|
Мектеп: «Атамекен орта мектебі» КММ |
||||
|
Күні: |
Мұғалімінің аты-жөні: Игылманова Багила |
|||
|
Сынып: 5 |
||||
|
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Алгоритм үғымы. Алгоритм түрлері |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.3.2.1-алгоритм анықтамасын тұжырымдау;5.3.2.2-алгоритмді сөз түрінде ұсыну |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Алгоритмнің түрлері тақырыбы бойынша оқушылар алгоритмнің анықтамасын және түрлерін біледі, түрлерінің анықтамаларын айтады жәнемысалдар келтіре алады.Оқушылардыңкөпшілігі: Түсінеді, компьютерлік бағдарламада алгоритм түрлеріне сөздік және графиктік түрде практикалық жұмыс жасай аладыКейбіроқушылар: Оқып үйренген білімдерін жинақтайды, алгоритнің түрлері тақырыбында үйренгендерін саралайды, талдайды. |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Алгоритм түрлерін біледі және ажырата алады. Алгоритм түрлерін блок-сызба түрінде көрсете біледі. |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар істей алады:Алгоритм түрлеріне мысал келтіреді. Практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындайды.Пәндік лексика мен терминология:Алгоритм түрлері, сызықтық алгоритм, тармақталған алгоритм, циклдік алгоритм, қызметші сөздер: егер онда әйтпесе |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
Ақпараттық мәдениетті қалыптастыру-жалпы ережелерді ұстану, өзінің жұмысына жауапкершілікпен қарау арқылы жоғары жетістіктерге қол жеткізуге ұмтылатын азаматтарды қалыптасады. |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, бейнелеу |
|||
|
Алдыңғы бөлім |
Алгоритм ұғымын, жазылу жолдарын, қасиеттерін біледі. Алгоритмді графикалық түрде кескіндей алады, блок-сызба жасай біледі. |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Алгоритм үғымы. Алгоритм түрлері |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Сыныпты ұйымдастыру Топтастыру.
Мақсаты:Топпен жұмыс жасауға,
ұйымшылдыққа, бір-бірінің ойын тындауға үйрету. Мақсаты:Оқушылардың өткен сабақта алған білімдерін тексеру. Сыни ойлау дағдыларын қалыптастыру оқушыларға ортақ дұрыс және бұрыс сөйлемдер оқылады. Дұрыс сөйлемге “+”, қате сөйлемге “-”таңбасын қою арқылы орындайды. Алгоритм-алға қойған мақсатқа жету үшін орындалатын іс-әрекеттердің тізбектеліп орындалуы. «+» Алгоритм орындаушысының ролін адам, жан-жануар, автоматтандырылған құрылғылар және жәндіктер атқармайды. «–» Үзіктілік, түсініктілік, жалпылық, формальдылық, нәтижелілік бұлар алгоритм түрлеріне жатады. «–» Алгоритм орындаушысы дұрыс көрсетілген «-» Блок-сызба, алгоритмнің графиктік түрде кескінделуі. «+» Алгоритм атауы араб математигі әл-Хорезми (780-850)байланысты аталған. «+»Қалыптастырушы бағалау:бас бармақ арқылы бағалау |
|
||
|
|
Сабақ тақырыбын тану. (жеке, топтық жұмыс)
Мақсаты:Жаңа сабақтың тақырыбын
ашу, ойлау қабілеттерін
дамыту.Нұсқау: берілген тақырыптардан
оқушылар артықтарын табу арқылы бүгінгі сабағымыздың тақырыбын
анықтайды. Топ. Сызықтық алгоритм (Бутерброд дайындау алгоритмі) Топ. Тармақталған алгоритм (Ауа райына қарай киіну алгоритмі) Топ. Циклдік алгоритм (Тақтайша сырлау алгоритмі)Қалыптастырушы бағалау: бағдаршам арқылы бағалау |
|
||
|
Сабақтың соңы |
Деңгейлік тапсырма (жеке жұмыс)Мақсаты:Әр оқушының білімін деңгей бойынша тексеріп, сын тұрғысынан ойлау, проблемаларды шешу дағдыларын анықтау.1 деңгей.1. Paint бағдарламасында «Шәй қайнату» алгоритмін құру. 2-деңгей. MS Word бағдарламасында «Бағдаршамнан өту» алгоритмін құру Төмендегі алгоритмге сәйкес есептің жауабын хабарлаңдар:Басы66-ға 28-ді қосНәтижесінен 55-ті азайтШыққан санды хабарлаСоңы 3-деңгей. MS Word бағдарламасында y=5a-(x+3) есептің алгоритмін сөз түрінде блок-сызбада жазу
Төмендегі алгоритмге сәйкес есептің жауабын
хабарлаңдар:Басы66-ға 28-ді қосНәтижесінен 55-ті азайтШыққан санды
хабарлаСоңы Қалыптастырушы
бағалау: смайлик арқылы
бағалау.Дискриптор: - компьютерлік бағдарламада практикалық
жұмыс жасай алады;- алгоритм түрлерін сөз түрінде және блок-сызба
түрінде көрсете алады. Блок-сызбада фигуралардың бір-бірімен байланыстырып тұратын сызықтар қалай аталады?А.байланыс блоктары Б.ӘрекеттерС.байланыс сызықтары Д.кескіндер Алгоритмнің неше түрі бар?А.5 Б.2С.3Д. 4 Тармақталған алогритмде қандай тірек сөздер А.егер, онда, әйтпесеБ.кескін, суретС.дұрыс, қате Д. программа, команда Егер алгоритмде бірнеше рет қайталанатын қадамдар болса, мұндай алгоритмді ... деп атаймызА. СызықтықБ.тармақталғанС.циклдікД. команда Тармақталған алгоритмбұл-А. әрекеттердің бірінен кейін бірі тізбектеле орындалуыБ.белгілі бір логикалық шартқа байланысты әрекеттердің біріншісін немесе басқасын орындауС. егер алгоритмде бірнеше рет қайталанатын қадамдардың болуыҚалыптастырушы бағалау: фигуралар арқылы бағалауДискриптор: - алгоритм түрлерін біледі; сызықтық, тармақталған, циклдік алгоритмдерді ажырата алады;- блок-сызба түрінде көрсете біледі. Кері байланыс «Тазалық»Мақсаты:Оқушылардың сын тұрғысынан ойлау, білімді шығармашылық тұрғыда қолдана білу қабілетін, бүгінгі тақырып бойынша қай деңгейде тұрғандығын анықтау. Тақырып бойынша алған ақпаратты чемодандарына салады; Керек емес болған артық дүниені қоқыс жәшікке салады; Әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса ерттартқышқа салады. Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу, 91 бет 3 тапсырма |
|
||
|
Мұғалімнің рефлекциясы (жеке журналына жазылады), Сұрақтарға жауап беріңіз: Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? |
||||
|
Барлық оқушылар оқу мақсатында қол жетімді ме?_____________________________________________ Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз бы?_________________________________________ Сабақ жоспарыфнан ауытқулар болды ма және неліктен?________________________________________ Келесі сабақтарды жоспарлағанда нені ескересіз?_______________________________________________ Жалпы бағалау Сабақтың ең жақсы тұстары (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақ жайында өз ойыңызды жазыңыз: Мен осы сабақтың барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарды не нәрсеге назар аудару қажет?_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары Алгоритм ұғымы. Алгоритм түрлері 5 сынып
Сабақ жоспары Алгоритм ұғымы. Алгоритм түрлері 5 сынып
|
Мектеп: «Атамекен орта мектебі» КММ |
||||
|
Күні: |
Мұғалімінің аты-жөні: Игылманова Багила |
|||
|
Сынып: 5 |
||||
|
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Алгоритм үғымы. Алгоритм түрлері |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.3.2.1-алгоритм анықтамасын тұжырымдау;5.3.2.2-алгоритмді сөз түрінде ұсыну |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Алгоритмнің түрлері тақырыбы бойынша оқушылар алгоритмнің анықтамасын және түрлерін біледі, түрлерінің анықтамаларын айтады жәнемысалдар келтіре алады.Оқушылардыңкөпшілігі: Түсінеді, компьютерлік бағдарламада алгоритм түрлеріне сөздік және графиктік түрде практикалық жұмыс жасай аладыКейбіроқушылар: Оқып үйренген білімдерін жинақтайды, алгоритнің түрлері тақырыбында үйренгендерін саралайды, талдайды. |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Алгоритм түрлерін біледі және ажырата алады. Алгоритм түрлерін блок-сызба түрінде көрсете біледі. |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар істей алады:Алгоритм түрлеріне мысал келтіреді. Практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындайды.Пәндік лексика мен терминология:Алгоритм түрлері, сызықтық алгоритм, тармақталған алгоритм, циклдік алгоритм, қызметші сөздер: егер онда әйтпесе |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
Ақпараттық мәдениетті қалыптастыру-жалпы ережелерді ұстану, өзінің жұмысына жауапкершілікпен қарау арқылы жоғары жетістіктерге қол жеткізуге ұмтылатын азаматтарды қалыптасады. |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, бейнелеу |
|||
|
Алдыңғы бөлім |
Алгоритм ұғымын, жазылу жолдарын, қасиеттерін біледі. Алгоритмді графикалық түрде кескіндей алады, блок-сызба жасай біледі. |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Алгоритм үғымы. Алгоритм түрлері |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Сыныпты ұйымдастыру Топтастыру.
Мақсаты:Топпен жұмыс жасауға,
ұйымшылдыққа, бір-бірінің ойын тындауға үйрету. Мақсаты:Оқушылардың өткен сабақта алған білімдерін тексеру. Сыни ойлау дағдыларын қалыптастыру оқушыларға ортақ дұрыс және бұрыс сөйлемдер оқылады. Дұрыс сөйлемге “+”, қате сөйлемге “-”таңбасын қою арқылы орындайды. Алгоритм-алға қойған мақсатқа жету үшін орындалатын іс-әрекеттердің тізбектеліп орындалуы. «+» Алгоритм орындаушысының ролін адам, жан-жануар, автоматтандырылған құрылғылар және жәндіктер атқармайды. «–» Үзіктілік, түсініктілік, жалпылық, формальдылық, нәтижелілік бұлар алгоритм түрлеріне жатады. «–» Алгоритм орындаушысы дұрыс көрсетілген «-» Блок-сызба, алгоритмнің графиктік түрде кескінделуі. «+» Алгоритм атауы араб математигі әл-Хорезми (780-850)байланысты аталған. «+»Қалыптастырушы бағалау:бас бармақ арқылы бағалау |
|
||
|
|
Сабақ тақырыбын тану. (жеке, топтық жұмыс)
Мақсаты:Жаңа сабақтың тақырыбын
ашу, ойлау қабілеттерін
дамыту.Нұсқау: берілген тақырыптардан
оқушылар артықтарын табу арқылы бүгінгі сабағымыздың тақырыбын
анықтайды. Топ. Сызықтық алгоритм (Бутерброд дайындау алгоритмі) Топ. Тармақталған алгоритм (Ауа райына қарай киіну алгоритмі) Топ. Циклдік алгоритм (Тақтайша сырлау алгоритмі)Қалыптастырушы бағалау: бағдаршам арқылы бағалау |
|
||
|
Сабақтың соңы |
Деңгейлік тапсырма (жеке жұмыс)Мақсаты:Әр оқушының білімін деңгей бойынша тексеріп, сын тұрғысынан ойлау, проблемаларды шешу дағдыларын анықтау.1 деңгей.1. Paint бағдарламасында «Шәй қайнату» алгоритмін құру. 2-деңгей. MS Word бағдарламасында «Бағдаршамнан өту» алгоритмін құру Төмендегі алгоритмге сәйкес есептің жауабын хабарлаңдар:Басы66-ға 28-ді қосНәтижесінен 55-ті азайтШыққан санды хабарлаСоңы 3-деңгей. MS Word бағдарламасында y=5a-(x+3) есептің алгоритмін сөз түрінде блок-сызбада жазу
Төмендегі алгоритмге сәйкес есептің жауабын
хабарлаңдар:Басы66-ға 28-ді қосНәтижесінен 55-ті азайтШыққан санды
хабарлаСоңы Қалыптастырушы
бағалау: смайлик арқылы
бағалау.Дискриптор: - компьютерлік бағдарламада практикалық
жұмыс жасай алады;- алгоритм түрлерін сөз түрінде және блок-сызба
түрінде көрсете алады. Блок-сызбада фигуралардың бір-бірімен байланыстырып тұратын сызықтар қалай аталады?А.байланыс блоктары Б.ӘрекеттерС.байланыс сызықтары Д.кескіндер Алгоритмнің неше түрі бар?А.5 Б.2С.3Д. 4 Тармақталған алогритмде қандай тірек сөздер А.егер, онда, әйтпесеБ.кескін, суретС.дұрыс, қате Д. программа, команда Егер алгоритмде бірнеше рет қайталанатын қадамдар болса, мұндай алгоритмді ... деп атаймызА. СызықтықБ.тармақталғанС.циклдікД. команда Тармақталған алгоритмбұл-А. әрекеттердің бірінен кейін бірі тізбектеле орындалуыБ.белгілі бір логикалық шартқа байланысты әрекеттердің біріншісін немесе басқасын орындауС. егер алгоритмде бірнеше рет қайталанатын қадамдардың болуыҚалыптастырушы бағалау: фигуралар арқылы бағалауДискриптор: - алгоритм түрлерін біледі; сызықтық, тармақталған, циклдік алгоритмдерді ажырата алады;- блок-сызба түрінде көрсете біледі. Кері байланыс «Тазалық»Мақсаты:Оқушылардың сын тұрғысынан ойлау, білімді шығармашылық тұрғыда қолдана білу қабілетін, бүгінгі тақырып бойынша қай деңгейде тұрғандығын анықтау. Тақырып бойынша алған ақпаратты чемодандарына салады; Керек емес болған артық дүниені қоқыс жәшікке салады; Әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса ерттартқышқа салады. Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу, 91 бет 3 тапсырма |
|
||
|
Мұғалімнің рефлекциясы (жеке журналына жазылады), Сұрақтарға жауап беріңіз: Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? |
||||
|
Барлық оқушылар оқу мақсатында қол жетімді ме?_____________________________________________ Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз бы?_________________________________________ Сабақ жоспарыфнан ауытқулар болды ма және неліктен?________________________________________ Келесі сабақтарды жоспарлағанда нені ескересіз?_______________________________________________ Жалпы бағалау Сабақтың ең жақсы тұстары (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақ жайында өз ойыңызды жазыңыз: Мен осы сабақтың барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарды не нәрсеге назар аудару қажет?_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ |
||||
шағым қалдыра аласыз













