Сабақ жоспар: тақырыбы "Жыл мезгілдері" қосымша білім беру "Сауат ашу" үйірмесі.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Сабақ жоспар: тақырыбы "Жыл мезгілдері" қосымша білім беру "Сауат ашу" үйірмесі.

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспар: тақырыбы "Жыл мезгілдері" қосымша білім беру "Сауат ашу" үйірмесі . Оқушылар жал мезгілдері ертегісін оқиды және жыл мезгілін ажырата алады.
Материалдың қысқаша нұсқасы
Пәні:

«Сауат ашу» үйірмесі

Мұғалімнің атыжөні:

Сисембаева П

Сабақ
тақырыбы:

«Жыл мезгілдері»

Сабақ арқылы
жүзеге асатын
оқу мақсаттары

Сөйлеу барысында мақал мәтелдерді вербалды емес тілдік
құралдарды қолдану.

Сабақ
мақсаттары:

Барлық оқушы:Жыл мезгілдері ертегісін оқиды және жыл
мезгілін ажырата алады.

Кейіпкерлердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен ісәрекетін бағалау.

Оқушының көпшілігі:Ертегінің мазмұны бойынша кестені
толтыра алады. Жыл мезгілін сипаттай алады.
Оқушылардың кейбірі: Жыл мезгілдеріне байланысты суреттер
бойынша әңгіме құрастырады.
Ойлау
деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау
критерийлері

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.
Жыл мезгілдерін ажырата алады.
Жыл мезгілдерінің ерекшеліктерін біледі.

Пәндік лексика
және терминдер
Талқылауға
арналған
сұрақтар:

Жыл мезгілдерінің ерекшеліктерін ажыратады.
жомарт, қаһарлы, сезімтал
- Неліктен жаз мезгілі көп адамға ұнайды?
- Неліктен қыстың мінезі шатақтау деп ойлайсың?
-

Шырша неге жыл бойы жап-жасыл?

Құндылықтарды
дарыту

Оқушыларға жомарттықты,ақкөңілділікті,сезімталдықты ұнамды
мінез-құлықтарды сіңіру.

Пәнаралық
байланыстар

Дүниетану, қазақ тілі, жаратылыстану

АКТ қолдану
дағдылары
Бастапқы білім

Интербелсенді тақта
Құстар неге жылы жаққа ұшып кетеді? Жыл мезгілдері туралы
ұғым қалыптасқан.

Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері

Қолданатын
Сабақтың
жоспарланған

әділ–тәсілдер/ Ресурстар

іс-әрекеттер
Сабақтың
басы
5 минут

1.Ұйымдастыру кезеңі
1.Ширату
«Жақсы сөз» әдісі
Арқамызға стикер жабыстырып мінезіне
қатысты сөздер жазу,кері айналып сол
сөздерді келесі адам оқиды..
Мақсаты: Сабаққа қызушылығын оятады,
бір-біріне мінездері туралы айтады
ынтымақтастық қарым –қатнас орнайды.
Бастапқы білім
ҚБ. Жарайсыңдар!
Топқа бөлу

Шаттық шеңбері
стикер

Ашық сұрақ қою.

1-топ: « Күн» тобы
3-топ: « Жаңбыр» тобы
4-топ:

«Қар» тобы

Үй тапсырмасын пысықтау: «Сиқырлы
сурететтің сұрақтары» әдісі арқылы
Сұрақтарға жауап беру арқылы өткен
тақырыпты пысықтау.

Сабақтың
ортасы
30 минут

Миға шабуыл : Жыл мезгілдері тақырыбы
аясында суреттер көру, тақырыпты болжау
- Бұл суреттерден нені көрдік, нені
байқадық?
- Қандай жыл мезгілін ұнатасың?
Неліктен?

Топтастыру
ЖЫЛ
МЕЗГІЛДЕРІНІҢ
СУРЕТІН
ТАРАТУ
АРҚЫЛЫ
ТОПТАСАДЫ.
Топқа бөлінген
суреттердің
артында өткен
тақырыптың
сұрақтары
жазылады.

- Сонда біздің сабағымыз не туралы деп
ойлайсыңдар?

ҰЖ 1.Тымдалым дағдысын дамыту.
«Жыл мезгілдері» туралы ертегімен
танысамыз .
Тапсырма. Мұғалім көмегімен оқылған
шығарманы бөліктерге бөлу, сұрақтар қою.
ҚБ.Ғажап. Мен ойлағаннан да жақсы.
Мақсаты;Барлық оқушылардың қатысып
отырғанына көз жеткізу жауаптарын
тыңдап,олардың сөйлеу қабылетін дамыту.
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі
ЖЖ(жұптық жұмыс)
«Жыл мезгілі» ертегісінің желіс бойынша
бірлесе отырып кестені толтырады.

Бағалау критерийі
Ертегі
мазмұнын
түсінеді
және
кейіпкерді
сипаттайды,
бағалайды

Дескриптор:
-Мәтінді
мұқият түсініп
алады.
-Сұрақтарға
жауап береді,
-кейіпкерді
сипаттай алады
кейіпкерлердің
мінездеріне
баға береді

ТЖ(топтық жұмыс)сурет салу
Әр топ өздеріне ұнаған жыл мезгілінің
суретін салады. Өздерінің жұмысын өздері

бағалайды, өздеріне қойған бағаға
қортынды жасайды.
Сергіту сәті

Суреттерді топтармен алмастырып бір –
бірінің суреттерін бағалайды(постер)
Сергіту сәті:
Жел соқты гу-гу,
Жаңбыр жауды тырс-тырс,
Жаңбыр басылды
Күн ашылды.
ӨЖ (өздік жұмыс)
Жазылым
Көп нүктенің орнына тиісті жыл мезгілінің
атауын жазу.
...- көрікті,
... - жайдарлы ,
... – жомарт,
... – қаһарлы.
Дискриптор
1. Көп нүктенің орнына тиісті жыл мезгілінің
атауын жазады.
2.Әдемі көркем жазады
(Бірін–бірі бағалау)
Бағалау шкаласы
«1» - 0-2 балл
«2» - 3-4 балл
«3» - 5-6 балл
«4» - 7-8 балл
«5» - 9-10 балл
ӨЖ (өздік жұмыс)
Кейіпкерлер әлемі (оқушылардың
қызығушылығын арттыру мақсатында) Жыл
мезгіліндегі көркем сөзбен өзінің мінезқұлқындағы ұқсастықты айту. Мысалы:
Менің мінезім жаз секілді – жайдарлы, 2 –
оқушы күз мезгілі секілді өкпелегішпін т.с.с

Сабақтың
соңы
5 минут

Қорытынды шығару және есте сақтау. Жыл
мезгілдері қандай құбылыстарымен
ерекшеленеді?
Кері байланыс

-Мен сабақты түсіндім.
-Мен сабақты түсінбедім
Үйге тапсырма

« Жыл мезгілі» тақырыбына әңгіме жазу.
Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
pdf
11.11.2022
574
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі