|
|
Мектеп: Риддер қаласы №17 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 17.01.2025 |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 5 Эхэ |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Түлкі мен қырғауыл» ертегісі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.3.3.1 фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну,тақырыбын анықтау; 5.4.3.1 жазба жұмыстарында сипаттау,бейнелеу құралдарын қолданып жазу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтінді түсініп оқиды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Сұрақтарға жауап беріп, сұрақ құрастыра алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: тақырыптың мазмұнын меңгеріп, негізгі идеясын түсінеді, талдау жасай алады, өздігінен тапсырмаларды орындай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Мәтінді оқиды, сұрақтарға жауап береді, сұрақтар құрастырады, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Айлакер, қу. тапқыр, ақылды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Тірек сөздер: Қулығым –теңіздей терең Ойым- жұлдыздай жарқыраған Жүнім-күн сәулесіндей Қауырсыным – мақтадай жұмсақ Дауысым – бұлақтай таза Аспанның көгілдір түсіндей әсеммін |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Түлкі қандай аң? Қырғауыл қандай аң? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Не себепті …. деп ойлайсыз? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қырғауыл не себепті түлкіге иттер келе жатыр деді? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ишара: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рөлдік ойын |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Қазақстан барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 2 минут 2 минут 3 минут 5 минут |
I. Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахуал «Өрмекшінің торы» - Балалар, сабағымызды бастамас бұрын «Өрмекшінің торы» деген ойын ойнаймыз. - Бұл ойын лента арқылы ойналады. Қазір мен біреуіңе жақсы тілек айтып, лентаның ұшын лақтырамын. Лентаны алған оқушы жылы сөз айтып оны келесі оқушыға лақтырады. Ойын лента ұшы біткенше жалғасады. Сонда балалар, ойын соңында бізде өрмекшінің торы пайда болады. Мәтіналды жұмыс Ой шақыру Айтылым 1-тапсырма Суретте қандай құс бейнеленген? Ол құсты көрдің бе? Осы құс туралы қандай ертегі білесің? Суретте қандай аң бейнеленген? Қайда мекендейді? Түлкі туралы қандай ертегі білесің?
Айтылым. 2- тапсырма. Суретке қарап, сұраққа жауап бер
Дескриптор Ертегінің не туралы екенін түсінеді. Түлкінің қырғауылға не деп айтқанын болжайды. |
Суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Сөздік жұмысы Қырғауыл Естімейді Заман Зорлық қылмасын Алды-артына қарамастан Жаңа сөздерді мәтіннен қажетті сөз тіркестерімен сәйкестердір.
Мәтінмен жұмыс Оқылым 3-тапсырма. Мәтінді рөлге бөліп оқыңдар
Бір түлкі қалың ағашты аралап келе жатып, ағаштың басында отырған қырғауылды көреді де жақындап келіп: — Сәлеметсіз бе, қырғауылым, халің қалай? – дейді. Қырғауыл: — Жақсы, өзің қалай тұрасың? – дейді. Түлкі: — Жерге түсіп, сөйлессеңіз қайтеді, бір құлағым естімеуші еді? – дейді. Қырғауыл: — Жерге түсуге қорқамын, жерде әр түрлі аңдар бар, бізді жеп қоюы мүмкін, – дейді. Түлкі: — Әй, достым, қазір заман бұрынғы заман емес, жаңа ғана келдім, бұйрық шығыпты, біреуге біреу зорлық қылмасқа, қой мен қасқыр бірге жүрсін, түлкі мен тауық бірге жүрсін деген, – дейді. Қырғауыл: — Жақсы хабарыңыз бар екен, рақмет, достым! Мына жақтан бір иттер келе жатыр, оларға да хабарыңызды айтыңыз, есітсін, – дейді. Ит деген сөзді естіген соң, түлкі алды-артына қарамастан қаша жөнеледі. Қырғауыл: — Қайда барасың, түлкім, бұйрықты ұмытып кеттің бе? – дейді. Түлкі: — Кім біледі, бұйрықты ол естімеген шығар, – дейді міңгірлеп. Сараланған тапсырмалар.
1.Мәтінді рөлге бөліп оқу 2.Берілген ақпарттарды мәтін мазмұны бойынша ретімен орналастыр.
3. Мәтін бойынша 5 сұрақ құрастырады. 4. Сұраққа жауап беріңдер.
Дискриптор Мәтінді оқып, түсіне алады. Рөлдік ойында әр кейіпкердің дауыс ырғағын келтіре алады. Ақпаратты ретімен орналастыра алады
Жазылым 1)Берілген бейнелеу тірек сөздер қай кейіпкерге тән, бағанға орналастыр. Тірек сөздер: Қулығым –теңіздей терең Ойым- жұлдыздай жарқыраған Жүнім-күн сәулесіндей Қауырсыным – мақтадай жұмсақ Дауысым – бұлақтай таза Аспанның көгілдір түсіндей әсеммін
2 қырғауыл
ерекшеліктері мен ұқсастығы
түлкі
Дискриптор Сөздік қорын пайдалана алады. Бас кейіпкерлерді сипаттап жаза алады.
3)Кейіпкерлерді олардың әрекетімен сәйкестендіріңіз.
|
Оқулық
оқулық
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы |
Жаңа сабақты қайталау бойынша сұрақ-жауап: - Түлкі қырғауылға қай жерде кездесті? - Қырғауыл неден қорықты? - Түлкі қандай айла ойлады? - Қырғауыл қандай тапқырлық көрсетті? - Қайсысы жеңді деп ойлайсыңдар? - Адамдар арасында осы мысалдағыдай жағдай кездесе ме? Кері байланыс алу Сұрақтары бар қорап Кабинетте қорап қойылып, оған оқушылар сабақтың соңында өз сұрақтарын қалдыра алады. Бұл сұрақтар келесі сабақтың басында талқыланады.
Бағалау. Оқушылар бағалау парақтары арқылы бағаланады.
|
қорап |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары 5 сынып "Түлкі мен қырғауыл"
Сабақ жоспары 5 сынып "Түлкі мен қырғауыл"
|
|
Мектеп: Риддер қаласы №17 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 17.01.2025 |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 5 Эхэ |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Түлкі мен қырғауыл» ертегісі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.3.3.1 фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну,тақырыбын анықтау; 5.4.3.1 жазба жұмыстарында сипаттау,бейнелеу құралдарын қолданып жазу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтінді түсініп оқиды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Сұрақтарға жауап беріп, сұрақ құрастыра алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: тақырыптың мазмұнын меңгеріп, негізгі идеясын түсінеді, талдау жасай алады, өздігінен тапсырмаларды орындай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Мәтінді оқиды, сұрақтарға жауап береді, сұрақтар құрастырады, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Айлакер, қу. тапқыр, ақылды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Тірек сөздер: Қулығым –теңіздей терең Ойым- жұлдыздай жарқыраған Жүнім-күн сәулесіндей Қауырсыным – мақтадай жұмсақ Дауысым – бұлақтай таза Аспанның көгілдір түсіндей әсеммін |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Түлкі қандай аң? Қырғауыл қандай аң? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Не себепті …. деп ойлайсыз? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қырғауыл не себепті түлкіге иттер келе жатыр деді? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ишара: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рөлдік ойын |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Қазақстан барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 2 минут 2 минут 3 минут 5 минут |
I. Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахуал «Өрмекшінің торы» - Балалар, сабағымызды бастамас бұрын «Өрмекшінің торы» деген ойын ойнаймыз. - Бұл ойын лента арқылы ойналады. Қазір мен біреуіңе жақсы тілек айтып, лентаның ұшын лақтырамын. Лентаны алған оқушы жылы сөз айтып оны келесі оқушыға лақтырады. Ойын лента ұшы біткенше жалғасады. Сонда балалар, ойын соңында бізде өрмекшінің торы пайда болады. Мәтіналды жұмыс Ой шақыру Айтылым 1-тапсырма Суретте қандай құс бейнеленген? Ол құсты көрдің бе? Осы құс туралы қандай ертегі білесің? Суретте қандай аң бейнеленген? Қайда мекендейді? Түлкі туралы қандай ертегі білесің?
Айтылым. 2- тапсырма. Суретке қарап, сұраққа жауап бер
Дескриптор Ертегінің не туралы екенін түсінеді. Түлкінің қырғауылға не деп айтқанын болжайды. |
Суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Сөздік жұмысы Қырғауыл Естімейді Заман Зорлық қылмасын Алды-артына қарамастан Жаңа сөздерді мәтіннен қажетті сөз тіркестерімен сәйкестердір.
Мәтінмен жұмыс Оқылым 3-тапсырма. Мәтінді рөлге бөліп оқыңдар
Бір түлкі қалың ағашты аралап келе жатып, ағаштың басында отырған қырғауылды көреді де жақындап келіп: — Сәлеметсіз бе, қырғауылым, халің қалай? – дейді. Қырғауыл: — Жақсы, өзің қалай тұрасың? – дейді. Түлкі: — Жерге түсіп, сөйлессеңіз қайтеді, бір құлағым естімеуші еді? – дейді. Қырғауыл: — Жерге түсуге қорқамын, жерде әр түрлі аңдар бар, бізді жеп қоюы мүмкін, – дейді. Түлкі: — Әй, достым, қазір заман бұрынғы заман емес, жаңа ғана келдім, бұйрық шығыпты, біреуге біреу зорлық қылмасқа, қой мен қасқыр бірге жүрсін, түлкі мен тауық бірге жүрсін деген, – дейді. Қырғауыл: — Жақсы хабарыңыз бар екен, рақмет, достым! Мына жақтан бір иттер келе жатыр, оларға да хабарыңызды айтыңыз, есітсін, – дейді. Ит деген сөзді естіген соң, түлкі алды-артына қарамастан қаша жөнеледі. Қырғауыл: — Қайда барасың, түлкім, бұйрықты ұмытып кеттің бе? – дейді. Түлкі: — Кім біледі, бұйрықты ол естімеген шығар, – дейді міңгірлеп. Сараланған тапсырмалар.
1.Мәтінді рөлге бөліп оқу 2.Берілген ақпарттарды мәтін мазмұны бойынша ретімен орналастыр.
3. Мәтін бойынша 5 сұрақ құрастырады. 4. Сұраққа жауап беріңдер.
Дискриптор Мәтінді оқып, түсіне алады. Рөлдік ойында әр кейіпкердің дауыс ырғағын келтіре алады. Ақпаратты ретімен орналастыра алады
Жазылым 1)Берілген бейнелеу тірек сөздер қай кейіпкерге тән, бағанға орналастыр. Тірек сөздер: Қулығым –теңіздей терең Ойым- жұлдыздай жарқыраған Жүнім-күн сәулесіндей Қауырсыным – мақтадай жұмсақ Дауысым – бұлақтай таза Аспанның көгілдір түсіндей әсеммін
2 қырғауыл
ерекшеліктері мен ұқсастығы
түлкі
Дискриптор Сөздік қорын пайдалана алады. Бас кейіпкерлерді сипаттап жаза алады.
3)Кейіпкерлерді олардың әрекетімен сәйкестендіріңіз.
|
Оқулық
оқулық
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы |
Жаңа сабақты қайталау бойынша сұрақ-жауап: - Түлкі қырғауылға қай жерде кездесті? - Қырғауыл неден қорықты? - Түлкі қандай айла ойлады? - Қырғауыл қандай тапқырлық көрсетті? - Қайсысы жеңді деп ойлайсыңдар? - Адамдар арасында осы мысалдағыдай жағдай кездесе ме? Кері байланыс алу Сұрақтары бар қорап Кабинетте қорап қойылып, оған оқушылар сабақтың соңында өз сұрақтарын қалдыра алады. Бұл сұрақтар келесі сабақтың басында талқыланады.
Бағалау. Оқушылар бағалау парақтары арқылы бағаланады.
|
қорап |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















