Материалдар / Расул Ғамзатов «Ана тілі» Сабақ жоспары. ҚМЖ 6-сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Расул Ғамзатов «Ана тілі» Сабақ жоспары. ҚМЖ 6-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау; 6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Сәуір 2024
207
7 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
250 тг 188 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Бөлім:

Туған жерім -аялы алтын бесігім

Педагогтің аты-жөні:

Көрпебаева А.

Күні

Сыныбы:6

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Расул Ғамзатов «Ана тілі»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;

6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру

Сабақ мақсаты

-әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтайды;

-әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту


Ұйымдастыру кезеңі:

«Сағат тілі» жаттығуы.


Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Сағат тілі бойынша жазылған есім иелерімен төмендегі әрекеттерді жасайды.

1Picture 3 -қолын қысу

2-арқасын сипау

3- күлімдеу

4-қол бұлғау

5- жылы сөз айту

6-тілек айту

7-массаж жасау

8-басын сипау

9-бетін сипау

10-көзін қысу

11-комплимент айту

12-құшақтау

Қызығушылықты ояту

Сұрақтар арқылы сабаққа кіріспе жасау

1.Балалар, жазушы-драматург Дулат исабеков: «Жазушы қай тілде түс көрсе, сол тілде жазу керек»,-дейді. Ал сендер қай тілде түс көресіңдер?

2. Адам қай тілде түс көрсе, сол тілде ойлайды деген пікір бар. Қалай ойлайсыңдар, осы пікірмен келісуге бола ма?

Тиімділігі:оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады

Оқулық, жұмыс дәптерлері

Жаңа білім



1-тапсырма.

Сынып

«Иә-жоқ»


Оқылым























Әдеби теория

Расул Ғамзатовтың өмірі мен шығармашылығ туралы бейнеролик көреді.Оқулықтағы мәліметпен танысады.

Оқушылар бір-біріне иә-жоқ форматындағы сұрақтар қояды, жауап береді.


Ақынның «Ана тілі» өлеңін мәнерлеп түсініп оқу.


(10-аудио. Өлеңнің жалғасы)

Мен жаныммен сүйем осы тілімді 
Кедей деп ақ айта берсін білімді 
Ассамблеяда естілмесін үні де 
Ана тілі ұлы менің өзіме. 
Махмұт жырын оқу үшін жастауын 
Күтем әлде аударуын басқаның 
Мен болдым ба ең соңғы ақын бүгінде  
Өлеңдерін жаза алар тілінде 
Мен сүйемін планетаның барлығын 
Өзен тауын, әр гүлі мен әр қырын 
Мен сүйемін бұл елімнің гүлін де 
Әлім шолы айттым алар тілінде 
Қымбат маған елімнің бар даласы 
Балтық пенен Сахалиннің арасы 
Қайда болсын қия маған жанымды 
Туған жерден қазсын бірақ қабірді 
Алаша бір жазып қойған құлпы тас 
Тұрсауылда хабарлар да ұмытпас 
Еске ап жүрер кәрі жасы жақын кеп 
Мұнда Расұл Ғамзаұлы жатыр деп!

Пафос – құлшыныс, құштарлық, асқақтық, қуатты сезім мен терең шабыт мағынасында қолданылған. Осыған байланысты пафос көбінесе азап шегумен тоғысып, ым, ишарада, жоғары эмоционалдық сөйлеуде, т.б. көрініс береді.


Дескриптор :

  • Өлеңді мәнерлеп, түсініп оқиды



https://youtu.be/uZel9ghXqzY?si=eMG70V0yxDse0OdZ


Сабақтың ортасы

.


Берілетін тапсырмалар:

2- тапсырма

Топтық жұмыс








Кестемен жұмыс

Жұптық жұмыс







«Конверт-сұрақ» немесе «Додекаэдр» әдісі

Сұрақтарға жауап берейік:

  1. Авар тілінде кімдер сөйлейді?

  2. Ақын ана тілін қалай бағалайды?

  3. Ана тілі туралы тағы қандай өлең білесіңдер?

  4. Ақын Махмұд деп кімді айтып отыр?

  5. Ақынның туған ьіліне деген махаббаты өлеңнің қай шумақтарынан байқалады?

  6. Өлеңнің жалғасы не туралы?

  7. Ассамблея деген не?

  8. Авар тілінің қазіргі жағдайы қандай?

Өлең мазмұны айтылған мәселелер бойыншга берілген кестені толтырады.

«Түсінемін» бөліміне оқушы өлең мазмұны бойынша не түсінгенін, «Анықтаймын» бөліміне нені түсінбегенін, яғни талқылауды, толықтыруды қажет ететін, автор ойының түсініксіз жерін жазады, «Байланыстырамын» бөлімінде өмірден мысал келтіреді, «Ықпал етемін» бөлімінде автор көтерген мәселені не жақтайды, не даттайды, демек, я жаңғыртуға ықпал ететінін, я маңызды емес деп тапса, қолданғысы келмейтінін жазады, «Сенемін» бөлімінде дегенмен осы мәселенің орындылығын, келешектегі жайы туралы болжайды. Оқушылар өлеңді оқи отырып көтерілген мәселенің біздеің еліміздегі көрінісін байқап, мәселеге қатысты көзқарасын жазуы тиіс


Түсінемін

Анықтаймын

Байланыстырамын

Ықпал етемін

Сенемін



1
















Дескриптор :

-әдеби шығарма бойынша сұрақтарға жауап береді;

-шығарма фабуласын, сюжетін анықтайды;

-кестені толтырады


Оқулық, жұмыс дәптерлері

Сабақтың соңы

Бекіту

Кестемен жұмыс. Топтық жұмыс

Берілген үзінділерден көтерілген мәселені анықтаңдар.

Үзінді

Көтерілген мәселе

Адам деген не көрмейді түсінде 
Жатыр екем бүгін қабір ішінде 

Адам, түс

Мен жатырмын үнсіз туған жерімде 
Жер болады балғын тәнім менің де 

Туған жер

Бар адамнан жатырмын тек бөлек мен 
Бір дауысты естіп қалдым кенеттен 
Естідім мен осы арадан үнін де 
Екі кісі сөйлесті авар тілінде 

Авар тілі

Естідім де сөзін ана тілімнің 
Бойым жылып лезде мен тірілдім 
Балгер де емес дәрігер де емес емдейтін 
Тек өзімнің тілім екен сөйлейтін 

Ана тілінің қасиеті

Өлеңдегі көтерілген мәселе арқылы идеяны анықтаңыз.

Идея

Көтерілген мәселе

Адам, түс

Шығарманың идеясы – ана тілінің құдіреті мен қасиетін таныту. Адам абалсы дүниеге шыр етіп келгеннен бастап ананың сүтінен нәр алып, бойына туған тілін сіңіреді.

Ана тілдің құдіреті мен қасиеті әр ұлт үшін қастерлі екені анық. Автор әр ұлт өзінің ана тілінде ғана бақытты деген ойды көркем жеткізе отырып, оқырманды сөзсіз терең сезімге жетелейді.

Туған жер

Авар тілі

Ана тілінің қасиеті



Дескриптор :

-өлеңде көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтайды;

-шығармада көтерілген мәселе арқылы идеясын түсіндіреді





Теңгелер арқылы бағалау. Үздік пікірлер бағаланады.


Үй тапсырмасы


Өлең кейіпкеріне қатысты авторға бес сұрақ жазу.



Рефлексия

«Қызық. Қиын. Құнды»

Сабақ бойынша біз үшін не қызық, не қиын, не құнды болды? Рефлексия «Сұрақ, себеп, жауап...» Сабақта не қиын болды? Себебі... Сабақта не маңызды болды? Себебі... Сабақ несімен пайдалы? Себебі ...









































Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!