Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
_________________________________________
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Роботтың сызық бойымен қозғалысы .
22 сабақ
|
Бөлім |
Роботтехника |
||
|
Педагогтың аты-жөні |
Куралбекова Мадина Есмахановна |
||
|
Күні |
Сынып: |
||
|
5А |
Қатысушылар саны |
Қатысушылар саны |
|
|
5Ә |
Қатысушылар саны |
Қатысушылар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
§ 22. Роботтың сызық бойымен қозғалысы. Жоба құру |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.3.3 – робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Түс датчигінің жұмыс істеу принципін түсінеді. Көптеген оқушылар: Роботтың сызық бойымен қозғалатын жарысының талаптарын біледі. Кейбір оқушылар: Бір түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу программа құрастырады обот функцияларын орындау туралы түсінік береді. |
||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 8 мин |
Ұйымдастыру: 1.Оқушылармен амандасу. Оқушылардың жақсы көңіл – күйлерін, Шеңбер құрып сыныптың ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Құндылық: бір-бірімен жақсы қарым-қатынас орнатады. 2.Топқа біріктіру: «Смайликтер» әдісі. Оқушылар үш түрлі көңілді смайликтер арқылы 3 топқа бірігеді I-топ: Блок, ІІ-топ:Бұрылыс ІІІ – топ: Датчик Өткен сабақты пысықтау: https://wordwall.net/ru/resource/36665449
|
1.Мұғаліммен амандасады. 2. Шеңбер құрып сыныптың ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады 3. Үш түрлі көңілді смайликтер арқылы 3 топқа бірігеді Wordwall бағдарламасында тапсырма орындайды |
Мұғалімнің ауызша бағалауы. (жарайсын, керемет, өте жақсы т.б) Дескриптор Командаларды режимдерімен сәйкестендіреді ҚБ: Жұлдыз 2 балл |
Шаттық шеңбері
Интернет желісі Wordwall бағдарламасы |
|
Жаңа сабақ 30 мин |
Тақырып: Роботтың сызық бойымен қозғалысы. Жоба құру Мақсат: робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану Бүгінгі сабақта: Түс датчигнің көмегімен роботтың бұрыштық бейімділігін анықтайтын бағдарламалар жасаймыз.Жаңа сабақты цифрлық ресурстар арқылы түсіндіру. |
Жаңа тақырыпты меңгеру Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. Сабақтың мақсаттарымен танысады. цифрлық ресурстар арқылы бейнекөрсетілімді көреді |
Мұғалімнің ауызша бағалауы. (жарайсын, керемет, өте жақсы т.б) |
https://www.youtube.com/watch?v=HWyNeyz0XXs |
|
Практикалық тапсырмалар Тапсырма №1. Робот сары түсті анықтайтын, түс атауын айтатын программаны пайдаланып құр. Программаны роботқа жүкте.
Тапсырма №2. Кубоидты пайдаланып, робот кубоидтағы барлық түстердің атауын айтатын программаны құр. Программаны роботқа жүкте.
Роботтың жасыл сызық бойымен жүретін программасын құр. Программаны іске қосып, тексер.
|
Жаңа тақырыпты тәжірибе арқылы меңгеру 1 тапсырманы орындайды 2 тапсырманы орындайды 3 тапсырманы орындайды |
Дескриптор: 1.Lego Mindstorms Education EV3 бағдарламасын ашады; 2. Күту блогын Старт блогына жалғайды, Түс датчигі – Салыстыру – Түс режимін орнатады, сары түске өзгертеді; 3. Күту блогына Дыбыс блогын жалғап кітапханадан Yellow сөзін орнатады. ҚБ: Жұлдыз 2 балл Дескриптор: Күту блогынанТүс датчигі – Салыстыру – Түс режимін орнатады, қара түске өзгертеді; Дыбыс блогын жалғап кітапханадан Black сөзін орнатады. Программаны түстер біткенше қайталайды ҚБ: Жұлдыз 3 балл Дескриптор: Старт блогына Цикл блогын қосып оның ішіне өшіріп қосқышты қояды, режимі түс датчигі; Жоғары жағына жасыл түсті орнатады, рульдік басқару блогы оң жаққа 50; Төменгі жағына ақ түс рульдік басқару сол жаққа - 50 орнатады ҚБ: Жұлдыз 2 балл |
Презентация слайд 8-11 бет |
|
|
Қорытынды және Рефлексия 7 мин Үй тапсырмасы |
Бекіту «Сұрақтарға жауап берейік!» 1.Программа бойынша робот қандай түстерді көреді? Робот қандай сызықпен қозғалыс жасайды? 2.Программа бойынша түс датчигі қандай түстерді таниды? Және қандай дыбыс шығарады? 3.Суретке қарап, роботтың қандай қозғалыс жасағанын талдап айт. Робот не себепті түзу қозғала алмайды? Рефлексия: «Бес саусақ» 1. Бас бармақ – Не үйрендім? 2. Балан үйрек – Неге көңіл аудару керек? 3.Ортан терек – Кімге көмектестім? 4.Шылдыр шүмек – Алған әсерім, Көңіл-күйім? 5.Кішкене бөбек – Неден қиналдым? §22. 3 тапс. 98 бет |
«Бес саусақ» әдісі арқылы кері байланыс орнатады. |
1-10 балдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті балын қойып бағалайды.
Белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау. Деңгейіне сәл жетпеген оқушыларды ынталандыру. |
Күнделік.кз Программасында бағалау |
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? 1.Оқушылардың деңгейін ескере отырып, сабақ мақсатын сараладым. 2.Үй тапсырмасын сұрау кезінде оқушылардың деңгейін ескере отырып қоямын. 3.Білім алушылар жеке жұмыс барысында жалпы оқу мақсатқа сәйкес бірдей тапсырмамен жұмыс істейді, бірақ әр баладан әртүрлі нәтиже күтемін. 4.Тапсырманы орындау кезінде күтілетін нәтижені саралаймын. |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? 1.Ауызша кері байланыс мұғалім жетекшілігімен жасалады, әрі өзара бағалау жүреді. 2. «Жұлдыз» тәсілі |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау 1.Оқушылардың денсаулығын сабақтың өн бойында жіті бақылап, ерекше көңіл бөлуді назарда ұстаймын. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарын ескеремін. 2.Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Барлық тапсырмалар балалардың жасерекшелігіне сай жасалған. |
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Роботтың сызық бойымен қозғалысы. Жобалық жұмыс
Роботтың сызық бойымен қозғалысы. Жобалық жұмыс
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
_________________________________________
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Роботтың сызық бойымен қозғалысы .
22 сабақ
|
Бөлім |
Роботтехника |
||
|
Педагогтың аты-жөні |
Куралбекова Мадина Есмахановна |
||
|
Күні |
Сынып: |
||
|
5А |
Қатысушылар саны |
Қатысушылар саны |
|
|
5Ә |
Қатысушылар саны |
Қатысушылар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
§ 22. Роботтың сызық бойымен қозғалысы. Жоба құру |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.3.3 – робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Түс датчигінің жұмыс істеу принципін түсінеді. Көптеген оқушылар: Роботтың сызық бойымен қозғалатын жарысының талаптарын біледі. Кейбір оқушылар: Бір түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу программа құрастырады обот функцияларын орындау туралы түсінік береді. |
||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 8 мин |
Ұйымдастыру: 1.Оқушылармен амандасу. Оқушылардың жақсы көңіл – күйлерін, Шеңбер құрып сыныптың ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Құндылық: бір-бірімен жақсы қарым-қатынас орнатады. 2.Топқа біріктіру: «Смайликтер» әдісі. Оқушылар үш түрлі көңілді смайликтер арқылы 3 топқа бірігеді I-топ: Блок, ІІ-топ:Бұрылыс ІІІ – топ: Датчик Өткен сабақты пысықтау: https://wordwall.net/ru/resource/36665449
|
1.Мұғаліммен амандасады. 2. Шеңбер құрып сыныптың ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады 3. Үш түрлі көңілді смайликтер арқылы 3 топқа бірігеді Wordwall бағдарламасында тапсырма орындайды |
Мұғалімнің ауызша бағалауы. (жарайсын, керемет, өте жақсы т.б) Дескриптор Командаларды режимдерімен сәйкестендіреді ҚБ: Жұлдыз 2 балл |
Шаттық шеңбері
Интернет желісі Wordwall бағдарламасы |
|
Жаңа сабақ 30 мин |
Тақырып: Роботтың сызық бойымен қозғалысы. Жоба құру Мақсат: робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану Бүгінгі сабақта: Түс датчигнің көмегімен роботтың бұрыштық бейімділігін анықтайтын бағдарламалар жасаймыз.Жаңа сабақты цифрлық ресурстар арқылы түсіндіру. |
Жаңа тақырыпты меңгеру Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. Сабақтың мақсаттарымен танысады. цифрлық ресурстар арқылы бейнекөрсетілімді көреді |
Мұғалімнің ауызша бағалауы. (жарайсын, керемет, өте жақсы т.б) |
https://www.youtube.com/watch?v=HWyNeyz0XXs |
|
Практикалық тапсырмалар Тапсырма №1. Робот сары түсті анықтайтын, түс атауын айтатын программаны пайдаланып құр. Программаны роботқа жүкте.
