрі: |
Жаңа сабақ |
|
|
Оқу бағдарламасына сай оқытудың мақсаты: |
|
|
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар орындай алады: [р] дыбысын дыбыстау барысында артикуляциялық қалыпты дұрыс ұстау арқылы, [р] дыбысын сөзде анық дыбыстайды. Көбі орындай алады: дыбысталуында [р] дыбысы бар сөздердің суреттерін топтастырады. Кейбіреулері орындай алады: дыбыстың сөздегі орнын анықтайды. |
|
|
Пәнаралық байланыс: |
Оқу және тіл дамыту, қазақ тілі |
|
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс - әрекеті |
Оқушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Қол алысып, қәне, біз Құшақтасайық бәріміз. Айтарым бар сендерге, Тез тұрыңдар шеңберге. Қандай жақсы бір тұру, Достарменен бір жүру! Бір шаңырақ астында Дөңгеленіп тұрамыз Жақсы оқып сабақты Қуантамыз қонақты Қазір жылдың қай мезгілі? Дидактикалық ойын: «Иә», «Жоқ» -Көктемде күн жарқырай шығады. -Көктемде ағаштардың жапырақтары түседі. -Көктемде қар ериді. -Көктемде адамдар жылы киімдерін шешіп, жеңіл киімдерін киеді. -Көктемде егістік жиналады. -Көктемде жаңбыр жауады. -Көктемде қардан аққала жасаймыз. -Көктемде алғашқы гүлдер шығады. |
Тақпақтың мағынасына сай қимылдар жасайды
Оқушылар сұраққа «Иә», «Жоқ»
деп жауап береді. Егер сұрақ дұрыс болса қолдарын шапалақтайды,
е |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кіріспе бөлімі |
Мұғалім-логопед оқушыларға жұмбақ жасырады. Жұмбақ.
Рауан өлең
жаттады Мұғалім – логопед оқушыларға сабақтың тақырыбын жариялайды. [Р]
дыбысының артикуляциясын
еске түсіру.
— жоғарғы,төменгі тістер алшақ келеді; — тілдің ұшы қатты таңдайға көтеріледі; — тіл мен таңдай арасында ауа толқыны еркін өтеді; — тілдің шет жақтары азу тістерге жабысып тұрады; -Бүгін біз сабағымызда қызықты ойын – тапсырмаларды орындаймыз, сонымен қатар [р] дыбысын дұрыс дыбыстаймыз. Тапсырмаларды орындаймыз ба? |
Оқушылар жұмбақты мұқият тыңдайды, қай әріптен басталатынын айтады. Оқушылар мұғалім-логопедті мұқият тыңдап, [Р] дыбысының артикуляциясы-ның қалпын еске түсіреді. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың негізгі бөлімі Сергіту сәті |
Ал енді кескін суреттерді жинау үшін, бірінші тапсырмаға көшейік. Бірінші тапсырма «мұғалімнің» тапсырмасы. Тапсырма №1 /Артикуляциялық моториканы дамыту, [р] дыбысын дыбыстау барысында артикуляциялық қалыпты білу/ -«шарбақ», «ине»: -«сағат»; -«алтыбақан»; -«тіс тазалау»; -«тәтті тосап»; -«ат шауып келеді»
/Сөйлеу тілдік тыныс алуын қалыптастыру/ Ұшақты бұлттар ортасынан шығару үшін мұрыннан дем алып, ауыз арқылы үрлеп шығарыңдар. Тапсырма №2 /Фонематикалық естуді дамыту, /р/ дыбысын сөзде машықтандыру/ 1. суреттердің айтылуында тек /р/ дыбысы бар суреттерді анықтайды. 2. сөздерді айту барысында /р/ дыбысын анық дыбыстайды. Тапсырма №3 Өте қызықты тапсырмалар екен! Келесі тапсырманы орындайық. /р/ дыбысын сөзде машықтандыру. ракета, ара, шалбар, қарындаш, робот т.б. 1. заттарды атайды, айту барысында /р/ дыбысын анық дыбыстайды. 2. түгел карточкаларды айту барысында /р/ дыбысын анық дыбыстайды. Тапсырма №4 «Ұйқасын тап» Ра – ра – ра – гүлге қонды ара. Ра – ра – ра – Айжан шашыңды тара Ры – ры – ры – бананның түсі сары. Ры – ры – ры – жүгіріп шықты қасқыр. Тапсырма №5 Жаңылтпаш Ара, ара аралар, Орман ішін аралар. Қарға, қарға,
қарғалар,
«Көңілді нейро жаттығу» Тапсырма №6 Дыбыс пен әріп байланысы /Жазу дағдысын қалыптастыру/ ОРЫНДЫҚ АЛМҰРТ АРА ҚҰМЫРСҚА ЖҰМЫРТҚА 1. заттарды атайды, айту барысында /р/ дыбысын анық дыбыстайды. 2. түгел карточкаларды айту барысында /р/ дыбысын анық дыбыстайды. |
Артикуляциялық жаттығуларды айнаға қарап орындайды Тыныс жаттығуын тиісті орындайды. р/ дыбысын дұрыс дыбыстайды, /р/ дыбысы бар заттарды жолдорбаға жинайды. /р/ дыбысы бар сөздерді дұрыс атайды, заттарды атайды, нейро жаттығуларын берілген нұсқау бойынша көрсетеді. Оқушылар /ра/ буынынын қосып, сөйлемді аяқтайды Оқушылар мұғалім-логопедпен бірге жаңылтпашты қайталайды Оқушылар нейро қимылдармен орындайды Тапсырманы шартына сай орындайды. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың қысқа мерзімді
жоспары
Бөлім:
Дыбыс
айту
Педагог:
Күні:
Сынып:
Сабаққа қатысушылар
саны:
Сабаққа
қатыспағандар саны:
Сабақ
тақырыбы:
[р] дыбысын сөзде
машықтандыру
Сабақ
түрі:
Жаңа
сабақ
Оқу
бағдарламасына сай оқытудың
мақсаты:
Сабақ
мақсаты: Барлық оқушылар орындай
алады: [р] дыбысын дыбыстау барысында
артикуляциялық қалыпты дұрыс ұстау арқылы, [р] дыбысын сөзде анық
дыбыстайды. Көбі орындай
алады: дыбысталуында [р] дыбысы бар
сөздердің суреттерін
топтастырады.
Кейбіреулері
орындай алады: дыбыстың сөздегі орнын
анықтайды.
Пәнаралық
байланыс:
Оқу және тіл дамыту,
қазақ тілі
Сабақтың
кезеңдері
Мұғалімнің іс -
әрекеті
Оқушының іс -
әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басы Қол алысып, қәне,
біз Құшақтасайық
бәріміз. Айтарым бар
сендерге, Тез тұрыңдар
шеңберге. Қандай жақсы бір
тұру, Достарменен бір
жүру! Бір шаңырақ
астында Дөңгеленіп
тұрамыз Жақсы оқып
сабақты Қуантамыз
қонақты
Қазір жылдың қай мезгілі?
Дидактикалық ойын: «Иә»,
«Жоқ»
-Көктемде күн жарқырай
шығады.
-Көктемде ағаштардың
жапырақтары түседі.
-Көктемде қар
ериді.
-Көктемде адамдар жылы
киімдерін шешіп, жеңіл киімдерін
киеді.
-Көктемде егістік
жиналады.
-Көктемде жаңбыр
жауады.
-Көктемде қардан аққала
жасаймыз.
-Көктемде алғашқы гүлдер
шығады.
Тақпақтың мағынасына сай
қимылдар жасайды
Оқушылар сұраққа «Иә», «Жоқ»
деп жауап береді. Егер сұрақ дұрыс болса қолдарын шапалақтайды,
е
Сабақтың кіріспе
бөлімі
Мұғалім-логопед
оқушыларға жұмбақ жасырады.
Жұмбақ.
Рауан өлең
жаттады
Мұғалім – логопед оқушыларға
сабақтың тақырыбын
жариялайды. [Р]
дыбысының артикуляциясын
еске түсіру.
— жоғарғы,төменгі тістер алшақ
келеді; — тілдің ұшы қатты таңдайға
көтеріледі; — тіл мен таңдай арасында ауа
толқыны еркін өтеді; — тілдің шет жақтары азу
тістерге жабысып тұрады; -Бүгін біз сабағымызда қызықты
ойын – тапсырмаларды орындаймыз, сонымен
қатар [р] дыбысын дұрыс
дыбыстаймыз.
Тапсырмаларды орындаймыз
ба?
Оқушылар жұмбақты мұқият
тыңдайды, қай әріптен басталатынын
айтады.
Оқушылар мұғалім-логопедті
мұқият тыңдап, [Р]
дыбысының артикуляциясы-ның қалпын еске
түсіреді. Сабақтың негізгі
бөлімі Сергіту
сәті Ал енді кескін суреттерді
жинау үшін, бірінші тапсырмаға
көшейік. Бірінші тапсырма «мұғалімнің»
тапсырмасы. Тапсырма
№1 /Артикуляциялық моториканы
дамыту, [р]
дыбысын дыбыстау барысында
артикуляциялық қалыпты
білу/ -«шарбақ»,
«ине»: -«сағат»; -«алтыбақан»; -«тіс
тазалау»; -«тәтті
тосап»; -«ат шауып
келеді»
/Сөйлеу тілдік тыныс алуын
қалыптастыру/
Ұшақты бұлттар ортасынан
шығару үшін мұрыннан дем алып, ауыз арқылы үрлеп
шығарыңдар.
Тапсырма
№2
/Фонематикалық естуді дамыту,
/р/ дыбысын сөзде
машықтандыру/
1. суреттердің айтылуында тек
/р/ дыбысы бар суреттерді
анықтайды.
2. сөздерді айту барысында /р/
дыбысын анық
дыбыстайды.
Тапсырма
№3
Өте қызықты тапсырмалар екен!
Келесі тапсырманы
орындайық.
/р/ дыбысын сөзде
машықтандыру.
ракета, ара, шалбар, қарындаш,
робот т.б.
1. заттарды атайды, айту
барысында /р/ дыбысын анық
дыбыстайды.
2. түгел карточкаларды айту
барысында /р/ дыбысын анық
дыбыстайды.
Тапсырма
№4
«Ұйқасын
тап»
Ра – ра – ра – гүлге қонды
ара.
Ра – ра – ра – Айжан шашыңды
тара Ры – ры – ры – бананның түсі
сары.
Ры – ры – ры – жүгіріп шықты
қасқыр. Тапсырма
№5 Жаңылтпаш Ара, ара
аралар, Орман ішін
аралар. Қарға, қарға,
қарғалар,
«Көңілді нейро
жаттығу» Тапсырма
№6 Дыбыс пен әріп
байланысы /Жазу дағдысын
қалыптастыру/ ОРЫНДЫҚ АЛМҰРТ
АРА ҚҰМЫРСҚА
ЖҰМЫРТҚА
1. заттарды атайды, айту
барысында /р/ дыбысын анық
дыбыстайды.
2. түгел карточкаларды айту
барысында /р/ дыбысын анық
дыбыстайды.
Артикуляциялық жаттығуларды
айнаға қарап
орындайды
Тыныс жаттығуын тиісті
орындайды.
р/ дыбысын дұрыс дыбыстайды,
/р/ дыбысы бар заттарды жолдорбаға
жинайды.
/р/ дыбысы бар сөздерді дұрыс
атайды, заттарды атайды, нейро жаттығуларын берілген нұсқау бойынша
көрсетеді.
Оқушылар /ра/ буынынын қосып,
сөйлемді аяқтайды
Оқушылар мұғалім-логопедпен
бірге жаңылтпашты
қайталайды
Оқушылар нейро қимылдармен
орындайды Тапсырманы шартына сай
орындайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
гер сұрақ бұрыс болса, қолмен қимыл
жасайды.















