|
Бөлім |
Биотехнология және гендік инженерия келешегі. Синтаксис. |
|||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||
|
Күні: |
19.02.24ж. |
|||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Гендік модификацияланған өнімдер |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.7.1. ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау. |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
- ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолданады, авторына сілтеме жасайды; |
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. ІІ. Топқа бөлу. ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау Өткен сабақтарда алған білімін тексеру мақсатында жабық тапсырмалар беріледі. Берілген тапсырмаға «иә» немесе «жоқ» деген жауап беріңіз.
Егер жануарлар организмінде лизин жетіспесе, оның денесінің өсуі тоқтайды
Гендік инженерияны фармацевтік өнеркәсіпте дәрі-дәрмектерді синтездеу мен өндіруде пайдаланса, микробиологияда адамға адамға пайдалы микроорганизмдер штамдарын алуда қолданады.
«Миға шабуыл» Жаңа тақырыпқа әкелу мақсатында топқа бөлінген кездегі суреттерге және үстел үстінде тұрған ұлттық тағамдар мен ГМО қосылған заманауи тағамдарға оқушылардың назарын аударып сұрақ қоямын. Түрткі сұрақ:
(Оқушылармен бірлесе отырып сабақ тақырыбы, мақсаты айқындалады) -Ендеше ғаламтордан алынған бейнебаянға назар аударайық. Сынама сұрақтар: 1. Тауар сатып алғанда сендер тауардағы ГМО таңбасына мән бересіздер ме? 2. Мына тағамдардың қайсысының құрамында ГМО бар деп ойлайсыздар? |
Амандасады. 1.Ұлттық тағам. 2.Көгөністер. 3.Фас-фуд суреттер арқылы 3 топқа бөлінеді Үй тапсырмасына жауап береді. Оқушылардың пікірі тыңдалады Бейнебаян көргеннен кейін оқушылар сынама сұрақтарға жауап береді. |
Мұғалімнің ауызша мадақтауы Әр дұрыс жауап 0,5 балмен бағаланады. Үй тапсырмасына жалпы 3 балл қойылады. Әр оқушы өзінің бағалау парағына алған балын белгілейді. Оқушыларды жауаптарына қарай мадақтау. |
Қазақтың ұлттық тағамдары: құрт, сүзбе, айран. ГМО қосылған тағамдар: кетчуб, майонез, чипсы, шоколад |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Топтық жұмыс (15 минут) Гендік модификацияланған өнімдер туралы оқушылар толық мәлімет алу үшін үш топқа тапсырма беріледі. І топ: 6-тапсырма. 73-бет. ГМО туралы оқып, «Сүзгі әдісі» арқылы әр абзацтағы негізгі ақпараттарды іріктеп алыңыз. Дескриптор: 1-абзацтағы негізгі ақпаратты анықтайды-1б 2-абзацтағы негізгі ақпаратты анықтайды-1б 3-абзацтағы негізгі ақпаратты анықтайды-1б 4-абзацтағы негізгі ақпаратты анықтайды-1б ІІ топ: «Гендік модификацияланған өнімдер жайында берілген «Биолог анықтамалығы» журналындағы мақаламен танысып, «Пирамида әдісі» арқылы негізгі ақпаратты, ГМО-ның пайдасы мен зиянын, анықтаңыз. Өз қорытындыңызды ұсыныңыз. Дескриптор: Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды-1б ГМО-ның пайдасын анықтайды-1б ГМО-ның зиянын анықтайды-1б Ойларын қорытын дәлелдейді-1б
ІІІ топ: Тәжірибе алаңы. «Компас әдісі» арқылы ғаламтордан күнделікті қолданылып жүрген тағамдар құрамын зерттеп, ГМО бар екенін дәлелдеңіз. Пайдасы мен зиянын анықтап, сипаттама беріңіз. Дескриптор: Зерттеуге берілген өнімдер құрамындағы ГМО компоненттерін анықтайды-1б Интернеттен сол туралы мәлімет жинақтайды-1б Өнімге сипаттама береді-1б Пайдасы мен зиянын анықтайды-1б Дереккөздерден мәліметті алу және авторына сілтеме жасау туралы оқушыларға слайдпен түсіндіремін. (5 минут) Жеке жұмыс (10 минут) Алынған деректердің авторына сілтеме жасау мақсатында «Семантикалық карта» толтырады.
