Қысқа мерзімді жоспар
Математика 15-сабақ
|
Мектеп |
«Ө.Жаңабаев атындағы орта мектеп» кмм |
||||
|
Бөлім |
Менің –Отаным Қазақстан |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Асанғалықова А.Н |
||||
|
Күні: |
|||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№15 Рубль (₽). Валютамен орындалатын операциялар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.1.3.6 - 10 000, 20 000 тг купюраларды және түрлі мемлекеттің валюталарын (рубль, евро, доллар) ажырату және түрліше төлем жасау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Купюраларды және түрлі мемлекеттің валюталарын ажыратады және түрліше төлем жасайды |
||||
|
Құндылықты дарыту |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақ тың басы 5 мин |
Психологиялық ахуал Сабағымызды бастамас бұрын, сендердің сабаққа қандай көңіл- күймен келгендеріңді көргім келеді. Ол үшін менің алдымда жатқан өз көңіл күйлеріңе байланысты смайликті алыңдар. Өткен тақырыпты қайталау: «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық Қазақтың ұлттық валютасы туралы Үй тапсырмасы тексеру Үй тапсырмасын сұрау 11-тапсырма. Сатып алған кәдесыйға шетел валютасымен төлем жаса. Оларды жазып, қағаз ақшаны тіктөртбұрышпен, ал монетаны дөңгелектеп қорша. а)доллармен; 53$=50$+1$+2$ 25$=20$+1$+2$+2$ 85$=50$+20$+10$+1$+2$+2$ ә)еуромен. 46€=20€+20€+1€+2€+2€+1€ 22€=20€+1€+1€ 75€=50€+20€+1€+2€+2€ |
Психологиялық тренингке қатысады. Өз көңіл-күйлеріне байланысты смайликті алады. |
Жарайсыңдар! ҚБ: Теңге бағалау парақшасы арқылы жүреді. Әр алған балдарын белгілеп отырады.
«Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау.
|
|
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 1-тапсырма Топтық жұмыс «Есепшілер» ойыны. ОДД:білу,түсіну,қолдану Қазақстаннан Ресейге келген туристер кәдесыйлар сатып алмақшы болды. Кәдесый сатып алуға қажетті соманы рубльмен және копейкамен төлеуге көмектес. 360руб=100руб +100руь +100руб +50руб+10руб 345руб=100руб+100руб+100руб+10руб+ 10руб +10руб+10руб +5руб 550руб =500руб +50руб
|
Кәдесый сатып алуға қажетті соманы рубльмен және копейкамен төлеуге көмектеседі |
Бағалау критерийі Купюраларды және түрлі мемлекеттің валюталарын ажыратады және түрліше төлем жасайды
Дескриптор: Кәдесый сатып алуға қажетті соманы рубльмен және копейкамен төлеуге көмектеседі.1балл
|
Оқулық, дәптер |
|
|
7 мин |
ҚБ 2,3,9-тапсырма Жұпық жұмыс Ойлау дағдысы:білу.түсіну.қолдану «Банкомат»әдісі Нұсқау: 1 жұп Есепте. Кері амал қолдану арқылы сыныптасыңның есептегенін тексер. 3 809 + 297 008=300817 59 787 + 364 559=424346 198 658 + 205 989=404647 80 181 – 54 999=25182 50 065 – 9 848 =40217 580 036 – 9 488 =570548 2 жұп Амалдарды орында. 8 руб. 50 коп – 7 руб. 10 коп=1руб 40коп 12 ж. 8 ай + 4 ай =13ж 9 сағ 10 мин – 3 сағ 40 мин=5сағ 30мин 7 тәул. 8 сағ + 2 тәул. 20 сағ=10тәул 4сағ 10 сағ 45 мин + 12 сағ 38 мин=23сағ 23мин 5 апта 2 күн – 4 апта 6 күн=3күн ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі жоғары) балаға тапсырма Ойлан және жауап бер. 3 раушангүл -? руб-ден, ? руб., 140 руб қалды 5 раушангүл -? руб-ден, ? руб., 100 руб қалды Ш: 5-3=2 140-100=40руб 40руб :2=20руб 20руб*3+140=20руб*5+100 (200руб болды) 200руб -20руб *3=140руб (қалды) 200руб -20руб*5=100руб (қалды) Ж: 1раушангүл 20руб тұрады.