Тапсырма №2. Кубоидты пайдаланып, робот кубоидтағы барлық түстердің атауын айтатын программаны құр. Программаны роботқа жүкте.
Роботтың жасыл сызық бойымен жүретін программасын құр. Программаны іске қосып, тексер.
|
Жаңа тақырыпты тәжірибе арқылы меңгеру 1 тапсырманы орындайды 2 тапсырманы орындайды 3 тапсырманы орындайды |
Дескриптор: 1.Lego Mindstorms Education EV3 бағдарламасын ашады; 2. Күту блогын Старт блогына жалғайды, Түс датчигі – Салыстыру – Түс режимін орнатады, сары түске өзгертеді; 3. Күту блогына Дыбыс блогын жалғап кітапханадан Yellow сөзін орнатады. ҚБ: Жұлдыз 2 балл Дескриптор: Күту блогынанТүс датчигі – Салыстыру – Түс режимін орнатады, қара түске өзгертеді; Дыбыс блогын жалғап кітапханадан Black сөзін орнатады. Программаны түстер біткенше қайталайды ҚБ: Жұлдыз 3 балл Дескриптор: Старт блогына Цикл блогын қосып оның ішіне өшіріп қосқышты қояды, режимі түс датчигі; Жоғары жағына жасыл түсті орнатады, рульдік басқару блогы оң жаққа 50; Төменгі жағына ақ түс рульдік басқару сол жаққа - 50 орнатады ҚБ: Жұлдыз 2 балл |
Презентация слайд 8-11 бет |
|
|
Қорытынды және Рефлексия 7 мин Үй тапсырмасы |
Бекіту «Сұрақтарға жауап берейік!» 1.Программа бойынша робот қандай түстерді көреді? Робот қандай сызықпен қозғалыс жасайды? 2.Программа бойынша түс датчигі қандай түстерді таниды? Және қандай дыбыс шығарады? 3.Суретке қарап, роботтың қандай қозғалыс жасағанын талдап айт. Робот не себепті түзу қозғала алмайды? Рефлексия: «Бес саусақ» 1. Бас бармақ – Не үйрендім? 2. Балан үйрек – Неге көңіл аудару керек? 3.Ортан терек – Кімге көмектестім? 4.Шылдыр шүмек – Алған әсерім, Көңіл-күйім? 5.Кішкене бөбек – Неден қиналдым? §22. 3 тапс. 98 бет |
«Бес саусақ» әдісі арқылы кері байланыс орнатады. |
1-10 балдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті балын қойып бағалайды.
Белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау. Деңгейіне сәл жетпеген оқушыларды ынталандыру. |
Күнделік.кз Программасында бағалау |
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? 1.Оқушылардың деңгейін ескере отырып, сабақ мақсатын сараладым. 2.Үй тапсырмасын сұрау кезінде оқушылардың деңгейін ескере отырып қоямын. 3.Білім алушылар жеке жұмыс барысында жалпы оқу мақсатқа сәйкес бірдей тапсырмамен жұмыс істейді, бірақ әр баладан әртүрлі нәтиже күтемін. 4.Тапсырманы орындау кезінде күтілетін нәтижені саралаймын. |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? 1.Ауызша кері байланыс мұғалім жетекшілігімен жасалады, әрі өзара бағалау жүреді. 2. «Жұлдыз» тәсілі |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау 1.Оқушылардың денсаулығын сабақтың өн бойында жіті бақылап, ерекше көңіл бөлуді назарда ұстаймын. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарын ескеремін. 2.Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Барлық тапсырмалар балалардың жасерекшелігіне сай жасалған. |
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||
шағым қалдыра аласыз




















