Роботтың түзу сызық боймен жүруі 5 сынып

Тақырып бойынша 19 материал табылды

Роботтың түзу сызық боймен жүруі 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Роботтың түзу сызық боймен жүруі 5 сынып
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Роботтехника

Педагогтың аты-жөні

Абилкасимова Жулдыз

Күні

22.02.2022ж.

Сынып: 5

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Роботтың сызық бойымен қозғалысы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.3.3.3 – робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану

Сабақтың мақсаты:

Түс датчик жұмыс істеу принципін түсінеді.

Түс атауын айтатын программаны пайдалана алады.

Бір түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалатын программа құрастырады.


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.

1.Оқушылармен амандасу.

Үй тапсырмасы: Түс датчигінің режимін анықтау.

https://onlinemektep.org/schedule/21.02.2022/lesson/2ba1c1ea-2e5f-4413-8e52-9d5934e10db8

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

1.Мұғаліммен амандасады.


2.Қойылған сұраққа жауап береді.



3.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

4.Сабақтың мақсаттарымен танысады.




Әр дұрыс жауапқа 1 балл

Оқулық: Информатика 5 сынып,

Онлайн мектеп платформасы.

компьютер

Сабақтың ортасы

7 минут























Практика

27 мин

Жаңа тақырыпқа шолу.

Спорт жарыстарының түрлері өте көп.Жеңіл атлетикадан жүгірушілер әр сызыққа тұрып межеге дейін жарысады. Қатысушылар санында шектеу болады.

Робот алғаш пайда болған уақытынан бастап, олардың арасында түрлі жарыстар өткізіліп тұрады. Солардың бірі және кең тарағаны- сызықтық бойымен қозғалыс жарысы.

Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Сызық бойымен қозғалатын роботты құрастырып, программа жазу үшін жарыстың талаптарын білуіміз керек.

Роботтың сызық бойымен қозғалатын жарысының талаптары:

Түс датчигін қолдану.

Түстерді ажырата білу.

Робот берілген траектория бойынша басынан аяғына дейін жүріп өтуге қабілетті болуы керек.

Жарыс кезінде робот алаңдағы жасыл сызықтың бойымен қозғала отырып, аз уақытта ең көп ұпай жинауы тиіс.


LEGO MINDSTORMS Education EV3 программасын іске қосу

  • Программаға қажетті блокты таңдап алу.

  • Робот сары түсті анықтайтын және атауын айтатын программаны құру.

  • Кубоидты пайдаланып барлық түстердің атауын айтатын программа құру.

EV3 роботы жасыл сызықтың бойымен тұрақты қозғалуы үшін программада шексіз цикл қолданылады. Робот жасыл сызықтан шығып кетпеуі үшін старт блогына цикл блогын жалғаймыз,цикл блогының ішіне өшіріп қосқыш блогын енгізу арқылы түс датчигін орнатамыз. Өшіріп қосқыш әртүрлі режимді қабылдайды. Түстер датчигі режимін таңдаймыз.Шарт бойынша керекті тустерді таңдап аламыз.

Рульдік басқару блогын таңдап,өшіріп қосқыш блогының үстіңгі жағына орнатамыз.Бұл бізде 5 режимде жұмыс жасайды. Қосу режимін таңдап, бағытын 50 қоямыз,яғни оңға бұрылады. Осы қадамды екінші рульдік басұару блогына қоямыз және -50 солға бұрылу бағытын таңдаймыз.

Түс датчигі бар робот төмендегідей қозғалыс жасайды:

  • Робот қозғалыс кезінде жасыл сызықты басқанын түс датчигі арқылы анықтап, бірінші моторымен ақ бетке бұрылады.

  • Робот қара сызық бойымен иір сызық жасап қозғалады.

Көрсетілім. Осы алгоритм бойынша программа төмендегідей құрастырылады.


Жеке жұмыс. 1-тапсырма.

Робот сары түсті анықтайтын және атауын айтатын программаны құру


Жеке жұмыс. 2- тапсырма

Кубоидты пайдаланып барлық түстердің атауын айтатын программа құру.


Топтық жұмыс. 3-тапсырма.

Бір түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалатын программа құрастыру.


Дескриптор:

- Бір түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу программа құрастырады.



Мұғалімді тыңдайды.



























































1-тапсырманы орындайды


2-тапсырманы орындайды



3-тапсырманы орындайды.





























































2 балл



3 балл





4 балл






Компьютер

Интербелсенді тақта
























































компьютер



компьютер





компьютер


Сабақтың соңы

5 мин

«Серпілген сауал» әдісі арқылы бекіту сұрақтары.

1.Программа бойынша робот қандай түстерді көреді?

2.Робот қандай сызықпен қозғалыс жасайды?

3.Робот не себепті түзу қозғала алмайды?


Балдық жүйе арқылы бағалау

Әр берілген дұрыс жауап 1 балл



Үй тапсырмасы

1 мин

§ 4.1-4.2, тақырыпты оқу,

Онлайн мектеп платформасында тапсырмалар орындау





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
31.01.2023
376
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі