М.Ломоносов атындағы №5 ОМЛ
|
|
Қысқа мерзімді жоспары |
|||
|
Бөлім |
Роботтехника |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Ахметова А.К |
|||
|
Күні |
||||
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысушылар саны |
19 |
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Роботтың түрлері және оларды қолдану |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.4.1 – робот анықтамасын тұжырымдау 5.3.4.2 – Роботтардың түрлерінің үлгілері және оларды қолдану салаларына мысал келтіру; |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
«Робот» ұғымын біледі |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
Роботтың атқаратын қызметіне қарай түрлерін біледі. |
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
Роботтарды қай салаларда кездестіруге болатындығы туралы мысалдар келтіреді. |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. (Дәптерге жазу) |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
3.Жаңа тақырыпқа шолу. Көрсетілім. Видео
Кел, ойланайық!
Роботтар туралы сөз болғанда көз алдымызға адам тәрізді әрекет, адам тәрізді қимыл жасайтын темірден құрастырылған машина елестейтіні белгілі.
«
Чех тіліндегі robota – "мәжбүрлі жұмыс" сөзінен алынған. |
Видеоны толық көреді.
Мұғалімді тыңдайды. Сұраққа жауап береді
Мұғалімді тыңдайды.
|
|
Интерактивті тақта https://youtu.be/ 55VKaeX6N4c
Презентация
Презентация
|
|
|
Робот – адамның іс-әрекетін алмастыратын автоматтандырылған, адамның қажетіне қарай еңбек етуге бағытталған құрылғы.
Роботтар кез келген пішінде және кез келген режимде жұмыс істей алады. Мысалы, бізге таныс кір жуғыш машина, микротолқынды пеш, теледидар арнасын ауыстыратын пульт, тоңазытқыш, компьютерлер т.б. автоматтандырылған құрылғылардың барлығын роботтар деуге болады. Бұлар – адамдардың жұмысын жеңілдетуге көмекші құрал ретінде ойластырылған заманауи құрылғылар.
Сөздік: Робот түрлері – Типы роботов – Types of robot
Роботтар атқаратын қызметіне қарай бірнеше түрге бөлінеді:
Өнеркәсіптік роботтарды фабрикаларда, зауыттарда жұмыстың өнімділігін арттыру үшін пайдаланады. Сонымен қатар роботтар қауіпті өнер кәсіп орындарында, адам қатынауы қиын жерлерде, жоғары немесе төмен температура жағдайларында, жоғары радиациялы атом электрстанцияларында қолданылады.
Көліктік роботтар – ғарышқа ұшатын роботтар, адамның қатысуынсыз өнеркәсіпте бұйымды тиеу және түсіру қызметтерін автоматты түрде орындайтын көліктер, |
Роботтың анықтамасын дәптерге жазады
Мұғалімді тыңдайды.
3 оқушы оқиды. Барлығы бірге қайталайды.
|
|
Презентация
Оқулық
|
|
|
жүргізушісіз қалаған жағына апарып тастайтын робот-машиналар.
Тұрмыстық роботтар – үй шаруасындағы автоматтан дырылған құрылғылар.
Медициналық роботтар медициналық қызметкерлер мен хирургтерге емдеу шараларына көмектесу үшін қолданылады. Адам денсаулығына диагностика жасайтын аппараттарды да медициналық роботтар деп атаймыз.
Білім беру роботтарына LEGO MINDSTORMS EV3, Arduino сияқты конструкторлар мен электронды құрылғылар жатады.
«Үздік роботтар топтамасы» видео көру.
Міне, қызық! 2006 жылдың мамыр айында медицина саласында алғаш рет Италияда роботтар адамдардың қатысуынсыз ота жасаған. Ота жасау сәтті аяқталды.
|
Видеоны толық көреді.
Оқушы оқиды.
|
|
https://youtu.be/ uYU3YN1AxC U
оқулық
|
|
|
Тапсырма №1 Суреттегі роботты қолдану саласын анықта.
-роботтың қолдану саласын анықтайды.
ҚБ: стикер /2 балл/
Кері байланыс: «Смайлик» Тапсырма №2 Ұсынылған нұсқалардан тұрмыстық роботтарды таңда. Дұрыс жауап саны: 2
Дескриптор: -тұрмыстық роботтарды анықтайды.
ҚБ: стикер /2 балл/
Кері байланыс: «Басбармақ» Сергіту Сәті: «Робот биі» Тапсырма №3 «Өзіңізді тексеріңіз» Кестедегі пікірлердің ақиқат немесе жалған екенін анықтап жазыңыз.
|
1-тапсырманы орындайды
2-тапсырманы орындайды
Сергіту сәтін орындайды.
3-тапсырманы орындайды
|
Смайлик пен 2 балл
Басбарма қ 2 балл
«Шапала қпен» 3 балл
|
Bilimlend платформасы
Bilimlend платформасы
Видео
Mozabook платформасы |
|
|
Дескриптор: -пікірлердің ақиқат, жалған екенін. анықтайды.
ҚБ: стикер /3 балл/
Кері байланыс: «Бағдаршам» Тапсырма №4 Топтық жұмыс. «Кластер» әдісі
Дескриптор: -роботтың атқаратын қызметіне қарай түрлерін жазады.
ҚБ: стикер /4 балл/
Кері байланыс «Шапалақ» |
3-тапсырманы орындайды
4-тапсырманы орындайды
|
«Бағдарш ам» 3 балл
«Шапала қ» 3 балл |
|
|
Сабақтың соңы |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.
|
Өзін-өзі бағалау. |
||
|
Үй тапсырмас ы |
Роботтарды болашақта тағы қандай салаларда қолдануға болады? Пікіріңді мысал келтіру арқылы дәлелде. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Роботтың түрлері және оларды қолдану
Роботтың түрлері және оларды қолдану
М.Ломоносов атындағы №5 ОМЛ
|
|
Қысқа мерзімді жоспары |
|||
|
Бөлім |
Роботтехника |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Ахметова А.К |
|||
|
Күні |
||||
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысушылар саны |
19 |
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Роботтың түрлері және оларды қолдану |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.4.1 – робот анықтамасын тұжырымдау 5.3.4.2 – Роботтардың түрлерінің үлгілері және оларды қолдану салаларына мысал келтіру; |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
«Робот» ұғымын біледі |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
Роботтың атқаратын қызметіне қарай түрлерін біледі. |
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
Роботтарды қай салаларда кездестіруге болатындығы туралы мысалдар келтіреді. |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. (Дәптерге жазу) |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
3.Жаңа тақырыпқа шолу. Көрсетілім. Видео
Кел, ойланайық!
Роботтар туралы сөз болғанда көз алдымызға адам тәрізді әрекет, адам тәрізді қимыл жасайтын темірден құрастырылған машина елестейтіні белгілі.
«
Чех тіліндегі robota – "мәжбүрлі жұмыс" сөзінен алынған. |
Видеоны толық көреді.
Мұғалімді тыңдайды. Сұраққа жауап береді
Мұғалімді тыңдайды.
|
|
Интерактивті тақта https://youtu.be/ 55VKaeX6N4c
Презентация
Презентация
|
|
|
Робот – адамның іс-әрекетін алмастыратын автоматтандырылған, адамның қажетіне қарай еңбек етуге бағытталған құрылғы.
Роботтар кез келген пішінде және кез келген режимде жұмыс істей алады. Мысалы, бізге таныс кір жуғыш машина, микротолқынды пеш, теледидар арнасын ауыстыратын пульт, тоңазытқыш, компьютерлер т.б. автоматтандырылған құрылғылардың барлығын роботтар деуге болады. Бұлар – адамдардың жұмысын жеңілдетуге көмекші құрал ретінде ойластырылған заманауи құрылғылар.
Сөздік: Робот түрлері – Типы роботов – Types of robot
Роботтар атқаратын қызметіне қарай бірнеше түрге бөлінеді:
Өнеркәсіптік роботтарды фабрикаларда, зауыттарда жұмыстың өнімділігін арттыру үшін пайдаланады. Сонымен қатар роботтар қауіпті өнер кәсіп орындарында, адам қатынауы қиын жерлерде, жоғары немесе төмен температура жағдайларында, жоғары радиациялы атом электрстанцияларында қолданылады.
Көліктік роботтар – ғарышқа ұшатын роботтар, адамның қатысуынсыз өнеркәсіпте бұйымды тиеу және түсіру қызметтерін автоматты түрде орындайтын көліктер, |
Роботтың анықтамасын дәптерге жазады
Мұғалімді тыңдайды.
3 оқушы оқиды. Барлығы бірге қайталайды.
|
|
Презентация
Оқулық
|
|
|
жүргізушісіз қалаған жағына апарып тастайтын робот-машиналар.
Тұрмыстық роботтар – үй шаруасындағы автоматтан дырылған құрылғылар.
Медициналық роботтар медициналық қызметкерлер мен хирургтерге емдеу шараларына көмектесу үшін қолданылады. Адам денсаулығына диагностика жасайтын аппараттарды да медициналық роботтар деп атаймыз.
Білім беру роботтарына LEGO MINDSTORMS EV3, Arduino сияқты конструкторлар мен электронды құрылғылар жатады.
«Үздік роботтар топтамасы» видео көру.
Міне, қызық! 2006 жылдың мамыр айында медицина саласында алғаш рет Италияда роботтар адамдардың қатысуынсыз ота жасаған. Ота жасау сәтті аяқталды.
|
Видеоны толық көреді.
Оқушы оқиды.
|
|
https://youtu.be/ uYU3YN1AxC U
оқулық
|
|
|
Тапсырма №1 Суреттегі роботты қолдану саласын анықта.
-роботтың қолдану саласын анықтайды.
ҚБ: стикер /2 балл/
Кері байланыс: «Смайлик» Тапсырма №2 Ұсынылған нұсқалардан тұрмыстық роботтарды таңда. Дұрыс жауап саны: 2
Дескриптор: -тұрмыстық роботтарды анықтайды.
ҚБ: стикер /2 балл/
Кері байланыс: «Басбармақ» Сергіту Сәті: «Робот биі» Тапсырма №3 «Өзіңізді тексеріңіз» Кестедегі пікірлердің ақиқат немесе жалған екенін анықтап жазыңыз.
|
1-тапсырманы орындайды
2-тапсырманы орындайды
Сергіту сәтін орындайды.
3-тапсырманы орындайды
|
Смайлик пен 2 балл
Басбарма қ 2 балл
«Шапала қпен» 3 балл
|
Bilimlend платформасы
Bilimlend платформасы
Видео
Mozabook платформасы |
|
|
Дескриптор: -пікірлердің ақиқат, жалған екенін. анықтайды.
ҚБ: стикер /3 балл/
Кері байланыс: «Бағдаршам» Тапсырма №4 Топтық жұмыс. «Кластер» әдісі
Дескриптор: -роботтың атқаратын қызметіне қарай түрлерін жазады.
ҚБ: стикер /4 балл/
Кері байланыс «Шапалақ» |
3-тапсырманы орындайды
4-тапсырманы орындайды
|
«Бағдарш ам» 3 балл
«Шапала қ» 3 балл |
|
|
Сабақтың соңы |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.
|
Өзін-өзі бағалау. |
||
|
Үй тапсырмас ы |
Роботтарды болашақта тағы қандай салаларда қолдануға болады? Пікіріңді мысал келтіру арқылы дәлелде. |
шағым қалдыра аласыз

Робот»
сөзін чех жазушысы Карел Чапек ойлап тапқан.























