сабақ жоспары

Тақырып бойынша 31 материал табылды

сабақ жоспары

Материал туралы қысқаша түсінік
материалда керек дүниелер бар
Материалдың қысқаша нұсқасы



Бөлімі: Жай бөлшектер-ге амалдар қолдану


Педагогтің аты-жөні:

Қашқынбай Қарлығаш Жақсыбайқызы

Күні:

20.11.24

Сыныбы: 5 б

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Аралас сандарды қосу және азайту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.1.2.19 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау;


Сабақтың мақсаты:

Натурал саннан жай бөлшекті азайту. Аралас сандарға қосу және азайту амалдарын орындау.

Бағалау критерийлері


Оқушы натурал санды (азайғышты) бөлімі азайтқыштың бөліміне тең бұрыс бөлшек түрінде жазу керек.Сонан соң бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесін пайдаланып, азайту біледі.

Оқушы натурал санды (азайғышты) бөлімі азайтқыштың бөліміндей аралас сан түрінде жазып, азайтуды орындай алады.

Құндылықтарға баулу

Бірлікке, ынтымақтастыққа баулу


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

13мин.













5 мин

«Жасырын сұрак» әдісі




















5 мин

Ой қозғау әдісі” 













Жаңа сабақ

10 мин







«Математикалық батл» әдісі.

5мин


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

Психологиялық ахуал қалыптастыру

«Айналмалы бекет» әдісі арқылы топқа бөлу:

І топ: Дұрыс бөлшектер

ІІ топ : Бұрыс бөлшектер

ІІІ топ : Аралас сандар

Үй жұмысын пысықтау «Жасырын сұрак» әдісі Zipgrade платформасында

1. Қандай сан аралас сан деп аталады?

2. Бүтіннің бірнеше тең бөліктерінің әрқайсысы қалай аталады?(үлес)

3. Жай бөлшектің негізгі қасиеті қандай?

4. Бөлшекті қысқарту дегеніміз не?(бөлшектің алымын да бөлімін де олардың бірден өзге ортақ бөлгішіне бөлуді бөлшекті қысқарту деп атаймыз)

5.Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру үшін не істейміз?

6.Толықтауыш көбейткіш дегеніміз 7.не?(бөлшекті жаңа бөлімге келтіру үшін оның алымын да, бөлімін де көбейтетін сан)

8.Қандай сан берілген бөлшектерге ең кіші ортақ бөлім бола алады?(берілген бөлшектердің бөлімдерінің ең кіші ортақ еселігі)

9.Бөлімдері бірдей жай бөлшектердің қайсысы үлкен?

10.Алымдары бірдей бөлшектердің қайсысы үлкен, қайсысы кіші?

11.Аралас сандар қалай салыстырылады?(бүтін бөлігі содан соң бөлшек бөлігі салыстырылады)

12.Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылыды?

13.Бөлімдері әртүрлі бөлшектер қалай қосылады?

14.Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай азайтылады?

І.Білу кезеңі. “Ой қозғау әдісі”  бойынша барлық оқушыға мысал ретінде слайдтан жеңіл мәтін есеп көрсетіледі:

Гүлназдың туған күнін тойлауға анасы 4 торт сатып алды. Үстелге қоймастан бұрын әрқайсысын тең 8 бөлікке бөлді. Гүлназдің інісі кесілген торттың бір бөлігін жеп қойды. Неше бөлік қалды?

Оқушылар мысал есеп арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.

Оқушыларға бағалау парағын беріп, өз өзін әр кезең сайын бағалауы туралы айту.

Жаңа тақырыпты слайд арқылы ауызша және жазбаша түсіндіремін.

ІІ. Түсіну.  «Математикалық батл» әдісімен мәтін есептер шығару. Кітапта 538,539,540 есептер шығару. Топтық (оқулықпен)жұмыс.





Оқушылар топқа бөлініп, топ аттарын таныстырады, анықтама ережесін айтады




Оқушылар ұяшықтардағы жасырылған сұрақтарға жауап береді.






Окушылар

туралы Аралас сандарды қосу және азайту туралы өз ойларын ашық айтады.











Оқушылар шыбында жазылған жауаптарды сапалақпен ұру арқылы сұрақтарға жауап береді.

Ынталандыру






Дескриптор

-Оқушыларға натурал саннан бөлшекті азайту алгоритмін өздері қорытуға мүмкіндік береды


Оқушылар жауаптарын кішісінен үлкеніне қарай орналастыра алады

Жалпы балл-2







Дескриптор

-Аралас санды бұрыс бөлшекке, бұрыс бөлшекті аралас санға келтіре алады;

Жалпы балл -2









Әрбір дұрыс жауап 1-5 ұпай аралығында бағаланады









Слайд, сұрақтар

Оқулық

фламастер







Бағалау парақшасы









Оқулық

Интер тақта

Жұмыс дәптері


Сабақтың ортасы.

5 мин

«Білгенге маржан» әдісі

Жұптық жұмыс


«Математикалық диктант» әдісі жеке жұмыс

5 мин



«Шыбын» әдісі

Сергіту сәті

5 мин




«Пицца» әдісі

5 мин

ІІІ.Қолдану. «Білгенге маржан» әдісі арқылы Learningapps.org платформасынан векториналық сұрақтар беріледі(жұптық жұмыс)

ІV. Талдау. «Математикалық диктант» әдісі бойынша жеке жұмыс

Сергіту сәті: «Шыбын» әдісі арқылы оқушылар есептің жауабын табады.

Шыбын әдісі сұрақтары:

25 саны қай санның дәрежесі?

Дұрыс болшекті тап

Бұрыс бөлшекті тап

Аралас санды тап

27 қай санның кубы?

6+5/5 өрнегі қандай натурал санға тең? (7)

Жай сандар (3,7,13,19,29)

Құрама сандар (6,9,22,36)

Натурал сандар қатары қай саннан басталады?

7/5 бөлшегін аралас сан түріне келтір

1 бүтін 6-дан 1 бөлшегін бұрыс бөлшек түрінде жазылуын көрсет

Санның нөл дәрежесі нешеге тең? (1)

7/7 бөлшегі неге тең? (1)

V. Жинақтау.

Сабақты қорытындылау. «Пицца» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді.

Оқушылар есепты шығарады


Окушылар жұп болып, есепты шешеды

Оқушылар натурал саннан жай бөлшекті азайтады

Дескриптор

Арифметикалық амал арқылы шығара алады.


Жалпы балл-3


Дескриптор

Аралас бөлшектен жай бөлшекті азайта алады

Жалпы балл -2



А3

Түрлі-түсті фламастер






дәптер



Сабақтың соңы.

«Ватсап» әдісі

2мин

Рефлекция


Бағалау

Үй тапсырмасы

Сабақ соңында кері байланыс «Ватсап» әдісімен оқушылар рефлексия жүргізеді:

- білдім, үйрендім дегенде жасыл

- орташа түсіндім, толық түсінбедім сары

- маған жұмысты жалғастыру қажет, дым түсінбедім қызыл

VI. Бағалау.

Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау

Үй тапсырмасын беру


Дескриптор
-Азайтудың түрлі әдістеріне біле алады

Жалпы балл-3



Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл


А3 парағы.

Дәптер












Стикерлер

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Рефлексия. Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Математика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқытутуралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақкезінде, сыныпнемесежекелегеноқушылардыңжетістіктері/қиыншылықтарытуралы мен неніанықтадым? Келесісабақтарда неге назараударукерек?

1:

2:



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
25.11.2024
113
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі