Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: С. Мұратбеков "Жусан иісі" повесі- рухани қазына
№9-сабақ.
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
|
Бөлім: |
3 – бөлім. Мен балаң жарық күнде сәуле қуған... |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
С. Мұратбеков "Жусан иісі" повесі- рухани қазына |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау; 6.2.4.1 - әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып, шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасайды. Әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып, шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазады. Көпшілік оқушылар үшін: шығарма композициясындағы екіден артық эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасайды, өз пікірін білдіреді. Әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып, шығармадағы екіден артық табиғат көрінісіне, оқиға орнына, кейіпкер бейнесіне сипаттап жазады. Кейбір оқушылар үшін: шығарма композициясындағы үштен артық эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасайды, өз ойын дәлелдермен жазады. Әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып, шығармадағы үштен артық табиғат көрінісіне, оқиға орнына, кейіпкер бейнесіне сипаттап жазады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 3 минут
|
« Мен сені мақтаймын!» әдісі
Шығарма желісі бойынша шығармашылық жұмыс жасау.
6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау; 6.2.4.1 - әдеби көркемдегіш құралдарды Пайдаланып, шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу Топқа бөлу «Жібек бау» әдісі
|
Оқушылар тренингке қатысады Оқу мақсатымен танысады Дескриптор Шығармадағы табиғат көрінісін , кейіпкер бейнесін, оқиға орнын суреттеу, баяндап,таныстыру. «Жібек бау» әдісі арқылы ІІІ топқа бөлінеді. |
Бағалау критерийі - эпизодтың маңыздылығына негіздеме жасайды -көркемдегіш құралдарды пайдаланып, мәтіндегі табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазады Жалпы-1 балл
Мұғалім оқушыларды бақылайды |
Есімдері жазылған қағаздар |
|||||||||
|
|
«Әдеби шеңберге» әдісі Топ ішінде «Әдеби шеңберге» қатысыңыз. Мына рөлдердің бірін таңдап, шығарма бөлімдерін талқылаңыз. 1) Талқы себепшісі – шығарма бойынша (кейіпкерлері, сюжеті, қарым-қатынасы, автор позициясы, т.б. бойынша) ашық және жабық сұрақтар құрастырады. 2) Белгілеуші – шығарманың қай бөлімі ең маңызды деп санайды, ойын дәлелдейді. 3) Байланыстырушы – оқиғалардың бірін өмірмен байланыстырады, дәлелдейді. 4) Қорытындылаушы – көтерілген мәселені қорытындылайды. ҚБ:
|
Берілген тапсырма бойынша шығарма бөлімдерін талқылау Дескриптор: - рөлдік тапсырмаға қатысады; -шығарма бөлімдерін талқылайды. |
Жалпы - 2 балл. Дескриптор негізінде топтағы белгілеуші оқушыларды бағалайды |
6-сынып оқулығы, жұмыс дәптері |
|||||||||
|
|
2- тапсырма: Сайын Мұратбеков «Жусан иісі» повесінен композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасаңыздар.
ҚБ:
Жұбыңыздың есімі:__________
|
Оқушылар шығарма желісі бойынша өз ойын дәлелдеп жазады. Дескриптор
-шығармадағы маңызды эпизодты анықтайды; -дәлел келтіреді
|
Жалпы - 2 балл. Дескриптор арқылы жұпта оқушылар бірін бірі бағалайды |
6-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы жұмыс дәптері |
|||||||||
|
|
3- тапсырма. Шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазыңыз.
ҚБ: дескриптор негізінде оқушылар өзін өзі бағалайды.
|
Оқушылар берілген тапсырманы орындайды.
Дескриптор -шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазады;
-кестені толтырады.
|
Жалпы-2 балл Оқушылар дескриптор негізінде мұғалім бағалайды |
|
|||||||||
|
|
Саралау тапсырмасы «Plickers» бағдарламасы арқылы тест сұрақтарына жауап беріңіз.
|
Берілген тест тапсырмасын орындау.
Дескриптор Шығарманы еске түсіреді; Сұрақтарға нақты жауап береді. |
Жалпы балл- 3 10 балл 89-100% 9 балл 60-88% 8 балл 0- 59% |
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
Үй тапсырмасы
Кері байланыс |
Сабақ соңындағы рефлексия «Ілмек сұрақ» әдісі бойынша оқушылар бүгінгі сабақты қорытындылайды
"Жусан иісі" повесі- рухани қазына эссе жаз
«Ақылды үкі» әдісі
|
Сабақтан алған білімімен бөліседі.
|
Оқытудағы «Ілмек сұрақ» әдіс -тәсілдер
|
Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
С. Мұратбеков "Жусан иісі" повесі- рухани қазына
С. Мұратбеков "Жусан иісі" повесі- рухани қазына
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: С. Мұратбеков "Жусан иісі" повесі- рухани қазына
№9-сабақ.
