Роботтың қозғалысы

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Роботтың қозғалысы

Материал туралы қысқаша түсінік
сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқамерзімді жоспар

Бөлімі:

3 тоқсан. 3 бөлім. Робототехника. Жоба (ортақ тақырыптары: «Өнер», «Атақты тұлғалар»)

Мұғалімнің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 3 « »

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Робот қолының қозғалысы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

3.5.3.1 орта қозғалтқыш жылдамдығының мөлшерін орнату және жылдамдығын реттеу;

Сабақтың мақсаты:

Робот үшін орташа моторын қолдану және оған бағдарлама жазуды үйрену

Құндылықтарға баулу:

Жасампаздық және жаңашылдық


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

(10 мин)










1. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу
2.Психологиялық көңіл – күй қалыптастыру.
«Жылы лебіз» әдісі

Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне жақсы тілектер айтады.

Мысалы, "Саған бүгінгі сабақта сәттілік!"т.б. өз тілектерін білдіреді



3. Өткен тақырыпты қайталау. Ребусты шешу.

4.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары мен таныстыру.

Жаңа тақырып: Робот қолының қозғалысы.

Оқу мақсаты: 3.5.3.1 орта қозғалтқыш жылдамдығының мөлшерін орнату және жылдамдығын реттеу;

1.Мұғаліммен сәлемдеседі.



2.Оқушылар психологиялық тұрғыдан қолайлы атмосфераны қалыптастырады.



3.Үй тапсырмасын қайталайды.





Сабақтың мақсаттарымен танысады.
















Дескриптор:

- Берілген ребусты шешеді



Қ/Б: Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігі бойынша «Жарайсың!», «Жақсы!», «Талпын!» әдісімен бағалайды

Интерактивті тақта,



Презента ция https://emaze.link/@RRKMMPA














Сабақтың ортасы

(30 мин)



















































































































































Сергіту сәті



(2 мин)


Жаңа тақырыпты түсіндіру:

Айзек Азимов – атақты американдық фанаст – жазушы. Ол 1939 жылы роботтар туралы «Робби» атты алғашқы әңгімесін жазды. 1941 жылы Айзек Азимовтың адамның ойын оқи алатын робот туралы «Өтірікші!» әңгімесі жарық көрді. Жазушы ол әңгімесінде кейінірек ағылшын тіліне енген «robotics» терминін алғаш рет пайдаланады. Бұл термин бүгінгі таңда роботтар туралы ғылым – робототехниканың атауына айналды.

Роботтың үлкен моторының қызметімен таныстық. Ол роботты қозғалту үшін қолданылатынын білдік. Роботтың «қол» тәрізді қызмет ететін тағы бір моторы бар. Ол орташа мотор деп аталады.

Орташа мотор – үлкен моторға қарағанда командаларға дәлірек және жылдам жауап беретін дәлдігі жоғары мотор.



Жұптық жұмыс.

Еduсaplay платформасында тақырыпқа байланысты берілген сұрақтардың дұрыс жауаптарын «Сәйкестендіру» ойыны арқылы орындайды.



Жеке жұмыс. Роботтың сөзбен сипатталған алгоритімі бойынша программа құрады.



«Елегезек» роботның алгоритмі

1.Робот екі айналым алға жүріп, тоқтайды.



2.»Қолын ашады»



3.Берген затты «қолымен» қысып ұстайды.



4.Кері қарай екі айналым жүріп, тоқтайды.



5.«Қолын» ашып, затты қажетті орынға қояды.



6.Артқа бір айналым шегініп, «қолын» қайта жинайды.







Мұғалімді тыңдайды...























































Тапсырманы жұппен орындайды





























1.Берілген тапсырманы орындайды

2. «Елгезек» робот жобасын құрады

3.Өзара бір-біріне көмектеседі.













































Оқушылар әуенге қосылып билейді



























































Дескриптор:

-Сәйкестікті белгілейді

























Дескриптор:

lego Mindstorms EV3 программасымен жұмыс жасай алады.

- Жобаға қажетті блоктарды дұрыс қолданады

-Робот программасын құрастыра– ды





Қ/Б: Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігі бойынша «Жарайсың!», «Жақсы!», «Талпын!» әдісімен бағалайды
















Оқулық,

Презентация





















































Еduсaplay платформасы

https://www.educaplay.com/learning-resources/17897765-learning_resource.html

















LEGO MINDSTORMS EV3 Education программасы, оқулық



















































https://youtu.be/2V_Coh-PamE?si=-HE5ToGPLT64DuHC


Сабақтың соңы



(2 мин)

«Смайлик» әдісі арқылы кері байланыс алу.

1. Оқушы экранда көрсетіліп тұрған смайликтердің «жасыл», «сары» немесе «қызыл» түстерінің бірін таңдайды

Дескриптор: Сабақтан алған әсерін бөліседі.










https://classroomscreen.com/app


Үй тапсырмасы

(1 мин)

Кітаптағы 86 – беттегі «Орында» тапсырмасы. «Елгезек» роботтың программасын талдау.


1. Үй тапсырмасын күнделікке жазады.



Оқулық




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
04.03.2025
210
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі