«Бекітемін»ОІМ: Қайырқұл Ш.С. |
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
| Мектебі: Х.Есенжанов атындағы ЖОББМ |
Күні: 5.04.18 | Мұғалімнің аты- жөні: Мусагалиева А.А. |
Сынып: 7 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы: Әке- балаға сыншы |
|
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 7.1.1.1 Т/Ж/- әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау |
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: Махамбеттің бейнесін сомдап тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдай алады.
|
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Махамбеттің бейнесін сомдап, басқа батырлармен салыстыра алады. |
| Кейбір оқушылар орындай алады: Махамбеттің бейнесін сомдап, басқа батырлармен салыстыра алады. Махамбетке ажал құштырған кейіпкер туралы өз пікірін айта алады. |
Бағалау критерийлері | Махамбеттің бейнесін сомдап тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдай алады.
|
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: Махамбеттің бейнесін сомдап тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдай алады.
|
| Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: поэма, монолог, диолог |
| Талқылауға арналған сұрақтар: Поэмада неліктен сатқындық орын алды? |
Құндылықтарға баулу | Азаматтық жауапкершілікке, қазақстандық патриоттыққа баулу |
Пәнаралық байланыс | Тарих |
Тақырып бойынша алдыңғы білім | М.Өтемісұлы |
Сабақ барысы |
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы | Ширату. Оқушыларға әр түрлі заттар (қағаз, кітап, телефон,т.б.) таңдап, сол затпен байланыстыра отырып, өткен сабақтан не білгендерін сұрау.Адамгершілік, батырлық, білім туралы мақал-мәтел сұрау арқылы топ басшыларын сайлап, топ басшыларына оқушылардың есімдері жазылған қағаздарды суырту арқылы сыныпты үш топқа бөлу. | қағаз, кітап, телефон
Оқушылардың аттары жазылған қағаз |
Сабақтың ортасы | Талдау, жинақтауТоптарға жаңа тақырып бойынша тапсырма беру.І топ – Поэма мазмұнындағы адалдық пен сатқындықты салыстырады.ІІ топ-«Ұқсастық пен даралық» әдісін қолдана отырып, әкесі мен баласын салыстырады.ІІІ топ-Баласы мен әкесіне тән қасиеттерді топтастыру сызбасы арқылы көрсетеді.
Поэманың тақырыбы мен идеясын анықтау.
|
Маркер, ватман, оқулық, стикер |
Сабақтың соңы | Екі түрлі түсініктеме күнделігі.Оқушылардан дәптердің бетін (не таратылып берген парақты) ортасынан вертикаль сызықпен бөлу сұралады. Мәтінді оқу барысында олар:
«ПОПС формуласы» әдісі арқылы талқылау«Менің ойымша,....»«Себебі, мен оны былай түсіндіремін....»«Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын....»«Осыған байланысты мен мынандай қорытынды шешімге келдім....»
Үйге тапсырма. Поэманы композициялық құрылысына қарай талдау |
кесте
«ПОПС формуласы» жазылған тілме қағаздар |
Кері байланыс | |
стикер |