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
|
Бөлім: |
3 – бөлім. Мен балаң жарық күнде сәуле қуған... |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
С. Мұратбеков "Жусан иісі" повесі- рухани қазына |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау; 6.2.4.1 - әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып, шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасайды. Әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып, шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазады. Көпшілік оқушылар үшін: шығарма композициясындағы екіден артық эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасайды, өз пікірін білдіреді. Әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып, шығармадағы екіден артық табиғат көрінісіне, оқиға орнына, кейіпкер бейнесіне сипаттап жазады. Кейбір оқушылар үшін: шығарма композициясындағы үштен артық эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасайды, өз ойын дәлелдермен жазады. Әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып, шығармадағы үштен артық табиғат көрінісіне, оқиға орнына, кейіпкер бейнесіне сипаттап жазады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 3 минут
|
« Мен сені мақтаймын!» әдісі
Шығарма желісі бойынша шығармашылық жұмыс жасау.
6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау; 6.2.4.1 - әдеби көркемдегіш құралдарды Пайдаланып, шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу Топқа бөлу «Жібек бау» әдісі
|
Оқушылар тренингке қатысады Оқу мақсатымен танысады Дескриптор Шығармадағы табиғат көрінісін , кейіпкер бейнесін, оқиға орнын суреттеу, баяндап,таныстыру. «Жібек бау» әдісі арқылы ІІІ топқа бөлінеді. |
Бағалау критерийі - эпизодтың маңыздылығына негіздеме жасайды -көркемдегіш құралдарды пайдаланып, мәтіндегі табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазады Жалпы-1 балл
Мұғалім оқушыларды бақылайды |
Есімдері жазылған қағаздар |
|||||||||
|
|
«Әдеби шеңберге» әдісі Топ ішінде «Әдеби шеңберге» қатысыңыз. Мына рөлдердің бірін таңдап, шығарма бөлімдерін талқылаңыз. 1) Талқы себепшісі – шығарма бойынша (кейіпкерлері, сюжеті, қарым-қатынасы, автор позициясы, т.б. бойынша) ашық және жабық сұрақтар құрастырады. 2) Белгілеуші – шығарманың қай бөлімі ең маңызды деп санайды, ойын дәлелдейді. 3) Байланыстырушы – оқиғалардың бірін өмірмен байланыстырады, дәлелдейді. 4) Қорытындылаушы – көтерілген мәселені қорытындылайды. ҚБ:
|
Берілген тапсырма бойынша шығарма бөлімдерін талқылау Дескриптор: - рөлдік тапсырмаға қатысады; -шығарма бөлімдерін талқылайды. |
Жалпы - 2 балл. Дескриптор негізінде топтағы белгілеуші оқушыларды бағалайды |
6-сынып оқулығы, жұмыс дәптері |
|||||||||
|
|
2- тапсырма: Сайын Мұратбеков «Жусан иісі» повесінен композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасаңыздар.
ҚБ:
Жұбыңыздың есімі:__________
|
Оқушылар шығарма желісі бойынша өз ойын дәлелдеп жазады. Дескриптор
-шығармадағы маңызды эпизодты анықтайды; -дәлел келтіреді
|
Жалпы - 2 балл. Дескриптор арқылы жұпта оқушылар бірін бірі бағалайды |
6-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы жұмыс дәптері |
|||||||||
|
|
3- тапсырма. Шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазыңыз.
ҚБ: дескриптор негізінде оқушылар өзін өзі бағалайды.
|
Оқушылар берілген тапсырманы орындайды.
Дескриптор -шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазады;
-кестені толтырады.
|
Жалпы-2 балл Оқушылар дескриптор негізінде мұғалім бағалайды |
|
|||||||||
|
|
Саралау тапсырмасы «Plickers» бағдарламасы арқылы тест сұрақтарына жауап беріңіз.
|
Берілген тест тапсырмасын орындау.
Дескриптор Шығарманы еске түсіреді; Сұрақтарға нақты жауап береді. |
Жалпы балл- 3 10 балл 89-100% 9 балл 60-88% 8 балл 0- 59% |
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
Үй тапсырмасы
Кері байланыс |
Сабақ соңындағы рефлексия «Ілмек сұрақ» әдісі бойынша оқушылар бүгінгі сабақты қорытындылайды
"Жусан иісі" повесі- рухани қазына эссе жаз
«Ақылды үкі» әдісі
|
Сабақтан алған білімімен бөліседі.
|
Оқытудағы «Ілмек сұрақ» әдіс -тәсілдер
|
Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз





















