Растрлық суреттерді өңдеу. 5 сынып Информатика

Тақырып бойынша 19 материал табылды

Растрлық суреттерді өңдеу. 5 сынып Информатика

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл 5 сыныпқа арналған ҚМЖ. Барлық мұғалімдер пайдалана алады.
Материалдың қысқаша нұсқасы


Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Компьютерлік графика

Педагогтың аты-жөні

Темирбаева Арай Темирбаевна

Күні

4.03.2023

Сынып:

Қатысушылар саны

20

Қатыспағандар саны

2

Сабақтың тақырыбы:

Растрлық суреттерді өңдеу.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.2.2 -растрлық кескіндерді жасау және өңдеу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушы: Растрлық кескін құруда қолданылатын құралдардың қызметін біледі;

Көпшілік оқушы: Растрлық кескіндердің құралдарын пайдаланып берілген тапсырма бойынша сурет сала алады;

Кейбір оқушы: Растрлық кескіндердің құралдарын пайдалана отырып, еркін тақырыпта, креативті түрде сурет сала алады;

Бағалау критерийі

  • Растрлық кескінді құрады;

  • Растрлық кескінді өңдейді

Ойлау дағдылары:

Түсінеді, талдайды, үйренеді

Ерекше білімді қажет ететін оқушы



Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

ЕБҚ әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу

Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастастыру.

Шаттық шеңбер

«Досыма тілек» әдісі арқылы оқушылар шеңбер құрып, әрқайсысы оң жағындағы сыныптасына сәттілік тілейді. Келесі кезекте мұғалім геометриялық фигуралар қиындылары салынған қораптан бір фигура алуларын және сол фигура арқылы топқа бөлінуге тапсырады.

1 топ «Үшбұрыш»

2 топ «Төртбұрыш»

3 топ «Шеңбер» болып топтарға бөлінеді

Оқушылар «Досыма тілек» әдісі арқылы шеңберге тұрып, бір-біріне тілек білдіргеннен кейін геометриялық фигура қиындылары арқылы топтараға бөлінеді.

ЕБҚ оқушыға мұғалімге жақын отыратын топтың фигура қиындысын беру.



Сабақтың ортасы


10 мин

















7 мин













1 мин




13 мин














Өткен «Екілік ақпаратты ұсыну» тақырыбын пысықтау мақсатында «Ашық микрофон» әдісі қолданылады.



«Мағынаны ашу» әдісі арқылы жаңа тақырыпқа тоқталу.

Растрлық кескіні туралы мағлұмат беріледі. Жаңа сабақ бойынша растрлық кескінді іске қосу ретін дәптерге жаздырту.

Әр оқушыға жеке тапсырма көрсетілген таратпа таратылады. Таратпада мысалы: геометриялық денелермен бейнеленген жануарлар, заттар т.б. суреттері беріледі.

Дескриптор:

  1. Білім алушы: - стандартты сурет салу құрал-саймандарын қолданады;

  2. көшіру, қию, қою амалын пайдаланып, растрлық кескінді өңдей алды.


Сергіту сәті. Көзге жаттығу жасау.



«Бірге серуендейік!» әдісі арқылы әр топқа мәтін беріледі. Тапсырма: берілген мәтін бойынша топ мүшелері ойларын ортаға салып, ортақ ойша сюжет құрастырып, Paint программасында суретін салып, бояп аяқтауы қажет.

Дискриптор:

  1. Мәтін бойынша сюжет сәтті ойластырылды.

  2. Ойластырылған сюжет растрлық кескінмен суретін құрастыра алды.


Сұраққа жауап береді





Дәптермен жұмыс жасайды










Оқушылар алдарындағы ноутбуктан Paint программасын іске қосып, құралдармен таратпадағы тапсырманы орындайды.




Көзге жаттығу жасайды.


Мәтін бойынша топпен сюжет ойластырып, сурет салады, аяқтаған жұмыстарын сақтап, мұғалімге электронды пошта арқылы жіберуі керек.

Сұраққа жауап береді



Мұғалім жанына отырып, түсіндіреді







Оқушы алдындағы ноутбуктан Paint программасын іске қосып, құралдармен таратпадағы тапсырманы орындайды.

Көзге жаттығу жасайды.



Мәтін бойынша топпен сюжет ойластырып, сурет салады.

Оқушының қызығушылығын арттыру үшін мұғалім тараптан қолдау көрсетіледі, марапаттау айтылады.

«Бас бармақ әдісі»













Қ/б












Қ/б

«Ауызша мадақтау»

әдісі










слайд



https://www.youtube.com/watch?v=jrnkTuSwjek







таратпа

























Сабақтың соңы

5 мин


Әр топтың жұмысын ашып, жұмыстардың ерекшеліктеріне тоқталып, Paint құралдарын қалай өңдеуге болатындығына оқушылардың назарын аударта отырып, сабақты қорытындылау және бүгінгі сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды бағалау.

«Светафор» әдісі арқылы бүгінгі сабаққа кері байланыс орнату.

Жасыл түс- бүгінгі тақырыпты түсіндім, сабақ қызықты өтті.

Сары түс- бүгінгі тақырыпты түсіндім.

Қызыл түс- бүгінгі тақырыпты түсінбедім.










Сабақ басында топқа бөлінгенде алған геометриялық фигура қиындысын қажет түспен бояйды










Сабақ басында топқа бөлінгенде алған геометриялық фигура қиындысын қажет түспен бояйды



Үй тапсырмасы

2 мин

Оқулықтың 187-188 беттерін оқу.

https://onlinemektep.org/backoffice/ktp/180734/b98b8b05-cb75-4257-a447-40cd1cbdde82/regular/32744

Оқулықтың 187-188 беттерін оқиды




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.06.2023
896
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі