Расул Ғамзатов. Менің Дағыстаным. Шығармадағы туған жер көрінісі.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Расул Ғамзатов. Менің Дағыстаным. Шығармадағы туған жер көрінісі.

Материал туралы қысқаша түсінік
6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу; 6.3.2.1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру;
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқамерзімді жоспар

Бөлім:

Мен балаң жарық күнде сәуле қуған

Педагогтің аты-жөні:

Көрпебаева А.

Күні:


Сыныбы:

6

Сабақтың тақырыбы:

Шығармадағы туған жер көрінісі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу;

6.3.2.1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру;

Сабақтың мақсаты

- әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу;

- кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту


Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал

Өткен сабақты пысықтау

«Балық, жем, қармақ» әдісі


«Доспен қауышу» тренингі.

Ым-ишара арқылы өз жұбымен амандасып,хал-жағдай сұрасады.

«Пазл» әдісі бойынша топтарға біріктіремін.


  • Мұғалім балық, жем, қармақ суреттерін жапсырма қағазға (стикер) жапсырып, оқушылырдың орындығының артына жапсырып кетеді,

  • Барлық оқушыларды қатыстыру үшін қызмет түрлерін ауыстырып, жапсырма қағаздарды басқа да оқушылардың үстелінің артына жабыстырып кетеді, бұл жағдайда барлық оқушылар белсенділік танытады.

  • Ережесі бойынша тақырыпты мұғалім ұсынады, осы тақырып бойынша сұрақты балықшылар қояды, аквариумдағы балық жауап береді, жем шашатын қамқор жандар балыққа көмектеседі.

  • Балық сұраққа жауап береді

  • Ау балыққа сұрақ қояды.

  • Қармақ балыққа сұрақ қояды

  • Жем балыққа сұраққа жауап беруге көмектеседі.

Оқушыларды әңгімедегі кейіпкерлерінің аттары арқылы 3 топқа бөлу.

1-топ – Автор

2-топ - Суретші

3-топ – Суретшінің анасы

Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады

Оқулық, жұмыс дәптерлері




Жаңа білім



1-тапсырма

Сынып





2-тапсырма

Топтық жұмыс























Қызығушылықты ояту

  1. «Әр ұлт өзінің ана тілінде ғана бақытты» деген пікірді қалай түсінесіңдер?

  2. Тіл қандай жағдайда құруы мүмкін?

  3. Оны сақтап қалу үшін біз не істеуіміз керек?


1-топ. Берілген үзініделр арқылы кейіпкерлерді табыңыз.

Үзінді

Кейіпкер

Тұман, – деді суретші, – көздің жасы. Таудың баурайын тұман басқанда, тастың тілім-тілім әжімін бойлап, мөлдір тамшы ағады ғой. Тұман – бұл мен.

Суретші

Жоқ. Біз тілмаш арқылы сөйлестік. Мен – орысша, ал сенің балаң – французша

Автор-әңгімелеуші

Сен қателестің, Расул, менің ұлым баяғыда өліп қалған. Сенің көргенің – менің ұлым емес. Менің ұлым өзім үйреткен, авар анасы үйреткен тілді ұмытуға тиіс емес.

Суретшінің анасы


2-топ. Берілген сұрақтарға жауап бере отырып, суретшіге тмінездеме беріңіз.

НShape3 еге?

Суретші туған жеріне қайтпайды?

«Тұман – бұл мен»,-дейді

Енді еліме қаудыраған қу сүйегімді қайтаруға хақым бар ма менің?

ЫShape4 қтимал жауаптар

Соншама уақыттан укейін туған жерге қайтып баруға хақым жоқ деп ойлайды

Әлемнің қай бұрышында болса да, суретші жанына туған жерге деген сағыныш сезімі тыныштық бермеді. «Елді аңсау» суретінде суретші өзінің жүрегіндегі мұң-зарды суреттеді. Таудың баурайын тұман басып тұрған бейнедегі тұман суретшінің көз жасы еді.

Жалынедаған жастық шағында басқа елде болып, өз ұлтына қызмет ете алмағандығына, қартайғанда елге қаудырыған қу сүйегін апаруға ар-намысы жібермеді. Халық алдындағы борышын өтемемегендігіне қынжылды.

3-топ. Кейіпкерлердің бейнесін салыстырыңыз.

Shape5

Суретші




Shape7 Shape6


Shape8 Shape9

Автор-әңгімелеуші

Қарт ана



Shape10




Дескриптор

-кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға береді

Сергіту сәті

«Мысық пен қоян» жаттығуы


Мақсаты : Оқушылардың логикалық ойлауын , көру арқылы есте сақтауын, ойша жұмыс істей білуін дамыту .Алдын-ала тақтаға мысықтың және қоянның құлақтары салынған плакат ілініп дайындалады . Оқушылардың көздері шарфпен байланады да , олар кезек-кезекпен шығып , бірі денесін , бірі басын , бірі аяғын салады , осылайша жалғаса береді .



Сабақтың ортасы

.


Жұптық жұмыс

3-Тапсырма

.

Суреттер арқылы оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазыңыз.


К
өркемдегіш құралдар: өмір-өзен, қарт ана, адасқан тағдыр, табиғат-ана, т.б.


ҚБ: «Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі арқылы бағалау.


Дескриптор:

- әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазады


Оқулық, жұмыс дәптерлері

Сабақтың соңы

Бекіту

Жеке жұмыс

4-тапсырма.

«Ара»

«Ара» көрнекілігі арқылы бір-біріне әңгіме мазмұны бойынша сұрақтар қояды, жауап береді.

Теңгелер арқылы бағалау



Үй тапсырмасы

Повестің басты идеясын негізге ала отырып, «Ана тілі – арым бұл» тақырыбында ойтолғау жазыңдар.



Рефлексия

Рефлексия.

«Бес саусақ»




























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.05.2024
509
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі