Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Математика
Тақырыбы: Рационал сандарды бөлу
|
Бөлім: |
6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
||
|
Сынып: 6 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Рационал сандарды бөлу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2.16 рационал сандарды бөлуді орындау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың мақсаттарымен, күтілетін нәтижелермен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. Белсенді оқу әдісі "Конверттегі сұрақ" Өткен сабақты бекіту мақсатында өткен сабақ бойынша сұрақтар жазылып, конвертке салынады.Оқушылар конверттегі сұрақтарға жауап береді. 1. Таңбалары әр түрлі сандарды көбейту үшін....................... 2.Санды 0-ге көбейткенде ........ 3.Екі теріс санды көбейткенде ................ 4.Көбейтіндісі 1-ге тең болатын екі санды .......... сандар деп атайды. 5.Бөлшекті бөлшекке көбейту үшін.......... 6.Натурал санды бөлшекке бөлу немесе бөлшекті натурал санға бөлу үшін......... 7.Теріс санды 0-ге көбейткенде.... 8. Рационал сандарды қосу үшін... 9. Рационал сандарды азайту үшін... |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, өз білімдерін тексереді, шыңдайды, дамытады. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» «Үш шапалақ» әдісі
|
6 сынып оқулығы.
1-бөлім |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
"Миға шабуыл" Оқушылар қане, енді біздер мына ребусты шешіп көрелік: ,,,, ,,,,, ,,
1,2,3,4,5
ды Шешімі: "Рационал сандарды бөлу". Жаңа сабақ түсіндіру. Егер a мен b оң сандар болса, онда a-ның b-ға бөліндісі c саны болады және осы санды a-ға көбейткенде a саны шығады. Бұл ереже нөлден өзге барлық рационал сандарға қатысты. Теріс сандарды бөлу ережесі 1. Бөліндінің модулін табу үшін бөлінгіштің модулін бөлгіштің модуліне бөлу керек. Сонымен, таңбалары бірдей екі санды бөлу үшін бөлгіштің модулін бөлгіш модуліне бөлу керек және шыққан нәтиженің алдына «+» таңбасын қою керек. 2. Таңбалары әртүрлі екі санды бөлу үшін бөлгіштің модулін бөлгіш модуліне бөлу керек және шыққан нәтиженің алдына «–» таңбасын қою керек. Бөлгенде ескеретін таңба ережесі
Нөлді кез келген санға бөлгенде нөл шығады. 0 : a = 0, a ≠ 0. Нөлге бөлуге БОЛМАЙДЫ! Белгісізді табу мысалы.
x = 10 : (–5) x = –2
x = –1,6 : (–4) x = 4 Тапсырмалар орындау. Жұптық жұмыс. 1 тапсырма. Асхат ойлаған санын -7-ге көбейтіп, нәтижесіне 15,7 санын қосқанда қосынды -11,6-ға тең болды. Асхат қандай сан ойлады? Дескриптор: - есептің шартын оқып, теңдеу құрады; - рационал сандарға амалдар орындайды; - теңдеуді шешіп,түбірін табады. 2 тапсырма. Амалды орында:
Дескриптор: - аралас санды бұрыс бөлшекке айналдырады; - теріс санды теріс санға бөлуді орындайды; - теріс санды оң санға бөлуді орындайды. 3 тапсырма. Бөлуді орындаңдар:
Дескриптор: - таңбалары бірдей рационал сандарды бөледі; - таңбалары әр түрлі рационал сандарды бөледі; - өрнектердің мәнін табады. 4 тапсырма. Бөлуді орындаңдар:
Дескриптор: - таңбалары бірдей рационал сандарды бөледі; - таңбалары әр түрлі рационал сандарды бөледі; - өрнектердің мәнін табады. Саралау. «Қарқын» тәсілі. Белгіленген уақыттан тапсырманы бұрын орындаған оқушылар үшін қосымша бақылау жұмысы жинағынан С тобына: Үшбұрыштың периметрі 24 см.Оның қабырғаларының ұзындықтарының қатынасы 5:4:3 қатынасындай.Үшбұрыштың қабырғаларының әрқайсысының ұзындығын табыңдар. |
Оқушылар ребустың шешімін табады. Бүгінгі сабақты мұқият тыңдап және түсініп, тапсырмалар орындайды. Әр қатардан кезекпен бір оқушыдан шығып, берілген есепті тақтада орындайды. Оқушылар өз беттерінше отырып берілген тапсырмаларды орындайды. Нәтижесін тақтаға жазады. |
«Мақтау, мадақтау» сөздері Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады. «Бағдарашам» әдісі
сары түс- 1 қате жіберілсе жасыл түс-дұрыс болса «Мақтау, мадақтау» сөздері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы: № 639, 640 есептерді шығару. Рационал сандарды бөлу тақырыбын оқу. Рефлексия:
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Таныстым: Қазақстан
Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Момынай
жалпы орта білім беретін мектебі Бөлім:
6.1В Рационал сандар және
оларға амалдар қолдану Педагогтің Т.А.Ә.
Алиева Гүлжан Аманкулкызы Күні: Сынып:
6 «А» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Рационал сандарды бөлу Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 6.1.2.16 рационал сандарды
бөлуді орындау; Сабақтың мақсаты - рационал сандарды бөлу
ережелерін есептер шығаруда қолдану. Сабақтың
барысы Сабақтың кезеңі/
уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау
Ресурс тар
Ұйымдастыру кезеңі.
оқушылардың назарын жинақтау;
оқушылармен бірлесіп оқу мақсатын, сабақ мақсаттарын
анықтау.
оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін
нәтижелерді анықтау Сабақтың мақсаттарымен,
күтілетін нәтижелермен таныстыру. Үй тапсырмасын
тексеру.
Белсенді оқу әдісі
"Конверттегі сұрақ"
Өткен сабақты бекіту
мақсатында өткен сабақ бойынша сұрақтар жазылып, конвертке
салынады.Оқушылар конверттегі сұрақтарға жауап
береді.
1. Таңбалары әр түрлі
сандарды көбейту
үшін.......................
2.Санды 0-ге көбейткенде
........
3.Екі теріс санды көбейткенде
................
4.Көбейтіндісі 1-ге тең
болатын екі санды .......... сандар деп
атайды.
5.Бөлшекті бөлшекке көбейту
үшін..........
6.Натурал санды бөлшекке бөлу
немесе бөлшекті натурал санға бөлу
үшін.........
7.Теріс санды 0-ге
көбейткенде....
8. Рационал сандарды қосу
үшін...
9. Рационал сандарды азайту
үшін... Жинақтала ды,сабаққа
ынталанады Оқушылар сұрақтарға жауап бере
отырып, өз білімдерін тексереді, шыңдайды,
дамытады. Ынталандыру сөздерін қолдану
«жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» «Үш
шапалақ» әдісі 6 сынып оқулығы.
1-бөлім Сабақтың
ортасы
"Миға
шабуыл"
Оқушылар қане, енді біздер
мына ребусты шешіп көрелік: ,,,,
,,,,, ,, 1,2,3,4,5
ды Шешімі: "Рационал сандарды
бөлу". Жаңа сабақ
түсіндіру. Егер a мен b оң сандар болса,
онда a-ның b-ға
бөліндісі c саны болады және осы
санды a-ға
көбейткенде a саны
шығады. Бұл ереже нөлден өзге барлық
рационал сандарға қатысты. Теріс сандарды бөлу
ережесі 1. Бөліндінің модулін табу
үшін бөлінгіштің модулін бөлгіштің модуліне бөлу керек. Сонымен,
таңбалары бірдей екі санды бөлу үшін бөлгіштің модулін бөлгіш
модуліне бөлу керек және шыққан нәтиженің алдына «+» таңбасын қою
керек. 2. Таңбалары әртүрлі екі санды
бөлу үшін бөлгіштің модулін бөлгіш модуліне бөлу керек және шыққан
нәтиженің алдына «–» таңбасын қою керек. Бөлгенде ескеретін таңба
ережесі Бөлінгіш пен бөлгіштің
таңбалары (+)(+) (+)(–) (–)(+) (–)(–) Бөліндінің
таңбасы + – (–) (+)
Нөлді
кез келген
санға бөлгенде
нөл шығады.
0 : a = 0, a ≠ 0.
Нөлге
бөлуге БОЛМАЙДЫ!
Белгісізді
табу мысалы.
x ⋅
(–5) = 10 x = 10 : (–5) x = –2
–4 ⋅ x = –1,6 x = –1,6 : (–4) x = 4
Тапсырмалар орындау. Жұптық
жұмыс. 1
тапсырма. Асхат ойлаған санын -7-ге
көбейтіп, нәтижесіне 15,7 санын қосқанда қосынды -11,6-ға тең
болды. Асхат қандай сан ойлады? Дескриптор: - есептің шартын оқып,
теңдеу құрады; - рационал сандарға амалдар
орындайды; - теңдеуді шешіп,түбірін
табады. 2
тапсырма. Амалды
орында:
-4
Дескриптор: - аралас санды бұрыс
бөлшекке айналдырады;
- теріс санды теріс санға
бөлуді орындайды; - теріс санды оң санға
бөлуді орындайды. 3
тапсырма. Бөлуді
орындаңдар:
-138:2 2)
156: (-3) 3) 0: (-16)
-834:6 5)
-396 : (-8) 6) -121: (-11) Дескриптор:
- таңбалары бірдей рационал
сандарды бөледі;
- таңбалары әр түрлі
рационал сандарды бөледі;
- өрнектердің мәнін
табады. 4
тапсырма. Бөлуді
орындаңдар:
-234:6 2)
927: (-9) 3) 0: (-43) Дескриптор:
- таңбалары бірдей рационал
сандарды бөледі;
- таңбалары әр түрлі
рационал сандарды бөледі;
- өрнектердің мәнін
табады. Саралау. «Қарқын»
тәсілі. Белгіленген уақыттан
тапсырманы бұрын орындаған оқушылар үшін қосымша бақылау жұмысы
жинағынан С тобына: Үшбұрыштың периметрі 24
см.Оның қабырғаларының ұзындықтарының қатынасы 5:4:3
қатынасындай.Үшбұрыштың қабырғаларының әрқайсысының ұзындығын
табыңдар. Оқушылар ребустың шешімін
табады. Бүгінгі сабақты мұқият тыңдап
және түсініп, тапсырмалар орындайды. Әр қатардан кезекпен бір
оқушыдан шығып, берілген есепті тақтада
орындайды. Оқушылар өз беттерінше отырып
берілген тапсырмаларды орындайды. Нәтижесін тақтаға
жазады. «Мақтау,
мадақтау» сөздері Ынталандыру сөздерін қолдану
«жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде
бағаланады.
«Бағдарашам»
әдісі
сары түс- 1 қате жіберілсе жасыл
түс-дұрыс болса «Мақтау,
мадақтау» сөздері Сабақтың
соңы
Үй жұмысы: №
639, 640 есептерді шығару.
Рационал сандарды бөлу тақырыбын оқу. Рефлексия:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



















