|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
||
|
Бөлім: |
1 бөлім: Атадан қалған асыл сөз |
||
|
Педагогтің аты-жөні |
Нұрғалиева Қ |
||
|
Күні: |
15.10.2021 |
||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: 14 |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
«Әй, Абылай, Абылай» 2-сабақ |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту |
9.1.2.1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау; |
||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру Психологиялық хал - ахуал
тудыру. |
Тренинг |
Оқушылар«Қос шеңберге» тұрып бір-біріне жақсы көңіл-күй тілейді |
ҚБ.Мадақтау |
|
|
Үй тапсырмасын
сұрау |
Кестеге сай Абылай бейнесін ашыңдар |
|
ҚБ: «Бас бармақ» |
|
|
Қызығушылықты ояту |
Он бір ғана жасында,
-------------------------- |
Оқушылар өлеңнен қажетті жолдарды жатқа айтады |
ҚБ: «Шапалақ» |
|
|
Жаңа сабақ: Бұқар жырау шығармаларының тақырыптық аясы, шеңбері – жақсылық пен жамандық, ездік пен ерлік, ізгілік пен зұлымдық, әділдік пен әдептілік, жастық пен кәрілік, татулық пен араздық, достық пен дұшпандық, адалдық пен арамдық, тектілік пен азғындық, тұтастық пен бірлік. Бұқар жырау «Ай, Абылай» атты толғауында өзі куә болған Сабалақ атпен жүріп, Әбілмәмбет төренің түйесін баққан Абылайдың он бір жасынан бергі өмірінен деректер береді. |
Тапсырма 1 Оқушылар «Ай,Абылай»толғауын мәнерлеп оқиды.Толғау бойынша екі топқа тапсырма беріледі. 1-т .«Ай,Абылай»толғауының бір шумағын өлең құрылысына қарай талдаңдар.Жырау қолданған сөз айшықтары. 2-т. Толғаудың тақырыбы мен негізгі идеясы, шығу тарихы.
|
1-тапсырма Тәрбиелік мәні. Әрқашан кешірімді болу, адамдарға жақсылық жасау.
Идеясы: Әділдіктің жеңіске жетуі,
жақсылықтың салтанат құруын
дәріптеу
Өлең
құрылысы: Өлең 11 - 12 буынды, (кейде 7
- 8 буынды жыр үлгісі де араласып келген) 3 бунақты, қара өлең
ұйқасымен
жазылған. Бейнелі сөздер: эпитет, теңеу сөздерді тауып, теріп жазу. Тапсырма 2 |
ҚБ: Оқушының жауаптарын мадақтау әдісімен бағалау ҚБ: «Бас бармақ» ҚБ: «ҮШ шапалақ» |
Оқулық Алматы |
|
Бекіту: «Сұрақ-жауап» әдісі |
1.Жырау неге Абылай ханға толғау арнады ? 2.Толғауда Абылай ханның қандай қасиеттері көрінеді? |
Ықтимал
жауап:, |
|
|
|
Сабақты бекіту: «Бәрі менің қолымда» |
Кері байланыс: «Бәрі менің қолымда» |
|
|
|
|
Үй тапсырмасын беру |
Өлеңнен үзінді жаттау |
|||
|
Қорытынды: |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: Бұқар жырау: "Әй,Абылай,Абылай" қазақ әдебиеті 9-сынып
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
||
|
Бөлім: |
1 бөлім: Атадан қалған асыл сөз |
||
|
Педагогтің аты-жөні |
Нұрғалиева Қ |
||
|
Күні: |
15.10.2021 |
||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: 14 |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
«Әй, Абылай, Абылай» 2-сабақ |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту |
9.1.2.1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау; |
||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру Психологиялық хал - ахуал
тудыру. |
Тренинг |
Оқушылар«Қос шеңберге» тұрып бір-біріне жақсы көңіл-күй тілейді |
ҚБ.Мадақтау |
|
|
Үй тапсырмасын
сұрау |
Кестеге сай Абылай бейнесін ашыңдар |
|
ҚБ: «Бас бармақ» |
|
|
Қызығушылықты ояту |
Он бір ғана жасында,
-------------------------- |
Оқушылар өлеңнен қажетті жолдарды жатқа айтады |
ҚБ: «Шапалақ» |
|
|
Жаңа сабақ: Бұқар жырау шығармаларының тақырыптық аясы, шеңбері – жақсылық пен жамандық, ездік пен ерлік, ізгілік пен зұлымдық, әділдік пен әдептілік, жастық пен кәрілік, татулық пен араздық, достық пен дұшпандық, адалдық пен арамдық, тектілік пен азғындық, тұтастық пен бірлік. Бұқар жырау «Ай, Абылай» атты толғауында өзі куә болған Сабалақ атпен жүріп, Әбілмәмбет төренің түйесін баққан Абылайдың он бір жасынан бергі өмірінен деректер береді. |
Тапсырма 1 Оқушылар «Ай,Абылай»толғауын мәнерлеп оқиды.Толғау бойынша екі топқа тапсырма беріледі. 1-т .«Ай,Абылай»толғауының бір шумағын өлең құрылысына қарай талдаңдар.Жырау қолданған сөз айшықтары. 2-т. Толғаудың тақырыбы мен негізгі идеясы, шығу тарихы.
|
1-тапсырма Тәрбиелік мәні. Әрқашан кешірімді болу, адамдарға жақсылық жасау.
Идеясы: Әділдіктің жеңіске жетуі,
жақсылықтың салтанат құруын
дәріптеу
Өлең
құрылысы: Өлең 11 - 12 буынды, (кейде 7
- 8 буынды жыр үлгісі де араласып келген) 3 бунақты, қара өлең
ұйқасымен
жазылған. Бейнелі сөздер: эпитет, теңеу сөздерді тауып, теріп жазу. Тапсырма 2 |
ҚБ: Оқушының жауаптарын мадақтау әдісімен бағалау ҚБ: «Бас бармақ» ҚБ: «ҮШ шапалақ» |
Оқулық Алматы |
|
Бекіту: «Сұрақ-жауап» әдісі |
1.Жырау неге Абылай ханға толғау арнады ? 2.Толғауда Абылай ханның қандай қасиеттері көрінеді? |
Ықтимал
жауап:, |
|
|
|
Сабақты бекіту: «Бәрі менің қолымда» |
Кері байланыс: «Бәрі менің қолымда» |
|
|
|
|
Үй тапсырмасын беру |
Өлеңнен үзінді жаттау |
|||
|
Қорытынды: |
|
|||
шағым қалдыра аласыз