|
Кері амал қолдану арқылы сыныптасының есептегенін тексереді. Амалдарды орындайды |
Дескриптор: Есептейді. Кері амал қолдану арқылы сыныптасының есептегенін тексереді.1балл Амалдарды орындайды. 1балл Ойлан және жауап береді 1 балл
|
оқулық |
|
|
3 мин |
Сергіту сәті |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
|
|
7 мин |
ҚБ 4-5-тапсырма Жұптық жұмыс «Су-ли-фа» әдісі ОДД:білу,түсіну,қолдану. Рубльмен берілген бағаларды қарап көр. Заттардың құнын қағаз ақша жинағының қосындысы түрінде жаз.
1 жұп Болды -50000руб Микротолқынды пеш-4000руб Үтік -3000руб Шаңсорғыш -6000руб Кір жуғыш машина-32000руб Қалды-?руб Ш: 4000+3000+6000+32000=45000руб (4 заттың құны) 45000=5000*9 50000-45000=5000руб (қалды) Ж: 50000рубльге 4 зат алуға болады және 5000руб қалады. 2 жұп Тапсырманы орында. P=420мм Ұзындығы -12см Ені -9см S=? Ш: Р=(а+в)*2 42см=(12+9)*2 420мм=42см S=12*9=108см2 Ж: S=108см2 ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі жоғары) балаға тапсырма P=640мм Ұзындығы -18см Ені -14см S=? Ш: Р=(а+в)*2 64см=(18+14)*2 640мм=64см S=18*14=252см2 Ж: S=252см2 ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма P=460мм Ұзындығы -14см Ені -9см S=? Ш: Р=(а+в)*2 46см=(14+9)*2 460мм=46см S=14*9=126см2 Ж: S=126см2 |
Заттардың құнын қағаз ақша жинағының қосындысы түрінде жазады. Тіктөртбұрыштардың ауданын табады |
Дескриптор: Заттардың құнын қағаз ақша жинағының қосындысы түрінде жазады. 1балл Тіктөртбұрыштардың ауданын табады 1 балл |
оқулық |
|
|
7 мин |
ҚБ 6,7,8-тапсырма Топтық жұмыс «Су-ли-фа» әдісі
1 Ақ шіп -400руб, ?ш 9шумақ Ш: 1) 320+400=720 руб (9шумақ) 2)720:9=80руб (1 шумақ) 3) 320:80=4 (қызыл шумақ) 4) 400:80=5 (ақ шумақ) Ж: Әжей 4 қызыл жіп және 5 ақ жіп сатып алды.
2
1 саптаяқ -?,2есе арзан
4тәрелке -?руб ?руб 2саптаяқ -?руб Ш: 54:2=27руб (1 саптаяқ) 54*4=216руб (4тәрелке) 27*2=54 руб (2саптаяқ) 216+54=270руб Ж: 4 тәрелке мен 2саптаяқты 270руб сатып алуға болады. Кесте бойынша есеп құрастыр.
