|
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
|
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
|
Күні: |
Мұғалімніңесімі: |
||||||||||||||||||||||
|
|
Сынып:7 |
Қатысқандар саны : |
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Рефлекстік доға: рецептор,сезгіш, аралық,қозғалыс нейрондары «Тізе рефлексі». |
||||||||||||||||||||||
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.7.5-рефлекстік доғаны реттеу. |
||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар:Рефлекс ұғымына анықтама беру. Көпшілігі:Рефлекстік доға мүшелерін анықтау.. Кейбір оқушылар: Рефлекстік доғаны зерттеу. |
||||||||||||||||||||||
|
|
Дағдылар |
Жоғары деңгей дағдылары. |
||||||||||||||||||||||
|
|
Бағалау критерийлері |
Рефлекстік ұғымына анықтама береді. Рефлекстік доға мүшелерін анықтайды. Рефлекстік доғаны зерттейді. |
||||||||||||||||||||||
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер . Рецептор нейрон. «Тізе рефлексі» Оқытудың тілдік мақсаты:Рефлекс, рецептор, доға, нейрон, аксон, дендрит терминдік сөздердің мағынасын ажыратып мағынасын түсінеді. Жазылым дағдысы: Сөздік дәптерге «түртіп алу» әдісін қолдану. |
||||||||||||||||||||||
|
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият. Салауатты өмір салтын қалыптастыруға ықпал жасау. |
||||||||||||||||||||||
|
|
Пәнаралық байланыс |
Физика-пәнімен байланысы импульстың өту жылдамдығы. |
||||||||||||||||||||||
|
|
Алдыңғы білім: |
7.1.7.4-орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметін салыстыру. |
||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||
|
|
Cабақтың жоспарланған Кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
|
|||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың басы (10мин) |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін"Қоқыс жәшігі" әдісі бойынша Қағаз бетіне оқушылар бойындағы жаман қасиеттерін жазады,сонан соң оны мыжып қоқыс жәшігіне тастайды. Оқушылар бойындағы жаман қасиеттен құтылғаннан соң, жақсы көңіл күймен отырады. Геометриялық фигуралар арқылы 3 топқа бөлінеді. 2 С-бүкіл сыныппен жұмыс. Цифрлы сұрақтар әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау.
Жұлдызша беру әдісімен бағалау. |
|
|||||||||||||||||||||
|
|
Ортасы 33 мин
Соңы 2 мин |
Жаңа сабаққа көшу, Қызығушылығын ояту үшін электронды оқулықтан рефлекстік доға туралы бейнефильм көрсетемін. Ауызша оқушы ойын сұраймын. (Т)Мұғалімнің түсіндіруі: Рефлекстік доға, рецептор, сезгіш, аралық, қозғалыс, нейронның жұмысын түсіндіремін. Мәтінмен жұмыс. (Т.Ж.) Мәтінді бөлім бойынша үш топқа бөліп беремін. Оқушылар топта өздеріне тиесілі мәтінді талқылап «Фишбоун» әдісі арқылы оқушылар өздері балық қаңқасының жоғарғы жағына сұрақ жазып қойып, төменгі жағына жауап жазады. Топ бір- бірін бағалайды. 1-тапсырма.
Қ.Б. Дескриптр. -екі суретті салыстыра отырып ұқсастығын анықтайды: -рефлекстік доғасының суретін салады: -рефлекстік доғаның бөліктерін түрлі түсті бояумен көрсетеді. Қалыптастырушы бағалау :Топбасшы топ мүшелерін бағалайды. Тапсырма-2 Рефлекс доға бөліктері мен қызметі арасындағы сәйкестікті анықтаңыз.
Дескриптор: -рефлекстік доға бөлімдері мен олардың қызметі арасындағы байланысты сәйкестендіреді. Қалыптастырушы бағалау:Өзін өзі бағалайды. «Қораптағы сұрақтар» әдісі. Оқушылар қораптағы сұрақтарды алып өздері жеке-жеке жауап береді. Кері байланыс.
Екі жұлдыз ,бір тілек.Оқушылар екі түсінгенін және бір түсінбегенін жазады. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау: Әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар беремін; Ресурстарды интернеттен және оқулықтан, әртүрлі дидактикалық материалдардан жинақтаймын; Барлық оқушылар: Рефлекс ұғымына анықтама береді. Оқушылардың көбі Рефлекстік доға мүшелерін анықтай алады. Кейбір оқушылар : Рефлекстік доғаны зерттей алады. Мұндай оқушыларға қиындығы жоғары тапсырма беремін; |
Жұлдызшамен бағалау. Топ бірін-бірі бағалайды. Топбасшы топ мүшелерін бағалайды. Өзін-өзі бағалайды. Жетон арқылы бағалау. |
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Рефлекция |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралар тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Рефлекстік доға: рецептор,сезгіш, аралық,қозғалыс нейрондары «Тізе рефлексі».
|
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
|
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
|
Күні: |
Мұғалімніңесімі: |
||||||||||||||||||||||
|
|
Сынып:7 |
Қатысқандар саны : |
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Рефлекстік доға: рецептор,сезгіш, аралық,қозғалыс нейрондары «Тізе рефлексі». |
||||||||||||||||||||||
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.7.5-рефлекстік доғаны реттеу. |
||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар:Рефлекс ұғымына анықтама беру. Көпшілігі:Рефлекстік доға мүшелерін анықтау.. Кейбір оқушылар: Рефлекстік доғаны зерттеу. |
||||||||||||||||||||||
|
|
Дағдылар |
Жоғары деңгей дағдылары. |
||||||||||||||||||||||
|
|
Бағалау критерийлері |
Рефлекстік ұғымына анықтама береді. Рефлекстік доға мүшелерін анықтайды. Рефлекстік доғаны зерттейді. |
||||||||||||||||||||||
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер . Рецептор нейрон. «Тізе рефлексі» Оқытудың тілдік мақсаты:Рефлекс, рецептор, доға, нейрон, аксон, дендрит терминдік сөздердің мағынасын ажыратып мағынасын түсінеді. Жазылым дағдысы: Сөздік дәптерге «түртіп алу» әдісін қолдану. |
||||||||||||||||||||||
|
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият. Салауатты өмір салтын қалыптастыруға ықпал жасау. |
||||||||||||||||||||||
|
|
Пәнаралық байланыс |
Физика-пәнімен байланысы импульстың өту жылдамдығы. |
||||||||||||||||||||||
|
|
Алдыңғы білім: |
7.1.7.4-орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметін салыстыру. |
||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||
|
|
Cабақтың жоспарланған Кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
|
|||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың басы (10мин) |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін"Қоқыс жәшігі" әдісі бойынша Қағаз бетіне оқушылар бойындағы жаман қасиеттерін жазады,сонан соң оны мыжып қоқыс жәшігіне тастайды. Оқушылар бойындағы жаман қасиеттен құтылғаннан соң, жақсы көңіл күймен отырады. Геометриялық фигуралар арқылы 3 топқа бөлінеді. 2 С-бүкіл сыныппен жұмыс. Цифрлы сұрақтар әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау.
Жұлдызша беру әдісімен бағалау. |
|
|||||||||||||||||||||
|
|
Ортасы 33 мин
Соңы 2 мин |
Жаңа сабаққа көшу, Қызығушылығын ояту үшін электронды оқулықтан рефлекстік доға туралы бейнефильм көрсетемін. Ауызша оқушы ойын сұраймын. (Т)Мұғалімнің түсіндіруі: Рефлекстік доға, рецептор, сезгіш, аралық, қозғалыс, нейронның жұмысын түсіндіремін. Мәтінмен жұмыс. (Т.Ж.) Мәтінді бөлім бойынша үш топқа бөліп беремін. Оқушылар топта өздеріне тиесілі мәтінді талқылап «Фишбоун» әдісі арқылы оқушылар өздері балық қаңқасының жоғарғы жағына сұрақ жазып қойып, төменгі жағына жауап жазады. Топ бір- бірін бағалайды. 1-тапсырма.
Қ.Б. Дескриптр. -екі суретті салыстыра отырып ұқсастығын анықтайды: -рефлекстік доғасының суретін салады: -рефлекстік доғаның бөліктерін түрлі түсті бояумен көрсетеді. Қалыптастырушы бағалау :Топбасшы топ мүшелерін бағалайды. Тапсырма-2 Рефлекс доға бөліктері мен қызметі арасындағы сәйкестікті анықтаңыз.
Дескриптор: -рефлекстік доға бөлімдері мен олардың қызметі арасындағы байланысты сәйкестендіреді. Қалыптастырушы бағалау:Өзін өзі бағалайды. «Қораптағы сұрақтар» әдісі. Оқушылар қораптағы сұрақтарды алып өздері жеке-жеке жауап береді. Кері байланыс.
Екі жұлдыз ,бір тілек.Оқушылар екі түсінгенін және бір түсінбегенін жазады. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау: Әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар беремін; Ресурстарды интернеттен және оқулықтан, әртүрлі дидактикалық материалдардан жинақтаймын; Барлық оқушылар: Рефлекс ұғымына анықтама береді. Оқушылардың көбі Рефлекстік доға мүшелерін анықтай алады. Кейбір оқушылар : Рефлекстік доғаны зерттей алады. Мұндай оқушыларға қиындығы жоғары тапсырма беремін; |
Жұлдызшамен бағалау. Топ бірін-бірі бағалайды. Топбасшы топ мүшелерін бағалайды. Өзін-өзі бағалайды. Жетон арқылы бағалау. |
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Рефлекция |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралар тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