Дескриптор: Алынған дереккөзге нақты сілтеме береді-1б Автор көзқарасын анықтайды-1б Өз көзқарасын білдіреді-1б
|
Үш топқа бөлініп жұмыстанады. Мәтіннен негізгі ақпаратты анықтайды. ГМӨ-нің пайдасы мен зиянын ажыратады. Өз ойларын қорытындылайды. Ғаламтордан тағамдардың құрамын анықтайды, ГМО қосылғанын дәлелдейді. Жұмыстарын қорғайды.
Оқушылар сабақтан алған білімдерін жеке жұмыстану арқылы кестеге түсіреді.
|
Топтар өзара бірін-бірі бағалайды. Әр оқушы бағалау парағына топтағы өзінің іс-әрекетін бағалап балл қояды
Дескриптор арқылы жұпта оқушылар бірін-бірі бағалайды.
Қолдауды қажет ететін оқушыларға деңгей бойынша саралау тапсырмасы беріледі. (Тірек сөздер, клишелер) |
Қазақ тілі оқулығы, «Мектеп» баспасы, 2019ж.
«Биолог анықтамалығы» журналы, №3(94)-2023ж.
Ноутбук
Ватман, маркер.
Презентация
Тапсырма жазылған парақ
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 8 минут |
Кері байланыс «Менің таңдауым» әдісі арқылы ұлттық тағамдар мен ГМО өнімдері арасында таңдау жасайды. Padlet.com платформасы арқылы кері байланыстарын жазады.
Сабақтас құрмалас сөйлемдерді қолданып, бүгінгі сабақта өздеріңіз жасаған жұмыстарға , талданған мәселеге кері байланыс берейік
|
Сабақтас құрмалас сөйлем түрлерін қолданып бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. Алған білімін күнделікті өмірде қолданумен байланыстырып ойларын дәлелдейді. |
Мұғалімнің ауызша бағалауы |
Padlet.com платформасы |
||||||||||||
|
Үй тапсырмасы Оқулықтан 75-беттегі ашық тест тапсырмаларын орындау |
|
|
|
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары : Гендік модификацияланған өнімдер 9 сынып
Сабақ жоспары : Гендік модификацияланған өнімдер 9 сынып
|
Бөлім |
Биотехнология және гендік инженерия келешегі. Синтаксис. |
|||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||
|
Күні: |
19.02.24ж. |
|||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Гендік модификацияланған өнімдер |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.7.1. ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау. |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
- ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолданады, авторына сілтеме жасайды; |
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. ІІ. Топқа бөлу. ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау Өткен сабақтарда алған білімін тексеру мақсатында жабық тапсырмалар беріледі. Берілген тапсырмаға «иә» немесе «жоқ» деген жауап беріңіз.
Егер жануарлар организмінде лизин жетіспесе, оның денесінің өсуі тоқтайды
Гендік инженерияны фармацевтік өнеркәсіпте дәрі-дәрмектерді синтездеу мен өндіруде пайдаланса, микробиологияда адамға адамға пайдалы микроорганизмдер штамдарын алуда қолданады.
«Миға шабуыл» Жаңа тақырыпқа әкелу мақсатында топқа бөлінген кездегі суреттерге және үстел үстінде тұрған ұлттық тағамдар мен ГМО қосылған заманауи тағамдарға оқушылардың назарын аударып сұрақ қоямын. Түрткі сұрақ:
(Оқушылармен бірлесе отырып сабақ тақырыбы, мақсаты айқындалады) -Ендеше ғаламтордан алынған бейнебаянға назар аударайық. Сынама сұрақтар: 1. Тауар сатып алғанда сендер тауардағы ГМО таңбасына мән бересіздер ме? 2. Мына тағамдардың қайсысының құрамында ГМО бар деп ойлайсыздар? |
Амандасады. 1.Ұлттық тағам. 2.Көгөністер. 3.Фас-фуд суреттер арқылы 3 топқа бөлінеді Үй тапсырмасына жауап береді. Оқушылардың пікірі тыңдалады Бейнебаян көргеннен кейін оқушылар сынама сұрақтарға жауап береді. |
Мұғалімнің ауызша мадақтауы Әр дұрыс жауап 0,5 балмен бағаланады. Үй тапсырмасына жалпы 3 балл қойылады. Әр оқушы өзінің бағалау парағына алған балын белгілейді. Оқушыларды жауаптарына қарай мадақтау. |
Қазақтың ұлттық тағамдары: құрт, сүзбе, айран. ГМО қосылған тағамдар: кетчуб, майонез, чипсы, шоколад |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Топтық жұмыс (15 минут) Гендік модификацияланған өнімдер туралы оқушылар толық мәлімет алу үшін үш топқа тапсырма беріледі. І топ: 6-тапсырма. 73-бет. ГМО туралы оқып, «Сүзгі әдісі» арқылы әр абзацтағы негізгі ақпараттарды іріктеп алыңыз. Дескриптор: 1-абзацтағы негізгі ақпаратты анықтайды-1б 2-абзацтағы негізгі ақпаратты анықтайды-1б 3-абзацтағы негізгі ақпаратты анықтайды-1б 4-абзацтағы негізгі ақпаратты анықтайды-1б ІІ топ: «Гендік модификацияланған өнімдер жайында берілген «Биолог анықтамалығы» журналындағы мақаламен танысып, «Пирамида әдісі» арқылы негізгі ақпаратты, ГМО-ның пайдасы мен зиянын, анықтаңыз. Өз қорытындыңызды ұсыныңыз. Дескриптор: Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды-1б ГМО-ның пайдасын анықтайды-1б ГМО-ның зиянын анықтайды-1б Ойларын қорытын дәлелдейді-1б
ІІІ топ: Тәжірибе алаңы. «Компас әдісі» арқылы ғаламтордан күнделікті қолданылып жүрген тағамдар құрамын зерттеп, ГМО бар екенін дәлелдеңіз. Пайдасы мен зиянын анықтап, сипаттама беріңіз. Дескриптор: Зерттеуге берілген өнімдер құрамындағы ГМО компоненттерін анықтайды-1б Интернеттен сол туралы мәлімет жинақтайды-1б Өнімге сипаттама береді-1б Пайдасы мен зиянын анықтайды-1б Дереккөздерден мәліметті алу және авторына сілтеме жасау туралы оқушыларға слайдпен түсіндіремін. (5 минут) Жеке жұмыс (10 минут) Алынған деректердің авторына сілтеме жасау мақсатында «Семантикалық карта» толтырады.
Дескриптор: Алынған дереккөзге нақты сілтеме береді-1б Автор көзқарасын анықтайды-1б Өз көзқарасын білдіреді-1б
|
Үш топқа бөлініп жұмыстанады. Мәтіннен негізгі ақпаратты анықтайды. ГМӨ-нің пайдасы мен зиянын ажыратады. Өз ойларын қорытындылайды. Ғаламтордан тағамдардың құрамын анықтайды, ГМО қосылғанын дәлелдейді. Жұмыстарын қорғайды.
Оқушылар сабақтан алған білімдерін жеке жұмыстану арқылы кестеге түсіреді.
|
Топтар өзара бірін-бірі бағалайды. Әр оқушы бағалау парағына топтағы өзінің іс-әрекетін бағалап балл қояды
Дескриптор арқылы жұпта оқушылар бірін-бірі бағалайды.
Қолдауды қажет ететін оқушыларға деңгей бойынша саралау тапсырмасы беріледі. (Тірек сөздер, клишелер) |
Қазақ тілі оқулығы, «Мектеп» баспасы, 2019ж.
«Биолог анықтамалығы» журналы, №3(94)-2023ж.
Ноутбук
Ватман, маркер.
Презентация
Тапсырма жазылған парақ
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 8 минут |
Кері байланыс «Менің таңдауым» әдісі арқылы ұлттық тағамдар мен ГМО өнімдері арасында таңдау жасайды. Padlet.com платформасы арқылы кері байланыстарын жазады.
Сабақтас құрмалас сөйлемдерді қолданып, бүгінгі сабақта өздеріңіз жасаған жұмыстарға , талданған мәселеге кері байланыс берейік
|
Сабақтас құрмалас сөйлем түрлерін қолданып бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. Алған білімін күнделікті өмірде қолданумен байланыстырып ойларын дәлелдейді. |
Мұғалімнің ауызша бағалауы |
Padlet.com платформасы |
||||||||||||
|
Үй тапсырмасы Оқулықтан 75-беттегі ашық тест тапсырмаларын орындау |
|
|
|
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















