|
|
||||
|
Бөлім |
Робототехника |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Роботтың түрлері және оларды қолдану |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.4.1 – робот анықтамасын тұжырымдау 5.3.4.2 – Роботтардың түрлерінің үлгілері және оларды қолдану салаларына мысал келтіру; |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
«Робот» ұғымын біледі |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
Роботтың негізгі түрлерін біледі. |
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
Роботтарды қай салаларда кездестіруге болатындығы туралы мысалдар келтіреді |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. Оқушылармен cәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру тренингі: Өзіме тілек» әдісі. (түрлі түсті стикерлерге оқушы өзіне тілек жазып, ұшақ жасап басқа оқушыға ұшыру арқылы сол оқушыға тілегін тілейді. «Пазл» әдісі Топтарға бөлу. «Пазл құрастыру» Оқушыларға пазл бөліктері ұсынылады. Сол бөліктерді сәйкестендіру арқылы сурет шығады. Сол суретті арқылы топқа бөлінеді.
https://online-puzzle.ru/own_puzzle «20 секунд» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. -Растрлық кескіндерді үлкейткенде сапасы неліктен төмендейді? - Растрлық графиканың элементтері неден құралады? - Растрлық графиканы құруға арналған программа қалай аталады? -Қисық сызықтармен сызылған сурттердің бағытын ауыстыруға бола ма? • Мен өткен сабақты түсініп отырмын. (қолдын бас бармағы жоғары бағытталады) • Мен түсінгеніме сенімді емеспін. (қолдын бас бармағы жанына қарай жантаяды) |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3. «Робот биі» орындайды 4.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 5.Алгоритм орындайды Пазл құрастырады. Сұрақтарға ажуап береді. |
Қалыптастырушы бағалау «Қолмен белгі беру» әдісі.
|
Пазл Слайд
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Оқушыларға пазл әдісінде құрастырған сурет арқылы бүгінгі сабағымыздың тақырыбын ашамыз. Сонымен сабағымыздың тақырыбы: «Роботтың түрлері және оларды қолдану». Кел, ойланайық! Жаңа тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау үшін ынталандыру сұрақтарын қою Адам сияқты жұмыс істей алатын қандай заттарды айта аласыңдар? Робот дегеніміз не және ол қашан пайда болған? Робот жайлы не білесің? Бүгінгі таңда роботтарды қай салаларда кездестіруге болады? Оқулықпен жұмыс. Мұғалім оқушыларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды (бейнежазба, презентация, қолданады). «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі оқушылар бірнеше жұптан бөлінеді:бірінші оқушы оқиды немесе айтады, екінші оқушы тындайды, үшінші оқушы түртіп алады, кейін өз пікірін айтады. Дескриптор: -Топ мүшелері роботтың түрлері мен оны қолдану салаларын талдайды. Қалыптастырушы бағалау «Бағдаршам» әдісі. Кестемен жұмыс.
Дескриптор: - робот ұғымын анықтайды; - робот түрлерін анықтайды; - робот түрлерін салыстырады. Өз бетімен жұмыс. Өздерің күнделікті өмірде, теледидардан немесе интернетте көріп жүрген роботтарыңның тізімін жасаңдар. Оларды жоғарыдағы түрлердің қайсысына жатқызасыңдар? Егер сендер білетін роботтар жоғарыдағы түрлердің ешқайсысына жатпаса, онда оны роботтардың жаңа түріне жатқызып, оған атау беріңдер. Дескриптор: - робот түрлерін анықтайды; - робот жобасын ұсынады Компьютермен жұмыс «Робот түрлері мен оларды қолдану» тақырыбы бойынша дискідегі тапсырманы орындайды.
Көз» жаттығуларыларын жасату Дәптермен жұмыс. Кестені дәптеріңе толтыр
Дескриптор: -роботтарды қай салаларда кездестіруге болатындығы туралы мысал келтіреді. Кері байланыс: Оқушылар сабақтан алған әсерлерін басбармақтарымен көрсетеді. |
Мұғалімді тыңдайды Тақырыпты талқылайды. Кестемен жұмыс жасайды. Роботтың анықтамасын дәптерге жазады тапсырманы орындайды компьютермен жұмыс жасайды. 3-тапсырманы орындайды |
Дескрипторталаптыр бойынша бағаланады. |
Презентация Кітап Компьютер Topiq.kz диск |
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Қажетті сөздер» Ұнады, қажет, пайдалы, білдім, үйрендім, қызықтым, есте сақтадым |
Өзін-өзі бағалау. |
|
|
||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Үйде орындайық бөлімі |
|
|
|

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Роботтың түрлері және оларды қолдану
Роботтың түрлері және оларды қолдану
|
|
||||
|
Бөлім |
Робототехника |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Роботтың түрлері және оларды қолдану |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.4.1 – робот анықтамасын тұжырымдау 5.3.4.2 – Роботтардың түрлерінің үлгілері және оларды қолдану салаларына мысал келтіру; |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
«Робот» ұғымын біледі |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
Роботтың негізгі түрлерін біледі. |
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
Роботтарды қай салаларда кездестіруге болатындығы туралы мысалдар келтіреді |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. Оқушылармен cәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру тренингі: Өзіме тілек» әдісі. (түрлі түсті стикерлерге оқушы өзіне тілек жазып, ұшақ жасап басқа оқушыға ұшыру арқылы сол оқушыға тілегін тілейді. «Пазл» әдісі Топтарға бөлу. «Пазл құрастыру» Оқушыларға пазл бөліктері ұсынылады. Сол бөліктерді сәйкестендіру арқылы сурет шығады. Сол суретті арқылы топқа бөлінеді.
https://online-puzzle.ru/own_puzzle «20 секунд» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. -Растрлық кескіндерді үлкейткенде сапасы неліктен төмендейді? - Растрлық графиканың элементтері неден құралады? - Растрлық графиканы құруға арналған программа қалай аталады? -Қисық сызықтармен сызылған сурттердің бағытын ауыстыруға бола ма? • Мен өткен сабақты түсініп отырмын. (қолдын бас бармағы жоғары бағытталады) • Мен түсінгеніме сенімді емеспін. (қолдын бас бармағы жанына қарай жантаяды) |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3. «Робот биі» орындайды 4.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 5.Алгоритм орындайды Пазл құрастырады. Сұрақтарға ажуап береді. |
Қалыптастырушы бағалау «Қолмен белгі беру» әдісі.
|
Пазл Слайд
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Оқушыларға пазл әдісінде құрастырған сурет арқылы бүгінгі сабағымыздың тақырыбын ашамыз. Сонымен сабағымыздың тақырыбы: «Роботтың түрлері және оларды қолдану». Кел, ойланайық! Жаңа тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау үшін ынталандыру сұрақтарын қою Адам сияқты жұмыс істей алатын қандай заттарды айта аласыңдар? Робот дегеніміз не және ол қашан пайда болған? Робот жайлы не білесің? Бүгінгі таңда роботтарды қай салаларда кездестіруге болады? Оқулықпен жұмыс. Мұғалім оқушыларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды (бейнежазба, презентация, қолданады). «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі оқушылар бірнеше жұптан бөлінеді:бірінші оқушы оқиды немесе айтады, екінші оқушы тындайды, үшінші оқушы түртіп алады, кейін өз пікірін айтады. Дескриптор: -Топ мүшелері роботтың түрлері мен оны қолдану салаларын талдайды. Қалыптастырушы бағалау «Бағдаршам» әдісі. Кестемен жұмыс.
Дескриптор: - робот ұғымын анықтайды; - робот түрлерін анықтайды; - робот түрлерін салыстырады. Өз бетімен жұмыс. Өздерің күнделікті өмірде, теледидардан немесе интернетте көріп жүрген роботтарыңның тізімін жасаңдар. Оларды жоғарыдағы түрлердің қайсысына жатқызасыңдар? Егер сендер білетін роботтар жоғарыдағы түрлердің ешқайсысына жатпаса, онда оны роботтардың жаңа түріне жатқызып, оған атау беріңдер. Дескриптор: - робот түрлерін анықтайды; - робот жобасын ұсынады Компьютермен жұмыс «Робот түрлері мен оларды қолдану» тақырыбы бойынша дискідегі тапсырманы орындайды.
Көз» жаттығуларыларын жасату Дәптермен жұмыс. Кестені дәптеріңе толтыр
Дескриптор: -роботтарды қай салаларда кездестіруге болатындығы туралы мысал келтіреді. Кері байланыс: Оқушылар сабақтан алған әсерлерін басбармақтарымен көрсетеді. |
Мұғалімді тыңдайды Тақырыпты талқылайды. Кестемен жұмыс жасайды. Роботтың анықтамасын дәптерге жазады тапсырманы орындайды компьютермен жұмыс жасайды. 3-тапсырманы орындайды |
Дескрипторталаптыр бойынша бағаланады. |
Презентация Кітап Компьютер Topiq.kz диск |
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Қажетті сөздер» Ұнады, қажет, пайдалы, білдім, үйрендім, қызықтым, есте сақтадым |
Өзін-өзі бағалау. |
|
|
||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Үйде орындайық бөлімі |
|
|
|

шағым қалдыра аласыз
















