|
Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
Мектеп: |
Мұғалім: Надырбаева Н |
||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқаны: |
Қатысқаны: |
||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ш. Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңіндегі кейіпкерлер әлемі |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісіне талдау жасайды. |
|||||||||||
|
Бағалау критерийі Құндылықтары |
|
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы |
1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару. І. Қызығушылықты ояту. «Сауқат бер» әдісі арқылы жүреді. Қырыққабат секілді оранған парақтардың қабаттарын ашқан сайын жазылған сұрақтарды алады. Сол парақтағы сұрақты алған оқушы үй тапсырмасы бойынша жауаптар береді. 1. Шәкәрім Құдайбердіұлы кім? 2. Қандай шығармаларын білесіңдер? 3. «Жастарға» өлеңінде ақын жастарды адам мінезіндегі қандай кемшіліктерден аулақ болыңдар дейді? 4. Өлең соңында ақын қандай байламға келді? 5. Өлеңнің идеясы не? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
|
|
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Мағынаны тану. 1-тапсырма. Хрестоматияда берілген «Жастарға» өлеңінің толық нұсқасын пайдаланып, ақын өлеңіндегі жастар келбетіне кластер құрыңдар.
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Өлеңдегі жастар мен қазіргі жастар келбетіне талдау жасаңдар. Ойларыңды «Түйін» кестесін толтыру арқылы тұжырымдаңдар.
Дескриптор:
жасайды;
тұжырымдайды. ҚБ 3-тапсырма. Топтық жұмыс. «Балық қаңқасы» тәсілі арқылы үш топ берілген тақырып бойынша автор бейнесіне қатысты себептер мен дәлелдемелер тауып қорғайды. 1-топ: Автор – оптимист. 2-топ: Автор – реалист. 3-топ: Автор – патриот (елжанды).
Дескриптор:
ҚБ Топтардың қорғауы. Өзара бағалау. Шапалақ 2-тапсырма. «Екі түрлі күнделік». Берілген үзінді негізінде автор бейнесіне талдау жасаңдар.
Арам айла, зорлықсыз мал табалық. Өшпес өмір, таусылмас мал берерлік. Бір білімді данышпан жан табалық.
Ал енді, олай болса, кімді алалық? Қазақта қай жақсы бар көз саларлық? Шын іздесек, табармыз шын ғалым, Күнде күйлей бермелік бозбалалық.
Сақ болалық, бір шоқып, бір қаралық! Қарауылдар мезгіл ғой, тұр, қаралық! Жүз айтқанмен, өзгенің бәрі надан, Жалыналық Абайға, жүр, баралық. Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар ақын өлеңіндегі жастар келбетіне кластер құрады; өлеңдегі жастар бейнесін қазіргі жастармен салыстырады.
Өлеңдегі жастар мен қазіргі жастар келбетіне талдау жасайды; Ойларын «Түйін» кестесін толтыру арқылы тұжырымдайды.
«Балық қаңқасы» тәсілі арқылы топтар берілген тақырып бойынша автор бейнесіне қатысты себептер мен дәлелдемелер тауып қорғайды.
Өлеңнен автордың көзқарасын, пікірін білдіретін үзінділерді анықтайды; Автордың көзқарасын өз пікірімен түсіндіреді; Үзінді арқылы автор бейнесін анықтап, сөз тіркестері арқылы жеткізеді.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы https://bilim-all.kz/olen/375-ZHastarga
Ш. Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңі |
||||||||
|
Сабақтың соңы |
«Түйінді ой» әдісі Оқушы өлең туралы түйінді ойын екі сөйлеммен жеткізеді |
|
||||||||||
|
Кері байланыс |
«ҚҚҚ» кестесі. Бүгінгі сабақтағы...
|
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ш. Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңіндегі кейіпкерлер әлемі.
|
Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
Мектеп: |
Мұғалім: Надырбаева Н |
||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқаны: |
Қатысқаны: |
||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ш. Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңіндегі кейіпкерлер әлемі |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісіне талдау жасайды. |
|||||||||||
|
Бағалау критерийі Құндылықтары |
|
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы |
1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару. І. Қызығушылықты ояту. «Сауқат бер» әдісі арқылы жүреді. Қырыққабат секілді оранған парақтардың қабаттарын ашқан сайын жазылған сұрақтарды алады. Сол парақтағы сұрақты алған оқушы үй тапсырмасы бойынша жауаптар береді. 1. Шәкәрім Құдайбердіұлы кім? 2. Қандай шығармаларын білесіңдер? 3. «Жастарға» өлеңінде ақын жастарды адам мінезіндегі қандай кемшіліктерден аулақ болыңдар дейді? 4. Өлең соңында ақын қандай байламға келді? 5. Өлеңнің идеясы не? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
|
|
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Мағынаны тану. 1-тапсырма. Хрестоматияда берілген «Жастарға» өлеңінің толық нұсқасын пайдаланып, ақын өлеңіндегі жастар келбетіне кластер құрыңдар.
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Өлеңдегі жастар мен қазіргі жастар келбетіне талдау жасаңдар. Ойларыңды «Түйін» кестесін толтыру арқылы тұжырымдаңдар.
Дескриптор:
жасайды;
тұжырымдайды. ҚБ 3-тапсырма. Топтық жұмыс. «Балық қаңқасы» тәсілі арқылы үш топ берілген тақырып бойынша автор бейнесіне қатысты себептер мен дәлелдемелер тауып қорғайды. 1-топ: Автор – оптимист. 2-топ: Автор – реалист. 3-топ: Автор – патриот (елжанды).
Дескриптор:
ҚБ Топтардың қорғауы. Өзара бағалау. Шапалақ 2-тапсырма. «Екі түрлі күнделік». Берілген үзінді негізінде автор бейнесіне талдау жасаңдар.
Арам айла, зорлықсыз мал табалық. Өшпес өмір, таусылмас мал берерлік. Бір білімді данышпан жан табалық.
Ал енді, олай болса, кімді алалық? Қазақта қай жақсы бар көз саларлық? Шын іздесек, табармыз шын ғалым, Күнде күйлей бермелік бозбалалық.
Сақ болалық, бір шоқып, бір қаралық! Қарауылдар мезгіл ғой, тұр, қаралық! Жүз айтқанмен, өзгенің бәрі надан, Жалыналық Абайға, жүр, баралық. Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар ақын өлеңіндегі жастар келбетіне кластер құрады; өлеңдегі жастар бейнесін қазіргі жастармен салыстырады.
Өлеңдегі жастар мен қазіргі жастар келбетіне талдау жасайды; Ойларын «Түйін» кестесін толтыру арқылы тұжырымдайды.
«Балық қаңқасы» тәсілі арқылы топтар берілген тақырып бойынша автор бейнесіне қатысты себептер мен дәлелдемелер тауып қорғайды.
Өлеңнен автордың көзқарасын, пікірін білдіретін үзінділерді анықтайды; Автордың көзқарасын өз пікірімен түсіндіреді; Үзінді арқылы автор бейнесін анықтап, сөз тіркестері арқылы жеткізеді.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы https://bilim-all.kz/olen/375-ZHastarga
Ш. Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңі |
||||||||
|
Сабақтың соңы |
«Түйінді ой» әдісі Оқушы өлең туралы түйінді ойын екі сөйлеммен жеткізеді |
|
||||||||||
|
Кері байланыс |
«ҚҚҚ» кестесі. Бүгінгі сабақтағы...
|
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз





