|
Күні: |
Сынып: 10 |
||||||||||
|
Бөлім: Заман, дәуір тұлғасы |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ш. Құсайыновтың «Томирис» пьесасындағы кейіпкерлер әлемі |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау. |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ш. Құсайыновтың «Томирис» пьесасындағы кейіпкерлер жүйесін жинақтайды, даралайды. |
||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 3 минут. Сабақтың басы 7 минут
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. «Пазл» әдісімен 4 топқа бөлемін. Оқушылармен амандасып, назарын сабаққа аударамын. Қызығушылықты ояту кезеңі. «Ашық микрофон» әдісі.
«Байланыс тізбегі» әдісімен төмендегі сызбадағы байланысты ашып түсіндіремін. Оқушылар сабақтың мақсатын айқындаған соң, бағалау критерийлері мен күтілетін нәтижені таныстырамын.
|
«Пазл» әдісімен кейіпкерлер портретін жинап топқа бөлінеді. Амандасады. «Ашық микрофон» әдісімен оқушылар берілген сауалдарға байланысты өз пікірлерін білдіреді.
1. «Томирис» пьесасының сюжеті қандай кезеңге байланысты құрылған? 2. Томирис – Тұмар туралы қандай шығармаларды білесің? 3. Неліктен Томирис Кирге тұрмысқа шығуға келісім бермеді? 4. Томирис не себепті Кирдің басын қанға батырады? Сызбадағы байланысты анықтайды, оқушылар сабақтың мақсатын айқандайды, бағалау критерийлері, күтілетін нәтижемен танысады.
|
|
https://bilim-all.kz/article/9894-Tumar-nemese-Tomiris-patshaiymnyn-omiri-turaly-10-fakt https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%D1%80_II_%D0%92%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B8%D0%B9 https://kstk71.livejournal.com/1295670.html |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 9 минут 9 минут Сабақтың соңы 12 минут |
Топтық жұмыс. Мағынаны тану. 1-тапсырма. «Үш түрлі күнделік» әдісі арқылы кестені толтыру жолымен таныстырамын. ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топаралық бағалау. Сергіту сәті: «Жылдам әрі тез» әдісі. Түрлі түспен жазылған сөздер парағын таратамын. 2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Кластер» әдісі. 3- тапсырма. Жеке жұмыс. «Кейіпкер ойын тап» әдісі. Саралау. |
Ш.Құсайыновтың «Томирис» драмасын талдап, кестені толытырыңыз. Топтық жұмыс істеңіз.
Дескриптор:
ҚБ: «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі. Әр топтың жұмысына қатысты екі мақтау мен бір ұсыным айтады.
Түрлі түсті жазылған сөздерді оқымай, жылдамдыққа салып түсін атайды. Топ ішінде бірін-бірі тексереді.
«Шығарманың кейіпкері, Шұғыла кім? Кейіпкердің автордың идеясын көрсетудегі рөлі қандай?» деген сұрақтарға жауап беріп, сызбаны толтырыңыз.
Шұғыла
Дескриптор:
ҚБ: «Ауызекі баға» әдісі арқылы бірін-бірі бағалау. Бірін-бірі қолпаштау, мақтау сөздер айтады.
І деңгей. Бейнероликтегі бас кейіпкердің бейнесіне образдық талдау жасаңыз. Дескрипторлар:
ІІ деңгей. Бейнероликтегі бас кейіпкердің даралық қасиетін анықтаңыз. Дескрипторлар:
ІІІ деңгей. Бейнероликтегі бас кейіпкердің даралық бейнесін жинақтап, ойыңызды дәлелдеп жазыңыз. Дескрипторлар:
Деңгейлік тапсырмаларды орындайды. ҚБ: «Табыс баспалдағы» Өзін-өзі бағалау. «Табыс баспалдағы» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды. |
|
https://kopilkaurokov.ru/istoriya/presentacii/koshpielilierdieghi_k_og_amdyk_k_atynastar
https://youtu.be/rNicdnYJby0?feature=shared
|
|||||||
|
Рефлексия 5 минут |
Кері байлыныс. «Төрт сөйлем» стратегиясы
Үй жұмысы. «Кластер»
әдісі. Шығармалар туралы ізденімдік тапсырма.
|
Оқушылар «Төрт сөйлем» стратегиясы арқылы сабақты қорытындылайды.
1.Пікір. 2.Дәлел. 3.Мысал. 4.Қорытынды. |
|
https://fsd.multiurok.ru/html/2018/02/15/s_5a854e7e19052/833164_5.jpeg
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ш. Құсайыновтың «Томирис» драмасындағы кейіпкерлер әлемі (Өрлеу курсы бойынша)
Ш. Құсайыновтың «Томирис» драмасындағы кейіпкерлер әлемі (Өрлеу курсы бойынша)
|
Күні: |
Сынып: 10 |
||||||||||
|
Бөлім: Заман, дәуір тұлғасы |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ш. Құсайыновтың «Томирис» пьесасындағы кейіпкерлер әлемі |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау. |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ш. Құсайыновтың «Томирис» пьесасындағы кейіпкерлер жүйесін жинақтайды, даралайды. |
||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 3 минут. Сабақтың басы 7 минут
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. «Пазл» әдісімен 4 топқа бөлемін. Оқушылармен амандасып, назарын сабаққа аударамын. Қызығушылықты ояту кезеңі. «Ашық микрофон» әдісі.
«Байланыс тізбегі» әдісімен төмендегі сызбадағы байланысты ашып түсіндіремін. Оқушылар сабақтың мақсатын айқындаған соң, бағалау критерийлері мен күтілетін нәтижені таныстырамын.
|
«Пазл» әдісімен кейіпкерлер портретін жинап топқа бөлінеді. Амандасады. «Ашық микрофон» әдісімен оқушылар берілген сауалдарға байланысты өз пікірлерін білдіреді.
1. «Томирис» пьесасының сюжеті қандай кезеңге байланысты құрылған? 2. Томирис – Тұмар туралы қандай шығармаларды білесің? 3. Неліктен Томирис Кирге тұрмысқа шығуға келісім бермеді? 4. Томирис не себепті Кирдің басын қанға батырады? Сызбадағы байланысты анықтайды, оқушылар сабақтың мақсатын айқандайды, бағалау критерийлері, күтілетін нәтижемен танысады.
|
|
https://bilim-all.kz/article/9894-Tumar-nemese-Tomiris-patshaiymnyn-omiri-turaly-10-fakt https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%D1%80_II_%D0%92%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B8%D0%B9 https://kstk71.livejournal.com/1295670.html |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 9 минут 9 минут Сабақтың соңы 12 минут |
Топтық жұмыс. Мағынаны тану. 1-тапсырма. «Үш түрлі күнделік» әдісі арқылы кестені толтыру жолымен таныстырамын. ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топаралық бағалау. Сергіту сәті: «Жылдам әрі тез» әдісі. Түрлі түспен жазылған сөздер парағын таратамын. 2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Кластер» әдісі. 3- тапсырма. Жеке жұмыс. «Кейіпкер ойын тап» әдісі. Саралау. |
Ш.Құсайыновтың «Томирис» драмасын талдап, кестені толытырыңыз. Топтық жұмыс істеңіз.
Дескриптор:
ҚБ: «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі. Әр топтың жұмысына қатысты екі мақтау мен бір ұсыным айтады.
Түрлі түсті жазылған сөздерді оқымай, жылдамдыққа салып түсін атайды. Топ ішінде бірін-бірі тексереді.
«Шығарманың кейіпкері, Шұғыла кім? Кейіпкердің автордың идеясын көрсетудегі рөлі қандай?» деген сұрақтарға жауап беріп, сызбаны толтырыңыз.
Шұғыла
Дескриптор:
ҚБ: «Ауызекі баға» әдісі арқылы бірін-бірі бағалау. Бірін-бірі қолпаштау, мақтау сөздер айтады.
І деңгей. Бейнероликтегі бас кейіпкердің бейнесіне образдық талдау жасаңыз. Дескрипторлар:
ІІ деңгей. Бейнероликтегі бас кейіпкердің даралық қасиетін анықтаңыз. Дескрипторлар:
ІІІ деңгей. Бейнероликтегі бас кейіпкердің даралық бейнесін жинақтап, ойыңызды дәлелдеп жазыңыз. Дескрипторлар:
Деңгейлік тапсырмаларды орындайды. ҚБ: «Табыс баспалдағы» Өзін-өзі бағалау. «Табыс баспалдағы» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды. |
|
https://kopilkaurokov.ru/istoriya/presentacii/koshpielilierdieghi_k_og_amdyk_k_atynastar
https://youtu.be/rNicdnYJby0?feature=shared
|
|||||||
|
Рефлексия 5 минут |
Кері байлыныс. «Төрт сөйлем» стратегиясы
Үй жұмысы. «Кластер»
әдісі. Шығармалар туралы ізденімдік тапсырма.
|
Оқушылар «Төрт сөйлем» стратегиясы арқылы сабақты қорытындылайды.
1.Пікір. 2.Дәлел. 3.Мысал. 4.Қорытынды. |
|
https://fsd.multiurok.ru/html/2018/02/15/s_5a854e7e19052/833164_5.jpeg
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз




















