Материалдар / сабақ жоспарлары
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

сабақ жоспарлары

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспарлары көрсетілген
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Қараша 2024
60
0 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін:

Мектеп директоры Баймагамбетова

Бөлімі:

9.4А Шеңбер. Көпбұрыштар.

Мектеп: 28ОМ

Педагогтың аты-жөні

Жумагулова Лаура Курмангалиевна

Пәні:

Геометрия

Күні:

24.04.2024ж

Сынып: 9а

Қатысқаны:27

Қатыспағаны:27

Сабақтың тақырыбы:

Шеңбер және дөңгелек. Доғаның ұзындығы. Дөңгелек, сектор және сегменттің аудандары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

9.1.1.2

сектор мен сегмент ауданының формулаларын қорытып шығару және қолдану;


Сабақтың мақсаты:


  • сектор мен сегмент ауданының формулаларын есептер шығаруда қолдану.


Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

2 минут






2 минут

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу

Психологиялық ахуал туғызу.

Оқушылар арасында жағымды көңіл-күй қалыптастыру, бір-біріне жақындастыру

үшін «Амандасу» психологиялық тренингінен бастаймын.

Топқа біріктіру.

«Мозaйка»әдісі бойынша оқyшылар екi топқа бөлінеді.

(бөліктерге бөлінген шеңбер мен дөңгелектін суреті)

I топ – Шeңбер

II топ – Дөңгeлек

Оқушылар екі шеңбер құрып тұрады:ішкі және сыртқы шеңбер.

Амандасу түрлерін жасайды






2 топқа бірігеді.


«Керемет!», «Жарайсыздар!»


Топ басшысы

сайланады, бағалау парағына топ мүшелерінің балдарын қойып отырады


Слайдта мемлекеттер суреттері көрсетіледі

Сабақтың басы

5 минут







Үй жұмысын тексеру. «Көршіңмен кеңес».

(Оқушылар дәптерлерін көршілерімен алмастырады).

Сектордың ауданын табыңдар, егер секторға сәйкес келетін центрлік бұрыш:

а)300

б)600
в)1500

г)2400

д)3000 тең болса.

«Көршіңді кеңес» әдісі арқылы оқушылар есептің қатесін талқылайды, дұрыс жауабын айтады

Оқушылар есептерді шығару үшін қажетті формулаларды естеріне түсіреді, ережені қайталайды. Есептің шығару жолын түсіндіреді.

Жауаптары: а) б) в) г) д)


Оқушылар ауызша кері байланыс береді


1 балл

Оқулық







5 минут




Креативті ойлауды дамытуға арналған сұрақтар

Өткен сабақты қайталау

« сұрақ –иә – жоқ деген жауап» әдісі

  1. Радиусы R- ге тең шеңбердің С ұзындығы: С = 2ПR

  2. Доғаның l ұзындығы мына формуламен есептеледі:

  3. Дұрыс көпбұрыштар ұқсас, ал олардың қабырғалары мен периметрлерінің қатыасы оларға сырттай немесе іштей сызылған шеңберлердің радиустарының қатынасына тең.

  4. Дұрыс n бұрышының формуласы

  5. Периметрлерінің қатынасы


Түсінбеген тапсырмаларды бір- біріне түсіндіреді. Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, талдау жасайды.


1. иә

2. иә

3. жоқ

4. иә

5. жоқ


Дескриптор

Шеңбер, доға ұзындығы формуласын біледі;

«1 балл»


Постер, түрлі-түсті маркерлер, диаграммалар


Сабақтың

ортасы


Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға арналған тапсырмалар


10 минут



Саралау әдісі: «Жіктеу» тәсілі


Топтық жұмыс.

Оқу мақсатына қол жеткізуге мүмкіндік беретін «Ойлан, бөліс, талқыла» әдісі арқылы топтық жұмыс ұйымдастырылады.

Телевидениеде ауа райын болжаушы диаграммада көрсетілгендей бұлт символын қолданады.


Оның периметрі AE түзу сызығынан, APB және DQE жартышеңберлерінен және центрі С болатын шеңбердің BRD басты доғасынан тұрады. AE = 7,5 см, AB = DE = 3 см және BC = CD = 2,8 см. Бұрыштар , X BD ортасы.

A i) BX = 2,724 см болатынын көрсетіңіз.

Бұлт ауданын есептеңіз:


а) BCD үшбұрышының ауданын;

в) ABDE трапециясының ауданын;

с) BCD негізгі секторының ауданын;

д) бұлт символының жалпы ауданын табады




Дескриптор

-Берілгені бойынша шартты дұрыс жазады.

-Сектор, сегменттің ауданының формуласын дұрыс қолданады.

-Есептейді, жауабын есептейді.

3 балл













10 минут





















5 минут







Жұптық жұмыс: « Қос шеңбер» әдісі

Боялған секторлардың аудандарын табыңыз:




Сектордың ауданы бойынша дөңгелектің ауданын табыңдар

Саралау: «Қарқын» тәсілі

Жеке оқушымен жұмыс

  1. «Семантикалық карта» әдісі ЕББҚ оқушы үшін тапсырма

Дереккөздер.



Оқушылар ойласады, жұптасып есеп шығарады, берілген тапсырмаларды постерге орындап бір-бірімен бөліседі.











«Семантикалық карта» әдісі арқылы орындайды.

Шешуі:



Дескриптор

-Берілгені бойынша шартты дұрыс жазады

-Бұрыштың градустық, радиандық өлшемдерін таба алады.

-Сектор мен сегменттің анықтамасын қолданады;

3 балл

Дескриптор

-Дөңгелектің және оның бөліктерінің сегменттің сектордың ауданының формулаларын аңықтайды;

- Дөңгелек, сектор және сегменттің аудандарының формулаларын есептер шығаруда қолданады

2 балл











https://bilimland.kz













https://bilimland.kz










Сабақтың аяғы

5 минут


Үйге тапсырма беру:





Үй жұмысы: сектор мен сегмент ауданының формуласын қолданып шығарады.

Дескриптор

-Берілгені бойынша шартты дұрыс жазады.

-Сектор, сегменттің ауданының формуласын дұрыс қолданады.

-Жауабын негіздейді.


Оқулық

Кері байланыс

IV.Cабақты қорытындылау.

Сабақ соңында рефлексия жүргіземіз.


Оқушылар өз ойларымен бөліседі

Топ басшылары топ мүшелерінің балдарын хабарлайды. Bilim Clаss жүйесіне қойылады

Түрлі түсті стикерлер








Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!