Келісемін: Бекітемін:
Оқу ісінің орынбасары мектеп директоры
Ғ.І.Сатжанова ____________ Қ.Н.Қарымсақов _____________
«___» мамыр 2017 жыл «___» мамыр 2017 жыл
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақ
Пәні: қазақ әдебиеті
Өткізілетін мерзімі:
Сыныбы: 8 сынып
Пән мұғалімі: Қожагелдиев Бақытжан
Сабақтың тақырыбы: Р.Ғамзатов «Менің Дағыстаным»
Сабақтың мақсаты: Жазушы шығармасын оқып, талдай отырып оқушының көркем әдеби тілін дамыту. Ана тілін ардақтау, туған жерін өз тілінде мадақтап, толғаныстарын жеке пікірі арқылы жеткізе білу. Тілдің қоғамдық орнының айрықша екендігіне наназар аударып, оған көз жеткізу;
Міндеттері: -ақын бойындағы қасиеттерді анықтап ашу;
-шығарманың мән-маңызын тереңірек түсіну арқылы ойлау дәрежесін көтеру;
-шығарманы топ арасында талқылау және талдау. Алған әсерін,ойын жинақтай білу;
-алған мәліметтерін өмірмен байланыстырып, қазіргі таңдағы тіл мәселесін көтеру;
-өзге тілге құрмет көрсете отырып, өз тілінің мәртебесін көтеру.
Қолданылатын модульдер: 7 модуль. «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету»
«Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау » «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «АКТ пайданлану»
Әдіс-тәсілдер: «Топтық жұмыс», «Шаттық шеңбері», «Екі түрлі түсініктеме күнделігі», «Ой қозғау», «Әңгіме дебат», «Зерттеушілік әңгіме»
Пәнаралық байланыс: тарих, география, қазақ тілі
Пайдаланылған әдебиеттер: «Ақылдың кені», Қазақ әдебиеті хрестоматиясы, Қазақ әдебиеті оқулығы.
Сабақтың жалпы өтілу барысы
|
Сабақ кезеңдері, уақыты |
Кезеңнің мазмұны |
Мұғалімнің іс-әрекеті Сабақ барысын жүргізу |
Оқушының іс-әрекеті Күтілетін нәтиже |
Бағалау Формативті, суммативті |
Ресурстар Көрнекілік-тер |
||||||||||||
|
Кіріспе 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастық орта орнату. «Шаттық шеңбері» |
Сәлем сөздің атасы. Топтық ұстаным қалыптастыру. «Әдебиет - сөз өнері тілдігім, Әдебиет-сөз байлығы жыр тілім» Танысу мақсатында шаттық шеңберін құрғызамын «Сандардың сыры» ойыны ойналады. |
Амандасады. Топ ұстанымын қалыптастырады. Шаттық шеңберін құру арқылы танысады сандардың сырын ашады. |
Ауызша мақтаулар. Әр санның сыры болса, әр адамның міні болады. |
АКТ Бағалау парақшасы |
||||||||||||
|
Тұсаукесер 5 минут |
Үй тапсырмасы: Әлем әдебиеті. Шығыстың жеті жұлдызы. |
Үйге берілген тапсырмасын сұраймын. Әлем әдебиеті үлгілерінен сұрақтар қоямын. Рубайлар кімнің шығармасы. Онда не туралы жазылған? Әлем әдебиетінде андай шығармалармен таныссыңдар? Нақты берілген тапсырма сұралады. Қорытынды сол болады. |
Әр оқушының пікірі құнды. Өз ойларын ортаға салады, жеке пікірлерін жеткізеді. Оқушылар сыни тұрғыда ойланып өз жауаптарын береді. Үй тапсырмасын нақты орындап келген оқушылар жақсы бағаланады. |
Ауызша бағалау
|
Түрлі –түсті стикерлер
|
||||||||||||
|
Негізгі бөлім 25минут |
Жаңа сабақ. Р. Ғамзатов «Менің Дағыстаным» «Дағыстан-сен маған анасың» «Топтық жұмыс» . Топтық жұмыс. «Ой қозғау» Түрткі сұрақтар Әңгіме дебат «Екі түрлі түсініктеме күнделігі» Зерттеушілік әңгіме жүргізіледі Сергіту сәті. |
Сыныпты өз ортасына қарай топтарға бөлемін. Төрт топтың аты жазылған парақшаларды таратамын. Сол бойынша Расул, Дағыстан, Мұхтар, Қазақстан деп төрт топқа бөлемін. Бағалау парақшасы таратылады. Жаңа сабаққа назар аудару. «Егер тілім ертең болса құрымақ, Мен дайынмын өлуге де бүгін-ақ» Расул «Кімде-кім өз ана тілін, әдебиетін сыйламаса, бағаламаса оны сауатты, мәденитті адам деп санауға болмайды» Мұхтар Өмірі туралы қысқаша мәлімет. Белгілі авар халқының классик ақын Расул Ғамзатов Дағыстан жерінде 1923 жылы 8 қыркүйекте туылған. Әкесі Ғамзат, Дағыстанның халық ақыны болған. Расул 2003 жылы 3 қарашада Мәскеу емханасында қайтыс болды. Оқулықпен жұмыс жүргізеді. Осыған байланысты әр топқа шығармашылықтарын арттыру мақсатында тапсырмалар беріледі. 1 топ «Менің Дағыстаным» 2топ«Дағыстан-Сенмаған анасың» 3 топ «Ана тілі» өлеңі 4 топ «Менің Қазақстаным» Оқулықпен жұмыс жасайды. Тапсырмаларды оқушылар орындап жатқанда музыка тыңдалады. 1.Әңгімеде не туралы айтылған? 2.Суретшінің шешесі Расулға не деп айтты? 3.«Дағыстан сен маған анасың» үзіндіге сүйене отырып өз сөзіңмен баяндаңдар? Тіл мәселесіне өздерің қалай қарайсыңдар? Әңгіме дебат жүргізіледі. «Екі түрлі түсініктеме күнделік» таратылады.
Мысалы: Маған осы топтың жұмысы қатты әсер етті.
Сергіту сәтін ұйымдастырамын. |
Оқушылар біріктіріліп, топ-топ болып отырады. Оқушылар әр парақшаны алу арқылы топтарға бөлінеді. Топ басшыларын сайлайды.
Жаңа сабаққа назар аударады.
Слайдта көрсетілген тіл туралы қанатты сөздерге сүйене отырып өз ана тілдері туралы ойларын жеке пікірлерін айтады. Ана тілін құрметтеу керек, Ана тілінсіз күн көре алмаймыз, т.б.
Кітапқа сүйеніп өмірі мен шығармашылығынан мәліметтер алады. Мәліметтерді ала отырып топ ішінде ойланып талқылайды.
Мұғалімнің берген тапсрымаларына оқушылар топ болып бірлесіп жауап береді. Топтың біріккен іс-әрекеті бағаланады Әңгімелерін топтастырады. Жаңа сабақтың мазмұнын топтық жұмыс арқылы бір-біріне түсіндіреді. Әр топ берілген тапсырмларды постерге орындап топ басшы немесе белсенді оқушы оны қорғап өз тобының жұмыс нәтижесін көрсетеді. Мұғалімнің сұрақтарына оқыған түсініктері бойынша жауап береді. Тіл мәселесі туралы оқушылар өз арасында әңгіме дебат өрбітеді. Әркім өз ана тілі туралы ой толғамдарын өз сөздерін айтады.
Екі түрлі түсініктеме күнделігі таратылады.
Себебі, Бұл топ бірлесе отырып қиындықтарды жеңе білді.
Сергіту сәтін жасайды.
|
Формативті бағалау
Ауызша мадақтаулар
Өте дұрыс айтасыңдар! Әрине дұрыс! Жақсы! Т.б.
Топтың жұмысына қарап топ басшылары бағалау парақшасын толтырып отырады.
Ауызшы бағалау |
Оқулық қанатты сөздер. Постер. маркер
пламастер, постер. Оқулық Хресто- матия
Бағалау парақшасы.
Парақшалар А4 қағазы Постер маркер пламастер
|
||||||||||||
|
Қорытынды 10 минут
|
Сабақты бекіту. Қорытынды Бүгінгі сабақты қорытындылау үшін арнайы тест жұмымысын аламын.
Үйге тапсырма беру.
