|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Роботтехника |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Әкпар Сезім |
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Роботтың сызық бойымен қозғалысы. |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.3.3 – робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
Түс датчик жұмыс істеу принципін түсінеді. |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
Роботтың сызық бойымен қозғалатын жарысының талаптарын біледі. |
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
Екі түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу программа құрастырады |
||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Моторлар мен датчиктерді қосу. EV3-ді компьютерге қосуды біледі. |
|||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: «Program» сөзі «Srednii_Motor». Enter пернесі |
||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: қазақ т |
||||
|
Талқылауға арналған тақырыптар: Робот дөңгелегі 480 градусқа айналу үшін қанша рет айналым жасау керек? Робот дөңгелегі 53 градусқа айналу үшін қанша рет айналым жасау керек? Робот дөңгелегі 8.7 айналым жасау үшін қанша градусқа айналу керек? Робот дөңгелегі 2.6 айналым жасау үшін қанша градусқа айналу керек? |
||||
|
Сіз неліктен .....екенін айта аласыз ба? |
||||
|
Алдыңғы оқу: |
Алдыңғы жобаңызды ашыңыз. «Srednii_Motor» атты бағдарламаны құру. Жаңа бағдарламаны құру үшін төмендегі тапсырмаларды орындаңыз: 1. «+» батырмасын басыңыз. Ол проектке Бағдарламаны қосу (Add Program/Experiment) дегенді білдіреді. Жаңа бағдарламада СТАРТ блогы бар. |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Видоны көреміз: https://youtu.be/D6ZX2eNYlqI Роботқа екі түс датчигін орнатамыз. Робот Цвет (түс) және Яркость отараженного цвета режімдерін пайдаланып қара сызықытың бойымен қозғалады. Екі түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалуы алгоритмі:
Көрсетілім. Екі түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу программасы. Программаны құрастырып болған соң, роботқа жүктеп тексереміз. Программа құрудағы қателер робот арқылы тексеріп, тестіленгенде тез анықталады.Роботты іске қосып, оның қара сызық сызылған алаңнан қанша уақытта өтетінін есептейміз. Қолды түсіру үшін бізге Орташа мотор блогы керек.» Бағдарламалау палитрасынан Орташа моторды таңдаңыз. Оны СТАРТ блогына қосыңыз.
Орташа мотор A портына жалғанған
«Айналым саны» 0.20, ал қуаты 41 деп қойыңыз. Бағдарламаны роботқа жүктеу. Тағы бір орташа блогты бағдарламаға қосыңыз.
Оған «Айналым санын» 0.20, қуатын 20 деп қойыңыз.
Бағдарламаны роботқа жүктеңіз. Жеке жұмыс. 1-тапсырма. (5-минут) -Екі түс датчигі бар роботты құрастыру. Жеке жұмыс. 2-тапсырма. (5-минут) -Екі түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу программасын тексеру. Дескриптор: -екі түсті датчигі бар роботты құрастырады, сызық бойымен қозғалу программасын тексереді. Тест құрастыру. Тест тапсырмасын орындау. (10- мин) 1. Робот техникасы дегеніміз не? А) бұл роботтарды дизайндеуге, құруға, қолдануға және олармен жұмыс істеуге бағытталған механикалық, электрлік және компьютерлік инженерия элементтері бар пәнаралық сала. Б) дайын Роботтарға жұмыс істетуді үйрету В) Барлық жауап дұрыс Г) информатика пәніне қосымша пән 2. Роботты қандай жүйелер басқарады? А) Бағдарламалық басқару, бейімделме басқару Б) Зияткерлік басқару В) Барлық жауап дұрыс Г) Адамның қатысуымен басқару 3. EV3 Education жинағының құрамы қанша түрлі бөлшектен тұрады? А) 20 В) 15 С) 52 D) 541 4. LEGO MINDSTORMS NXT-тің шыққан жылы? А) 1998 В) 1996 С) 2006 D) 2013 5.EV3 модуліндегі жасыл түсті индикатор нені білдіреді? А) Бағдарламаның жүктеліп жатканын В) Бағдарлама дайын С) Хабарлама дайын D) Жұмысқа дайындығын Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау) |
Мұғалімді тыңдайды 1-тапсырманы орындайды 2-тапсырманы орындайды |
|
Демонстарциялық экран Компьютер
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Әкпар Сезім СерікқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Роботтың сызық бойымен қозғалысы
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Роботтың сызық бойымен қозғалысыМатериал туралы қысқаша түсінік
Робот. Түс датчик қызметтері
Материалдың қысқаша нұсқасы
Сабақтың барысы:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



















