Дарын
Келісілді Бекітемін
Әдіскер Дарын колледжі директоры
________Ә.Керімқұл ________ Қ. Асатиллаев
«_____»_____ 2024ж. « ____»_______ 2024 ж.
«Кәсіпті білім-табысты маман»
атты айлық іс-шара
Ресей мәдениеті
«Арнайы пәндер» циклдік
комиссия кеңес мәжілісінде
бекітілген №__ хатама «__ »___ 2022 ж.
Пәндік (циклдік) комиссия төрайымы:
___________ Ш.Танирбергенова
Бөлімше меңгерушісі:________І. Керімбек
«___»_____2024 ж.
Мерзімі: 8.11.24 ж.
Уақыты: 8:30
Тобы: БҚ-1124
Өтілетін орны: ауд.
Пәні: Мәдениеттану
Оқытушы: Н.Музарапова
Түркістан
Мәдениеттану пәнінен «Ресей мәдениеті» тақырыбына ашық сабақ
Жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі (5 минут)
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру (25 минут)
Тақырыбы: Еуропалық Қайта өрлеу және Жаңа заман кезеңіндегі
мәдениет
Жоспар:
1. “Қайта жаңғыру” термині
2. Қайта жаңғыру дәуірі – мәдениет пен өнер
1 -тапсырма. «kahoot»
2 -тапсырма. «Термин сөздерді талдау»
-
тапсырма: «Ребус» шешу
ІІІ. Жаңа сабақ (30 минут)
Тақырыбы: Ресей мәдениеті
Жоспар:
-
Ежелгі Русь мәдениеті
-
Ежелгі славяндардың дүниетанымы.
ІV. Бекіту (20 минут)
1- тапсырма: «Күзгі тыныштық » сұрақ жауап ойыны
2- тапсырма: «Кім тапқыр» ойыны
3- тапсырма: «Ғажайып дорба » сергіту сәті
V.Бағалау (5 минут)
VІ.Үйге тапсырма беру (3 минут)
VІІ.Пайдаланған әдебиеттер (2 минут)
|
Модуль / пән атауы |
Әлемдік өркениеттегі ҚР халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну |
|
|
Тобы |
БҚ-1124 |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Ресей мәдениеті |
|
|
||
|
Сабақ түрі |
Жаңа бiлiмдi меңгеру |
|
|
Мақсаты (оқу нәтижелері) |
Славян русь мәдениетінің наным сенімлерінің ұғымдарымен танысады |
|
|
Міндеттері (бағалау критерийлері) |
Барлық мәдениеттің құндылықтарын түсінумен бағалауды оқушы бойында қалыптастырады. |
|
|
Күтілетін нәтижелер |
Білімін жинақтап ортада өзін ұстау мәдениетін үйренеді. |
|
|
2. Сабақты жабдықтау |
||
|
Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер |
1. Ш. Нағымұлы. Мәдениеттану. «Фолиант» баспасы. Алматы 2008 ж. 2. Ғабитов Т., Мүтәліпов М., А. Құлсариева. Мәдениеттану. Алматы. 2004 ж. 3. К. Сәрсенова. Мәдениеттану. Алматы. 2010 ж. |
|
|
Техникалық құралдар, материалдар |
Дидактикалық материалдар, оқулықтар, компьютер, интерактивті мультимедиялық проектор, т.б. |
|
|
3. Сабақтың барысы |
Уақыт (мин) |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі |
|
5 минут |
|
Үй тапсырмасын тексеру |
Тақырыбы: Еуропалық Қайта өрлеу және жаңа заман мәдениеті Жоспар: 1-тапсырма. “Қайта жаңғыру” термині 2-тапсырма. Қайта жаңғыру дәуірі – мәдениет пен өнер Тапсырмалар бойынша жұмыс 1 -тапсырма. «kahoot» 1. Еуропадағы қайта өрлеу дәуірі нешінші ғасырлар аралаын қамтиды ? -еуропа Қайта өрлеу дәуірі хv ғасырдың соңы мен xvll ғасырдың бірінші онжылдығы қамтиды. 2 Қайта өрлеу дәуірі ең бірінші қай елде қалыптасты ? -Қайта өрлеу, ең алдымен, Италияда қалыптасты. 3.Қайта өрлеу мәдениетінің бастау алған мекені қандай қала ? - Қайта өрлеу мәдениетінің бастау алған мекені-Флоренция қаласы. 4. Италиядағы қайта өрлеу дәуірінің жаңалығы неде еді ? - Қайта өрлеу мәдениеттің жаңа түрлеріне жол ашып, Еуропа елдеріндегі капитализмнің дамуымен байланысты болды. 5.Микеланджело өзінің шығармаларында адам бойындағы қандай қасиетті құрметтеді ? - Қайта өркендеу дәуірінің ерлік әуенге толы адамгершілік мұраттары, кейінгі мәдениетке (Қайта өркендеу дәуірінің соңғы кезеңіне) тән таным дағдарысының қайғылы сырлары да бейнеленді.. 6.Рафаель Сантидің ең теңдессіз туындысын атап жаз . -Рафаэльдың ең теңдессіз туындысы "Сикст Мадоннасы". 7.Ортағасырларда Шығыс елдері бірнеше өркениеттік аймақтарға бөлінді атап жаз - Атап айтқанда: мұсылман, үнді және Қиыр Шығыс өркениеті. 8. Мұсылмандық Ренессанс дегеніміз не ? -Мұсылман өркениеті өз заманының ең озық өркениеті ретінде әлемнің барлық халықтарына аса зор ықпал етті. 9. Ренессанс дегеніміз не ? -ол итал. ri – «қайта» және итал. nasci – «туылу» сөздерінен құралған тұрақты термин 10. Гуманизм дегеніміз не (лат. humanus – адамдық, адамгершілік 2 -тапсырма. «Термин сөздерді талдау» 1. Ренессанс - ол итал. ri – «қайта» және итал. nasci – «туылу» сөздерінен құралған тұрақты термин) — ХІV-ХVІІ ғасырларға аралығындағы еуропалық жаңа мәдениет қозғалысы. 2. Гуманизм - мәлім әлеуметтік жағдайда жеке адамның шығармашылық әлеуетін дамытуға бағытталған белсенділігі, адамның кім екеніне қарамай, оның құқы, құндылығы, адамара тендік, әділеттілік, адамгершілік қатынастар. 3. Реформация - (лат. reformatio - қайта құру түзеті) - римдік католиктік шіркеудің монополиясында, христиан діни ілімін Папа билігі тұрғысынан түсіндіруге қарсы бағытталған Солтүстік және Орталық Еуропадағы 16 ғасырдағы діни - қоғамдық қозғалыс. 4. Классицизм - (лат. classіcus – ең үлгілі) – XVII -XIX ғасырлардың басында әдебиет пен өнерде өріс алған көркемдік бағыт. 5. Реализм - (лат. relіs — заттылық, шындық) — әдебиет пен өнерде өмір құбылыстарын шынайы қалпында, нақтылық белгілерін сақтай отырып, жинақтап бейнелейтін көркемдік әдіс. 6. Романтизм- ағылш. romantіcіsm, фр. romantіsme, нем. romantіk) – 18 ғасырдың соңы мен 19 ғасырдың алғашқы жартысында Еуропа мен Америка елдерінің рухани мәдениетінде: музыка, театр, бейнелеу өнері, эстетика және т.б. әдеби-көркем салаларда тараған идеялық көркемдік бағыт. 3-тапсырма: «Ребус» шешу
|
25 минут |
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру |
Жоспар: 1. Ежелгі Русь мәдениеті 2.Ежелгі славяндардың дүниетанымы.
|
25 минут |
|
4. Сабақ бойынша бағалау-өлшеу материалдары, бағалау парақтары, жұмыс дәптері (қағаз және электрондық форматта) |
||
|
Бүгінгі тақырып бойынша ауыз әдебиетінің этнопедагогикалық мәні, оны оқу-тәрбие ісіне пайдаланудың негізгі жолдары, тәлім-тәрбие беріп, дүние танытатын этнопедагогикалық ғаламат туындылар жайлы меңгереді |
||
|
5. Сабақ бойынша рефлексия (оқушының білімін, білік-дағдысын пысықтау, бекіту ж/е қорытындылау) - 25 минут 1- тапсырма: «Күзгі тыныштық » сұрақ жауап ойыны 1. Орыс мәдениеті IX-XI ғасырларда- Ежелгі Русь мәдениеті ертефеодалдық қоғам мәдениеті болып табылады 2. Орыс халқының ұлы шығармаларының бірі- Игорь полкі 3. Халықтың ұлттық санасының өсуі көрініс тапқан -батырлар жыры 4.Ресей мәдениетінің ерекшелігі- көптеген этикалық топтардың болуы 5. Ресей мәдениеті үндестік тапқан елдер-Болгария, Сербия, Армения, Грузия 6. Орыс мәдениетінің қайнар бұлағы- ежелгі славяндардың мәдениеті 7- Мәдени құндылықтары- қасиетті жырлар, мифология, аңыз-ертегілер. 8. Басты құдай- Перун, оны князьдар құдайы 9. Ресейде ежелгі славяндардың мерекелері- тротца, Иван купала күні, коляда, масленница 10. Славян әліппесін жасаушылар- ағайынды гректер Кирилл мен Мефодий 2- тапсырма: «Кім тапқыр» ойыны 3- тапсырма: «Ғажайып дорба » сергіту сәті Тунис елінің тұрғындары көшеде кетіп бара жатқан кезде бір-бірлерімен алдымен екеу ара еңкейіп, оң қолын маңдайына, кейін ерніне, содан жүрегіне қойып амандасады екен. Оның мағынасы: «Мен сіз туралы ойлаймын, Мен сіз туралы сөйлеймін, мен сізді сылаймын».
Тонга елінің халқы таныс адаммен жолыға қалса, белгілі бір арақашықтықта тоқтап, басын изеп, аяқтарымен жерді тепкілей саусақтарын шықылдатады.
Жапондықдар иіліп сәлемдеседі.
Сабақтың рефлексиясы 1.Мен бұл сабақтан алған тәлімім... 2.Маған ұнағаны... 3.Менің білгім келгені |
||
|
7. Бағалау - 5 минут |
||
|
8. Үйге тапсырма – 3 минут |
||
|
Сұрақ-жауап Сабақтың соңында «Қарлы кесек» әдісі арқылы бүгінгі сабаққа байланысты сұрақ – жауап арқылы сабақты қорытындылайды. |
||
|
9.Пайдаланған әдебиеттер -- 2 минут |
||
|
Дайындаған педагог |
||
|
Музарапова Набат Беркінбайқызы (Т.А.Ә.) __________ (қолы) |
||
Жоспар:
-
Ежелгі Русь мәдениеті
-
Ежелгі славяндардың дүниетанымы.
1.Орыс мәдениеті IX-XI ғасырлардағы Ежелгі Русь мәдениеті ертефеодалдық қоғам мәдениеті болып табылады. Бұл кезеңде ауыз әдепиеті, мақал – мәтелдер, ертегілер, жырлар жақсы дамыды. Сол кезеңдегі мәдениет өкілдері – скоморохтар, музыканттар, әншілер халық арасынан шығып, көркемөнерде демократиялық әуендерді насихаттаушылар болған.
Халық әуендері орыс халқының ұлы шығармаларының бірі Игорь полкі туралы сөз дастанына арқау болды. Халықтың ұлттық санасының өсуі, әсіресе батырлар жырынан айқын көрініс тапты. Илья Муромец, Микумула Сельянинович, Алеша Попович жырлары біздің заманымызға дейін жетті. Ежелгі орыс әдепиетінің дамуына жазудың пайда болуы үлкен әсер етті. Новгород қаласында жүргізілген археологиялық қазбалар кезінде қайыңның қабығына жазылған көптеген хаттар табылады. Сонымен қатар орта ғасырларда өмір сүрген бірқатар жазушылардың есімдері белгілі. X – XI ғасырлардың аса көрнекті жазушылары митрополит Илларион және Киев – Печорск сопыхана монағы Нестордың Оқу Феодосидың өмірі атты шығармалары халық арасында кең тарады. Князь Ярослав Мудрый грек тілінен орыс тіліне кітаптарды аударуға ерекше мән берді. Жазумен қатар, орыстың сәулет өнері мен көркемсурет өнері де ерекше дамыды.
X-XIII ғасырларда Киев Русьінің Киев, Новгород, Чернигов, Полоцкі басты қалаларында тастан бір қатар архитектуралық ғимараттар салынды. Солардың ішінде , Византиялық және орыс шеберлерінің қолымен салынған мозаикалық – фрескалық орасан зор София соборы ерекше көзге түсті. Киевтегі София соборының қабырғаларына Ярослав Мудрый және оның отбасының портреттік суреттері,құдайлар мен періштелердің бейнелері ойылып салынды. ХV ғасырдың екінші жартысында орыс мәдениетінің ұлы жаңалығы – кітап басу ойлап шығарылды. Ресей үшін жазуды пайдаланудың көптеген тұрғыдан маңызы зор болды: біріншіден, Ресей мемлекетінің тарихын жылнамаларды жазу мүмкіндігі пайда болды; екіншіден, балалар мен жасөспірімдерді тәрбиелеу ережелері жазылды; үшіншіден Русьты жаудан қорғау туралы алғашқы көркем шығармалар жасақталды; бесіншіден , жастар мен балаларды оқыту және тәрбиелеу жөнінде арнайы кітаптар жазылды.
Ғылыми – техникалық прогрестің дамуына орыс өнер тапқыштары И.И.Ползунов, И.П.Кулибин, К.Д.Фролин зор үлес қосты.
Ресей мәдениеті — адамзат баласына баға жетпес мол мәдени мұралар қалдырған дүниежүзілік мәдениеттің ажырамас бөлігі. Ресей мәдениеті — өзіндік ерекшеліктері бар қайталанбайтын мәдениет, ендеше оның әлемдік мәдениет қазынысына қосқан үлесіне де баға жетпейді. Орыс мәдениетінің қалыптасу ерекшеліктері негізінен төмендегі факторларға тығыз байланысты болды. Олар:
1. Көптеген этикалық топтар мен халықтар мекендеген орасан зор территорияны игеру;
2. Христиан дінінің ерекше тармағы — православиені руханилылықпен дәстүрлі салт-дәстүрлерге негіздей отырып орнықтыру;
3. Уақытша болса да ұзақ уақытқа созылған батыс-еуропалық өркениеттік процестерінен оқшау дамуға байланысты туған «тұйықтыққа» бұдан әрі жол бермеу;
4. Жеке адамдардың мүддесін мемлекет мүддесіне бағындыру.
Ұлттық топырақта пайда болып, өзіндік бет- бейнесімен ерекшеленсе де, мәдени өркендеудің жалпы арнасына келіп құйылатын Ресей мәдениеті, оның ішінде ұлттық бұлақтан нәр алған ежелгі Русь мәдениеті, византиялық көркем жүйемен және тағы да басқа мәдениеттермен тығыз алмасып жатады. Атап айтқанда, Ресей мәдениеті Византиямен қатар, көршілес жатқан Болгария, Сербия, Армения, Грузия сияқты елдердің мәдениетімен үндестік тапты.
Славяндар Ресей аборигендері емес, олар Ресей аумағына Батыстан келген. 4-5 ғасырларда қазіргі Смоленск, Новгород, Чернигов, Курск облыстарымен Днепр жағалауына қоныстана бастады.
2.Ежелгі славяндардың мәдениеті — орыс мәдениетінің қайнар бұлағы болып саналады. Оның басты мәдени құндылықтары — қасиетті жырлар, мифология, аңыз-ертегілер. Ғалымдардың пікірінше, олардың көпшілігінің тектері Христиан дінін қабылдағаннан кейін құрып кеткен. Ежелгі славяндар пұтқа табынушылықты бастан кешірген, сондықтан да болар Ресей топырағында пұтқа табынушылық мәдениетінің дамуы жоғары болды.Пұтқа табынуға көпқұдайлық тән болғандықтан славяндарда бірнеше құдай болды. Басты құдай Перун, оны князьдар құдайы деп атады. Ол аспанда өмір сүріп, жаңбыр, найзағай және күн күркіреуінің құдайы болды.
Ежелгі славяндардың дүниетанымы табиғатты пір тұтумен тығыз байланысты болды. Олар әр орманды, бұлақты, құдықты, тіпті жекелеген ағаштарды да жанды нәрсе деп түсінген.Оларға жапырағы жайқалған ескі емендердің көрінісі ерекше әсер еткен. Ағыны қатты, асау өзендерді қасиетті деп санаған, сондықтан да болар ертегі аңыздарда өзендер кейіпкерлермен адам тілінде сөйлеседі. Ежелгі славяндықтар таулар мен орасан зор тастарды киелі деп санап, оларға құдайдай табынған.
Тек славяндар ғана емес, басқа да көптеген халықтар құрмет тұтқан жер мен молшылықтың, дүниедегі барлық нәрсенің құдай тәңірананы ежелгі славяндар Бережна (жер тіршілік анасы, дүниеге әкелуші) деп атаған. Қолын көөке көтерген осы бір әйел бейнесі, шығыс христиандарда, оның ішінде ежелгі орыс өнерінде ерекше орын алады. Олар әрбір үй рухтың жебеуінде деп ойлаған. Рух мал-жанға қамқорлық жасап, ошақ басының отын сөндірмей, түн сайын пештің астынан шығып, өз сыбағасын жейді екен деген ұғым қалыптасқан. Егістікті жыртататын өгіз молшылықтың бейнесі деп танылған. Сонымен бірге ежелгі славяндар көсемдерін жерлегенде олардың әйелдерін қоса көметін скифтерден қабылдаған тағылық әдет-ғұрпын қолданған.
Ресейде ежелгі славяндардың мерекелері: тротца, Иван купала күні, коляда, масленница т.б. сақталып қалған. Троица пасхадан кейін 50-ші күні аталып өтіледі. Жазды күні иван Купала мерекесі өтіледі. Купалада жастар түнді ойын-сауықпен өткізеді. Қыздар басына гүлденген өрілген шір киеді. Алау жағылып қыз-жігіттер қос-қостан секіреді.
Христиан діні 988 жылы Князь Владимирдің басшылығымен қабылданады. Христиан дінін қабылдағаннан кейінгі аз ғана уақыттың ішінде, әсіресе, князь Ярослав кезінде ежелгі Русьтің мәдениеті өзінің шарықтау шегіне жетті. Киев Еуропаның ең ірі қалаларының біріне айналды. Князь Ярославтың кезінде тұрғызылған киевтік София Соборы- таңғажайып ескерткіштердің бірі болды. Киев Русінің ең құдіретті сәулет өнерінің бұл тамаша ескерткішінің он үш мұнарасына ұқсас үлгі Византия ғана емес, басқа да бірде –бір христиандық елден табылмаған.
Ежелгі Руське христиан дінінің келуіне байланысты шіркеулер мен монастырьлар салу, яғни діни құрылыстар кең етек алды. Сондай мәдени ескеткіштердің өқатарына ХІ ғ. Ортасында Антония және Феодосий, Печерскийлер негізін қалаған Киев – Печерск монастыры, ежелгі тас ғибадатхана Киевтің Десятин шіркеуі және т.б. жатады.
Славян әліппесін жасаушылар ағайынды гректер Кирилл мен Мефодий болды. Дәл осы бір мәдени бетбұрыс кезеңінде орыс жазуы мен әдебиеті өзінің шарықтау шегіне жетті. Олар грек алфавитін славян тіліне ыңғайлап жасады.
Орыстар жазуды пергаментке жазды (б.з.д. ХІІғ. Кіші Азияда болған Пергам қаласының атынан) Пергамент ірі қара мен шошқа терісінен жасалды.
Киев Русінің ең алғашқы жазба ескерткіштерінің бірі «Орыс шындығы», аса үздік тәдеби мұрасы «Игорь жасағы туралы жыр».
Киев Русін «кітаптар елі» деп атаған. Киев Русі өздері басып шығарған кітаптарын мақтаныш еткен. Олардың бірқатарының бағсының қымбат болғаны соншалық, өрт шыққан жағдайда, ең алдымен құнды кітаптарды сақтап қалуға тырысқан. Кітапты безендіру үшін ештеңені де аямаған. Кітаптың бүкіл өрнегін алтындаушы суретшілер жасаған. Орыс кітаптарының ең үздік ежелгі үлгілерінң бірі ұлы князь Изяславтың жақын серігі Остромирдің тапсырысы бойынша дьякон Григорий 1056-1057 жылдары жазған «Інжілдік дүниетаныс кітабы». Демек, өз заманының деңгейі тұрғысынан алып қарағанда, Киев Русі мәдениетінің жоғары болғандығын аңғаруға болады.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ресей мәдениеті
Ресей мәдениеті
Дарын
Келісілді Бекітемін
Әдіскер Дарын колледжі директоры
________Ә.Керімқұл ________ Қ. Асатиллаев
«_____»_____ 2024ж. « ____»_______ 2024 ж.
«Кәсіпті білім-табысты маман»
атты айлық іс-шара
Ресей мәдениеті
«Арнайы пәндер» циклдік
комиссия кеңес мәжілісінде
бекітілген №__ хатама «__ »___ 2022 ж.
Пәндік (циклдік) комиссия төрайымы:
___________ Ш.Танирбергенова
Бөлімше меңгерушісі:________І. Керімбек
«___»_____2024 ж.
Мерзімі: 8.11.24 ж.
Уақыты: 8:30
Тобы: БҚ-1124
Өтілетін орны: ауд.
Пәні: Мәдениеттану
Оқытушы: Н.Музарапова
Түркістан
Мәдениеттану пәнінен «Ресей мәдениеті» тақырыбына ашық сабақ
Жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі (5 минут)
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру (25 минут)
Тақырыбы: Еуропалық Қайта өрлеу және Жаңа заман кезеңіндегі
мәдениет
Жоспар:
1. “Қайта жаңғыру” термині
2. Қайта жаңғыру дәуірі – мәдениет пен өнер
1 -тапсырма. «kahoot»
2 -тапсырма. «Термин сөздерді талдау»
-
тапсырма: «Ребус» шешу
ІІІ. Жаңа сабақ (30 минут)
Тақырыбы: Ресей мәдениеті
Жоспар:
-
Ежелгі Русь мәдениеті
-
Ежелгі славяндардың дүниетанымы.
ІV. Бекіту (20 минут)
1- тапсырма: «Күзгі тыныштық » сұрақ жауап ойыны
2- тапсырма: «Кім тапқыр» ойыны
3- тапсырма: «Ғажайып дорба » сергіту сәті
V.Бағалау (5 минут)
VІ.Үйге тапсырма беру (3 минут)
VІІ.Пайдаланған әдебиеттер (2 минут)
|
Модуль / пән атауы |
Әлемдік өркениеттегі ҚР халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын түсіну |
|
|
Тобы |
БҚ-1124 |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Ресей мәдениеті |
|
|
||
|
Сабақ түрі |
Жаңа бiлiмдi меңгеру |
|
|
Мақсаты (оқу нәтижелері) |
Славян русь мәдениетінің наным сенімлерінің ұғымдарымен танысады |
|
|
Міндеттері (бағалау критерийлері) |
Барлық мәдениеттің құндылықтарын түсінумен бағалауды оқушы бойында қалыптастырады. |
|
|
Күтілетін нәтижелер |
Білімін жинақтап ортада өзін ұстау мәдениетін үйренеді. |
|
|
2. Сабақты жабдықтау |
||
|
Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер |
1. Ш. Нағымұлы. Мәдениеттану. «Фолиант» баспасы. Алматы 2008 ж. 2. Ғабитов Т., Мүтәліпов М., А. Құлсариева. Мәдениеттану. Алматы. 2004 ж. 3. К. Сәрсенова. Мәдениеттану. Алматы. 2010 ж. |
|
|
Техникалық құралдар, материалдар |
Дидактикалық материалдар, оқулықтар, компьютер, интерактивті мультимедиялық проектор, т.б. |
|
|
3. Сабақтың барысы |
Уақыт (мин) |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі |
|
5 минут |
|
Үй тапсырмасын тексеру |
Тақырыбы: Еуропалық Қайта өрлеу және жаңа заман мәдениеті Жоспар: 1-тапсырма. “Қайта жаңғыру” термині 2-тапсырма. Қайта жаңғыру дәуірі – мәдениет пен өнер Тапсырмалар бойынша жұмыс 1 -тапсырма. «kahoot» 1. Еуропадағы қайта өрлеу дәуірі нешінші ғасырлар аралаын қамтиды ? -еуропа Қайта өрлеу дәуірі хv ғасырдың соңы мен xvll ғасырдың бірінші онжылдығы қамтиды. 2 Қайта өрлеу дәуірі ең бірінші қай елде қалыптасты ? -Қайта өрлеу, ең алдымен, Италияда қалыптасты. 3.Қайта өрлеу мәдениетінің бастау алған мекені қандай қала ? - Қайта өрлеу мәдениетінің бастау алған мекені-Флоренция қаласы. 4. Италиядағы қайта өрлеу дәуірінің жаңалығы неде еді ? - Қайта өрлеу мәдениеттің жаңа түрлеріне жол ашып, Еуропа елдеріндегі капитализмнің дамуымен байланысты болды. 5.Микеланджело өзінің шығармаларында адам бойындағы қандай қасиетті құрметтеді ? - Қайта өркендеу дәуірінің ерлік әуенге толы адамгершілік мұраттары, кейінгі мәдениетке (Қайта өркендеу дәуірінің соңғы кезеңіне) тән таным дағдарысының қайғылы сырлары да бейнеленді.. 6.Рафаель Сантидің ең теңдессіз туындысын атап жаз . -Рафаэльдың ең теңдессіз туындысы "Сикст Мадоннасы". 7.Ортағасырларда Шығыс елдері бірнеше өркениеттік аймақтарға бөлінді атап жаз - Атап айтқанда: мұсылман, үнді және Қиыр Шығыс өркениеті. 8. Мұсылмандық Ренессанс дегеніміз не ? -Мұсылман өркениеті өз заманының ең озық өркениеті ретінде әлемнің барлық халықтарына аса зор ықпал етті. 9. Ренессанс дегеніміз не ? -ол итал. ri – «қайта» және итал. nasci – «туылу» сөздерінен құралған тұрақты термин 10. Гуманизм дегеніміз не (лат. humanus – адамдық, адамгершілік 2 -тапсырма. «Термин сөздерді талдау» 1. Ренессанс - ол итал. ri – «қайта» және итал. nasci – «туылу» сөздерінен құралған тұрақты термин) — ХІV-ХVІІ ғасырларға аралығындағы еуропалық жаңа мәдениет қозғалысы. 2. Гуманизм - мәлім әлеуметтік жағдайда жеке адамның шығармашылық әлеуетін дамытуға бағытталған белсенділігі, адамның кім екеніне қарамай, оның құқы, құндылығы, адамара тендік, әділеттілік, адамгершілік қатынастар. 3. Реформация - (лат. reformatio - қайта құру түзеті) - римдік католиктік шіркеудің монополиясында, христиан діни ілімін Папа билігі тұрғысынан түсіндіруге қарсы бағытталған Солтүстік және Орталық Еуропадағы 16 ғасырдағы діни - қоғамдық қозғалыс. 4. Классицизм - (лат. classіcus – ең үлгілі) – XVII -XIX ғасырлардың басында әдебиет пен өнерде өріс алған көркемдік бағыт. 5. Реализм - (лат. relіs — заттылық, шындық) — әдебиет пен өнерде өмір құбылыстарын шынайы қалпында, нақтылық белгілерін сақтай отырып, жинақтап бейнелейтін көркемдік әдіс. 6. Романтизм- ағылш. romantіcіsm, фр. romantіsme, нем. romantіk) – 18 ғасырдың соңы мен 19 ғасырдың алғашқы жартысында Еуропа мен Америка елдерінің рухани мәдениетінде: музыка, театр, бейнелеу өнері, эстетика және т.б. әдеби-көркем салаларда тараған идеялық көркемдік бағыт. 3-тапсырма: «Ребус» шешу
|
25 минут |
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру |
Жоспар: 1. Ежелгі Русь мәдениеті 2.Ежелгі славяндардың дүниетанымы.
|
25 минут |
|
4. Сабақ бойынша бағалау-өлшеу материалдары, бағалау парақтары, жұмыс дәптері (қағаз және электрондық форматта) |
||
|
Бүгінгі тақырып бойынша ауыз әдебиетінің этнопедагогикалық мәні, оны оқу-тәрбие ісіне пайдаланудың негізгі жолдары, тәлім-тәрбие беріп, дүние танытатын этнопедагогикалық ғаламат туындылар жайлы меңгереді |
||
|
5. Сабақ бойынша рефлексия (оқушының білімін, білік-дағдысын пысықтау, бекіту ж/е қорытындылау) - 25 минут 1- тапсырма: «Күзгі тыныштық » сұрақ жауап ойыны 1. Орыс мәдениеті IX-XI ғасырларда- Ежелгі Русь мәдениеті ертефеодалдық қоғам мәдениеті болып табылады 2. Орыс халқының ұлы шығармаларының бірі- Игорь полкі 3. Халықтың ұлттық санасының өсуі көрініс тапқан -батырлар жыры 4.Ресей мәдениетінің ерекшелігі- көптеген этикалық топтардың болуы 5. Ресей мәдениеті үндестік тапқан елдер-Болгария, Сербия, Армения, Грузия 6. Орыс мәдениетінің қайнар бұлағы- ежелгі славяндардың мәдениеті 7- Мәдени құндылықтары- қасиетті жырлар, мифология, аңыз-ертегілер. 8. Басты құдай- Перун, оны князьдар құдайы 9. Ресейде ежелгі славяндардың мерекелері- тротца, Иван купала күні, коляда, масленница 10. Славян әліппесін жасаушылар- ағайынды гректер Кирилл мен Мефодий 2- тапсырма: «Кім тапқыр» ойыны 3- тапсырма: «Ғажайып дорба » сергіту сәті Тунис елінің тұрғындары көшеде кетіп бара жатқан кезде бір-бірлерімен алдымен екеу ара еңкейіп, оң қолын маңдайына, кейін ерніне, содан жүрегіне қойып амандасады екен. Оның мағынасы: «Мен сіз туралы ойлаймын, Мен сіз туралы сөйлеймін, мен сізді сылаймын».
Тонга елінің халқы таныс адаммен жолыға қалса, белгілі бір арақашықтықта тоқтап, басын изеп, аяқтарымен жерді тепкілей саусақтарын шықылдатады.
Жапондықдар иіліп сәлемдеседі.
Сабақтың рефлексиясы 1.Мен бұл сабақтан алған тәлімім... 2.Маған ұнағаны... 3.Менің білгім келгені |
||
|
7. Бағалау - 5 минут |
||
|
8. Үйге тапсырма – 3 минут |
||
|
Сұрақ-жауап Сабақтың соңында «Қарлы кесек» әдісі арқылы бүгінгі сабаққа байланысты сұрақ – жауап арқылы сабақты қорытындылайды. |
||
|
9.Пайдаланған әдебиеттер -- 2 минут |
||
|
Дайындаған педагог |
||
|
Музарапова Набат Беркінбайқызы (Т.А.Ә.) __________ (қолы) |
||
Жоспар:
-
Ежелгі Русь мәдениеті
-
Ежелгі славяндардың дүниетанымы.
