|
Күні |
Мұғалімнің атыжөні: Серкебаева Т.Қ. |
||||
|
Пәні Қазақ тілі |
Қазақ тілі |
||||
|
Сынып 4 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||
|
Бөлім |
Мәдени мұра. |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Айтыс – ұлттық өнер |
||||
|
Оқу мақсаты |
4.1.3.1 Тыңдалым: Тыңдаған аудио\бейнематериалдың мазмұнын түсіну.тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/кесте толтыру/кластер құрастыру болжау 4.5.1.2*Тілдік бағдар: Грамматикалық нормаларды сақтау (ленгивистикалық терминдерді қолданбау) көптік/ тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану. |
||||
|
Сабақ мақсаты |
-тыңдаған материал мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді; - мәтіннің түйінді тұстарын анықтап, кесте толтырады; -Шағын сюжетті коллаж сөйлемдермен толықтырады |
||||
|
Бағалау критерийлері |
-Тыңдаған мәтіннің мазмұнын айтады. -Сөйлемді толықтырады және мәтіннің түйінді тұстарын анықтап кесте толтырады. -жазбаша тілде септік жалғаулы сөздерді дұрыс қолданады |
||||
|
Тілдік мақсат |
Тірек сөздер: Ақын, халық, айтыс, мәдени, мұра, қасындағы, айтысады. Жаңа сөздер:Жыр,Айтыс,Айтысады,Ойынан шығарады,Маңызды Бағалау үшін қолданылатын тілдік бірліктер:бұл тапсырманы орындауда маған қиындықтар тудырған....өйткені... айтар ойым.... түйген ойым. Жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Келесі көріністе сіздер ………………………….. тамашалайсыздар. Назарларыңызға ұсынылған қойылымда ………………… куәгері боласыздар. |
||||
|
Құндылыққа баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Ұлттық құндылықтар арқылы қазақ халқының мәдениетін, салт-дәстүрін дәріптеу. |
||||
|
Пәнаралықбайланыс |
Музыка |
||||
|
Алдыңғыоқу |
Қазақтың ұлттық өнерлері туралы білгені сұралады. |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Қалыптастырушы бағалау |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы |
|||||
|
2 минут |
Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. ҰЖ: Ертеңгілік шеңбер «Менің есімім». Әркім кезекпен өз атын атап, есімінің бас әрпінен басталатын сөз айтады. Мысалы: Сандуғаш -сникерс, Әсел-әлем, Марат-мықты, Қанат-қайсар, Женя- жеңімпаз |
|
Слайд-1 |
||
|
3 минут |
ҰЖ: Ой қозғау. Оқушылар суреттер арқылы жаңа тараудың мазмұнын болжайды.
Ақындардың, дмбыраның суреттерін көрсету және сұрақ қою:
(оқушылар өздері сабақтың тақырыбын анықтайды) |
|
Слайд-2 Домбыра,Ақындардың суреті. |
||
|
Сабақтың ортасы |
|||||
|
3 минут |
Тыңдалым алды: ҰЖ: «Суретті сипатта» әдісі арқылы жаңа сөздерді меңгерту. Сөздік жұмысын жүргізу. Оқушылар жаңа сөздердің аудармасын суреттер арқылы өздері табады. |
|
Бейне көрсетілім және Слайд-3 |
||
|
6 минут |
Тыңдалым кезі Бағалау критерийлері: Тыңдаған материалдың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. ҰЖ:Мәтінді мұқият тыңдаңыз, «Допты лақтыру» әдісі арқылы өзге оқушыларға мұғалімнен допты қағып алып, сұраққа жауап беріңіз. -Мәтін не туралы? -Айтыс дегеніміз не? -Айтыскер дегеніміз кім? -Айтыста ақындар қандай киім киеді? Саралау тапсырмалары: «Қарқын» әдісі. Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді. Соны ескере отырып, жекелеген оқушыларға сұрақтар күрделеніп қойылады: -Айтыс ақындарының басқа ақындардан айырмашылығы неде? -Суырып салып айту дегенді қалай түсіндіресің? -Өзге ұлттарда айтыс өнеріне ұқсас өнер барма?(частушки) Дискриптор:
|
«Табыс сатысы әдісі» арқылы оқушылар мәтін мазмұнын қаншалықты меңгергені туралы өзін бағалайды.. |
Mp3, доп |
||
|
10 минут |
Бағалау критерийлері: Сөйлемді толықтырады және мәтіннің түйінді тұстарын анықтап кесте толтырады. Топтық жұмыс: 2-тапсырма: Мәтіннің мазмұны бойынша берілген сөйлемдерді толықтырыңыз. «Күн шуақ» әдісі арқылы мәтіннің түйінді тұстары берілген сөйлемдерді анықтаңыз.
Түйінді әдістер
Саралау тапсырмалары: «Диалог және қолдау көрсету» әдісі. Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет болады. Сондай жекелеген оқушыларға мәтіннің түйінді тұстарын анықтату мақсатында дұрыс жауапқа жетелейтін сұрақтар қойылады: -Айтыс дегеніміз не? -Жырмен сөз таластыратын ақындарды кім деп атаймыз? -Суырып салып айту дегеніміз қалай? Дискриптор:
|
«Бағалау парағы» әдісі
|
Кесте қағаздар Және А4 парақтары |
||
|
11 минут |
Тыңдалымнан кейінгі тапсырма Бағалау критерийлері:жазбаша тілде септік жалғаулы сөздерді дұрыс қолданады. Жеке жұмыс. «Септіктер эстафетасы» әдісі арқылы оқушылар берілген сөздерге стикер артындағы жасырын тұрған септіктің жалғауларын дұрыс жалғайды. Кестедегі сөздерді орынды қолданып 4-5сөйлем құрастырады.
Саралау тапсырмалары: «Қолдау» әдісі арқылы кейбір баяу ойлайтын, сөздік оры аз оқушылар септік жалғаулы сөздерді қолданып сөйлем құрастыруда қиналуы мүмкін. Осы оқушыларға жан-жақты әрі нақты көмек қажет болады. Осындай оқушыларға сөйлемді дұрыс құрастыру үшін үлгі бірнеше сөйлем ұсынылады. Айтыскерлер жырмен сөз сайыстырады. Ақындар айтысқа домбырамен шығады. Дискриптор:
|
Редакциялау парағы.
|
А3 қағазы. Желімқағаздар |
||
|
Сабақтың соңы |
|||||
|
5 минут |
ҰЖ: Дұрыс-бұрыс» әдісі. Мұғалім оқушыларғабүгінгі тақырыптар бойынша дұрыс және бұрыс ақпараттар айтады. Дұрыс ақпарат айтылса оқушылар шапалақ ұрады. Бұрыс ақпарат айтылған жағдайда еш қимылсыз отырады. |
«Даналық ағашы» әдісі арқылы оқушылар сабақ ұнаған/ұнамағаны туралы кері байланыс орнатады. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ, Айтыс - ұлттық өнер
Сабақ, Айтыс - ұлттық өнер
|
Күні |
Мұғалімнің атыжөні: Серкебаева Т.Қ. |
||||
|
Пәні Қазақ тілі |
Қазақ тілі |
||||
|
Сынып 4 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||
|
Бөлім |
Мәдени мұра. |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Айтыс – ұлттық өнер |
||||
|
Оқу мақсаты |
4.1.3.1 Тыңдалым: Тыңдаған аудио\бейнематериалдың мазмұнын түсіну.тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/кесте толтыру/кластер құрастыру болжау 4.5.1.2*Тілдік бағдар: Грамматикалық нормаларды сақтау (ленгивистикалық терминдерді қолданбау) көптік/ тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану. |
||||
|
Сабақ мақсаты |
-тыңдаған материал мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді; - мәтіннің түйінді тұстарын анықтап, кесте толтырады; -Шағын сюжетті коллаж сөйлемдермен толықтырады |
||||
|
Бағалау критерийлері |
-Тыңдаған мәтіннің мазмұнын айтады. -Сөйлемді толықтырады және мәтіннің түйінді тұстарын анықтап кесте толтырады. -жазбаша тілде септік жалғаулы сөздерді дұрыс қолданады |
||||
|
Тілдік мақсат |
Тірек сөздер: Ақын, халық, айтыс, мәдени, мұра, қасындағы, айтысады. Жаңа сөздер:Жыр,Айтыс,Айтысады,Ойынан шығарады,Маңызды Бағалау үшін қолданылатын тілдік бірліктер:бұл тапсырманы орындауда маған қиындықтар тудырған....өйткені... айтар ойым.... түйген ойым. Жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Келесі көріністе сіздер ………………………….. тамашалайсыздар. Назарларыңызға ұсынылған қойылымда ………………… куәгері боласыздар. |
||||
|
Құндылыққа баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Ұлттық құндылықтар арқылы қазақ халқының мәдениетін, салт-дәстүрін дәріптеу. |
||||
|
Пәнаралықбайланыс |
Музыка |
||||
|
Алдыңғыоқу |
Қазақтың ұлттық өнерлері туралы білгені сұралады. |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Қалыптастырушы бағалау |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы |
|||||
|
2 минут |
Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. ҰЖ: Ертеңгілік шеңбер «Менің есімім». Әркім кезекпен өз атын атап, есімінің бас әрпінен басталатын сөз айтады. Мысалы: Сандуғаш -сникерс, Әсел-әлем, Марат-мықты, Қанат-қайсар, Женя- жеңімпаз |
|
Слайд-1 |
||
|
3 минут |
ҰЖ: Ой қозғау. Оқушылар суреттер арқылы жаңа тараудың мазмұнын болжайды.
Ақындардың, дмбыраның суреттерін көрсету және сұрақ қою:
(оқушылар өздері сабақтың тақырыбын анықтайды) |
|
Слайд-2 Домбыра,Ақындардың суреті. |
||
|
Сабақтың ортасы |
|||||
|
3 минут |
Тыңдалым алды: ҰЖ: «Суретті сипатта» әдісі арқылы жаңа сөздерді меңгерту. Сөздік жұмысын жүргізу. Оқушылар жаңа сөздердің аудармасын суреттер арқылы өздері табады. |
|
Бейне көрсетілім және Слайд-3 |
||
|
6 минут |
Тыңдалым кезі Бағалау критерийлері: Тыңдаған материалдың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. ҰЖ:Мәтінді мұқият тыңдаңыз, «Допты лақтыру» әдісі арқылы өзге оқушыларға мұғалімнен допты қағып алып, сұраққа жауап беріңіз. -Мәтін не туралы? -Айтыс дегеніміз не? -Айтыскер дегеніміз кім? -Айтыста ақындар қандай киім киеді? Саралау тапсырмалары: «Қарқын» әдісі. Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді. Соны ескере отырып, жекелеген оқушыларға сұрақтар күрделеніп қойылады: -Айтыс ақындарының басқа ақындардан айырмашылығы неде? -Суырып салып айту дегенді қалай түсіндіресің? -Өзге ұлттарда айтыс өнеріне ұқсас өнер барма?(частушки) Дискриптор:
|
«Табыс сатысы әдісі» арқылы оқушылар мәтін мазмұнын қаншалықты меңгергені туралы өзін бағалайды.. |
Mp3, доп |
||
|
10 минут |
Бағалау критерийлері: Сөйлемді толықтырады және мәтіннің түйінді тұстарын анықтап кесте толтырады. Топтық жұмыс: 2-тапсырма: Мәтіннің мазмұны бойынша берілген сөйлемдерді толықтырыңыз. «Күн шуақ» әдісі арқылы мәтіннің түйінді тұстары берілген сөйлемдерді анықтаңыз.
Түйінді әдістер
Саралау тапсырмалары: «Диалог және қолдау көрсету» әдісі. Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет болады. Сондай жекелеген оқушыларға мәтіннің түйінді тұстарын анықтату мақсатында дұрыс жауапқа жетелейтін сұрақтар қойылады: -Айтыс дегеніміз не? -Жырмен сөз таластыратын ақындарды кім деп атаймыз? -Суырып салып айту дегеніміз қалай? Дискриптор:
|
«Бағалау парағы» әдісі
|
Кесте қағаздар Және А4 парақтары |
||
|
11 минут |
Тыңдалымнан кейінгі тапсырма Бағалау критерийлері:жазбаша тілде септік жалғаулы сөздерді дұрыс қолданады. Жеке жұмыс. «Септіктер эстафетасы» әдісі арқылы оқушылар берілген сөздерге стикер артындағы жасырын тұрған септіктің жалғауларын дұрыс жалғайды. Кестедегі сөздерді орынды қолданып 4-5сөйлем құрастырады.
Саралау тапсырмалары: «Қолдау» әдісі арқылы кейбір баяу ойлайтын, сөздік оры аз оқушылар септік жалғаулы сөздерді қолданып сөйлем құрастыруда қиналуы мүмкін. Осы оқушыларға жан-жақты әрі нақты көмек қажет болады. Осындай оқушыларға сөйлемді дұрыс құрастыру үшін үлгі бірнеше сөйлем ұсынылады. Айтыскерлер жырмен сөз сайыстырады. Ақындар айтысқа домбырамен шығады. Дискриптор:
|
Редакциялау парағы.
|
А3 қағазы. Желімқағаздар |
||
|
Сабақтың соңы |
|||||
|
5 минут |
ҰЖ: Дұрыс-бұрыс» әдісі. Мұғалім оқушыларғабүгінгі тақырыптар бойынша дұрыс және бұрыс ақпараттар айтады. Дұрыс ақпарат айтылса оқушылар шапалақ ұрады. Бұрыс ақпарат айтылған жағдайда еш қимылсыз отырады. |
«Даналық ағашы» әдісі арқылы оқушылар сабақ ұнаған/ұнамағаны туралы кері байланыс орнатады. |
|
||
шағым қалдыра аласыз



















