|
Пән |
Қазақ тілі |
||||
|
Мұғалім |
Шамгон Гульзада Сагындыковна |
||||
|
Сабақ |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 10АІ |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Бөлім тақырыбы |
Әуежайда |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Әуежай |
||||
|
Сабақ түрі |
жаңа сабақ |
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
10.2.1.1 Әуежай туралы түсініктерін кеңейту. 10.2.1.1 Әуежай түрлері жайлы әңгімелеу 10.2.1.3 Әуежайлардың жабдықталулары туралы түсіндіру |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылардың бәрі
Оқушылардың көбі
|
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Дескриптор |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика және терминология: Әуежай,Аэродром,жабдықтау,тасымалдау,радиолакаторлар |
||||
|
Құндылықтар |
Сәт сапар! |
||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Саяхатқа шығайық |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||
|
Сабақтың басы 1 минут |
- Сәлемдесу Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады - Әуежай туралы түсініктерін кеңейту. -Әуежай түрлері жайлы әңгімелеу - Әуежайлардың жабдықталулары туралы түсіндіру |
Слайд |
|||
|
Сабақтың ортасы 15 минут 10 минут |
"Шапалақ" әдісі арқылы оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару Сынып үш топқа бөлінеді «Оқылым » дағдысы Топқа оқулықтағы 31 беттегі Әуежай мәтінін оқуға ұсынылып, әр топқа тапсырмалар беріледі. Әуежай -әуе көлігі құралдарымен тұрақты түрде жолаушыларды ,жүк пен пошта тасымалдауды қамтамасыз етуге арналған кәсіпорын.Бұл грек .aer-ауа,французша port және латынша portus,яғни айлақ деген екі сөзінің бірігуінен шыққан.Жабдықталу және тасымалдау дәрежесіне қарай халықаралық және жергілікті әуежайлар болып ажыратылады.Әуежай радиолокатормен ,автоматты радиотехникалық құралдармен ,жарық сигналы жүйесімен ,навигациялық құрылғылармен т.б жабдықталады.Әуежайдың негізгі бөлігі -аэродром.Онда ұшақ ұшатын және қонатын жолақты жолдар,бағдарлану жолы,ұшақ тұратын орындар бар.Қазақстанның барлық облыс орталықтары мен ірі қалаларында әуежай бар.Алматы әуежайында тәулігіне орта есеппен ,4 мың жолаушыға қызмет көрсетіледі. Сұрақтарға жауап беру 1.Әуежай қандай орын ? 2. Әуежайлар қандай түрлерге бөлінеді? 3. Әуежайлар қалай жабдықталған? 4. Әуежай орнын қалай таңдайды? 5. Аэродромда қандай орындар болады? 6. Қызмет көрсету -техникалық аймағына нелер жатады? 2. "Жазылым" дағдысы 1-тапсырма. Берілген жай сөйлемдерден ,құрмалас сөйлем құрастыру. 1. Өз көлігіңмен жүрген жақсы.Кез келген жерге тоқтайсың. 2. Мен ұшақты ұнатпаймын.Әуеде өзімді сондай жайсыз сезінемін. 3. Пойызда ұзақ жүресің.Қатты зерігесің. 4. Ең дұрысы жаяу аралаған.Бәрін өз көзіңмен көресің 2-тапсырма Аудару, мағынасын түсіндіру, сөйлем құрау. Жолсерік-проводник, аспансерік-стюардесса, ойынсерік-партнер, еңбекқор-трудолюбивый, жолжазба- жағажай-пляж, саяжай-дача, саябақ-парк, саяжол –аллея,жағалау-побережье, жолсерік кіпапша-путеводитель, суырыпсалма-импровизатор, суыр-вытащить выдернут,Қолтаңба-подпись, 3-тапсырма. Берілген мәтінді толықтырыңдар.Біріккен сөздердің астын сызу. Өткен аптаның сенбі ,жексенбісінде біз Астанаға _____. Онда жаңа,үлкен қонақ үйге ______.Бөлмелеріміз шағын,бірақ ____болды. Таңертең конақүйде____, ал кешке мейрамханада_____. Сенбі күні кешке жаңа опера театрына барып, "Аида"операсын ___. Жексенбіде қаланы _____,Ханшатырды ____.Достарымызға сыйлықтар _____,бірақ өте қымбат екен. Астана өте әдемі қала ,маған өте_____.Кешке қарай әуежайға ертерек келіп,ұшуға ________Керекті сөздер тамақтандық,болдық,ыңғайлы,бардық,тамашаладық,орналастық,аралап,алғымыз,келді,көрдік,ұнатады,кешігетін болдым,дайындалдық
4-тапсырма. Мына белгілер нені білдіреді? Что означают эти знаки? Телефон пайдалануға болмайды. Шылым шегуге, алкоголді ішімдіктер пайдалануға болмайды. Оқушылар топ ішінде дәптерлерімен алмасып, бағалау критерийлері бойынша жұмыс нәтижесін өзара тексеріп бағалайды. Бағалау критерийлері
|
Слайд |
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс Оқушылар стикерге бүгінгі сабақтан алған әсерлері туралы өз ойларын жазады
Үйге тапсырма: оқушылар Әуежай туралы әңгіме дайындайды |
Кері байланыс |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
сабақ жоспары Әуежай
сабақ жоспары Әуежай
|
Пән |
Қазақ тілі |
||||
|
Мұғалім |
Шамгон Гульзада Сагындыковна |
||||
|
Сабақ |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 10АІ |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Бөлім тақырыбы |
Әуежайда |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Әуежай |
||||
|
Сабақ түрі |
жаңа сабақ |
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
10.2.1.1 Әуежай туралы түсініктерін кеңейту. 10.2.1.1 Әуежай түрлері жайлы әңгімелеу 10.2.1.3 Әуежайлардың жабдықталулары туралы түсіндіру |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылардың бәрі
Оқушылардың көбі
|
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Дескриптор |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика және терминология: Әуежай,Аэродром,жабдықтау,тасымалдау,радиолакаторлар |
||||
|
Құндылықтар |
Сәт сапар! |
||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Саяхатқа шығайық |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||
|
Сабақтың басы 1 минут |
- Сәлемдесу Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады - Әуежай туралы түсініктерін кеңейту. -Әуежай түрлері жайлы әңгімелеу - Әуежайлардың жабдықталулары туралы түсіндіру |
Слайд |
|||
|
Сабақтың ортасы 15 минут 10 минут |
"Шапалақ" әдісі арқылы оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару Сынып үш топқа бөлінеді «Оқылым » дағдысы Топқа оқулықтағы 31 беттегі Әуежай мәтінін оқуға ұсынылып, әр топқа тапсырмалар беріледі. Әуежай -әуе көлігі құралдарымен тұрақты түрде жолаушыларды ,жүк пен пошта тасымалдауды қамтамасыз етуге арналған кәсіпорын.Бұл грек .aer-ауа,французша port және латынша portus,яғни айлақ деген екі сөзінің бірігуінен шыққан.Жабдықталу және тасымалдау дәрежесіне қарай халықаралық және жергілікті әуежайлар болып ажыратылады.Әуежай радиолокатормен ,автоматты радиотехникалық құралдармен ,жарық сигналы жүйесімен ,навигациялық құрылғылармен т.б жабдықталады.Әуежайдың негізгі бөлігі -аэродром.Онда ұшақ ұшатын және қонатын жолақты жолдар,бағдарлану жолы,ұшақ тұратын орындар бар.Қазақстанның барлық облыс орталықтары мен ірі қалаларында әуежай бар.Алматы әуежайында тәулігіне орта есеппен ,4 мың жолаушыға қызмет көрсетіледі. Сұрақтарға жауап беру 1.Әуежай қандай орын ? 2. Әуежайлар қандай түрлерге бөлінеді? 3. Әуежайлар қалай жабдықталған? 4. Әуежай орнын қалай таңдайды? 5. Аэродромда қандай орындар болады? 6. Қызмет көрсету -техникалық аймағына нелер жатады? 2. "Жазылым" дағдысы 1-тапсырма. Берілген жай сөйлемдерден ,құрмалас сөйлем құрастыру. 1. Өз көлігіңмен жүрген жақсы.Кез келген жерге тоқтайсың. 2. Мен ұшақты ұнатпаймын.Әуеде өзімді сондай жайсыз сезінемін. 3. Пойызда ұзақ жүресің.Қатты зерігесің. 4. Ең дұрысы жаяу аралаған.Бәрін өз көзіңмен көресің 2-тапсырма Аудару, мағынасын түсіндіру, сөйлем құрау. Жолсерік-проводник, аспансерік-стюардесса, ойынсерік-партнер, еңбекқор-трудолюбивый, жолжазба- жағажай-пляж, саяжай-дача, саябақ-парк, саяжол –аллея,жағалау-побережье, жолсерік кіпапша-путеводитель, суырыпсалма-импровизатор, суыр-вытащить выдернут,Қолтаңба-подпись, 3-тапсырма. Берілген мәтінді толықтырыңдар.Біріккен сөздердің астын сызу. Өткен аптаның сенбі ,жексенбісінде біз Астанаға _____. Онда жаңа,үлкен қонақ үйге ______.Бөлмелеріміз шағын,бірақ ____болды. Таңертең конақүйде____, ал кешке мейрамханада_____. Сенбі күні кешке жаңа опера театрына барып, "Аида"операсын ___. Жексенбіде қаланы _____,Ханшатырды ____.Достарымызға сыйлықтар _____,бірақ өте қымбат екен. Астана өте әдемі қала ,маған өте_____.Кешке қарай әуежайға ертерек келіп,ұшуға ________Керекті сөздер тамақтандық,болдық,ыңғайлы,бардық,тамашаладық,орналастық,аралап,алғымыз,келді,көрдік,ұнатады,кешігетін болдым,дайындалдық
4-тапсырма. Мына белгілер нені білдіреді? Что означают эти знаки? Телефон пайдалануға болмайды. Шылым шегуге, алкоголді ішімдіктер пайдалануға болмайды. Оқушылар топ ішінде дәптерлерімен алмасып, бағалау критерийлері бойынша жұмыс нәтижесін өзара тексеріп бағалайды. Бағалау критерийлері
|
Слайд |
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс Оқушылар стикерге бүгінгі сабақтан алған әсерлері туралы өз ойларын жазады
Үйге тапсырма: оқушылар Әуежай туралы әңгіме дайындайды |
Кері байланыс |
|||
шағым қалдыра аласыз