1.Орыс мәдениеті IX-XI ғасырлардағы Ежелгі Русь мәдениеті ертефеодалдық қоғам мәдениеті болып табылады. Бұл кезеңде ауыз әдепиеті, мақал – мәтелдер, ертегілер, жырлар жақсы дамыды. Сол кезеңдегі мәдениет өкілдері – скоморохтар, музыканттар, әншілер халық арасынан шығып, көркемөнерде демократиялық әуендерді насихаттаушылар болған.
Халық әуендері орыс халқының ұлы шығармаларының бірі Игорь полкі туралы сөз дастанына арқау болды. Халықтың ұлттық санасының өсуі, әсіресе батырлар жырынан айқын көрініс тапты. Илья Муромец, Микумула Сельянинович, Алеша Попович жырлары біздің заманымызға дейін жетті. Ежелгі орыс әдепиетінің дамуына жазудың пайда болуы үлкен әсер етті. Новгород қаласында жүргізілген археологиялық қазбалар кезінде қайыңның қабығына жазылған көптеген хаттар табылады. Сонымен қатар орта ғасырларда өмір сүрген бірқатар жазушылардың есімдері белгілі. X – XI ғасырлардың аса көрнекті жазушылары митрополит Илларион және Киев – Печорск сопыхана монағы Нестордың Оқу Феодосидың өмірі атты шығармалары халық арасында кең тарады. Князь Ярослав Мудрый грек тілінен орыс тіліне кітаптарды аударуға ерекше мән берді. Жазумен қатар, орыстың сәулет өнері мен көркемсурет өнері де ерекше дамыды.
X-XIII ғасырларда Киев Русьінің Киев, Новгород, Чернигов, Полоцкі басты қалаларында тастан бір қатар архитектуралық ғимараттар салынды. Солардың ішінде , Византиялық және орыс шеберлерінің қолымен салынған мозаикалық – фрескалық орасан зор София соборы ерекше көзге түсті. Киевтегі София соборының қабырғаларына Ярослав Мудрый және оның отбасының портреттік суреттері,құдайлар мен періштелердің бейнелері ойылып салынды. ХV ғасырдың екінші жартысында орыс мәдениетінің ұлы жаңалығы – кітап басу ойлап шығарылды. Ресей үшін жазуды пайдаланудың көптеген тұрғыдан маңызы зор болды: біріншіден, Ресей мемлекетінің тарихын жылнамаларды жазу мүмкіндігі пайда болды; екіншіден, балалар мен жасөспірімдерді тәрбиелеу ережелері жазылды; үшіншіден Русьты жаудан қорғау туралы алғашқы көркем шығармалар жасақталды; бесіншіден , жастар мен балаларды оқыту және тәрбиелеу жөнінде арнайы кітаптар жазылды.
Ғылыми – техникалық прогрестің дамуына орыс өнер тапқыштары И.И.Ползунов, И.П.Кулибин, К.Д.Фролин зор үлес қосты.
Ресей мәдениеті — адамзат баласына баға жетпес мол мәдени мұралар қалдырған дүниежүзілік мәдениеттің ажырамас бөлігі. Ресей мәдениеті — өзіндік ерекшеліктері бар қайталанбайтын мәдениет, ендеше оның әлемдік мәдениет қазынысына қосқан үлесіне де баға жетпейді. Орыс мәдениетінің қалыптасу ерекшеліктері негізінен төмендегі факторларға тығыз байланысты болды. Олар:
1. Көптеген этикалық топтар мен халықтар мекендеген орасан зор территорияны игеру;
2. Христиан дінінің ерекше тармағы — православиені руханилылықпен дәстүрлі салт-дәстүрлерге негіздей отырып орнықтыру;
3. Уақытша болса да ұзақ уақытқа созылған батыс-еуропалық өркениеттік процестерінен оқшау дамуға байланысты туған «тұйықтыққа» бұдан әрі жол бермеу;
4. Жеке адамдардың мүддесін мемлекет мүддесіне бағындыру.
Ұлттық топырақта пайда болып, өзіндік бет- бейнесімен ерекшеленсе де, мәдени өркендеудің жалпы арнасына келіп құйылатын Ресей мәдениеті, оның ішінде ұлттық бұлақтан нәр алған ежелгі Русь мәдениеті, византиялық көркем жүйемен және тағы да басқа мәдениеттермен тығыз алмасып жатады. Атап айтқанда, Ресей мәдениеті Византиямен қатар, көршілес жатқан Болгария, Сербия, Армения, Грузия сияқты елдердің мәдениетімен үндестік тапты.
Славяндар Ресей аборигендері емес, олар Ресей аумағына Батыстан келген. 4-5 ғасырларда қазіргі Смоленск, Новгород, Чернигов, Курск облыстарымен Днепр жағалауына қоныстана бастады.
2.Ежелгі славяндардың мәдениеті — орыс мәдениетінің қайнар бұлағы болып саналады. Оның басты мәдени құндылықтары — қасиетті жырлар, мифология, аңыз-ертегілер. Ғалымдардың пікірінше, олардың көпшілігінің тектері Христиан дінін қабылдағаннан кейін құрып кеткен. Ежелгі славяндар пұтқа табынушылықты бастан кешірген, сондықтан да болар Ресей топырағында пұтқа табынушылық мәдениетінің дамуы жоғары болды.Пұтқа табынуға көпқұдайлық тән болғандықтан славяндарда бірнеше құдай болды. Басты құдай Перун, оны князьдар құдайы деп атады. Ол аспанда өмір сүріп, жаңбыр, найзағай және күн күркіреуінің құдайы болды.
Ежелгі славяндардың дүниетанымы табиғатты пір тұтумен тығыз байланысты болды. Олар әр орманды, бұлақты, құдықты, тіпті жекелеген ағаштарды да жанды нәрсе деп түсінген.Оларға жапырағы жайқалған ескі емендердің көрінісі ерекше әсер еткен. Ағыны қатты, асау өзендерді қасиетті деп санаған, сондықтан да болар ертегі аңыздарда өзендер кейіпкерлермен адам тілінде сөйлеседі. Ежелгі славяндықтар таулар мен орасан зор тастарды киелі деп санап, оларға құдайдай табынған.
Тек славяндар ғана емес, басқа да көптеген халықтар құрмет тұтқан жер мен молшылықтың, дүниедегі барлық нәрсенің құдай тәңірананы ежелгі славяндар Бережна (жер тіршілік анасы, дүниеге әкелуші) деп атаған. Қолын көөке көтерген осы бір әйел бейнесі, шығыс христиандарда, оның ішінде ежелгі орыс өнерінде ерекше орын алады. Олар әрбір үй рухтың жебеуінде деп ойлаған. Рух мал-жанға қамқорлық жасап, ошақ басының отын сөндірмей, түн сайын пештің астынан шығып, өз сыбағасын жейді екен деген ұғым қалыптасқан. Егістікті жыртататын өгіз молшылықтың бейнесі деп танылған. Сонымен бірге ежелгі славяндар көсемдерін жерлегенде олардың әйелдерін қоса көметін скифтерден қабылдаған тағылық әдет-ғұрпын қолданған.
Ресейде ежелгі славяндардың мерекелері: тротца, Иван купала күні, коляда, масленница т.б. сақталып қалған. Троица пасхадан кейін 50-ші күні аталып өтіледі. Жазды күні иван Купала мерекесі өтіледі. Купалада жастар түнді ойын-сауықпен өткізеді. Қыздар басына гүлденген өрілген шір киеді. Алау жағылып қыз-жігіттер қос-қостан секіреді.
Христиан діні 988 жылы Князь Владимирдің басшылығымен қабылданады. Христиан дінін қабылдағаннан кейінгі аз ғана уақыттың ішінде, әсіресе, князь Ярослав кезінде ежелгі Русьтің мәдениеті өзінің шарықтау шегіне жетті. Киев Еуропаның ең ірі қалаларының біріне айналды. Князь Ярославтың кезінде тұрғызылған киевтік София Соборы- таңғажайып ескерткіштердің бірі болды. Киев Русінің ең құдіретті сәулет өнерінің бұл тамаша ескерткішінің он үш мұнарасына ұқсас үлгі Византия ғана емес, басқа да бірде –бір христиандық елден табылмаған.
Ежелгі Руське христиан дінінің келуіне байланысты шіркеулер мен монастырьлар салу, яғни діни құрылыстар кең етек алды. Сондай мәдени ескеткіштердің өқатарына ХІ ғ. Ортасында Антония және Феодосий, Печерскийлер негізін қалаған Киев – Печерск монастыры, ежелгі тас ғибадатхана Киевтің Десятин шіркеуі және т.б. жатады.
Славян әліппесін жасаушылар ағайынды гректер Кирилл мен Мефодий болды. Дәл осы бір мәдени бетбұрыс кезеңінде орыс жазуы мен әдебиеті өзінің шарықтау шегіне жетті. Олар грек алфавитін славян тіліне ыңғайлап жасады.
Орыстар жазуды пергаментке жазды (б.з.д. ХІІғ. Кіші Азияда болған Пергам қаласының атынан) Пергамент ірі қара мен шошқа терісінен жасалды.
Киев Русінің ең алғашқы жазба ескерткіштерінің бірі «Орыс шындығы», аса үздік тәдеби мұрасы «Игорь жасағы туралы жыр».
Киев Русін «кітаптар елі» деп атаған. Киев Русі өздері басып шығарған кітаптарын мақтаныш еткен. Олардың бірқатарының бағсының қымбат болғаны соншалық, өрт шыққан жағдайда, ең алдымен құнды кітаптарды сақтап қалуға тырысқан. Кітапты безендіру үшін ештеңені де аямаған. Кітаптың бүкіл өрнегін алтындаушы суретшілер жасаған. Орыс кітаптарының ең үздік ежелгі үлгілерінң бірі ұлы князь Изяславтың жақын серігі Остромирдің тапсырысы бойынша дьякон Григорий 1056-1057 жылдары жазған «Інжілдік дүниетаныс кітабы». Демек, өз заманының деңгейі тұрғысынан алып қарағанда, Киев Русі мәдениетінің жоғары болғандығын аңғаруға болады.
шағым қалдыра аласыз