. |
. «РЕФЛЕКСИЯ» 1. Расул Гамзатов қай жылы дүниеге келді? А) 1924 ж Ә) 1925 ж Б) 1923 ж 2. Р.Гамзатов училищені бітірген соң, қандай қызмет атқарды? А) Мұғалім Ә) Журналист Б) Публицист 3. Өмірбаяндық прозалық шығармасын көрсет. А) “Тау қызы” Ә) “Менің Дағыстаным” Б) “Қонақ” 4. Қай кітабы үшін Лениндік сыйлық алған? А) “Биік жұлдыздар” Ә)“Мен туған жыл” Б)“Тырналар” 5. Суретші қай ұлттың қызына үйленеді? А) Француз Ә) Итальян Б) Неміс 6. Авар киімін киген итальян қызы бейнеленген суреттің аты. А) “Елді аңсау” Ә) “Тұман” Б) “Елім” 7. Аварлардың көне аңызы бойынша салынған суреттің кейіпкері А) Қыз Ә) Ит Б) Құс 8. Париж қай елдің астанасы? А) Франция Ә) Италия Б) Дағыстан 9. Расул мен суретші қай тілде сөйлесті? А) Авар Ә) Орыс Б) Тілмаш арқылы орыс және француз 10. “Менің Дағыстаным” шығармасын қазақ тіліне аударған кім? А) Қуандық Шаңғытбаев Ә) Кенжеболат Шалабаев Б) Сағи Жиенбаев Дұрыс жауаптары: 1Б, 2А, 3Ә, 4А, 5Ә, 6А, 7Б, 8А, 9Б, 10Ә «Менің Дағыстанымды» оқу. «Менің Қазақстаным» немесе «Мен елімді сүйемін» тақырыбында ой толғау жазу.
|
Оқушылар тест парақшаларын толтырып бүгінгі сабаққа қорытынды жасайды.
Сабақ соңында оқушылар Өздерін сабырлы ұстауға дағдыланады. Ұяңдықты жояды. Серпіліс байқатады.
Сұрақтарға жауап береді. Рефлексия жасайды. |
Формативті бағалау.
Формативті және суммативті бағалаулар жүргізіледі.
Бағалау парақшасын жинап аламын. |
А4 қағазы
|
Тақырыбы : Расул Ғамзатов «Менің Дағыстаным»
Мақсаты:
«Менің Дағыстаным» әңгімесінің мазмұны мен идеясын ұғындыру, әңгіме арқылы білім мен тәрбиені ұштастыру.
Отанды сүюге, адамгершілікке, ана тілін құрметтеуге тәрбиелеу.
Оқушылардың сөйлеу мәдениетін жетілдіру,өлең шығару арқылы тілін дамыту.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру,сөздікпен жұмыс, концептуалдық кесте, БҮҮ стратегиясы, ойын, сауалнама.
Жұмыс түрі: Интерактивті тақтамен жұмыс
Пәнаралық байланыс: Әлем әдебиеті, география, қазақ тілі
Көрнекілігі: Слайд арқылы ақынның суреттері, бүктеме, карта, кітаптар
Сабақтың жүрісі:
-
Ұйымдастыру
-
Үй тапсырмасын тексеру
-
Жаңа сабақ
-
Сөздікпен жұмыс
-
Кітаппен жұмыс (сұрақ - жауап)
-
Шығармашылық жұмыс ( өлең шығару, концептуалдық кесте)
-
Сабақты қорытындылау (БҮҮ, тест)
-
Үйге тапсырма
-
Бағалау
-
1. Ұйымдастыру
-
А) Сәлемдесу
-
Ә) Түгелдеу
-
2. Үй тапсырмасын тексеру
-
А) Расул Гамзатовтың өмірі мен шығармашылығы
-
Ә) “Ана тілі” өлеңін жаттау
-
Б) Өз ана тілің туралы қандай өлеңдер білесің?





Расул Гамзатов «Менің Дағыстаным»

Қосымша мәліметтер
Дағыстан елі Ресей Федерациясының құрамына кіретін автономиялық мемлекет. Ол Солтүстік Кавказда орналасқан. Астанасы - Махачкала. Территориясы Ресей Федерациясының 3,5 % алып жатыр. Дағыстанда 102 ұлт бар. Олар: лезгин, ноғай, орыс, украин, еврей, авар т.б. Ұлттардың ішінде ең көбі – аварлар. Онда 577 мың авар тұрады. Аварлар Дағыстан халқының 27 % құрайды.
Орындалатын тапсырмалар
4. Сөздікпен жұмыс
Революция – көтеріліс, төңкеріс
Авар – Дағыстанда тұратын халық
Париж – Францияның астанасы
5. Кітаппен жұмыс
А) Италияда қалып қойған суретші жігіттің картинасында қандай аңыз бейнеленген?
Ә) Суретші еліне неге қайтқысы келмейді?
Б) Суретшінің шешесі Расул Гамзатовтан не сұрады?
6. Шығармашылық жұмыс
Тіл, Отан туралы өлең шығару
сақтаймыз
ақтаймыз
мадақта
Мысалы:
Қазақ тілін құрметтеп біз сақтаймыз,
Ана сүтін өмір бойы ақтаймыз.
Туған жердің топырағын мадақтап,
Ақындардың өлеңін біз жаттаймыз.
Туған тілім,ана тілім,бал тілім,
Ана тілін құрметтейді қазағым.
Тілімді мен сүйемін жүрегіммен,
Тіл жолында жанымды беремін мен.
-
Менің тілім – асыл тіл сөз жетпейтін,
-
Қастерлеп оны әр кез құрметтеймін.
-
Биігіне жете алмас бұл тілімнің
-
Ішіндегі мықтысы бар әлемнің.
-
Бар дәстүрін еліміздің сақтаймыз,
-
Анамыздың ақ сүтін біз ақтаймыз
Дүниенің әсемдігін мадақтап,
-
Еліміздің дәстүрлерін жаттаймыз.
7. “Кім? Қайда? Қашан?” ойыны. Шығармадан үзінділер келтіру, қай
кейіпкердің қашан,қайда айтқанын айтқызу
Сен қателестің, Расул, менің ұлым баяғыда өліп қалған.
Бұл аварлардың көне аңызы бойынша салынған сурет.
Сендер аварша сөйлестіңдер ғой? – деп сұрады менен
“Кеш қой.Енді еліме тек қаудыраған сүйегімді қайтаруға хақым бар ма менің?”
-
“Геологияның болашағы деген керемет қой”
“- Келсейші,ей, жаман неме. Өзі қазақша білетін бе еді?”
-
“- Ештеңенің керегі жоқ, нан тауып бер”
-
“Айналайын, туған жер, сені де көретін күн болады екен – ау! –деп тұншыға күбірлейді ”
Концептуалдық кесте
|
Кейіпкер |
Адамгершілік қасиеті |
Өз бағам |
|
|
|
|
Сауалнама
1. Расул Гамзатов қай жылы дүниеге келді?
А) 1924 ж Ә) 1925 ж Б) 1923 ж
2. Р.Гамзатов училищені бітірген соң, қандай қызмет атқарды?
А) Мұғалім Ә) Журналист Б) Публицист
3. Өмірбаяндық прозалық шығармасын көрсет.
А) “Тау қызы” Ә) “Менің Дағыстаным” Б) “Қонақ”
4. Қай кітабы үшін Лениндік сыйлық алған?
А) “Биік жұлдыздар” Ә) “Мен туған жыл” Б) “Тырналар”
5. Суретші қай ұлттың қызына үйленеді?
А) Француз Ә) Итальян Б) Неміс
6. Авар киімін киген итальян қызы бейнеленген суреттің аты.
А) “Елді аңсау” Ә) “Тұман” Б) “Елім”
7. Аварлардың көне аңызы бойынша салынған суреттің кейіпкері
А) Қыз Ә) Ит Б) Құс
8. Париж қай елдің астанасы?
А) Франция Ә) Италия Б) Дағыстан
9. Расул мен суретші қай тілде сөйлесті?
А) Авар Ә) Орыс Б) Тілмаш арқылы орыс және француз
10. “Менің Дағыстаным” шығармасын қазақ тіліне аударған кім?
А) Қуандық Шаңғытбаев
Ә) Кенжеболат Шалабаев
Б) Сағи Жиенбаев
Дұрыс жауаптары:
1 Б 6 А
2 А 7 Б
3 Ә 8 А
4 А 9 Б
5 Ә 10 Ә
Қорытындылау
|
Білемін |
Үйрендім |
Білгім келеді |
|
|
|
|
Үйге тапсырма
“Ана тілім - айбыным” шығарма жазу.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Р.Гамзатов "Менің Дағыстаным"
Келісемін: Бекітемін:
Оқу ісінің орынбасары мектеп директоры
Ғ.І.Сатжанова ____________ Қ.Н.Қарымсақов _____________
«___» мамыр 2017 жыл «___» мамыр 2017 жыл
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақ
Пәні: қазақ әдебиеті
Өткізілетін мерзімі:
Сыныбы: 8 сынып
Пән мұғалімі: Қожагелдиев Бақытжан
Сабақтың тақырыбы: Р.Ғамзатов «Менің Дағыстаным»
Сабақтың мақсаты: Жазушы шығармасын оқып, талдай отырып оқушының көркем әдеби тілін дамыту. Ана тілін ардақтау, туған жерін өз тілінде мадақтап, толғаныстарын жеке пікірі арқылы жеткізе білу. Тілдің қоғамдық орнының айрықша екендігіне наназар аударып, оған көз жеткізу;
Міндеттері: -ақын бойындағы қасиеттерді анықтап ашу;
-шығарманың мән-маңызын тереңірек түсіну арқылы ойлау дәрежесін көтеру;
-шығарманы топ арасында талқылау және талдау. Алған әсерін,ойын жинақтай білу;
-алған мәліметтерін өмірмен байланыстырып, қазіргі таңдағы тіл мәселесін көтеру;
-өзге тілге құрмет көрсете отырып, өз тілінің мәртебесін көтеру.
Қолданылатын модульдер: 7 модуль. «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету»
«Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау » «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «АКТ пайданлану»
Әдіс-тәсілдер: «Топтық жұмыс», «Шаттық шеңбері», «Екі түрлі түсініктеме күнделігі», «Ой қозғау», «Әңгіме дебат», «Зерттеушілік әңгіме»
Пәнаралық байланыс: тарих, география, қазақ тілі
Пайдаланылған әдебиеттер: «Ақылдың кені», Қазақ әдебиеті хрестоматиясы, Қазақ әдебиеті оқулығы.
Сабақтың жалпы өтілу барысы
|
Сабақ кезеңдері, уақыты |
Кезеңнің мазмұны |
Мұғалімнің іс-әрекеті Сабақ барысын жүргізу |
Оқушының іс-әрекеті Күтілетін нәтиже |
Бағалау Формативті, суммативті |
Ресурстар Көрнекілік-тер |
||||||||||||
|
Кіріспе 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастық орта орнату. «Шаттық шеңбері» |
Сәлем сөздің атасы. Топтық ұстаным қалыптастыру. «Әдебиет - сөз өнері тілдігім, Әдебиет-сөз байлығы жыр тілім» Танысу мақсатында шаттық шеңберін құрғызамын «Сандардың сыры» ойыны ойналады. |
Амандасады. Топ ұстанымын қалыптастырады. Шаттық шеңберін құру арқылы танысады сандардың сырын ашады. |
Ауызша мақтаулар. Әр санның сыры болса, әр адамның міні болады. |
АКТ Бағалау парақшасы |
||||||||||||
|
Тұсаукесер 5 минут |
Үй тапсырмасы: Әлем әдебиеті. Шығыстың жеті жұлдызы. |
Үйге берілген тапсырмасын сұраймын. Әлем әдебиеті үлгілерінен сұрақтар қоямын. Рубайлар кімнің шығармасы. Онда не туралы жазылған? Әлем әдебиетінде андай шығармалармен таныссыңдар? Нақты берілген тапсырма сұралады. Қорытынды сол болады. |
Әр оқушының пікірі құнды. Өз ойларын ортаға салады, жеке пікірлерін жеткізеді. Оқушылар сыни тұрғыда ойланып өз жауаптарын береді. Үй тапсырмасын нақты орындап келген оқушылар жақсы бағаланады. |
Ауызша бағалау
|
Түрлі –түсті стикерлер
|
||||||||||||
|
Негізгі бөлім 25минут |
Жаңа сабақ. Р. Ғамзатов «Менің Дағыстаным» «Дағыстан-сен маған анасың» «Топтық жұмыс» . Топтық жұмыс. «Ой қозғау» Түрткі сұрақтар Әңгіме дебат «Екі түрлі түсініктеме күнделігі» Зерттеушілік әңгіме жүргізіледі Сергіту сәті. |
Сыныпты өз ортасына қарай топтарға бөлемін. Төрт топтың аты жазылған парақшаларды таратамын. Сол бойынша Расул, Дағыстан, Мұхтар, Қазақстан деп төрт топқа бөлемін. Бағалау парақшасы таратылады. Жаңа сабаққа назар аудару. «Егер тілім ертең болса құрымақ, Мен дайынмын өлуге де бүгін-ақ» Расул «Кімде-кім өз ана тілін, әдебиетін сыйламаса, бағаламаса оны сауатты, мәденитті адам деп санауға болмайды» Мұхтар Өмірі туралы қысқаша мәлімет. Белгілі авар халқының классик ақын Расул Ғамзатов Дағыстан жерінде 1923 жылы 8 қыркүйекте туылған. Әкесі Ғамзат, Дағыстанның халық ақыны болған. Расул 2003 жылы 3 қарашада Мәскеу емханасында қайтыс болды. Оқулықпен жұмыс жүргізеді. Осыған байланысты әр топқа шығармашылықтарын арттыру мақсатында тапсырмалар беріледі. 1 топ «Менің Дағыстаным» 2топ«Дағыстан-Сенмаған анасың» 3 топ «Ана тілі» өлеңі 4 топ «Менің Қазақстаным» Оқулықпен жұмыс жасайды. Тапсырмаларды оқушылар орындап жатқанда музыка тыңдалады. 1.Әңгімеде не туралы айтылған? 2.Суретшінің шешесі Расулға не деп айтты? 3.«Дағыстан сен маған анасың» үзіндіге сүйене отырып өз сөзіңмен баяндаңдар? Тіл мәселесіне өздерің қалай қарайсыңдар? Әңгіме дебат жүргізіледі. «Екі түрлі түсініктеме күнделік» таратылады.
Мысалы: Маған осы топтың жұмысы қатты әсер етті.
Сергіту сәтін ұйымдастырамын. |
Оқушылар біріктіріліп, топ-топ болып отырады. Оқушылар әр парақшаны алу арқылы топтарға бөлінеді. Топ басшыларын сайлайды.
Жаңа сабаққа назар аударады.
Слайдта көрсетілген тіл туралы қанатты сөздерге сүйене отырып өз ана тілдері туралы ойларын жеке пікірлерін айтады. Ана тілін құрметтеу керек, Ана тілінсіз күн көре алмаймыз, т.б.
Кітапқа сүйеніп өмірі мен шығармашылығынан мәліметтер алады. Мәліметтерді ала отырып топ ішінде ойланып талқылайды.
Мұғалімнің берген тапсрымаларына оқушылар топ болып бірлесіп жауап береді. Топтың біріккен іс-әрекеті бағаланады Әңгімелерін топтастырады. Жаңа сабақтың мазмұнын топтық жұмыс арқылы бір-біріне түсіндіреді. Әр топ берілген тапсырмларды постерге орындап топ басшы немесе белсенді оқушы оны қорғап өз тобының жұмыс нәтижесін көрсетеді. Мұғалімнің сұрақтарына оқыған түсініктері бойынша жауап береді. Тіл мәселесі туралы оқушылар өз арасында әңгіме дебат өрбітеді. Әркім өз ана тілі туралы ой толғамдарын өз сөздерін айтады.
Екі түрлі түсініктеме күнделігі таратылады.
Себебі, Бұл топ бірлесе отырып қиындықтарды жеңе білді.
Сергіту сәтін жасайды.
|
Формативті бағалау
Ауызша мадақтаулар
Өте дұрыс айтасыңдар! Әрине дұрыс! Жақсы! Т.б.
Топтың жұмысына қарап топ басшылары бағалау парақшасын толтырып отырады.
Ауызшы бағалау |
Оқулық қанатты сөздер. Постер. маркер
пламастер, постер. Оқулық Хресто- матия
Бағалау парақшасы.
Парақшалар А4 қағазы Постер маркер пламастер
|
||||||||||||
|
Қорытынды 10 минут
|
Сабақты бекіту. Қорытынды Бүгінгі сабақты қорытындылау үшін арнайы тест жұмымысын аламын.
Үйге тапсырма беру.
. |
. «РЕФЛЕКСИЯ» 1. Расул Гамзатов қай жылы дүниеге келді? А) 1924 ж Ә) 1925 ж Б) 1923 ж 2. Р.Гамзатов училищені бітірген соң, қандай қызмет атқарды? А) Мұғалім Ә) Журналист Б) Публицист 3. Өмірбаяндық прозалық шығармасын көрсет. А) “Тау қызы” Ә) “Менің Дағыстаным” Б) “Қонақ” 4. Қай кітабы үшін Лениндік сыйлық алған? А) “Биік жұлдыздар” Ә)“Мен туған жыл” Б)“Тырналар” 5. Суретші қай ұлттың қызына үйленеді? А) Француз Ә) Итальян Б) Неміс 6. Авар киімін киген итальян қызы бейнеленген суреттің аты. А) “Елді аңсау” Ә) “Тұман” Б) “Елім” 7. Аварлардың көне аңызы бойынша салынған суреттің кейіпкері А) Қыз Ә) Ит Б) Құс 8. Париж қай елдің астанасы? А) Франция Ә) Италия Б) Дағыстан 9. Расул мен суретші қай тілде сөйлесті? А) Авар Ә) Орыс Б) Тілмаш арқылы орыс және француз 10. “Менің Дағыстаным” шығармасын қазақ тіліне аударған кім? А) Қуандық Шаңғытбаев Ә) Кенжеболат Шалабаев Б) Сағи Жиенбаев Дұрыс жауаптары: 1Б, 2А, 3Ә, 4А, 5Ә, 6А, 7Б, 8А, 9Б, 10Ә «Менің Дағыстанымды» оқу. «Менің Қазақстаным» немесе «Мен елімді сүйемін» тақырыбында ой толғау жазу.
|
Оқушылар тест парақшаларын толтырып бүгінгі сабаққа қорытынды жасайды.
Сабақ соңында оқушылар Өздерін сабырлы ұстауға дағдыланады. Ұяңдықты жояды. Серпіліс байқатады.
Сұрақтарға жауап береді. Рефлексия жасайды. |
Формативті бағалау.
Формативті және суммативті бағалаулар жүргізіледі.
Бағалау парақшасын жинап аламын. |
А4 қағазы
|
Тақырыбы : Расул Ғамзатов «Менің Дағыстаным»
Мақсаты:
«Менің Дағыстаным» әңгімесінің мазмұны мен идеясын ұғындыру, әңгіме арқылы білім мен тәрбиені ұштастыру.
Отанды сүюге, адамгершілікке, ана тілін құрметтеуге тәрбиелеу.
Оқушылардың сөйлеу мәдениетін жетілдіру,өлең шығару арқылы тілін дамыту.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру,сөздікпен жұмыс, концептуалдық кесте, БҮҮ стратегиясы, ойын, сауалнама.
Жұмыс түрі: Интерактивті тақтамен жұмыс
Пәнаралық байланыс: Әлем әдебиеті, география, қазақ тілі
Көрнекілігі: Слайд арқылы ақынның суреттері, бүктеме, карта, кітаптар
Сабақтың жүрісі:
-
Ұйымдастыру
-
Үй тапсырмасын тексеру
-
Жаңа сабақ
-
Сөздікпен жұмыс
-
Кітаппен жұмыс (сұрақ - жауап)
-
Шығармашылық жұмыс ( өлең шығару, концептуалдық кесте)
-
Сабақты қорытындылау (БҮҮ, тест)
-
Үйге тапсырма
-
Бағалау
-
1. Ұйымдастыру
-
А) Сәлемдесу
-
Ә) Түгелдеу
-
2. Үй тапсырмасын тексеру
-
А) Расул Гамзатовтың өмірі мен шығармашылығы
-
Ә) “Ана тілі” өлеңін жаттау
-
Б) Өз ана тілің туралы қандай өлеңдер білесің?





Расул Гамзатов «Менің Дағыстаным»

Қосымша мәліметтер
Дағыстан елі Ресей Федерациясының құрамына кіретін автономиялық мемлекет. Ол Солтүстік Кавказда орналасқан. Астанасы - Махачкала. Территориясы Ресей Федерациясының 3,5 % алып жатыр. Дағыстанда 102 ұлт бар. Олар: лезгин, ноғай, орыс, украин, еврей, авар т.б. Ұлттардың ішінде ең көбі – аварлар. Онда 577 мың авар тұрады. Аварлар Дағыстан халқының 27 % құрайды.
Орындалатын тапсырмалар
4. Сөздікпен жұмыс
Революция – көтеріліс, төңкеріс
Авар – Дағыстанда тұратын халық
Париж – Францияның астанасы
5. Кітаппен жұмыс
А) Италияда қалып қойған суретші жігіттің картинасында қандай аңыз бейнеленген?
Ә) Суретші еліне неге қайтқысы келмейді?
Б) Суретшінің шешесі Расул Гамзатовтан не сұрады?
6. Шығармашылық жұмыс
Тіл, Отан туралы өлең шығару
сақтаймыз
ақтаймыз
мадақта
Мысалы:
Қазақ тілін құрметтеп біз сақтаймыз,
Ана сүтін өмір бойы ақтаймыз.
Туған жердің топырағын мадақтап,
Ақындардың өлеңін біз жаттаймыз.
Туған тілім,ана тілім,бал тілім,
Ана тілін құрметтейді қазағым.
Тілімді мен сүйемін жүрегіммен,
Тіл жолында жанымды беремін мен.
-
Менің тілім – асыл тіл сөз жетпейтін,
-
Қастерлеп оны әр кез құрметтеймін.
-
Биігіне жете алмас бұл тілімнің
-
Ішіндегі мықтысы бар әлемнің.
-
Бар дәстүрін еліміздің сақтаймыз,
-
Анамыздың ақ сүтін біз ақтаймыз
Дүниенің әсемдігін мадақтап,
-
Еліміздің дәстүрлерін жаттаймыз.
7. “Кім? Қайда? Қашан?” ойыны. Шығармадан үзінділер келтіру, қай
кейіпкердің қашан,қайда айтқанын айтқызу
Сен қателестің, Расул, менің ұлым баяғыда өліп қалған.
Бұл аварлардың көне аңызы бойынша салынған сурет.
Сендер аварша сөйлестіңдер ғой? – деп сұрады менен
“Кеш қой.Енді еліме тек қаудыраған сүйегімді қайтаруға хақым бар ма менің?”
-
“Геологияның болашағы деген керемет қой”
“- Келсейші,ей, жаман неме. Өзі қазақша білетін бе еді?”
-
“- Ештеңенің керегі жоқ, нан тауып бер”
-
“Айналайын, туған жер, сені де көретін күн болады екен – ау! –деп тұншыға күбірлейді ”
Концептуалдық кесте
|
Кейіпкер |
Адамгершілік қасиеті |
Өз бағам |
|
|
|
|
Сауалнама
1. Расул Гамзатов қай жылы дүниеге келді?
А) 1924 ж Ә) 1925 ж Б) 1923 ж
2. Р.Гамзатов училищені бітірген соң, қандай қызмет атқарды?
А) Мұғалім Ә) Журналист Б) Публицист
3. Өмірбаяндық прозалық шығармасын көрсет.
А) “Тау қызы” Ә) “Менің Дағыстаным” Б) “Қонақ”
4. Қай кітабы үшін Лениндік сыйлық алған?
А) “Биік жұлдыздар” Ә) “Мен туған жыл” Б) “Тырналар”
5. Суретші қай ұлттың қызына үйленеді?
А) Француз Ә) Итальян Б) Неміс
6. Авар киімін киген итальян қызы бейнеленген суреттің аты.
А) “Елді аңсау” Ә) “Тұман” Б) “Елім”
7. Аварлардың көне аңызы бойынша салынған суреттің кейіпкері
А) Қыз Ә) Ит Б) Құс
8. Париж қай елдің астанасы?
А) Франция Ә) Италия Б) Дағыстан
9. Расул мен суретші қай тілде сөйлесті?
А) Авар Ә) Орыс Б) Тілмаш арқылы орыс және француз
10. “Менің Дағыстаным” шығармасын қазақ тіліне аударған кім?
А) Қуандық Шаңғытбаев
Ә) Кенжеболат Шалабаев
Б) Сағи Жиенбаев
Дұрыс жауаптары:
1 Б 6 А
2 А 7 Б
3 Ә 8 А
4 А 9 Б
5 Ә 10 Ә
Қорытындылау
|
Білемін |
Үйрендім |
Білгім келеді |
|
|
|
|
Үйге тапсырма
“Ана тілім - айбыным” шығарма жазу.
шағым қалдыра аласыз


