Кеңсуат орта жалпы білім беретін мектебі
Тақырыбы: Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану
Сыныбы: 6
Өткізген: Айбекова Айкүміс
2015 - 2016 оқу жылы
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Рационал сандарды бөлу ережесін есептер шығаруда тиімді
қолдануға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Өтілген тақырыптарды қайталау кезінде есепті дұрыс
шығаруға, нақты жауап беруге тәрбиелеу.
Дамытушылық: Топқа бөлу арқылы білім дағдыларын жетілдіру.
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың типі: Өткен тақырыпты қайталау
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, түсіндіру, іздендіру.
Сабақтың көрнекілігі: топшамалар, қорап, оқу -құралдар
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру бөлімі
-
Тренинг «Сиқырлы қорап»
2. Сыныптың оқушыларын екі топқа бөлемін: «Оң сандар» және «Теріс сандар» топтары. Берілген үй тапсырмасын жеке-жеке жауап беру арқылы дәптерден тексеру.
№584

№585
![]()
II. Өтілген тақырыпты қайталау.
Екі топтан бір - бір оқушыдан шығып, үлестірме қағаздар бойынша жауап береді.
1-есеп.
1-есеп.
![]()
2-есеп.
2-есеп. ![]()
3-сеп.
3-есеп. ![]()
Әр топтан кезекпе-кезек оқушылар шығып сұрақтарға жауап береді..
1.
Қандай сандар қарама-қарсы сандар деп аталады? Мысал келтір. (Бір –
бірінен тек қана таңбаларымен ажыратылатын сандар. М: +8 және -8;
және
)
2. Санның модулі дегеніміз не? (бастапқы санақ нүктесінен берілген нүктеге дейінгі арақашықтық),
3. Теріс
санның модулі қандай санмен өрнектеледі? Мысал келтір. (теріс
санның модулі оған қарама-қарсы санға тең.
)
4. Теріс сандарды қосу ережесін айт?(қосылғыштардың модульдерін қосып, шыққан санға «-» таңбасын қоямыз)
5. Таңбалары әртүрлі сандарды қосу ережесін айт ?(үлкен санның модулінен кіші санның модулін алып, үлкен санның таңбасын қоямыз)
6. Кез келген қарама – қарсы сандардың қосындысы неге тең? (қарама – қарсы сандардың қосындысы 0-ге тең)
7. Бір саннан екінші санды азайту дегеніміз не?(... үшін, азайышқа азайтқышқа қарама – қарсы санды қосу керек)
8. Екі теріс санның көбейтіндісі қандай сан?(... оң сан)
9. Оң сан мен теріс сандардың көбейтіндісі қандай сан? (... теріс сан)
10. Кез келген санды (-1) –ге көбейткенде қандай сан шығады? (... оған қарама-қарсы сан)
11. Егер көбейткіштердің ішінде теріс көбейткіштердің саны тақ болса, көбейтіндінің таңбасы қандай болады? (... теріс)
12. Екі теріс санның бөліндісі қандай сан?(... оң сан)
13. Оң сан мен теріс сандардың бөліндісі қандай сан? (... теріс сан)
Әр топтан оқушылары тест жұмысын орындайды.
-
Амалдардыорындаңдар:

А)
В)
С)
Д) ![]()
2. Есептеңдер:![]()
А)
В)
С)
Д) ![]()
3. Есептеңдер: ![]()
А)
В)
С)
Д) ![]()
4. Есептеңіз: ![]()
А)
В)
С)
Д) ![]()
5. Есептеңдер: ![]()
А)
В)
С)
Д) ![]()
6. Есептеңдер:![]()
А)
В)
С)
Д) ![]()
7. Амалдарды орындаңдар: ![]()
А)
В)
С)
Д) ![]()
-
Амалдардыорындаңдар:

А)
В)
С)
Д) ![]()
9. Есептеңдер: ![]()
А)
В)
С)
Д) ![]()
10.
Есептеңдер:![]()
А)
В)
С)
Д) ![]()
Жауабы:
-
в 2) с 3) а 4) а 5) д 6) д 7) а 8) в 9) в 10) с
Топ басшылары тақтаға есеп шығарып жарысады.
Теңдеуді шешіңдер:

III. Оқулықпен жұмыс.
№235

№236
![]()
№237
![]()
IV. Бекіту кезеңі.
Сәйкестендіру
= -0,11
0
,81+(-0,92)= = 51
-
63 - (-15)= = -3
-
4,4+8,2= =3,8
-
2,7 - 4,1= = ![]()
-
3,4·(-15)= = -16
-2,5·6,4= =-6,8
6
,9:(-2,3)= =
![]()
= -48
V. Үйге тапсырма, №238, №239 есептер.
VI. Бағалау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану
Кеңсуат орта жалпы білім беретін мектебі
Тақырыбы: Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану
Сыныбы: 6
Өткізген: Айбекова Айкүміс
2015 - 2016 оқу жылы
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Рационал сандарды бөлу ережесін есептер шығаруда тиімді
қолдануға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Өтілген тақырыптарды қайталау кезінде есепті дұрыс
шығаруға, нақты жауап беруге тәрбиелеу.
Дамытушылық: Топқа бөлу арқылы білім дағдыларын жетілдіру.
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың типі: Өткен тақырыпты қайталау
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, түсіндіру, іздендіру.
Сабақтың көрнекілігі: топшамалар, қорап, оқу -құралдар
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру бөлімі
-
Тренинг «Сиқырлы қорап»
2. Сыныптың оқушыларын екі топқа бөлемін: «Оң сандар» және «Теріс сандар» топтары. Берілген үй тапсырмасын жеке-жеке жауап беру арқылы дәптерден тексеру.
№584

№585
![]()
II. Өтілген тақырыпты қайталау.
Екі топтан бір - бір оқушыдан шығып, үлестірме қағаздар бойынша жауап береді.
1-есеп.
1-есеп.
![]()
2-есеп.
2-есеп. ![]()
3-сеп.
3-есеп. ![]()
Әр топтан кезекпе-кезек оқушылар шығып сұрақтарға жауап береді..
1.
Қандай сандар қарама-қарсы сандар деп аталады? Мысал келтір. (Бір –
бірінен тек қана таңбаларымен ажыратылатын сандар. М: +8 және -8;
және
)
2. Санның модулі дегеніміз не? (бастапқы санақ нүктесінен берілген нүктеге дейінгі арақашықтық),
3. Теріс
санның модулі қандай санмен өрнектеледі? Мысал келтір. (теріс
санның модулі оған қарама-қарсы санға тең.
)
4. Теріс сандарды қосу ережесін айт?(қосылғыштардың модульдерін қосып, шыққан санға «-» таңбасын қоямыз)
5. Таңбалары әртүрлі сандарды қосу ережесін айт ?(үлкен санның модулінен кіші санның модулін алып, үлкен санның таңбасын қоямыз)
6. Кез келген қарама – қарсы сандардың қосындысы неге тең? (қарама – қарсы сандардың қосындысы 0-ге тең)
7. Бір саннан екінші санды азайту дегеніміз не?(... үшін, азайышқа азайтқышқа қарама – қарсы санды қосу керек)
8. Екі теріс санның көбейтіндісі қандай сан?(... оң сан)
9. Оң сан мен теріс сандардың көбейтіндісі қандай сан? (... теріс сан)
10. Кез келген санды (-1) –ге көбейткенде қандай сан шығады? (... оған қарама-қарсы сан)
11. Егер көбейткіштердің ішінде теріс көбейткіштердің саны тақ болса, көбейтіндінің таңбасы қандай болады? (... теріс)
12. Екі теріс санның бөліндісі қандай сан?(... оң сан)
13. Оң сан мен теріс сандардың бөліндісі қандай сан? (... теріс сан)
Әр топтан оқушылары тест жұмысын орындайды.
-
Амалдардыорындаңдар:

А)
В)
С)
Д) ![]()
2. Есептеңдер:![]()
А)
В)
С)
Д) ![]()
3. Есептеңдер: ![]()
А)
В)
С)
Д) ![]()
4. Есептеңіз: ![]()
А)
В)
С)
Д) ![]()
5. Есептеңдер: ![]()
А)
В)
С)
Д) ![]()
6. Есептеңдер:![]()
А)
В)
С)
Д) ![]()
7. Амалдарды орындаңдар: ![]()
А)
В)
С)
Д) ![]()
-
Амалдардыорындаңдар:

А)
В)
С)
Д) ![]()
9. Есептеңдер: ![]()
А)
В)
С)
Д) ![]()
10.
Есептеңдер:![]()
А)
В)
С)
Д) ![]()
Жауабы:
-
в 2) с 3) а 4) а 5) д 6) д 7) а 8) в 9) в 10) с
Топ басшылары тақтаға есеп шығарып жарысады.
Теңдеуді шешіңдер:

III. Оқулықпен жұмыс.
№235

№236
![]()
№237
![]()
IV. Бекіту кезеңі.
Сәйкестендіру
= -0,11
0
,81+(-0,92)= = 51
-
63 - (-15)= = -3
-
4,4+8,2= =3,8
-
2,7 - 4,1= = ![]()
-
3,4·(-15)= = -16
-2,5·6,4= =-6,8
6
,9:(-2,3)= =
![]()
= -48
V. Үйге тапсырма, №238, №239 есептер.
VI. Бағалау.
шағым қалдыра аласыз


