|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 10. Наурыз мейрамы. Ақ мол болсын! Ұлыс оң болсын! |
|||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: 31. Наурыз – Ұлыстың ұлы күні. |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау 7.2.2.1 кеңес беру, ұсыныс жасаудың түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, ақпараттың өзектілігін анықтай алады; кеңес беру, ұсыныс жасаудың түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана біледі. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Менің көңіл-күйім» жаттығуы Мақсаты: оқушылардың көңіл-күйін игере білуге және басқаруға, қадағалауға, дұрыс бағалай білуге тәрбиелеу Алдарыңдағы бланкіге өз көңіл-күйлеріңді суреттеп салыңдар . Үй жұмысын тексеру Тақырыптық сөзжұмбақ Өткен тақырыпқа қатысты сөзжұмбақ дайындап келу. Мұғалім өзі бірнеше сөзжұмбақ дайындайды не әр балаға сөзжұмбақ құрауды тапсырады. Барлық баланың сөзжұмбағын шешуге уақыт жетпейді десе, сыныпты топқа бөлуге болады. Бір топтағы балалар топ басшысы дайындаған сөзжұмбақты шешеді. Әлде бір сабақта бір топ дайындаған сөзжұмбақ шешілсе, екінші топ келесі сабақта сөзжұмбақ дайындайды. |
«Үш шапалақ» |
Слайд Түрлі- түсті жүрекшелер |
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Айтылым тапсырма Жеке жұмыс ЕББҚ:(Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) (даралап оқыту тәсілі арқылы) Тапсырма орындауда «Аяқталмаған сөйлем» әдісі қолданылады. Жеке қажеттілгі бар оқушы (төмен деңгейлі)«қолдау» әдісі арқылы саралау жүргізіледі Айтылым 1-тапсырма Жеке жұмыс Жазылым 2- тапсырма Жұптық жұмыс тапсырма Оқылым Тілдік бағдар Айтылым 3- тапсырма Жеке жұмыс
тапсырма Жазылым Айтылым Жеке жұмыс 5-тапсырма Тыңдалым Оқылым |
Тыңдалым,айтылым. Сөз тіркесі,сөйлем құрастырады Ұлыс-народ, население Теңелу-равенство Дәм тату-угощаться Шығыс-восток Татуласу-мириться Айтылым Алдыңғы білімге кері байланыс ТЖ. «Үш қадам сұхбат» әдісі арқылы жүзеге асырылады. Оқушылар үш-үштен топтасады, бір оқушы мазмұндайды, екінші оқушы тыңдайды, сұрақ қояды, үшінші оқушы жазып алады. Сосын рөлдер ауысып отырады Топтастыру. «Миға шабуыл» әдісі Өткен сабақпен байланыстыру. "Ой қозғау" әдісі. 1. Төрт түлік мал мен Наурыз мерекесін қалай байланыстыруға болады? 2. Төрт түліктің бізге қандай пайдасы бар? 3. Наурыз көжеге төрт түліктің қандай өнімдерін қосуға болады? Айтылым Сұрақтарға жауап бер.
Жазылым «Ассоциограмма».
Оқылым Тапсырма-2: Сұрақтармен танысыңыздар (1 мин); Жұпта сұрақтарға жауапты болжаңыз (5 мин); Топта ең жақын жауапты таңдаңыздар (5 мин); Мұқият тыңдап, (2 мин), өз жауабыңыз бен мәтін жауабын салыстырыңыз; Дұрыс жауаптармен сәйкестендіріңіз (2 мин); Айтылым
Айтылым «Ойлан, жауап бер».
Жазылым «Қақпа» ойыны. Айтылған жаңа сөзді кестеге жылдам жазыңдар. 1 оқушы кестені толтырсын. 1 оқушы сөздікпен жұмыс жасасын. 1 оқушы тақтадағы қақпаға гол салсын. Оқылым Берілген суреттер арқылы оқушыларға ой тастау және сол арқылы сабақтың тақырыбын ашу. • Наурыз қандай мейрам? Ол қалай тойланып жатыр? • Халық қандай көңіл күйде? Неге? • Наурыздың басқа мерекелерден ерекшелігі бар ма, болса қандай? • Дастарқан мәзірі қандай болды? • Қандай ұлттық ойындар ойналды? |
«Бас бармақ» Дескриптор 3 балл -Сұраққа жауап береді -Пікірін білдіреді. «Бағдаршам» Дескриптор -Сәйкестендіреді -Мағынасын түсіндіреді «Қоқыс жәшігі» Дескриптор: -Сұрақтарға жауап береді -Ой бөліседі «Қол шапалақ» Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан» |
Оқулық сөздік слайд Слайд Оқулық Оқулық слайд |
||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасын беру : 4 -тапсырма |
|
||||
|
Кері байланыс «БББ» |
Өз деңгейлерін анықтайды. Не білемін? Не білдім? Не білгім келеді? |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: . Наурыз – Ұлыстың ұлы күні. 7 орыс сыныбы
Сабақ жоспары: . Наурыз – Ұлыстың ұлы күні. 7 орыс сыныбы
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 10. Наурыз мейрамы. Ақ мол болсын! Ұлыс оң болсын! |
|||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: 31. Наурыз – Ұлыстың ұлы күні. |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау 7.2.2.1 кеңес беру, ұсыныс жасаудың түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, ақпараттың өзектілігін анықтай алады; кеңес беру, ұсыныс жасаудың түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана біледі. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Менің көңіл-күйім» жаттығуы Мақсаты: оқушылардың көңіл-күйін игере білуге және басқаруға, қадағалауға, дұрыс бағалай білуге тәрбиелеу Алдарыңдағы бланкіге өз көңіл-күйлеріңді суреттеп салыңдар . Үй жұмысын тексеру Тақырыптық сөзжұмбақ Өткен тақырыпқа қатысты сөзжұмбақ дайындап келу. Мұғалім өзі бірнеше сөзжұмбақ дайындайды не әр балаға сөзжұмбақ құрауды тапсырады. Барлық баланың сөзжұмбағын шешуге уақыт жетпейді десе, сыныпты топқа бөлуге болады. Бір топтағы балалар топ басшысы дайындаған сөзжұмбақты шешеді. Әлде бір сабақта бір топ дайындаған сөзжұмбақ шешілсе, екінші топ келесі сабақта сөзжұмбақ дайындайды. |
«Үш шапалақ» |
Слайд Түрлі- түсті жүрекшелер |
|||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. Айтылым тапсырма Жеке жұмыс ЕББҚ:(Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) (даралап оқыту тәсілі арқылы) Тапсырма орындауда «Аяқталмаған сөйлем» әдісі қолданылады. Жеке қажеттілгі бар оқушы (төмен деңгейлі)«қолдау» әдісі арқылы саралау жүргізіледі Айтылым 1-тапсырма Жеке жұмыс Жазылым 2- тапсырма Жұптық жұмыс тапсырма Оқылым Тілдік бағдар Айтылым 3- тапсырма Жеке жұмыс
тапсырма Жазылым Айтылым Жеке жұмыс 5-тапсырма Тыңдалым Оқылым |
Тыңдалым,айтылым. Сөз тіркесі,сөйлем құрастырады Ұлыс-народ, население Теңелу-равенство Дәм тату-угощаться Шығыс-восток Татуласу-мириться Айтылым Алдыңғы білімге кері байланыс ТЖ. «Үш қадам сұхбат» әдісі арқылы жүзеге асырылады. Оқушылар үш-үштен топтасады, бір оқушы мазмұндайды, екінші оқушы тыңдайды, сұрақ қояды, үшінші оқушы жазып алады. Сосын рөлдер ауысып отырады Топтастыру. «Миға шабуыл» әдісі Өткен сабақпен байланыстыру. "Ой қозғау" әдісі. 1. Төрт түлік мал мен Наурыз мерекесін қалай байланыстыруға болады? 2. Төрт түліктің бізге қандай пайдасы бар? 3. Наурыз көжеге төрт түліктің қандай өнімдерін қосуға болады? Айтылым Сұрақтарға жауап бер.
Жазылым «Ассоциограмма».
Оқылым Тапсырма-2: Сұрақтармен танысыңыздар (1 мин); Жұпта сұрақтарға жауапты болжаңыз (5 мин); Топта ең жақын жауапты таңдаңыздар (5 мин); Мұқият тыңдап, (2 мин), өз жауабыңыз бен мәтін жауабын салыстырыңыз; Дұрыс жауаптармен сәйкестендіріңіз (2 мин); Айтылым
Айтылым «Ойлан, жауап бер».
Жазылым «Қақпа» ойыны. Айтылған жаңа сөзді кестеге жылдам жазыңдар. 1 оқушы кестені толтырсын. 1 оқушы сөздікпен жұмыс жасасын. 1 оқушы тақтадағы қақпаға гол салсын. Оқылым Берілген суреттер арқылы оқушыларға ой тастау және сол арқылы сабақтың тақырыбын ашу. • Наурыз қандай мейрам? Ол қалай тойланып жатыр? • Халық қандай көңіл күйде? Неге? • Наурыздың басқа мерекелерден ерекшелігі бар ма, болса қандай? • Дастарқан мәзірі қандай болды? • Қандай ұлттық ойындар ойналды? |
«Бас бармақ» Дескриптор 3 балл -Сұраққа жауап береді -Пікірін білдіреді. «Бағдаршам» Дескриптор -Сәйкестендіреді -Мағынасын түсіндіреді «Қоқыс жәшігі» Дескриптор: -Сұрақтарға жауап береді -Ой бөліседі «Қол шапалақ» Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан» |
Оқулық сөздік слайд Слайд Оқулық Оқулық слайд |
||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасын беру : 4 -тапсырма |
|
||||
|
Кері байланыс «БББ» |
Өз деңгейлерін анықтайды. Не білемін? Не білдім? Не білгім келеді? |
|
||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||||
шағым қалдыра аласыз


















