Материалдар / Рубль (Р). Валютамен орындалатын операциялар
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Рубль (Р). Валютамен орындалатын операциялар

Материал туралы қысқаша түсінік
қоршаған әлемді зерттеу, сұрақтар қою, эксперименттер жүргізу және алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасай алу;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Қараша 2024
48
0 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Білім беру ұйымының атауы

Т.Әлімқұлов атындағы №14 мектеп интернат –лицей

Пәні:

математика

Бөлім:

менің Отаным –Қазақстан

Педагогтің аты-жөні:

К.Серикбаева

Күні:

25.09.2024ж

Сыныбы:4в

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Тақырыбы

15. Рубль (Р).

Валютамен орындалатын операциялар

/ Қазақстан әлемінде/

Оқу мақсаты

4.1.3.6 10 000, 20 000 тг купюраларды және түрлі мемлекеттің валюталарын (рубль, евро, доллар) ажырату және түрліше төлем жасау

Сабақтың мақсаты

10 000, 20 000 тг купюраларды және түрлі мемлекеттің валюталарын (рубль, евро, доллар) ажыратады және түрліше төлем жасайды

құндылық

  • жасампаздық және жаңашылдық

Құзыреттілік: шығармашылық

қоршаған әлемді зерттеу, сұрақтар қою, эксперименттер жүргізу және алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасай алу;

жаңа идеяларды қалыптастыру, мәселелердің стандартты емес шешімдерін көру және оларды іс жүзінде қолдана алу;

инновациялық идеяларды жүзеге асыруға ықпал ететін компьютермен жұмыс істеу негіздерін және басқа да технологиялық дағдыларды меңгеру;

жаңа тәсілдер мен технологияларды қолдануды талап ететін балалар жобаларына қатысуға дайын болу; өз әрекеттерінің қоршаған әлем үшін маңыздылығы мен салдарын түсіну.


Сабақтың барысы

Сабақ-тың жоспар-ланған кезең-дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар

Сабақтың басы

2 минут


I.Ұйымдастыру.

Сәлемдесу.

Психологиялық дайындық

Көңілді күн

1.Мұғаліммен сәлемдеседі.

2.Өлең шумағын айтады.

Жарайсыңдар!


2 минут




Үй тапсырмасы «Фудбол ойыны» тәсілімен

11-тапсырма. Сатып алған кәдесыйға шетел валютасымен төлем жаса. Оларды жазып, қағаз ақшаны тіктөрт бұрышпен, ал монетаны дөңгелектеп қорша.

а)доллармен;

53$=50$+1$+2$

25$=20$+1$+2$+2$

85$=50$+20$+10$+1$+2$+2$

ә)еуромен.

46€=20€+20€+1€+2€+2€+1€

22€=20€+1€+1€

75€=50€+20€+1€+2€+2€



Сатып алған кәдесыйға шетел валютасымен төлем жасауды біледі . Оларды жазып, қағаз ақшаны тіктөртбұрышпен, ал монетаны дөңгелектеп қоршайды


Дескриптор:

1. Сатып алған кәдесыйға шетел валютасымен төлем жасауды біледі . Оларды жазып, қағаз ақшаны тіктөртбұрышпен, ал монетаны дөңгелектеп қоршайды

ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Талпын


Жаңа сабақ








10 минут















































15 минут










































8 минут

Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын.

III. Жаңа тақырып.

Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс.

1-тапсырма. Қазақстаннан Ресейге

келген туристер кәдесыйлар сатып алмақшы болды. Кәдесый сатып

алуға қажетті соманы рубльмен және копейкамен төлеуге көмектес.

360руб=100руб +100руь +100руб +50руб+10руб

345руб=100руб+100руб+100руб+10руб+ 10руб +10руб+10руб +5руб

550руб =500руб +50руб


2-тапсырма.Есепте. Кері амал қолдану тәсілі арқылы сыныптасыңның есептегенін тексер.

3 809 + 297 008=300817

59 787 + 364 559=424346

198 658 + 205 989=404647

80 181 – 54 999=25182

50 065 – 9 848 =40217

580 036 – 9 488 =570548


3-тапсырма. Амалдарды орында. Топтық жұмыс. «Сыйқырлы қалам» тәсілімен орындалады

8 руб. 50 коп – 7 руб. 10 коп=1руб 40коп

12 ж. 8 ай + 4 ай =13ж

9 сағ 10 мин – 3 сағ 40 мин=5сағ 30мин

7 тәул. 8 сағ + 2 тәул. 20 сағ=10тәул 4сағ

10 сағ 45 мин + 12 сағ 38 мин=23сағ 23мин

5 апта 2 күн – 4 апта 6 күн=3күн

4-тапсырма. Рубльмен берілген бағаларды қарап көр. Заттардың құнын қағаз ақша жинағының қосындысы түрінде жаз.

Болды -50000руб

Микротолқынды пеш-4000руб

Үтік -3000руб

Шаңсорғыш -6000руб

Кір жуғыш машина-32000руб

Қалды-?руб

Ш: 1) 4000+3000+6000+32000=45000руб (4 заттың құны)

45000=5000*9

2) 50000-45000=5000руб (қалды)

Ж: 50000рубльге 4 зат алуға болады және 5000руб қалады.

ЕБҚ тапсырмасы

20руб :2=? руб

44руб 10коп :2=? руб ?коп

4руб *4=?руб


5-тапсырма. Тапсырманы орында.

P=420мм

Ұзындығы -12см

Ені -9см

S=?

Ш: Р=(а+в)*2

42см=(12+9)*2

420мм=42см

S=12*9=108см2

Ж: S=108см2


P=460мм

Ұзындығы -14см

Ені -9см

S=?

Ш: Р=(а+в)*2

46см=(14+9)*2

460мм=46см

S=14*9=126см2

Ж: S=126см2


P=640мм

Ұзындығы -18см

Ені -14см

S=?

Ш: Р=(а+в)*2

64см=(18+14)*2

640мм=64см

S=18*14=252см2

Ж: S=252см2


6-тапсырма. "Жұптас, ойлан, бөліс" әдісі. Есепті шығар.

Қ ызыл жіп -320руб, ?ш

9шумақ

Ақ шіп -400руб, ?ш

Ш: 1) 320+400=720 руб (9шумақ)

2)720:9=80руб (1 шумақ)

3) 320:80=4 (қызыл шумақ)

4) 400:80=5 (ақ шумақ)

Ж: Әжей 4 қызыл жіп және 5 ақ жіп сатып алды.

Сергіту сәті. Нейро жаттығу.

7-тапсырма.Есепті шығар.

1 тәрелке -54руб

1 саптаяқ -?,2есе арзан

4тәрелке -?руб ?руб

2саптаяқ -?руб

Ш: 54:2=27руб (1 саптаяқ)

54*4=216руб (4тәрелке)

27*2=54 руб (2саптаяқ)

216+54=270руб

Ж: 4 тәрелке мен 2саптаяқты 270руб сатып алуға болады.


8-тапсырма. "Суретті сөйлет" әдісі. Сұраққа жауап бер.596 $-ға ұн, 653 $-ға қант және 386 $-ға сүт сатып алу үшін

кәсіпкерге 2 000 $жеткілікті ме?

Болды -2000$

Ұн -596$

Қант -653$

Сүт-386$

Қалды-?$

Ш: 1) 596+653+386=1635$

2) 2000-1635=365$ (қалады)

1635$ < 2000$

Ж: Кәсіпкердің ақшасы жетеді және 365$ қалады.


ә) Кесте бойынша есеп құрастыр.

Нан -2$-дан ?д

70$

Ірімшік -5$-дан ?д

Ш: 1) 2+5=7$

2)70$:7$=10д

3) 2$*10=20$ (нанға)

4) 5$*10=50$ (ірімшікке)

Ж: 10 нанға 20$, 10 ірімшікке 50$ төленді.

9-тапсырма. Ойлан және жауап бер.

3 раушангүл -?руб-ден, ?руб., 140руб қалды

5 раушангүл -?руб-ден, ?руб., 100руб қалды

Ш: 1) 5-3=2

2) 140-100=40руб

3) 40руб :2=20руб

4) 20руб*3+140=20руб*5+100 (200руб болды)

5)200руб -20руб *3=140руб (қалды)

6) 200руб -20руб*5=100руб (қалды)

Ж: 1раушангүл 20руб тұрады.









Кәдесый сатып

алуға қажетті соманы рубльмен және копейкамен төлеуге көмектеседі.






Есептейді. Кері амал қолдану арқылы сыныптасының есептегенін тексереді.





Амалдарды орындайды.







Заттардың құнын қағаз ақша жинағының қосындысы түрінде жазады




Кері есептер құрастырып шығарады














Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді.





Тапсырманы орындайды.




























Есепті шығарады











Есепті шығарады.











Сұрақтарға жауап беріп, кәсіпкердің ақшасы жеткілікті ме есептейді.





















Ойланып жауап береді.





!


Дескриптор:

1. Кәдесый сатып

алуға қажетті соманы рубльмен және копейкамен төлеуге көмектеседі.1б








Дескриптор:

1. Кері амал қолдану арқылы сыныптасының есептегенін тексереді.1б




Дескриптор:

1. Амалдарды орындайды. 1б





Дескриптор:

1.Заттардың құнын қағаз ақша жинағының қосындысы түрінде жазады.

2.Кері есептер құрастырып шығарады 1б











Дескриптор:

1.Әрбір тіктөртбұрыштың ауданын табады .

























Дескриптор:

1.Есепті шығарады.1б










Дескриптор:

1.басқа мемлекеттің валютасымен есептеп шығарады 1б











Дескриптор:

1.Сұрақтарға жауап беріп, кәсіпкердің ақшасы жеткілікті ме есептейді.


















Дескриптор:

1.Гүлдің бағасын анықтайды 1б



оқулық










Оқулық

Дәптер





















дәптер

























Сабақтың соңы

5


IV.Сабақты қорытындылау

(оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу):

-Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды?

-Жетістік критерийлеріне жеттік пе?

Үй тапсырма

10-тапсырма.Тапсырманы орында.

8 қалам -160руб 80коп

?руб

8қарындаш -?руб

Ш: 1) 16руб 80коп :2= 2руб 10коп (1қалам)

2) 2руб 10коп *6=12руб 60коп (6қарындаш)

3) 16руб 80коп +12руб 60коп =29руб 40коп

Ж: Оқушы барлық затқа 29руб 40коп төледі.


Оқушылардың білімін бағалау

Рефлексия

«ТИКТОК» әдісі

Тикток белгілері арқылы бүгінгі сабақ бойынша ойларын айтады.

Не үшін ондай баға қойғандарын түсіндіреді.

Жүрекшені таңдаса – сабақ ұнағанын білдіреді; пікір қалдыру таңдалса – түсініксіз жерлерін ұстаздан сұрау; бөлісу белгісін таңдаса – сабақ түсініксіз

қызықсыз болды дегенді білдіреді.

Группа 1

Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды

Қолдарындағы гүлдерін себетке салу арқылы сабақтан алған әсерлерін бөліседі


Оқушылар магнит немесе стикерлерді өздері қалаған баспалдаққа орналастырады.

Тапсырманы орындадым.

Аздап қиналдым.

Тапсырманы орындай алмадым.

Кері байланыс :

Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ?

Бүгінгі сабақта не үйрендің ?

Қорытынды бағалау .

ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер

Жарайсыңдар

Группа 2


























































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!