3 топ Нан -2$-дан ?д Ірімшік -5$-дан ?д 70$ Ш: 1) 2+5=7$ 2)70$:7$=10д 3) 2$*10=20$ (нанға) 4) 5$*10=50$ (ірімшікке) Ж: 10 нанға 20$, 10 ірімшікке 50$ төленді. |
Есептің шартын құрады Өрнектің мәнін табады |
Дескриптор: Есептің шартын құрады 2 балл Өрнектің мәнін табады 2 балл |
|
|
|
Сабақ тың соңы 3 мин |
Рефлексия: «Менің уақытым»
Үйге тапсырма 10 мысал |
Жинаған балдарын санайды. |
ҚБ қойылады. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Рубль (₽). Валютамен орындалатын операциялар
Рубль (₽). Валютамен орындалатын операциялар
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 15-сабақ
|
Мектеп |
«Ө.Жаңабаев атындағы орта мектеп» кмм |
||||
|
Бөлім |
Менің –Отаным Қазақстан |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Асанғалықова А.Н |
||||
|
Күні: |
|||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№15 Рубль (₽). Валютамен орындалатын операциялар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.1.3.6 - 10 000, 20 000 тг купюраларды және түрлі мемлекеттің валюталарын (рубль, евро, доллар) ажырату және түрліше төлем жасау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Купюраларды және түрлі мемлекеттің валюталарын ажыратады және түрліше төлем жасайды |
||||
|
Құндылықты дарыту |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақ тың басы 5 мин |
Психологиялық ахуал Сабағымызды бастамас бұрын, сендердің сабаққа қандай көңіл- күймен келгендеріңді көргім келеді. Ол үшін менің алдымда жатқан өз көңіл күйлеріңе байланысты смайликті алыңдар. Өткен тақырыпты қайталау: «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық Қазақтың ұлттық валютасы туралы Үй тапсырмасы тексеру Үй тапсырмасын сұрау 11-тапсырма. Сатып алған кәдесыйға шетел валютасымен төлем жаса. Оларды жазып, қағаз ақшаны тіктөртбұрышпен, ал монетаны дөңгелектеп қорша. а)доллармен; 53$=50$+1$+2$ 25$=20$+1$+2$+2$ 85$=50$+20$+10$+1$+2$+2$ ә)еуромен. 46€=20€+20€+1€+2€+2€+1€ 22€=20€+1€+1€ 75€=50€+20€+1€+2€+2€ |
Психологиялық тренингке қатысады. Өз көңіл-күйлеріне байланысты смайликті алады. |
Жарайсыңдар! ҚБ: Теңге бағалау парақшасы арқылы жүреді. Әр алған балдарын белгілеп отырады.
«Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау.
|
|
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 1-тапсырма Топтық жұмыс «Есепшілер» ойыны. ОДД:білу,түсіну,қолдану Қазақстаннан Ресейге келген туристер кәдесыйлар сатып алмақшы болды. Кәдесый сатып алуға қажетті соманы рубльмен және копейкамен төлеуге көмектес. 360руб=100руб +100руь +100руб +50руб+10руб 345руб=100руб+100руб+100руб+10руб+ 10руб +10руб+10руб +5руб 550руб =500руб +50руб
|
Кәдесый сатып алуға қажетті соманы рубльмен және копейкамен төлеуге көмектеседі |
Бағалау критерийі Купюраларды және түрлі мемлекеттің валюталарын ажыратады және түрліше төлем жасайды
Дескриптор: Кәдесый сатып алуға қажетті соманы рубльмен және копейкамен төлеуге көмектеседі.1балл
|
Оқулық, дәптер |
|
|
7 мин |
ҚБ 2,3,9-тапсырма Жұпық жұмыс Ойлау дағдысы:білу.түсіну.қолдану «Банкомат»әдісі Нұсқау: 1 жұп Есепте. Кері амал қолдану арқылы сыныптасыңның есептегенін тексер. 3 809 + 297 008=300817 59 787 + 364 559=424346 198 658 + 205 989=404647 80 181 – 54 999=25182 50 065 – 9 848 =40217 580 036 – 9 488 =570548 2 жұп Амалдарды орында. 8 руб. 50 коп – 7 руб. 10 коп=1руб 40коп 12 ж. 8 ай + 4 ай =13ж 9 сағ 10 мин – 3 сағ 40 мин=5сағ 30мин 7 тәул. 8 сағ + 2 тәул. 20 сағ=10тәул 4сағ 10 сағ 45 мин + 12 сағ 38 мин=23сағ 23мин 5 апта 2 күн – 4 апта 6 күн=3күн ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі жоғары) балаға тапсырма Ойлан және жауап бер. 3 раушангүл -? руб-ден, ? руб., 140 руб қалды 5 раушангүл -? руб-ден, ? руб., 100 руб қалды Ш: 5-3=2 140-100=40руб 40руб :2=20руб 20руб*3+140=20руб*5+100 (200руб болды) 200руб -20руб *3=140руб (қалды) 200руб -20руб*5=100руб (қалды) Ж: 1раушангүл 20руб тұрады.
|
Кері амал қолдану арқылы сыныптасының есептегенін тексереді. Амалдарды орындайды |
Дескриптор: Есептейді. Кері амал қолдану арқылы сыныптасының есептегенін тексереді.1балл Амалдарды орындайды. 1балл Ойлан және жауап береді 1 балл
|
оқулық |
|
|
3 мин |
Сергіту сәті |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
|
|
7 мин |
ҚБ 4-5-тапсырма Жұптық жұмыс «Су-ли-фа» әдісі ОДД:білу,түсіну,қолдану. Рубльмен берілген бағаларды қарап көр. Заттардың құнын қағаз ақша жинағының қосындысы түрінде жаз.
1 жұп Болды -50000руб Микротолқынды пеш-4000руб Үтік -3000руб Шаңсорғыш -6000руб Кір жуғыш машина-32000руб Қалды-?руб Ш: 4000+3000+6000+32000=45000руб (4 заттың құны) 45000=5000*9 50000-45000=5000руб (қалды) Ж: 50000рубльге 4 зат алуға болады және 5000руб қалады. 2 жұп Тапсырманы орында. P=420мм Ұзындығы -12см Ені -9см S=? Ш: Р=(а+в)*2 42см=(12+9)*2 420мм=42см S=12*9=108см2 Ж: S=108см2 ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі жоғары) балаға тапсырма P=640мм Ұзындығы -18см Ені -14см S=? Ш: Р=(а+в)*2 64см=(18+14)*2 640мм=64см S=18*14=252см2 Ж: S=252см2 ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма P=460мм Ұзындығы -14см Ені -9см S=? Ш: Р=(а+в)*2 46см=(14+9)*2 460мм=46см S=14*9=126см2 Ж: S=126см2 |
Заттардың құнын қағаз ақша жинағының қосындысы түрінде жазады. Тіктөртбұрыштардың ауданын табады |
Дескриптор: Заттардың құнын қағаз ақша жинағының қосындысы түрінде жазады. 1балл Тіктөртбұрыштардың ауданын табады 1 балл |
оқулық |
|
|
7 мин |
ҚБ 6,7,8-тапсырма Топтық жұмыс «Су-ли-фа» әдісі
1 Ақ шіп -400руб, ?ш 9шумақ Ш: 1) 320+400=720 руб (9шумақ) 2)720:9=80руб (1 шумақ) 3) 320:80=4 (қызыл шумақ) 4) 400:80=5 (ақ шумақ) Ж: Әжей 4 қызыл жіп және 5 ақ жіп сатып алды.
2
1 саптаяқ -?,2есе арзан
4тәрелке -?руб ?руб 2саптаяқ -?руб Ш: 54:2=27руб (1 саптаяқ) 54*4=216руб (4тәрелке) 27*2=54 руб (2саптаяқ) 216+54=270руб Ж: 4 тәрелке мен 2саптаяқты 270руб сатып алуға болады. Кесте бойынша есеп құрастыр.
3 топ Нан -2$-дан ?д Ірімшік -5$-дан ?д 70$ Ш: 1) 2+5=7$ 2)70$:7$=10д 3) 2$*10=20$ (нанға) 4) 5$*10=50$ (ірімшікке) Ж: 10 нанға 20$, 10 ірімшікке 50$ төленді. |
Есептің шартын құрады Өрнектің мәнін табады |
Дескриптор: Есептің шартын құрады 2 балл Өрнектің мәнін табады 2 балл |
|
|
|
Сабақ тың соңы 3 мин |
Рефлексия: «Менің уақытым»
Үйге тапсырма 10 мысал |
Жинаған балдарын санайды. |
ҚБ қойылады. |
|
|
шағым қалдыра аласыз
















